Öppna huvudmenyn

Frankrike i olympiska sommarspelen 2008

Frankrike i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 323 idrottare som blivit uttagna av Frankrikes olympiska kommitté.[1]

Frankrike i olympiska spelen
Frankrike IOK-landskod

FRA
KommittéComité National Olympique et Sportif Français
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare323 deltagare i 23 sporter
FanbärareTony Estanguet
Medaljsummering
Guld
7
Silver
16
Brons
17
Totalt
40

Placering
10:e
Frankrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Frankrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll

BadmintonRedigera

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Erwin Kehlhoffner Singel   S Gomez (AUS)
W 19-21, 22-20, 21-15
  E Mambwe (ZAM)
W 21-15, 21-17
  Chen J (CHN)
L 10-21, 6-21
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Pi Hongyan Singel   C Rivero (PER)
W 21-6, 21-9
  E Hirose (JPN)
W 21-12, 16-21, 21-6
  Zhang N (CHN)
L 8-21, 21-19, 19-21
Gick inte vidare

BordtennisRedigera

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Patrick Chila Singel Bye   Janos Jacab (HUN)
L 3-4
Gick inte vidare
Damien Eloi Singel Bye   Ahmed Ali Saleh (EGY)
W 4-3
  Jun Mizutani (JPN)
L 3-4
Gick inte vidare
Christophe Legout Singel Bye   Doan Kien Quoc (VIE)
L 2-4
Gick inte vidare


  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Xian Yi Fang Singel Bye   Xu Jie (POL)
W 4-3
  Lau Sui Fei (HKG)
L 1-4
Gick inte vidare


BoxningRedigera

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Nordine Oubaali Lätt flugvikt   Sultonov (UZB)
W 8-7
  Shiming (CHN)
L 3-+3
Gick inte vidare
Jérôme Thomas Flugvikt   Payano (DOM)
L 6-10
Gick inte vidare
Ali Hallab Bantamvikt   Kumar (IND)
L 5-12
Gick inte vidare
Khedafi Djelkhir Fjädervikt   Fleming (AUS)
W 13-9
  Williams (USA)
W9-7
  Reyes (MEX)
W 14-9
  Imranov (AZE)
W RET
  Lomachenko (UKR)
L RSC
 
Daouda Sow Lättvikt   Guk (PRK)
W 13-3
  Pedraza (PUR)
W 13-9
  Qing (CHN)
W 9-6
  Ugás (CUB)
W 15-8
  Aleksei Tishchenko (RUS)
L 9-11
 
Alexis Vastine Lätt weltervikt   Kavaliauskas (LTU)
W 13-2
  Saunders (RUS)
W 11-7
  Erdene (MGL)
W 12-4
  Díaz (DOM)
L 10-12
Gick inte vidare
Jaoid Chiguer Weltervikt   Bashirov (TKM)
W 17-6
  Mahmudov (UZB)
L 3-8
Gick inte vidare
Jean-Mickaël Raymond Medelvikt   Rasulov (UZB)
L 2-8
Gick inte vidare
John M'Bumba Tungvikt   Bianco (COL)
W 11-5
  Chakhkeiv (RUS)
L 9-18
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Sebastien Hidalgo Grekisk-romersk,
fjädervikt
Bye   Monzon (CUB)
L 1-2, 3-3, 0-6
Gick inte vidare
Steeve Guenot Grekisk-romersk,
lättvikt
  Milian (CUB)
W 3-0, 2-1
  Loerincz (HUN)
W 0-2, 1-1, 1-1
  Siamionau (BLR)
W 2-1, 1-1
  Bayakhmetov (KAZ)
W 1-1, 3-0
  Begaliev (KGZ)
W 3-0, 3-1  
Christophe Guenot Grekisk-romersk,
weltervikt
Bye   Kvirkelia (GEO)
L 0-5, 0-5
Gick inte vidare Bye   Schneider (GER)
W 2-1, 2-1
  Bacsi (HUN)
W 3-1, 0-4, 4-2  
Melonin Noumonvi Grekisk-romersk,
mellanvikt
Bye   Minguzzi (ITA)
L 1-1, 1-1
Gick inte vidare Bye   Mishin (RUS)
W 0-3, 1-1, 1-1
  Abrahamian (SWE)
L 0-4, 1-1
Yannick Szczepaniak Grekisk-romersk,
supertungvikt
Bye   Ivanov (BUL)
W 1-1, 1-1, 1-1
  Deák-Bárdos (HUN)
W 1-1, 0-2, 1-1
  Baroev (RUS)
L 1-2, 1-1
  Mizgaitis (LTU)
L 1-2, 1-2
Vincent Aka Akesse Fristil,
tungvikt
Bye   Gazyumov (AZE)
L 0-4, 0-4
Gick inte vidare
Vanessa Boubryemm Fristil,
flugvikt
  Caripa (VEN)
W 1-0, 1-0
  Rakhmanova (RUS)
W 3-1, 3-2
  Chun (USA)
L 1-6, 1-2
Gick inte vidare
Lise Golliot-Legrand Fristil,
mellanvikt
Bye   Mendez (ESP)
W 1-0, 2-0
  Michalik (POL)
W 1-0, 0-3, 3-1
  Kartashova (RUS)
L 2-1, 1-2, 0-6
  Shalygina (KAZ)
L 0-5, 2-3
Audrey Prieto Fristil,
tungvikt
  Schaetzle (GER)
L 4-2, 0-F
Gick inte vidare

