Öppna huvudmenyn

Lista över Europeiska unionens ambassadörer

Denna lista över Europeiska unionens ambassadörer innefattar samtliga ambassadörer som unionen har i tredjeländer och i internationella organisationer. Innan Lissabonfördragets ikraftträdande representerades unionen av den medlemsstat som innehade ordförandeskapet i Europeiska unionens råd samt av Europeiska kommissionens delegationer. Genom Lissabonfördraget uppgraderas kommissionens delegationer till representationer för unionen i sin helhet. Varje representation leds av en ambassadör och har till uppgift att sköta unionens internationella förbindelser med en specifik stat eller internationella organisation.

ListaRedigera

Ambassadörer till tredjeländerRedigera

Värdstat Säte Ambassadör Tillträdde Kommentarer
  Afghanistan Kabul   Franz-Michael Skjold Mellbin[1] 2013   Vygaudas Ušackas (2009–13)
  Albanien Tirana   Romana Vlahutin[2] 2014   Ettore Sequi (2010–14)
  Algeriet Alger   Marek Skolil 2012
  Angola Luanda   Gordon Kricke 2013   Javier Puyol-Piñuela (2009–13)
  Argentina Buenos Aires   José Ignacio Salafranca 2014   Alberto Diez Torres (2010–14)
  Armenien Jerevan   Piotr Antoni Świtalski 2015   Traian Hristea (2011–15)
  Australien Canberra   Sem Fabrizi[3] 2013   David Daly 2009-2013
  Azerbajdzjan Baku   Malena Mard 2013   Roland Kobia (2009–13)
  Bangladesh Dhaka   Pierre Mayaudon[4] 2014   William Hanna (2010–14).
  Barbados Bridgetown   Daniela Tramacere 2016   Mikael Barfod (2012–16).
  Vitryssland Minsk   Andrea Joana-Maria Wiktorin 2015   Maira Mora (2011–15)
  Benin Cotonou   Oliver Nette 2017
  Bosnien och Hercegovina Sarajevo   Lars-Gunnar Wigemark 2015 Även ackrediterad som EU:s särskilda representant   Peter Sørensen (2011–15)
  Botswana Gaborone   Alexander Baum[5] 2014   Gerard McGovern (2010–14)
  Brasilien Brasília   Joao Cravinho 2015   Ana Paula Zacarias (2011–15)
  Burkina Faso Ouagadougou   Jean Lamy 2015   Alain Holleville (2011–15)
  Burundi Bujumbura   Patrick Spirlet 2013   Stephane De Loecker (2009–13)
  Kambodja Phnom Penh   George Edgar 2015   Jean-Francois Cautain (2011–15)
  Kamerun Yaoundé   Françoise Collet[6] 2013
  Kanada Ottawa   Marie-Anne Coninsx[7] 2013   Matthias Brinkmann (2009–13)
  Centralafrikanska republiken Bangui   Jean-Pierre Reymondet-Commoy[6] 2013
  Tchad N'Djamena   Denisa-Elena Ionete 2015   Hélène Cave (2010–15)
  Chile Santiago de Chile   Stella Zervoudaki 2016   Rafael Dochao Moreno (2012–16)
  Kina Peking   Hans Dietmar Schweisgut 2014   Markus Ederer (2010–14)
  Colombia Bogotá   Ana Paula Zacarias 2015   Maria van Gool (2011–15)
  Kongo-Brazzaville Brazzaville   Saskia De Lang 2014   Marcel van Opstal (2010–14)
  Kongo-Kinshasa Kinshasa   Jean Michel Dumond 2016   Tomáš Uličný (2011–16)
  Kuba Havanna   Herman Portocarrero 2012
  Dominikanska republiken Santo Domingo   Alberto Navarro 2013
  Ecuador Quito   Marianne Van Steen 2016   Peter Schwaiger (2012–16)
  Egypten Kairo   Reinhold Brender a.i. 2016   James Moran (2012–16)
