Öppna huvudmenyn

Frankrike i olympiska sommarspelen 2012

Frankrike deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]

Frankrike i olympiska spelen
Frankrike IOK-landskod

FRA
KommittéComité National Olympique et Sportif Français
Olympiska sommarspelen 2012 i London
Deltagare330 deltagare i 24 sporter
FanbärareLaura Flessel-Colovic
Medaljsummering
Guld
11
Silver
11
Brons
12
Totalt
34

Placering
7:e
Frankrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Frankrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll

MedaljörerRedigera

Medalj Namn Sport Gren
1  Guld Julie Bresset Cykling Damernas terränglopp
1  Guld Renaud Lavillenie Friidrott Herrarnas stavhopp
1  Guld Frankrikes herrlandslag i handboll Handboll Herrarnas turnering
1  Guld Lucie Décosse Judo Damernas 70 kg
1  Guld Teddy Riner Judo Herrarnas +100 kg
1  Guld Émilie Fer Kanotsport Damernas K-1 slalom
1  Guld Tony Estanguet Kanotsport Herrarnas C-1 slalom
1  Guld Camille Muffat Simning Damernas 400 m frisim
1  Guld Florent Manaudou Simning Herrarnas 50 m frisim
1  Guld Yannick Agnel Simning Herrarnas 200 m frisim
1  Guld Amaury Leveaux
Fabien Gilot
Clément Lefert
Yannick Agnel
Alain Bernard*
Jeremy Stravius*
Simning Herrarnas 4x100 m frisim
2  Silver Frankrikes damlandslag i basket Basket Damernas turnering
2  Silver Bryan Coquard Cykling Herrarnas omnium
2  Silver Grégory Baugé Cykling Herrarnas sprint
2  Silver Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Cykling Herrarnas lagsprint
2  Silver Mahiedine Mekhissi-Benabbad Friidrott Herrarnas 3000 m hinder
2  Silver Germain Chardin
Dorian Mortelette
Rodd Herrarnas tvåa utan styrman
2  Silver Camille Muffat Simning Damernas 200 m frisim
2  Silver Amaury Leveaux
Grégory Mallet
Clément Lefert
Yannick Agnel
Jérémy Stravius*
Simning Herrarnas 4x200 m frisim
2  Silver Céline Goberville Skytte Damernas 10 m luftpistol
2  Silver Anne-Caroline Graffe Taekwondo Damernas +67 kg
2  Silver Michaël Llodra
Jo-Wilfried Tsonga
Tennis Herrdubbel
3  Brons Steeve Guénot Brottning Herrarnas 66 kg, grekisk-romersk
3  Brons Emmanuel Biron
Christophe Lemaitre
Pierre-Alexis Pessonneaux
Ronald Pognon
Jimmy Vicaut
Friidrott Herrarnas 4x100 meter
3  Brons Hamilton Sabot Gymnastik Herrarnas barr
3  Brons Priscilla Gneto Judo Damernas 52 kg
3  Brons Automne Pavia Judo Damernas 57 kg
3  Brons Gévrise Émane Judo Damernas 63 kg
3  Brons Audrey Tcheuméo Judo Damernas 78 kg
3  Brons Ugo Legrand Judo Herrarnas 73 kg
3  Brons Jonathan Lobert Segling Herrarnas finnjolle
3  Brons Coralie Balmy
Charlotte Bonnet
Ophélie-Cyrielle Étienne
Camille Muffat
Margaux Farrell*
Mylène Lazare*
Simning Damernas 4x200 m frisim
3  Brons Delphine Réau Skytte Damernas trap
3  Brons Marlène Harnois Taekwondo Damernas 57 kg
3  Brons Julien Benneteau
Richard Gasquet
Tennis Herrdubbel

* = tävlade i heat men inte i finalen

BadmintonRedigera

Spelare Gren Gruppnivå Eliminering Kvartsfinal Semifinal Final / brons
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Brice Leverdez Herrsingel   Wong W K (HKG)
L 11–21, 16–21
  Ekiring (UGA)
W 21–12, 21–11
2 Gick inte vidare
Hongyan Pi Damsingel   Hosny (EGY)
W 21–11, 21–9
  Magee (IRL)
W 16–21, 21–18, 21–14
1 Q   Yip P Y (HKG)
L 21–13, 12–21, 16–21
Gick inte vidare