BågskytteRedigera

Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Romain Girouille Individuellt 641 51   Sky Kim (AUS) (14)
L 110–112
Gick inte vidare
Jean-Charles Valladont Individuellt 656 35   Michael Naray (AUS) (30)
L 106–108
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Virginie Arnold Individuellt 626 39   Khatuna Lorig (USA) (26)
L 105–107
Gick inte vidare
Sophie Dodemont Individuellt 632 32   Anja Hitzler (GER) (33)
L 106–107
Gick inte vidare
Bérengère Schuh Individuellt 645 14   Pia Carmen Maria Lionetti (ITA) (51)
W 112–107
  Sayoko Kitabatake (JPN) (46)
W 112–100
  Joo Hyun-Jung (KOR) (3)
L 104–109
Gick inte vidare

Virginie Arnold
Sophie Dodemont
Berengère Schuh

Lag 1903 5 N/A Bye   Polen (4)
W 218-211
  Sydkorea (1)
L 213-184
  Storbritannien (2)
W 203-201
 


CyklingRedigera

  BMXRedigera

Herrar

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Thomas Allier BMX 36.649 19 16 6 Gick inte vidare
Damien Godet BMX 36.008 3 13 4 Q 14 4 Q DNF 8

Women

Cyklist Gren Seedning Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Anne-Caroline Chausson BMX 36.660 1st Q 4 pnts 1st Q 35.976 1  Guld
Laëtitia Le Corguillé BMX 37.145 3rd Q 4 pnts 1st Q 38.042 2  Silver

  MountainbikeRedigera

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Julien Absalon Mountainbike 1:55:59 1  Guld
Jean-Christophe Péraud Mountainbike 1:57:06 2  Silver
Cédric Ravanel Mountainbike 2:01:38 14

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Laurence Leboucher Mountainbike 2:00:55 17

  LandsvägRedigera

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Cyril Dessel Linjelopp DNF
Pierrick Fédrigo Linjelopp DNF
Rémi Pauriol Linjelopp 6h 26' 17 (+2:28) 34
Jérôme Pineau Linjelopp 6h 24' 11 (+0:22) 14
Pierre Rolland Linjelopp DNF

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Jeannie Longo-Ciprelli Linjelopp 3h 32' 57 (+0:33) 24
Tempolopp 35' 52 (+1:01) 4
Maryline Salvetat Linjelopp 3h 32' 45 (+0:21) 14
Tempolopp 38' 09 (+3:18) 20
Christel Ferrier Bruneau Linjelopp 3h 32' 45 (+0:21) 13

  BanaRedigera

Herrar
Sprint

Individual

Cyklist Gren Kvalificering 1/16-final 1/8-final 1/8-final uppsamling Kvartsfinal Semifinal Finals/
Klassificeringslopp
Time
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Hastighet (km/h)
Placering
Kévin Sireau Sprint 10.098
71.301
4 Q   Blatchford (USA)
W 10.742
67.026
  Bos (NED)
L
  Watanabe (JPN)
  Bayley (AUS)
W 10.570
68.117
  Kenny (GBR)
L, L
Gick inte vidare   Mulder (NED)
  Bos (NED)
  Awang (MAS)
W 10.719
67.170
5
Mickaël Bourgain Sprint 10.123
71.125
5 Q   Kitatsuru (JPN)
W 10.672
67.466
  Chiappa (ITA)
W 10.734
67.076
  Bos (NED)
W 10.524, W 10.463
  Hoy (GBR)
L, L
  Levy (GER)
W 11.047, L, W 10.560
 

Lag

Cyklist Gren Kvalificering Första omgången Final/
Bronslopp
Finalplacering
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tider
Hastighet (km/h)
Grégory Baugé
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
Lagsprint 43.541
62.010
2 Q   Malaysia
W 43.656
61.847
2 QF   Storbritannien
L 43.651
61.854
 
Förföljelser
Cyklist Gren Kvalomgång 1:a omgången Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Fabien Sanchez Förföljelse 4:33.100
52.727
15 Gick inte vidare
Damien Gaudin
Matthieu Ladagnous
Christophe Riblon
Nicolas Rousseau
Lagförföljelse 4:03.679
59.094
5 Q   Danmark
L DSQ
DSQ Gick inte vidare DSQ
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Uppsamling 2:a omgången Final/
klassificering
Slutplacering
Placering Placering Placering Placering
Grégory Baugé Keirin 4 1 Q 5 1 7
Arnaud Tournant Keirin 4 1 Q 3 Q 6 6
Poänglopp
Cyklist Gren Varvpoäng/
varv efter
Sprintpoäng Totalpoäng Placering
Christophe Riblon Poänglopp -20 3 -17 21
Matthieu Ladagnous
Jérôme Neuville
Madison -1 12 - 7
Damer
Sprint
Cyklist Gren Kvalificering 1/8-final 1/8-final uppsamling Kvartsfinal Semifinal Final/
klassificering
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Hastighet (km/h)
Placering
Clara Sanchez Sprint 11.365
63.352
6 Q   Tsylinskaya (BLR)
W 11.607
62.031
  Meares (AUS)
L, L
Gick inte vidare   Tsylinskaya (BLR)
  Reed (USA)
  Krupeckaitė (LTU)
W 12.264
58.708
5
Poänglopp
Cyklist Gren Varvpoäng Sprintpoäng Totalpoäng Placering
Pascale Jeuland Poänglopp 0 8 8 7

