Öppna huvudmenyn

Fjädervikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Fjädervikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings without rims.svg

Innehåll

MedaljörerRedigera

SchemaRedigera

Datum Tid (kinesisk) Round
Måndagen den 11 augusti 2008 13:30-15:05
19:00-20:30
16-delsfinaler
Fredagen den 15 augusti 2008 13:30-14:30
21:00-22:00
8-delsfinaler
Måndagen den 18 augusti 2008 20:00-21:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 14:00-14:30 Semifinaler
Lördagen den 23 augusti 2008 19:35-19:55 Final

MatchträdRedigera

Övre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
       
             Yakup Kılıç (TUR)  12  
             Satoshi Shimizu (JPN 9  
               Yakup Kılıç (TUR)  13  
               Abdelkader Chadi (ALG 6  
             Sailom Adi (THA 6  
             Abdelkader Chadi (ALG)  7  
               Yakup Kılıç (TUR 1
   Robson Conceição (BRA 4          Vasyl Lomachenko (UKR 10
   Li Yang (CHN)  12        Li Yang (CHN)  6  
   Roberto Navarro (DOM 3        Luis Porozo (ECU 5  
   Luis Porozo (ECU)  +3          Li Yang (CHN 3  
   Anthresh Lalit Lakra (IND 5          Vasyl Lomachenko (UKR)  12  
   Bahodirjon Sooltonov (UZB)  9

       Bahodirjon Sooltonov (UZB 1        
   Vasyl Lomachenko (UKR)  14        Vasyl Lomachenko (UKR)  13        
   Albert Selimov (RUS 7  

Nedre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
   Raynell Williams (USA)  9  
   Alessio di Savino (ITA 1        Raynell Williams (USA 7  
   Paul Fleming (AUS 9        Khedafi Djelkhir (FRA)  9  
   Khedafi Djelkhir (FRA)  13          Khedafi Djelkhir (FRA)  14  
   Nick Okoth (KEN 2          Arturo Santos Reyes (MEX 9  
   Arturo Santos Reyes (MEX 6        Arturo Santos Reyes (MEX)  14  
   Alaa Shili (TUN 14        Alaa Shili (TUN 2  
   Wilhelm Gratschow (GER 5          Khedafi Djelkhir (FRA)   
   Prince Octopus (GHA 2          Shahin Imranov (AZE RET
   Idel Torriente (CUB 11        Idel Torriente (CUB)  10  
   Zorigtbaataryn Enkhzorig (MGL)  10        Zorigtbaataryn Enkhzorig (MGL 9  
   Mahdi Ouatine (MAR 1          Idel Torriente (CUB 14  
   Thato Batshegi (BOT 4          Shahin Imranov (AZE)  16  
   Nikoloz Izoria (GEO 14        Nikoloz Izoria (GEO 9        
   Galib Jafarov (KAZ 5        Shahin Imranov (AZE)  18        
   Shahin Imranov (AZE 9  

FinalisterRedigera

  Semifinaler Final
                           
  1    Kilic (TUR) 1  
4    Lomachenko (UKR) 10  
       Lomachenko (UKR) RSC
       Djelkhir (FRA)  
3    Djelkhir (FRA)  
  2    Imranov (AZE) RET