BasketRedigera

Damernas turneringRedigera

Pos. Namn Ålder Klubb
  Isabelle Yacoubou (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Endéné Miyem (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Clémence Beikes (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Sandrine Gruda (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Edwige Lawson-Wade (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Céline Dumerc (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Florence Lepron (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Émilie Gomis (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Marion Laborde (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Élodie Godin (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Emmeline Ndongue (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
  Jennifer Digbeu (FRA) .. år (19XX-XX-XX)  
Förbundskapten(-er):
  (?)
Positioner:
G - Guard
C - Center
F - Forward
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
  Frankrike 5 5 0 0 356 319 +37 10
  Australien 5 4 0 1 353 322 +31 9
  Ryssland 5 3 0 2 314 308 +6 8
  Kanada 5 2 0 3 328 332 −4 7
  Brasilien 5 1 0 4 329 354 −25 6
  Storbritannien 5 0 0 5 327 372 −45 5
28 juli 2012 Brasilien   58–73   Frankrike Basketball Arena, London
30 juli 2012 Frankrike   74–70 (e fl)   Australien Basketball Arena, London
1 augusti 2012 Kanada   60–64   Frankrike Basketball Arena, London
3 augusti 2012 Frankrike   80–77 (e fl)   Storbritannien Basketball Arena, London
5 augusti 2012 Frankrike   65–54   Ryssland Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
A1    USA  91   
B4    Kanada  48   
     USA  86   
     Australien  73   
B2    Australien  75 
  A3    Kina  60       
       USA  86 
     Frankrike  50 
B1    Frankrike  71   
A4    Tjeckien  68   
     Frankrike  81  Bronsmatch
     Ryssland  64   
A2    Turkiet  63     Australien  83 
  B3    Ryssland  66       Ryssland  74 

Herrarnas turneringRedigera

Pos. Nr Namn Ålder Längd Klubb
C 4 Kevin Seraphin 22 - 7 december 1989 2.06 m   Washington Wizards
F 5 Nicolas Batum 23 - 14 december 1988 2.03 m   Portland Trail Blazers
G 6 Fabien Causeur 25 - 16 juni 1987 1.93 m   Caja Laboral
F 7 Yakhouba Diawara 29 - 29 augusti 1982 2.01 m   Pallacanestro Varese
F/C 8 Ali Traore 27 - 28 februari 1985 2.08 m   BC Lokomotiv–Kuban Krasnodar
G 9 Tony Parker 30 - 17 maj 1982 1.88 m   San Antonio Spurs
G 10 Yannick Bokolo 27 - 19 juni 1985 1.88 m   BCM Gravelines
F 11 Florent Piétrus 31 - 19 januari 1981 2.02 m   Valencia BC
G 12 Nando De Colo 25 - 23 juni 1987 1.96 m   San Antonio Spurs
F 13 Boris Diaw 30 - 16 april 1982 2.03 m   San Antonio Spurs
C 14 Ronny Turiaf 31 - 18 juni 1981 2.08 m   Los Angeles Clippers
F 15 Mickaël Gelabale 29 - 22 maj 1983 2.01 m   BC Khimki
  • Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
  USA 5 5 0 0 589 398 +191 10
  Frankrike 5 4 0 1 376 378 −2 9
  Argentina 5 3 0 2 448 424 +24 8
  Litauen 5 2 0 3 395 399 −4 7
  Nigeria 5 1 0 4 338 456 −118 6
  Tunisien 5 0 0 5 320 411 −91 5
29 juli 2012 USA   98 – 71   Frankrike Basketball Arena, London
31 juli 2012 Frankrike   71 – 64   Argentina Basketball Arena, London
2 augusti 2012 Frankrike   82 – 74   Litauen Basketball Arena, London
4 augusti 2012 Tunisien   69 – 73   Frankrike Basketball Arena, London
6 augusti 2012 Frankrike   79 – 73   Nigeria Basketball Arena, London
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
B1    Ryssland  83   
A4    Litauen  74   
  B1    Ryssland  59   
  B3    Spanien  67   
A2    Frankrike  59 
  B3    Spanien  66       
    B3    Spanien  100 
  A1    USA  107 
A1    USA  119   
B4    Australien  86   
  A1    USA  109  Bronsmatch
  A3    Argentina  83   
B2    Brasilien  77  B1    Ryssland  81 
  A3    Argentina  82    A3    Argentina  77 
8 augusti 2012 Frankrike   59 – 66   Spanien North Greenwich Arena, London
(Rapport)