FriidrottRedigera

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Mehdi Baala 1 500 m 3:35.87 1 Q i.u. 3:37.47 2 Q 3:34.21  
Samuel Coco-Viloin 110 m häck 13.60 4 Q 13.51 4 q 13.65 8 Gick inte vidare
Yohann Diniz 50 km gång i.u. DNF
Leslie Djhone 400 m 45.12 1 Q i.u. 44.79 SB 1 Q 45.11 5
Ladji Doucouré 110 m häck 13.52 2 Q 13.39 2 Q 13.22 SB 3 Q 13.24 4
Martial Mbandjock 100 m 10.26 2 Q 10.16 3 Q 10.18 8 Gick inte vidare
Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3 000 m hinder 8:16.95 SB 2 Q i.u. 8:10.49 PB  
Simon Munyutu Maraton i.u. 2:25:50 57
Ronald Pognon 100 m 10.26 3 Q 10.21 5 Gick inte vidare
Eddy Riva 50 km gång i.u. 4:00.49 28
Bouabdellah Tahri 3 000 m hinder 8:23.42 1 Q i.u. 8:14.79 5
Vincent Zouaoui-Dandrieux 8:27.91 7 i.u. Gick inte vidare
David Alerte
Christophe Lemaitre
Martial Mbandjock
Issa Aimé Nthépé
Ronald Pognon
Manuel Reynaert
4 x 100 m 39.53 6 i.u. Gick inte vidare
Leslie Djhone
Richard Maunier
Ydrissa M'Barke
Brice Panel
Teddy Venel
4 x 400 m 3:03.19 8 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Jérôme Clavier Stavhopp 5.65 3 q 5.60 7
Colomba Fofana Tresteg 16.42 29 Gick inte vidare
Mickaël Hanany Höjdhopp 2.25 =14 Gick inte vidare
Romain Mesnil Stavhopp 5.55 =14 Gick inte vidare
Yves Niaré Kulstötning 19.73 23 Gick inte vidare
Salim Sdiri Längdhopp 7.81 21 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Romain Barras Resultat 11.26 7.08 15.42 1.96 49.51 14.21 45.17 5.00 65.40 4:29.29 8253 SB 5
Poäng 804 833 816 767 837 948 770 910 819 749
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Christine Arron 100 m 11.37 1 Q 11.36 4 Gick inte vidare
Christelle Daunay Maraton i.u. 2:31:48 20
Sophie Duarte 3 000 m hinder 9:38.08 7 i.u. Gick inte vidare
Élodie Guégan 800 m 2:03.85 3 Q i.u. DNF Gick inte vidare
Muriel Hurtis-Houairi 200 m 22.72 2 Q 22.89 2 Q 22.71 5 Gick inte vidare
Adriana Lamalle 100 m häck DNS i.u. Gick inte vidare
Reïna-Flor Okori 12.98 3 q i.u. 13.05 6 Gick inte vidare
Christine Arron
Muriel Hurtis-Houairi
Ayodele Ikuesan
Lina Jacques-Sebastien
Carima Louami
Myriam Soumaré
4 x 100 m DNF i.u. Gick inte vidare
Phara Anacharsis
Solen Desert
Élodie Guégan
Aurore Kassambara
Virginie Michanol
Thélia Sigere
4 x 400 m 3:26.61 SB 5 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Vanessa Boslak Stavhopp 4.50 SB 2 q 4.55 SB 9
Marion Buisson 4.15 23 Gick inte vidare
Stéphanie Falzon Släggkastning 68.94 14 Gick inte vidare
Manuela Montebrun 72.81 4 Q 72.54 5
Teresa Nzola Meso Tresteg 14.11 14 Gick inte vidare
Amélie Perrin Släggkastning NM Gick inte vidare
Mélina Robert-Michon Diskuskastning 62.21 SB 5 Q 60.66 8
Melanie Skotnik Höjdhopp 1.89 16 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Marie Collonvillé Resultat 13.57 1.86 12.42 25.06 6.21 46.14 2:11.81 6302 SB 12*
Poäng 1040 1054 689 881 915 785 938
Antoinette Nana Djimou Ida Resultat 13.85 1.71 13.12 24.90 6.16 49.32 2:20.96 6055 18*
Poäng 1000 867 735 896 899 847 811

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Fabrice Jeannet Värja, individuellt   Kattjiourine (KGZ)
W 15–14
  Kelsey (USA)
W 15–11
  Tikhomirov (CAN)
W 15–7
  Jung J-S (KOR)
W 15–11
  Boczko (HUN)
W 15–12
  Tagliariol (ITA)
L 9–15
 