  El Salvador San Salvador   Jaume Segura Socias[6] 2013   Stefano Gatto (2009–13)
  Eritrea Asmara   Christian R. Manahl [1] 2014   Marchel Germann
  Fiji Suva   Andrew Jacobs [2] 2013   Abdoul M'Bayé (2011–13)
  Gabon Libreville   Helmut Kulitz 2015   Cristina Martins Barreira (2011–15)
  Georgien Tbilisi   János Herman[4] 2014   Philip Dimitrov (2010–14)
  Ghana Accra  William Hanna 2014   Claude Maerten (2010–14)
  Guatemala Guatemala City   Stefano Gatto 2016   Stella Zervoudaki (2011–16)
  Guinea Conakry   Gerardus Gielen[8] 2014   Philippe Van Damme (2010–14)
  Guinea-Bissau Bissau   Victor Madeira dos Santos 2015   Joaquin Gonzalez-Ducay (2011–15)
  Guyana Georgetown   Jernej Videtič 2015   Robert Kopecky (2011–15) EU-ambassadör även ackredierat till   Surinam
  Haiti Port-au-Prince   Vincent Degert 2015   Javier Niño (2012–15)
  Honduras Tegucigalpa   Ketil Karlsen 2013   Peter Versteeg (2009–13)
  Hongkong Hongkong   Carmen Cano 2016 Ackrediterad som beskickningschef   Vincent Piket (2012–16)
  Island Reykjavik   Matthias Brinkmann 2013
  Indien New Delhi   Tomasz Kozlowski[9] 2016   Joao Cravinho (2012 -16)
  Indonesien Jakarta   Vincent Guérend 2015   Olof Skogg a.i. (2014–15)
  Irak Bagdad   Patrick Simonnet 2016   Jana Hybášková (2012–16)
  Israel Tel Aviv   Lars Faaborg-Andersen 2013   Andrew Standley (2009–13)
  Elfenbenskusten Abidjan   Jobst von Kirchmann[10] 2018   Jean-François Vallette
  Jamaica Kingston   Malgorzata Wasilewska 2016   Paola Amadei (2012–16)
  Japan Tokyo   Viorel Isticioaia Budura[10] 2014   Hans Dietmar Schweisgut (2010–14)
  Jordanien Amman   Andrea Matteo Fontana 2015   Joanna Wronecka (2010–15)
  Kazakstan Astana   Aurelia Bouchez[11] 2011
  Kenya Nairobi   Stefano Antonio Dejak 2015   Lodewijk Briët (2011–15)
  Sydkorea Seoul   Gerhard Sabathil 2015   Tomasz Kozłowski (2011–15)
  Kosovo Pristina   Nataiiya Apostolova 2016 Ackrediterad som beskickningschef och EU:s särskilda representant   Samuel Žbogar (2011–16)
  Laos Vientiane   Leo Faber 2016
  Liberia Monrovia   Tina Intelmann[10] 2014   Attilio Pacifici (2010–14)
  Libyen Tripoli   Bettina Muscheidt 2012   Nataliya Apostolova (2012–16)
  Libanon Beirut   Christina Lassen 2014   Angelina Eichhorst (2010–14)
  Makedonien Skopje   Samuel Žbogar 2016   Aivo Orav (2012–16)
  Malaysia Kuala Lumpur   Maria Castillo Fernández 2016   Luc Vandebon (2012–16)
  Malawi Lilongwe   Marchel Gerrmann 2014   Alexander Baum (2010–14)
  Mali Bamako   Alain Holleville 2015   Richard Zink (2011–15)
  Mauritius Port Louis   Marjaana Sall 2015   H-S. Gerstanlauer (2013–15)
  Mauretanien Nouakchott   José Antonio Sabadell 2013   Hans-Georg Gerstenlauer (2009–13)
  Mexiko Mexico City   Andrew Standley 2013   Marianne Coninskk (2009–13)
  Moçambique Maputo   Sven Kühn von Burgsdorff[10] 2014   Paul Malin (2011–2014)
  Burma Rangoon   Kristian Schmidt 2017   Roland Kobia (2013-17)
  Namibia Windhoek   Jana Hybášková 2015   Raúl Fuentes Milani (2010–15)
  Nya Zeeland Wellington   Bernard Savage 2016   Mikalis Rokas (2012–16)