BordtennisRedigera

Spelare Gren Inledande omgång Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Adrien Mattenet Herrsingel BYE   Chen Wx (AUT)
L 0–4
Gick inte vidare
Xian Yi Fang Damsingel BYE   Hanffou (CMR)
W 4–1
  Ri M-S (PRK)
W 4–2
  Wang Yg (SIN)
L 0–4
Gick inte vidare
Xue Li BYE   Lay J F (AUS)
W 4–3
  Shen Yf (ESP)
L 0–4
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Herrar
Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Jérémy Beccu Lätt flugvikt   Zhakypov (KAZ)
L 17–18
Gick inte vidare
Nordine Oubaali Flugvikt   Faisal (AFG)
W 22–9
  Warren (USA)
W 19–18
  Conlan (IRL)
L 22–18
Gick inte vidare
Rachid Azzedine Lättvikt   Ramírez (USA)
L 20–21
Gick inte vidare
Alexis Vastine Weltervikt   Wojcicki (GER)
W 16–12
  Tüvshinbat (MGL)
W 13–12
  Shelestyuk (UKR)
L 18–18+
Gick inte vidare
Tony Yoka Supertungvikt i.u.   Kean (CAN)
L 16–16+
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Herrar, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / Brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Didier Pais -60 kg BYE   Madany (EGY)
L 1–3
Gick inte vidare 11
Herrar, grekisk-romersk stil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Tarik Belmadani -60 kg BYE   Ala-Huikku (FIN)
W 3–0
  Matsumoto (JPN)
L 0–3
Gick inte vidare 9
Steeve Guenot -66 kg BYE   Rivas (VEN)
W 3–0
  Abdevali (IRI)
W 3–0
  Kim H-W (KOR)
L 1–3
BYE   Mulens (CUB)
W 3–0
 
Christophe Guenot -74 kg BYE   Ikram (TUN)
W 3–0
  Vlasov (RUS)
L 1–3
Gick inte vidare   Madsen (DEN)
L 1–3
Gick inte vidare 8
Mélonin Noumonvi -84 kg BYE   Hietaniemi (FIN)
W 3–0
  Gaber (EGY)
L 1–3
Gick inte vidare BYE   Žugaj (CRO)
W 3–0
  Janikowski (POL)
L 0–3
5
Damer, fristil
Brottare Gren Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final / brons
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Cynthia Vescan -72 kg BYE   Saenko (MDA)
L 1–3
Gick inte vidare 12

BågskytteRedigera

Bågskytt Gren Ranking-runda 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seedning Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Thomas Faucheron Herrarnas individuella 665 27   Thamwong (THA) (38)
W 6–0
  Prevost (FRA) (27)
L 3–7
Gick inte vidare
Romain Girouille 677 9   Myo Aung (MYA) (56)
L 5–6
Gick inte vidare
Gaël Prevost 679 6   Kouassi (CIV) (59)
W 6–3
  Faucheron (FRA) (27)
W 7–3
  Ruban (UKR) (43)
L 4–6
Gick inte vidare
Thomas Faucheron
Romain Girouille
Gaël Prevost
Herrarnas lagtävling 2021 2 i.u. Bye   Mexiko
L 212–220
Gick inte vidare
Bérengère Schuh Damernas individuella 640 37   Kawanaka (JPN) (28)
W 6–2
  Lin C-E (TPE) (5)
W 6–5
  Choi H-j (KOR) (21)
W 6–5
  Lorig (USA) (4)
L 6–2
Gick inte vidare