Jérôme Jeannet BYE   Novosjolov (EST)
W 15–14
  Abajo (ESP)
L 9–15
Gick inte vidare
Ulrich Robeiri BYE   Avdeev (RUS)
W 15–11
  Tagliariol (ITA)
L 11–15
Gick inte vidare
Fabrice Jeannet
Jérôme Jeannet
Jean-Michel Lucenay
Ulrich Robeiri
Värja, lag i.u. BYE   Venezuela
W 45–33
  Italien
W 45–39
  Polen
W 45-29
 
Brice Guyart Florett, individuellt i.u.   Ali (MAR)
W 15–3
  Le Pechoux (FRA)
L 10–15
Gick inte vidare
Erwann Le Pechoux i.u. BYE   Guyart (FRA)
W 15–10
  Sanzo (ITA)
L 9–10
Gick inte vidare
Nicolas Lopez Sabel, individuellt   Ouedraogo (BUR)
W 15–6
  Pozdnjakov (RUS)
W 15–8
  Oh E-S (KOR)
W 15–11
  Pina (ESP)
W 15–10
  Covaliu (ROU)
W 15–13
  Zhong M (CHN)
L 9–15
 
Julien Pillet BYE   Wang Jz (CHN)
W 15–14
  Dumitrescu (ROU)
W 15–13
  Smart (USA)
W 15–13
  Zhong M (CHN)
L 12–15
  Covaliu (ROU)
L 11–15
4
Boris Sanson BYE   Morehouse (USA)
W 15–12
  Tarantino (ITA)
L 7–15
Gick inte vidare
Vincent Anstett
Nicolas Lopez
Julien Pillet
Boris Sanson
Sabel, lag i.u.   Egypten
W 45–31
  Italien
W 45–41
  USA
W 45–37
 
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Laura Flessel-Colovic Värja, individuellt i.u.   Mills (ISR)
W 15–8
  Zhong Wp (CHN)
W 13–11
  Li N (CHN)
L 10–15
Gick inte vidare
Hajnalka Kiraly Picot i.u.   El Sayed (EGY)
W 15–7
  Samuelsson (SWE)
L 13–15
Gick inte vidare
Corinne Maîtrejean Florett, individuellt BYE   Smart (USA)
W 15–9
  Wächter (GER)
L 10–15
Gick inte vidare
Léonore Perrus Sabel, individuellt BYE   Besbes (TUN)
L 11–15
Gick inte vidare
Anne-Lise Touya BYE   Nagy (HUN)
L 13–15
Gick inte vidare
Carole Vergne BYE   Kim K-H (KOR)
L 14–15
Gick inte vidare
Solenn Mary
Léonore Perrus
Anne-Lise Touya
Carole Vergne
Sabel, lag i.u.   Kanada
W 45–22
  Kina
L 38–45
  USA
L 38–45
4

GymnastikRedigera

Herrar
Tävlande Gren Redskap Kvalificering Final
Fristående Ranking Bygelhäst Ranking Ringar Ranking Hopp Ranking Barr Ranking Räck Ranking Total Ranking Total Ranking
Thomas Bouhail Mångkamp 15.125 25 13.850 50 13.700 66 16.625 3 Q 14.675# 56 14.575 38 88.550 27 Q 87.000 21
Hopp 16.662 2 Q 16.537  
Benoît Caranobe Mångkamp 15.125 26 14.250 37 15.100 28 16.500 9 Q 15.275 37 14.675 35 90.925 10 Q 91.925  
Hopp 16.437 7 Q 16.062 5
Yann Cucherat Mångkamp 16.000 12 15.850 3 Q 31.850 84 Avancerade inte
Räck 15.850 3 Q 14.825 8
Danny Pinheiro Rodrigues Mångkamp 14.200 62 13.400# 61 15.800 7 Q 43.400 80 Avancerade inte
Ringar 15.800 7 Q 16.225 5
Hamilton Sabot Mångkamp 14.575 48 14.025 46 14.375 48 15.400 60 15.400 30 13.975# 59 87.750 30 Avancerade inte
Dimitri Karbanenko Mångkamp 14.050# 66 13.700 56 13.675# 67 16.125 24 15.500 24 15.450 9 88.500 28 Avancerade inte
Thomas Bouhail
Benoît Caranobe
Yann Cucherat
Danny Pinheiro Rodrigues
Hamilton Sabot
Dimitri Karbanenko
Mångkamp, lag 59.025 10 55.825 12 58.975 12 64.650 3 62.175 6 60.550 4 361.200 7 Q 272.875 8
Kvinnor
Tävlande Gren Redskap Kvalificering Final
Fristående Ranking Hopp Ranking Barr Ranking Bom Ranking Total Ranking Total Ranking
Marine Debauve Mångkamp 14.625 35 14.100# 49 28.725 87 Avancerade inte
Laetitia Dugain Mångkamp 14.350 52 14.625 34 14.975 26 14.325 33 58.275 22 Q 56.775 23
Katheleen Lindor Mångkamp 14.900 26 14.700 30 14.575 40 44.175 64 Avancerade inte
Pauline Morel Mångkamp 14.275# 55 14.800 24 13.750# 69 14.625 20 57.450 29 Avancerade inte
Marine Petit Mångkamp 14.850 31 14.325# 48 14.800 29 14.375 32 58.350 20 Q 57.975 19
Rose-Eliandre Bellemare Mångkamp 14.725 41 14.400 43 14.225 39 43.350 70 Avancerade inte
Marine Debauve
Laetitia Dugain
Katheleen Lindor
Pauline Morel
Marine Petit
Rose-Eliandre Bellemare
Mångkamp, lag 58.825 10 58.525 8 58.975 7 57.550 10 233.875 6 Q 175.275 7