  Nicaragua Managua   Kenny Bell 2015 Även ackrediterad till Panama och Centralamerikanska integrationssystemet.   Javier Sandomingo, 2011–15
  Niger Niamey   Raul Mateus Paula[6] 2013
  Nigeria Abuja   Michel Arrion[6] 2013
  Nepal Katmandu   Reesje Teerink 2013   Alexander Spachis (2007–13)
  Norge Oslo   Helen Campbell[3] 2013
  Pakistan Islamabad   Jean François Cautain 2015   Lars-Gunnar Wigemark (2011–15),   Stefano Gatto a.i. 2015
  Papua Nya Guinea Port Moresby   Ioannis Giogkarakis-Argyropoulos 2015
  Paraguay Asunción   Alessandro Palmero 2013
  Peru Lima   Irene Horejis 2013
  Filippinerna Manila   Franz Jessen 2014   Guy Ledoux (2010–14)
  Ryssland Moskva   Vygaudas Ušackas [12] 2013   Fernando M. Valenzuela (2009–13)
  Rwanda Kigali   Michael Ryan 2013
  Saudiarabien Riyadh   Adam Kulach[4] 2012 Även ackrediterad till   Bahrain,   Kuwait,   Oman,   Qatar
  Senegal Dakar   Joaquín González–Ducay 2015   Dominique Dellicour (2010–15)
  Serbien Belgrad   Michael Davenport 2013
  Singapore Singapore   Michael Pulch[6] 2013   Marc Ungeheuer
  Salomonöarna Honiara   Leonidas Tazapsidis 2014 Även ackrediterad till   Vanuatu
  Sydafrika Pretoria   Marcus Cornaro 2014   Roeland van de Geer (2010–14)
  Sri Lanka Colombo   Tung–Lai Margue 2016   David Daly (2013–16)
  Sudan Khartoum   Jean Michel Dumond 2016   Tomáš Uličný (2011–16)
  Sydsudan Juba   Stefano De Leo 2014   Sven Kühn von Burgsdorff (2010–14)
  Swaziland Mbabane   Nicola Bellomo[6] 2013   Amadou Traore (2009–13)
  Schweiz Bern   Richard Jones 2011
  Taiwan Taipei   Madeleine Maiorenko 2015 Ackrediterad som beskickningschef
  Tadzjikistan Dusjanbe   Hidajet Biščević 2014   Eduard Auer (2010–14)
  Tanzania Dar es-Salaam   Roeland van de Geer 2015   Filiberto Ceriani Sebregondi (2011–15)
  Thailand Bangkok   Jesús Miguel Sanz Escorihuel[3] 2013
  Togo Lomé   Nicolas Berlanga Martinez[6] 2013
  Trinidad och Tobago Port of Spain   Arend Biesebroek 2016
  Tunisien Tunis   Patrice Bergamini 2016   Laura Baeza (2012–16)
  Turkiet Ankara  Christian Berger 2016   Jean-Maurice Ripert (2011-13),   Stefano Manservisi (2014),   Hansjörg Haber (2015–16)
  Förenade Arabemiraten Abu Dhabi   Patrizio Fondi 2015   Mihail Stuparu 2012–2014,   Carlo De Filippi a.i 2015
  Uganda Kampala   Attilio Pacifici 2017   Kristian Schmidt (2013-17)
  Ukraina Kiev   Hugues Mingarelli 2016   Jan Tombiński (2012–2016)
  USA Washington, D.C.   David O'Sullivan[13] 2014   João Vale de Almeida / More information
  Uzbekistan Tasjkent   Yuri Sterk[14] 2012
  Uruguay Montevideo   Juan Fernández Trigo 2013
  Venezuela Caracas   Aude Maio-Coliche 2013   Antonio Cardoso Mota (2009–13)
  Vietnam Hanoi   Bruno Angelet 2015   Franz Jessen (2011–15)
  Jemen Sanaa   Antonia Calvo Puerta 2016   Bettina Muscheidt (2012–16) / Nuvarande delegation är stationerad i Amman
  Zambia Lusaka   Alessandro Mariani 2015   Gilles Hervio (2010–15)
  Zimbabwe Harare   Philippe Van Damme 2014   Aldo Dell'Ariccia (2010–14)