CyklingRedigera

LandsvägRedigera

Herrar
Cyklist Gren Tid Placering
Mickaël Bourgain Herrarnas linjelopp Bröt
Sylvain Chavanel Herrarnas linjelopp 5:46:05 20
Herrarnas tempolopp 56:07.67 29
Arnaud Demare Herrarnas linjelopp 5:46;37 30
Tony Gallopin 5:46:37 86
Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Aude Biannic Damernas linjelopp 3:35:56 10
Audrey Cordon Damernas linjelopp OTL
Damernas tempolopp 40:40.51 15
Pauline Ferrand-Prevot Damernas linjelopp 3:35:56 8

BanaRedigera

Sprint
Cyklist Gren Kvalomgång Heat Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Grégory Baugé Herrarnas sprint 9.952
72.347
2 Q   Volkakis (GRE)
W by DSQ
  Nakagawa (JPN)
W 10.490
68.636
i.u.   Förstemann (GER)
W 10.490, 10.300
  Perkins (AUS)
W 10.358, 10.268
  Kenny (GBR)
L
 
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Herrarnas lagsprint 43.097
62.649
2 Q i.u.   Nya Zeeland
W 42.991
62.803
i.u.   Storbritannien
L 43.013
62.771
 
Virginie Cueff Damernas sprint 11.439
62.942
15 Q   Vogel (GER)
L
i.u.   Kanis (NED)
  Larreal (VEN)
L
Gick inte vidare
Sandie Clair
Virginie Cueff
Damernas lagsprint 33.638
53.510
6 Q i.u.   Tyskland
L 33.707
53.401
i.u. Gick inte vidare 6
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Mickaël Bourgain Herrarnas keirin 1 Q BYE 4 8
Clara Sanchez Damernas keirin 6 1 Q 2 Q 4
Omnium
Cyklist Gren Flygande varv Poänglopp Elimineringslopp Ind förföljelse Scratch Tidskval Totalpoäng Placering
Tid Placering Poäng Placering Placering Tid Placering Placering Tid Placering
Bryan Coquard Herrarnas omnium 13.347 5 51 4 1 4:30.780 12 3 1:03.078 4 29  
Clara Sanchez Damernas omnium 14.058 2 0 18 13 3:56.800 18 18 35.451 3 72 14

MountainbikeRedigera

 
Julien Absalon gav upp i terrängloppet efter punktering
Cyklist Gren Tid Placering
Julien Absalon Herrarnas terränglopp Bröt
Jean-Christophe Péraud 1:37:07 29
Stéphane Tempier 1:31:30 11
Julie Bresset Damernas terränglopp 1:30:52  
Pauline Ferrand-Prevot 1:42:21 26

BMXRedigera

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Poäng Placering Poäng Placering Resultat Placering
Quentin Caleyron Herrarnas BMX 38.637 9 19 3 q 18 6 Gick inte vidare
Joris Daudet 38.221 2 7 2 Q 16 6 Gick inte vidare
Moana Moo-Caille 40.015 28 23 6 Did not advance
Laëtitia Le Corguillé Damernas BMX 38.976 4 i.u. 15 4 Q 38.476 4
Magalie Pottier 39.778 7 i.u. 6 2 Q 39.393 7