  TrampolinRedigera

Män
Tävlande Gren Heat Final
Poäng Ranking Poäng Ranking
Gregoire Pennes Individuellt 68.70 12 Avancerade inte

HandbollRedigera

Damer
Frankrikes damlandslag i handboll – laguppställning
Spelare Tränare
Position Nr Namn Ålder Längd (cm) Vikt (kg) Klubb
M6 4 Kamto Njitam, Nina &&&&&&&&&&&&&025.&&&&&025 år – 5 juni 1983 (36 år) 178 74 Metz Handball  
H9 5 Ayglon, Camille &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 21 maj 1985 (34 år) 180 65 HBC Nîmes  
M6 8 Pecqueux-Rolland, Véronique &&&&&&&&&&&&&035.&&&&&035 år – 9 oktober 1972 (46 år) 173 65 Cercle Dijon Bourgogne Handball  
V6 9 Baudouin, Paule &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 25 oktober 1984 (34 år) 173 58 Issy-les-Moulineaux Handball  
H9 10 Herbrecht, Sophie &&&&&&&&&&&&&026.&&&&&026 år – 13 februari 1982 (37 år) 175 65 Issy-les-Moulineaux Handball  
H6 11 Cano, Stéphanie &&&&&&&&&&&&&034.&&&&&034 år – 17 april 1974 (45 år) 160 58 CA Bèglais Handball  
MV 12 Leynaud, Amandine &&&&&&&&&&&&&022.&&&&&022 år – 2 maj 1986 (33 år) 178 64 Metz Handball  
M6 13 Wendling, Isabelle &&&&&&&&&&&&&037.&&&&&037 år – 30 januari 1971 (48 år) 178 82 Metz Handball  
MV 16 Nicolas, Valérie &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 12 mars 1975 (44 år) 178 73 Ikast-Brande Elite Håndbold  
M9 19 Vanparys-Torres, Christine &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 22 mars 1978 (41 år) 178 64 Metz Handball  
V6 20 Tervel, Raphaëlle &&&&&&&&&&&&&029.&&&&&029 år – 21 april 1979 (40 år) 178 68 Akaba Bera Bera  
H6 21 Tounkara, Maakan &&&&&&&&&&&&&025.&&&&&025 år – 12 mars 1983 (36 år) 165 55 Le Havre AC Handball  
H9 23 Lacrabère, Alexandra &&&&&&&&&&&&&021.&&&&&021 år – 27 april 1987 (32 år) 178 73 CA Bèglais Handball  
V9 24 Signate, Mariama &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 22 juli 1985 (34 år) 188 72 CJF Fleury-Les-Aubrais  
Coach



Referenser

(1) (2) (3)


Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1   Norge 5 5 0 0 154 106 +48 10
2   Rumänien 5 4 0 1 150 114 +38 8
3   Kina 5 2 0 3 122 135 -13 4
4   Frankrike 5 2 0 3 121 128 -7 4
5   Kazakstan 5 1 1 3 109 137 -28 3
6   Angola 5 0 1 4 109 147 -38 1
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2    Rumänien 30  
B3    Ungern 34  
  B3    Ungern 20  
  B1    Ryssland 22  
B1    Ryssland(2ÖT) 32
  A4    Frankrike 31  
    B1    Ryssland 27
  A1    Norge 34
  B2    Sydkorea 31  
A3    Kina 23  
  B2    Sydkorea 28 Bronsmatch
  A1    Norge 29  
A1    Norge 31 B3    Ungern 28
  B4    Sverige 24   B2    Sydkorea 33
Herrar
Frankrikes herrlandslag i handboll – laguppställning
Spelare Tränare
Position Nr Namn Ålder Längd (cm) Vikt (kg) Klubb
H9 2 Fernandez, Jérôme &&&&&&&&&&&&&031.&&&&&031 år – 7 mars 1977 (42 år) 198 106 FC Barcelona Handbol  
M6 3 Dinart, Didier &&&&&&&&&&&&&031.&&&&&031 år – 18 januari 1977 (42 år) 198 104 BM Ciudad Real  
H9 4 Burdet, Cédric &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 15 november 1974 (44 år) 196 98 Montpellier HB  
M6 5 Gille, Guillaume &&&&&&&&&&&&&032.&&&&&032 år – 16 juli 1976 (43 år) 193 97 HSV Handball  
M9 6 Gille, Bertrand &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 24 mars 1978 (41 år) 188 98 HSV Handball  
M9 8 Narcisse, Daniel &&&&&&&&&&&&&028.&&&&&028 år – 16 december 1979 (39 år) 191 90 Chambéry Savoie Handball  
V6 11 Girault, Olivier &&&&&&&&&&&&&035.&&&&&035 år – 22 februari 1973 (46 år) 183 86 Paris Handball  
MV 12 Karaboué, Daouda &&&&&&&&&&&&&032.&&&&&032 år – 11 december 1975 (43 år) 198 92 Montpellier HB  
V9 13 Karabatić, Nikola &&&&&&&&&&&&&024.&&&&&024 år – 11 april 1984 (35 år) 196 102 THW Kiel  
M6 14 Kempe, Cristophe &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 2 maj 1975 (44 år) 193 105 Toulouse Union Handball  
MV 16 Omeyer, Thierry &&&&&&&&&&&&&031.&&&&&031 år – 2 november 1976 (42 år) 193 93 THW Kiel  
H9 18 Abati, Joël &&&&&&&&&&&&&038.&&&&&038 år – 25 april 1970 (49 år) 191 85 Montpellier HB  
H6 19 Abalo, Luc &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 6 september 1984 (34 år) 183 80 US d'Ivry Handball  
V6 21 Guigou, Michaël &&&&&&&&&&&&&026.&&&&&026 år – 28 januari 1982 (37 år) 178 78 Montpellier HB  
H9 26 Paty, Cédric &&&&&&&&&&&&&027.&&&&&027 år – 25 juli 1981 (37 år) 193 93 Chambéry Savoie Handball  
Coach



