Öppna huvudmenyn

Bantamvikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Bantamvikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings without rims.svg

Innehåll

MedaljörerRedigera

SchemaRedigera

Datum Tid (kinesisk) Round
Tisdagen den 12 augusti 2008 15:00-15:15
19:00-20:30
16-delsfinaler
Fredagen den 15 augusti 2008 19:00-21:00 8-delsfinaler
Måndagen den 18 augusti 2008 19:00-20:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 19:30-20:00 Semifinaler
Söndagen den 24 augusti 2008 14:05-14:25 Final

MatchträdRedigera

Övre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
       
             Worapoj Petchkoom (THA)  12  
             Vittorio Parrinello (ITA 1  
               Worapoj Petchkoom (THA 2  
               Yankiel Leon (CUB)  10  
             Kanat Abutalipov (KAZ 3  
             Yankiel Leon (CUB)  10  
               Yankiel Leon (CUB)  7
               Bruno Julie (MRI 5
             Han Soon Chul (KOR 6  
   Issah Samir (GHA 10        Héctor Manzanilla (VEN)  17  
   Héctor Manzanilla (VEN)  13          Héctor Manzanilla (VEN 9  
   Bruno Julie (MRI)  17          Bruno Julie (MRI)  13  
   Emanuel Thabiso Nketu (LES 8        Bruno Julie (MRI)  16        
   Rustamhodza Rahimov (GER 2        Hoorshid Tojibaev (UZB 4        
   Hoorshid Tojibaev (USB)  11  

Nedre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
   Gu Yu (CHN)  17  
   Joe Murray (GBR 7        Gu Yu (CHN 6  
   Khavazhi Khatsigov (BLR 1        Veaceslav Gojan (MDA)  13  
   Veaceslav Gojan (MDA)  +1          Veaceslav Gojan (MDA)  10  
   Sergey Vodopyanov (RUS)  10          Akhil Kumar (IND 3  
   McJoe Arroyo (PUR 5        Sergey Vodopyanov (RUS 9  
   Ali Hallab (FRA 5        Akhil Kumar (IND)  9+  
   Akhil Kumar (IND)  12          Veaceslav Gojan (MDA 2
   Luke Boyd (AUS 8          Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL 15
   Khumiso Ikgopoleng (BOT)  18        Khumiso Ikgopoleng (BOT)  RSCI  
   Hicham Mesbahi (MAR)  11        Hicham Mesbahi (MAR    
   Jonatan Romero (COL 3          Khumiso Ikgopoleng (BOT 2  
   Abdelhalim Ouradi (ALG 4          Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL)  15  
   John Joe Nevin (IRL)  9        John Joe Nevin (IRL 2        
   Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL)  15        Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL)  9        
   Oscar Valdez (MEX 4  

FinalisterRedigera

  Semifinaler Final
                           
  1    Leon (CUB) 7  
4    Julie (MRI) 5  
       Leon (CUB) 5
       B.-Uugan (MGL) 16
3    Gojan (MDA) 2
  2    B.-Uugan (MGL) 15