Ambassadörer till internationella organisationerRedigera

Organisation Säte Ambassadör Tillträdde Kommentarer
Afrikanska unionen Addis Abeba   Ranieri Sabatucci 2015 Tidigare   Gary Quince (2011–15)
ASEAN Jakarta   Francisco Fontán Pardo 2015
Europarådet Strasbourg   Jari Vilen[15] 2014
Världshandelsorganisationen Genève   Mark Vanheukelen 2015   Angelos Pangratis (2011–15)
Förenta nationerna New York   João Vale de Almeida 2015   Thomas Mayr-Harting (2011–15)
Förenta nationerna Genève   Peter Sørensen[16] 2014   Mariangela Zappia (2011–14)
Förenta nationerna Wien   Didier Lenoir 2015   Györgyi Margit Martin Zanathy (2011–15)
UNESCO Paris   Maria Frankrikesca Spatolisano 2012 Även ackrediterad till OECD
Vatikanstaten Rom   Jan Tombiński 2016 Även ackrediterad till FAO, Malteserorden och San Marino.   Laurence Argimon-Pistre (2012–16)

Se ävenRedigera

ReferenserRedigera

NoterRedigera

  1. ^ EU Special Representative in Afghanistan
  2. ^ Kroatienn Vlahutin to replace Sequi[död länk]
  3. ^ [a b c] EU High Representative Catherine Ashton appoints new Heads of EU Delegations to Australia, Norway and Thailand
  4. ^ [a b c] High Representative Catherine Ashton appoints new Heads and Deputy Heads of EU Delegations under the 2010 rotation Arkiverad 4 mars 2016 hämtat från the Wayback Machine., EEAS 15 September 2010
  5. ^ High Representative Catherine Ashton appoints new Heads of EU Delegations to Botswana and the Council of Europe-Strasbourg
  6. ^ [a b c d e f g h] High Representative Catherine Ashton appoints 12 new Heads of EU Delegations
  7. ^ ”New EU Ambassador in Ottawa”. Arkiverad från originalet den 4 juli 2010. https://web.archive.org/web/20100704191956/http://www.delcan.ec.europa.eu/en/press_and_information/press_releases/2009/09PR014.shtml. Läst 18 november 2017. 
  8. ^ High Representative Catherine Ashton appoints three new Heads of EU Delegation to Bangladesh, Guinea (Conakry) and Malawi
  9. ^ EU Delegation to India-Internal Organization
  10. ^ [a b c d] High Representative Catherine Ashton appoints six new Heads of EU Delegation to Japan, UN Geneva, Ivory Coast, Liberia, Mozambique, and the Solomon Islands and Vanuatu
  11. ^ EU High Representative / Vice President Catherine Ashton appoints 25 new Heads of EU Delegations, European Commission Press Release 03/08/2011
  12. ^ High Representative/Vice President Catherine Ashton appoints the new Head of the EU Delegation to the Russian Federation
  13. ^ Catherine Ashton appoints new Head of EU Delegation to the United States
  14. ^ http://eeas.europa.eu/delegations/uzbekistan/documents/about_us/cv_sterk_en.pdf
  15. ^ Catherine Ashton appoints new Heads of EU Delegation to Botswana and the Council of Europe, EEAS 23/11/10
  16. ^ High Representative Catherine Ashton appoints six new Heads of EU Delegation to Japan, UN Geneva, Ivory Coast, Liberia, Mozambique, and the Solomon Islands and Vanuatu
  EU-portalen – temasidan för Europeiska unionen på svenskspråkiga Wikipedia.