Referenser

(1) (2) (3)


Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1   Frankrike 5 4 1 0 148 115 +33 9
2   Polen 5 3 1 1 147 128 +19 7
3   Kroatien 5 3 0 2 140 115 +25 6
4   Spanien 5 3 0 2 152 145 +7 6
5   Brasilien 5 1 0 4 129 153 -24 2
6   Kina 5 0 0 5 104 164 -60 0
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2    Polen 30  
B3    Island 32  
  B3    Island 36  
  A4    Spanien 30  
B1    Sydkorea 24
  A4    Spanien 29  
    B3    Island 23
  A1    Frankrike 28
  B2    Danmark 24  
A3    Kroatien 26  
  A3    Kroatien 23 Bronsmatch
  A1    Frankrike 25  
A1    Frankrike 27 A4    Spanien 35
  B4    Ryssland 24   A3    Kroatien 29

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Dimitri Dragin Extra lättvikt (-60 kg) BYE   Khergiani (GEO)
W 0101–0010
  Yekutiel (ISR)
W 1000–0000
  Kishmakhov (RUS)
W 0002–0000
  Paischer (AUT)
L 0000–1001
BYE   Sobirov (UZB)
L 0000–0001
5
Benjamin Darbelet Halv lättvikt (-66 kg) BYE   Rguig (MAR)
W 1002–0000
  Mehmedovic (CAN)
W 0001–0000
  Gadanov (RUS)
W 1010–0010
  Pak (PRK)
W 0201–0001
BYE   Uchishiba (JPN)
L 0000–1000
 
Anthony Rodriguez Halv mellanvikt (-81 kg) BYE   Cardenas (CUB)
L 0001–0110
Gick inte vidare
Yves-Matthieu Dafreville Mellanvikt (-90 kg) i.u.   González (CUB)
W 1000–0000
  Meloni (ITA)
W 0010–0000
  Santos (BRA)
W 1011–0001
  Benikhlef (ALG)
L 0000–0001
BYE   Mesbah (EGY)
L 0000–0001
5
Frederic Demontfaucon Halv tungvikt (-100 kg) i.u.   Ze'evi (ISR)
L 0001–0010
Gick inte vidare
Teddy Riner Tungvikt (+100 kg) BYE   Chedly (TUN)
W 0010–0000
  Ikhsangaliyev (KAZ)
W 1000–0000
  Tangriev (UZB)
L 0000–0001
Gick inte vidare BYE   Tölzer (GER)
W 0020–0010
  Schlittler (BRA)
W 1000–0000
  Gujejiani (GEO)
W 1011–0000
 
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Frédérique Jossinet Extra lättvikt (-48 kg)   Nurgazina (KAZ)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Audrey La Rizza Halv lättvikt (-52 kg)   Heylen (BEL)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Barbara Harel Lättvikt (-57 kg) BYE   Kye S-H (PRK)
W 0101–0010
  Quintavalle (ITA)
L 0001–0010
Gick inte vidare BYE   Bönisch (GER)
W 0001–0000
  Baczko (HUN)
W 0110–0010
  Xu Y (CHN)
L 0101–1000
5
Lucie Décosse Halv mellanvikt (-63 kg)   Žolnir (SLO)
W 1010–0000
  Schlesinger (ISR)
W 0011–0000
  von Harnier (GER)
W 1001–0001
  Won O-I (PRK)
W 0211–0000
BYE   Tanimoto (JPN)
L 0000–1000
 
Gévrise Émane Mellanvikt (-70 kg) BYE   Iglesias (ESP)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Stéphanie Possamaï Halv tungvikt (-78 kg)   Briceño (ARG)
W 0001–0000
  Miled (TUN)
W 1010–0012
  Castillo (CUB)
L 0000–0030
Gick inte vidare BYE   Abikeyeva (KAZ)
W 1010–0001
  Wollert (GER)
W 0200–0000
  San Miguel (ESP)
W 0100–0010
 
Anne-Sophie Mondiere Tungvikt (+78 kg)   Shekerova (UZB)
W 0200–0000
  Tsukada (JPN)
L 0001–1000
Gick inte vidare BYE   Zambotti (MEX)
W 1010–0000
  Dorjgotov (MGL)
L 0000–1000
Gick inte vidare

KanotsportRedigera

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Tony Estanguet Herrarnas C-1 slalom 89.99 8 86.09 6 176.08 6 Q 93.92 9 Gick inte vidare
Fabien Lefèvre Herrarnas K-1 slalom 85.66 9 84.70 2 168.06 2 Q 87.21 3 Q 86.09 2 173.30  
Cédric Forgit
Martin Braud
Herrarnas C-2 slalom 96.17 4 92.39 1 188.56 2 Q 102.76 5 Q 95.43 1 198.19 4
Émilie Fer Damernas K-1 slalom 96.90 5 92.78 3 189.68 5 Q 98.50 2 Q 153.46 7 251.96 7
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Mathieu Goubel Herrarnas C-1 500 m 1:49.527 3 QS 1:52.239 2 Q 1:49.056 4
Herrarnas C-1 1000 m 3:56.972 2 QS 3:57.607 1 Q 3:57.889 7
Arnaud Hybois Herrarnas K-1 500 m 1:37.902 4 QS 1:43.559 5 Gick inte vidare
Cyrille Carre
Philippe Colin
Herrarnas K-2 1000 m 3:18.968 3 QF BYE 3:16.532 6
Bertrand Hemonic
William Tchamba
Herrarnas C-2 500 m 1:43.453 6 QS 1:43.874 6 Gick inte vidare
Herrarnas C-2 1000 m 3:46.431 5 QS 3:48.406 6 Gick inte vidare
Sébastien Jouve
Vincent Lecrubier
Herrarnas K-2 500 m 1:29.805 2 QF BYE 1:31.312 7
Marie Delattre
Anne-Laure Viard
Damernas K-2 500 m 1.43.832 2 QF BYE 1.42.128  

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Apolline Dreyfuss
Lila Meessemann-Bakir
Damernas duett 44.750 11 45.250 90.000 11 Q 45.583 90.333 11

Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Jean Maxence Berrou Herrar 176 26 1048 10–25 36 640 2:04,52 14 1308 140 13 1060 9:21,71 15 1116 5172 23
John Zakrzewski 168 33 952 19–16 10 856 2:04,23 12 1312 DNF 33 160 10:04,15 32 984 4264 34
Amelie Caze Damer 177 22 1060 22–13 5 928 2:11,29 2 1348 84 16 1116 10:59,82 22 1084 5536 9

RidsportRedigera

DressyrRedigera

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Marc Boblet Whitini Star Individuell dressyr 66,125 21 Q 65,640 21 Gick inte vidare
Julia Chevanne Calimucho 63,250 32 Gick inte vidare
Hubert Perring Diabolo St Maurice 66,833 20 Q 62,680 25 Gick inte vidare
Marc Boblet
Julia Chevanne
Hubert Perring
Se ovan Lagtävling i dressyr 65,403 8 i.u. 65,403 7

FälttävlanRedigera

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kvalificerad Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Jean Renaud Adde Haston D'Elpegere Individuell fälttävlan 56,90 53 Eliminerad Gick inte vidare
Didier Dhennin Ismene Du Temple 42,80 17 14,00 56,80 7 3,00 59,80 11 Q 0,00 59,80 6 59,80 6
Nicolas Touzaint Galan De Sauvagere Drog sig ur – Hästskada*
Eric Vigeanel Coronado Prior 53,00 44 26,00 79,00 30 0.00 79,00 23 Q 4,00 83,00 20 83,00 20
Didier Dhennin
Eric Vigeanel
Jean Renaud Adde
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 152,70 8 983,10 1135,80 11 3.00 1138,80 11 i.u. 1138,80 11

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Laurent Cadot
Erwan Peron
Tvåa utan styrman 6:46,57 1 SA/B BYE 6:44,29 5 FB 6:54,40 9
Adrien Hardy
Jean-Baptiste Macquet
Dubbelsculler 6:21,92 2 SA/B BYE 6:18,86 1 FA 6:33,36 5
Maxime Boisset
Frederic Dufour
Lättvikts-dubbelsculler 6:20,17 2 SA/B BYE 6:41,18 5 FB 6:32,65 11
Germain Chardin
Julien Desprès
Dorian Mortelette
Benjamin Rondeau
Fyra utan styrman 6:05,00 4 R 6:00,01 2 SA/B 5:56,73 3 FA 6:09,31  
Julien Bahain
Cedric Berrest
Jonathan Coeffic
Pierre-Jean Peltier
Scullerfyra 5:41,75 2 SA/B BYE 5:53,04 3 FA 5:44,34  
Jean-Christophe Bette
Guillaume Raineau
Franck Solforosi
Fabien Tilliet
Lättvikts-fyra utan styrman 5:51,68 2 SA/B BYE 6:07,26 2 FA 5:51,22 4
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sophie Balmary Singelsculler 7:47,37 3 QF i.u. 7:37,01 2 SA/B 7:56,73 6 FB 7:58,88 12
Stephanie Dechand
Inene Pascal-Pretre
Tvåa utan styrman 7:42,92 5 R 7:41,87 4 FB i.u. 7:36,25 8

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Julien Bontemps RS:X 13 1 5 4 10 8 2 10 2 3 8 53  
Jean Baptiste Bernaz Laser 19 1 12 9 6 10 30 5 34 CAN 12 104 8
Olivier Bausset
Nicolas Charbonnier
470 6 3 8 1 6 18 3 14 7 20 12 78  
Pascal Rambeau
Xavier Rohart
Starbåt 12 1 5 4 7 6 9 9 8 2 18 69 6

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Faustine Merret RS:X 8 28 10 7 11 19 17 18 7 3 EL 100 11
Sarah Steyaert Laser radial 11 1 21 3 29
BFD
1 3 10 11 CAN 16 77 5
Gwendolyn Lemaitre
Ingrid Petitjean
470 1 11 16 8 17 9 9 9 13 9 EL 85 11
Julie Gerecht
Anne Le Helley
Catherine Lepesant
Yngling 4 15 1 14 5 10 10 2 CAN CAN 10 56 5

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Guillaume Florent Finnjolle 5 8 20 3 4 6 4 21 CAN CAN i.u. 8 58  
Emmanuel Dyen
Yann Rocherieux
49er 7 8 4 5 11 13 11 13 14 7 6 17 CAN CAN CAN 10 109 10
Christophe Espagnon
Xavier Revil
Tornado 7 2 10 16 9 10 10 4 10 7 i.u. EL 69 11

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimningRedigera

SimhoppRedigera

Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Claire Febvay 10 m 255,30 25 Gick inte vidare
Audrey Labeau 289,95 21 Gick inte vidare

SkytteRedigera

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Mickael Borot Herrarnas +80 kg   Keita (MLI)
L 5–6
Gick inte vidare
Gwladys Épangue Damernas −67 kg   Nurkina (KAZ)
W 3–0
  Benabderrassoul (MAR)
W 1–1 SUP
  Hwang K-S (KOR)
L 1–2
Bye   Morgan (AUS)
W 4–1
Gick inte vidare  

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Michaël Llodra Herrsingel   Štěpánek (CZE)
W 4–6, 7–6(7–5), 11–9
  Andreev (RUS)
L 4–6, 6–3, 1–6
Gick inte vidare
Paul-Henri Mathieu   Lapentti (ECU)
W 7–6(7–4), 6–2
  Davydenko (RUS)
W 7–5, 6–3
  Kiefer (GER)
W 6–3, 7–5
  González (CHI)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Gaël Monfils   Almagro (ESP)
W 6–4, 3–6, 6–3
  Hănescu (ROU)
W 6–4, 7–6(7–5)
  Nalbandian (ARG)
W 6–4, 6–4
  Đoković (SRB)
L 6–4, 1–6, 4–6
Gick inte vidare
Gilles Simon   Söderling (SWE)
W 6–4, 6–4
  Cañas (ARG)
W 7–5, 6–1
  Blake (USA)
L 4–6, 2–6
Gick inte vidare
Arnaud Clément
Michaël Llodra
Herrdubbel i.u.   Erlich /
Ram (ISR)
W 6–4, 6–4
  A Murray /
J Murray (GBR)
W 6–1, 6–3
  Andreev /
Davydenko (RUS)
W 6–2, 6–7(4–7), 6–4
  Aspelin /
Johansson (SWE)
L 6–7(6–8), 6–4, 17–19
  B Bryan /
M Bryan (USA)
L 6–3, 3–6, 4–6
4
Gaël Monfils
Gilles Simon
i.u.   Bhupathi /
Paes (IND)
L 3–6, 3–6
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Alizé Cornet Damsingel   Vaidišová (CZE)
W 4–6, 6–1, 6–4
  Peng S (CHN)
W 6–2, 6–2
  S Williams (USA)
L 6–3, 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Tatiana Golovin Drog sig ur på grund av skada den 9 augusti 2008
Pauline Parmentier   Cibulková (SVK)
L 1–6, 5–7
Gick inte vidare
Virginie Razzano   Daniilidou (GRE)
W 6–3, 6–3
  Kanepi (EST)
L 4–6, 5–7
Gick inte vidare
Alizé Cornet
Virginie Razzano
Damdubbel i.u.   Chan Y-j /
Chuang C-j (TPE)
L 6–7(2–7), 7–6(7–3), 5–7
Gick inte vidare
Tatiana Golovin
Pauline Parmentier
Drog sig ur på grund av skada den 9 augusti 2008

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Frederic Belaubre Herrarnas triathlon 18:03 0:28 59:11 0:30 31:48 1:50:00,30 10
Tony Moulai 18:27 0:29 58:49 0:30 Fullföljde inte
Laurent Vidal 18:49 0:29 58:24 0:29 34:51 1:53:02,79 36
Jessica Harrison Damernas triathlon 19:56 0:30 1:04:14 0:32 36:19 2:01:31,74 12
Carole Péon 20:22 0:31 1:06:41 0:35 37:55 2:06:04,28 34

TyngdlyftningRedigera

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/FRA/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)