FotbollRedigera

Damer

Coach: Bruno Bini

Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Matcher Mål Klubb
1 MV Deville, CelineCéline Deville 24 januari 1982 (30 år) 54 0   Lyon
2 F Renard, WendieWendie Renard 20 juli 1990 (22 år) 22 3   Lyon
3 MF Boulleau, LaureLaure Boulleau 22 oktober 1986 (25 år) 27 1   Paris Saint-Germain
4 F Georges, LauraLaura Georges 20 augusti 1984 (27 år) 118 3   Lyon
5 F Meilleroux, OphelieOphélie Meilleroux 18 januari 1984 (28 år) 61 0   Montpellier
6 MF Soubeyrand, SandrineSandrine Soubeyrand (c) 16 augusti 1973 (38 år) 177 18   Juvisy
7 F Franco, CorineCorine Franco 5 oktober 1983 (28 år) 63 10   Lyon
8 F Bompastor, SoniaSonia Bompastor 8 juni 1980 (32 år) 149 18   Lyon
9 A Le Sommer, EugenieEugénie Le Sommer 18 maj 1989 (23 år) 56 19   Lyon
10 MF Abily, CamilleCamille Abily 5 december 1984 (27 år) 97 23   Lyon
11 A Delie, Marie-LaureMarie-Laure Delie 29 januari 1988 (24 år) 40 35   Montpellier
12 A Thomis, ElodieÉlodie Thomis 13 augusti 1986 (25 år) 72 23   Lyon
13 MF Catala, CamilleCamille Catala 6 maj 1991 (21 år) 7 1   Saint-Étienne
14 MF Necib, LouisaLouisa Nécib 23 januari 1987 (25 år) 79 16   Lyon
15 MF Bussaglia, EliseÉlise Bussaglia 24 september 1984 (27 år) 101 20   Paris Saint-Germain
16 F Viguier, SabrinaSabrina Viguier 4 januari 1981 (31 år) 91 1   Lyon
17 A Thiney, GaetaneGaëtane Thiney 28 oktober 1985 (26 år) 70 32   Juvisy
18 MV Bouhaddi, SarahSarah Bouhaddi 17 oktober 1986 (25 år) 52 0   Lyon
Gruppspel
Nr
Lag
S V O F GM IM MS P
1   USA 3 3 0 0 8 2 +6 9
2   Frankrike 3 2 0 1 8 4 +4 6
3   Nordkorea 3 1 0 2 2 6 −4 3
4   Colombia 3 0 0 3 0 6 −6 0


3 25 juli, 17:00 USA   4 – 2   Frankrike Hampden Park, Glasgow
12 28 juli, 19:45 Frankrike   5 – 0   Nordkorea Hampden Park, Glasgow
16 31 juli, 17:15 Frankrike   1 – 0   Colombia St James' Park, Newcastle
Slutspel
19 3 augusti, 12:00 Sverige   1 – 2   Frankrike Hampden Park, Glasgow
23 6 augusti, 17:00 Frankrike   1 – 2   Japan Wembley Stadium, London
25 9 augusti, 13:00 Kanada   1 – 0   Frankrike City of Coventry Stadium, Coventry

FriidrottRedigera

Förkortningar
  • Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
  • Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
  • q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången inte möjlig i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången

Herrar
Bana och väg
Idrottare Gren Heat Semifinal Kvartsfinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Jamale Aarrass 1 500 m 3:45.13 12 i.u. Gick inte vidare
Dimitri Bascou 110 m häck 13.57 4 q i.u. 13.55 6 Gick inte vidare
Pierre-Ambroise Bosse 800 m 1:46.03 4 q i.u. 1:45.10 4 Gick inte vidare
Florian Carvalho 1 500 m 3:37.05 7 q i.u. 3:40.61 13 Gick inte vidare
Garfield Darien 110 m häck 13.54 4 q i.u. 13.48 5 Gick inte vidare
Yohann Diniz 50 km gång i.u. DSQ
Ladji Doucouré 110 m häck 13.67 4 q i.u. 13.74 8 Gick inte vidare
Hassan Hirt 5 000 m 13:35.36 11 i.u. Gick inte vidare*[2]
Cedric Houssaye 50 km gång i.u. 3:55:16 31
Abraham Kiprotich Maraton i.u. DNF
Yoann Kowal 1 500 m 3:41.12 3 Q i.u. 3:43.48 8 Gick inte vidare
Christophe Lemaitre 200 m 20.34 1 Q i.u. 20.03 3 q 20.19 6
Abdellatif Meftah Maraton i.u. DNF
Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3 000 m hinder 8:16.23 1 Q i.u. 8:19.08  
Bertrand Moulinet 20 km gång i.u. 1:20:12 8
50 km gång i.u. 3:45:35 12
Patrick Tambwe Maraton i.u. DNF
Jimmy Vicaut 100 m BYE 10.11 2 Q 10.16 6 Gick inte vidare
Vincent Zouaoui-Dandrieux 3 000 m hinder 8:36.96 8 i.u. Gick inte vidare
Ben Bassaw
Emmanuel Biron
Christophe Lemaitre
Pierre-Alexis Pessonneaux
Ronald Pognon
Jimmy Vicaut
4 x 100 m 38.15 4 q i.u. 38.16 4
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Quentin Bigot Släggkastning 72.42 24 Gick inte vidare
Jérôme Bortoluzzi 74.15 14 Gick inte vidare
Benjamin Compaoré Tresteg 17.06 3 q 17.08 6
Nicolas Figère Släggkastning 69.74 32 Gick inte vidare
Mickaël Hanany Höjdhopp 2.26 =8 q 2.20 14
Renaud Lavillenie Stavhopp 5.65 =1 q 5.97 OR  
Romain Mesnil 5.60 6 q 5.50 10
Salim Sdiri Längdhopp 7.71 23 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Kevin Mayer Resultat 11.32 7.17 14.05 2.05 48.76 15.59 41.20 4.70 62.41 4:23.02 7952 15
Poäng 791 854 731 850 873 780 689 819 774 791
Damer
Bana och väg
Idrottare Event Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Véronique Mang 100 m BYE 11.41 6 Gick inte vidare
Reina Flor Okori 100 m häck 13.01 2 Q i.u. DSQ Gick inte vidare
Myriam Soumaré 100 m BYE 11.07 2 Q 11.13 5 Gick inte vidare
200 m 22.70 2 Q i.u. 22.56 3 q 22.63 7
Nelly Banco
Johanna Danois
Ayodele Ikuesan
Lina Jacques-Sébastien
Véronique Mang
Myriam Soumaré
4 x 100 m DSQ i.u. Gick inte vidare
Phara Anacharsis
Elea Mariama Diarra
Marie Gayot
Floria Guei
Lenora Guion-Firmin
Muriel Hurtis
4 x 400 m 3:25.94 3 Q i.u. 3:25.92 6
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Vanessa Boslak Stavhopp 4.55 =7 q 4.30 10
Stéphanie Falzon Släggkastning 71.67 11 q 73.06 9
Éloyse Lesueur Längdhopp 6.48 10 q 6.67 8
Marion Lotaut Stavhopp 4.10 =33 Gick inte vidare
Melanie Melfort Höjdhopp 1.93 =2 q 1.93 9
Mélina Robert-Michon Diskuskastning 62.47 12 q 63.98 6
Kombinerade grenar – sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Marisa De Aniceto Resultat 13.74 1.71 13.09 25.26 5.76 51.98 2:16.20 6030 21
Poäng 1015 867 733 863 777 899 876
Antoinette Nana Djimou Ida Resultat 12.96 1.80 14.26 24.72 6.13 55.87 2:13.62 6576 6
Poäng 1130 978 811 913 890 974 912

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Yannick Borel Värja, individuellt i.u.   Karjutjenko (UKR)
W 15–10
  Kauter (SUI)
W 15–11
  Piasecki (NOR)
L 14–15
Gick inte vidare
Gauthier Grumier i.u.   Piasecki (NOR)
L 13–14
Gick inte vidare
Erwann Le Pechoux Florett, individuellt BYE   Lefort (FRA)
W 15–9
  Choi B-C (KOR)
L 13–15
Gick inte vidare
Enzo Lefort BYE   Le Pechoux (FRA)
L 9–15
Gick inte vidare
Victor Sintes BYE   Chida (JPN)
W 15–11
  Lei S (CHN)
L 6–15
Gick inte vidare
Erwann Le Pechoux
Enzo Lefort
Marcel Marcilloux
Victor Sintes
Florett, lag i.u.   USA
L 39–45
Klassificering semifinal
  Storbritannien
L 29–45
7:e plats-final
  Kina
L 33–45
8
Bolade Apithy Sabel, individuellt BYE   Buikevitj (BLR)
L 11–15
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Laura Flessel-Colovic Värja, individuellt BYE   Hurley (USA)
W 15–12
  Gherman (ROM)
L 13–15
Gick inte vidare
Astrid Guyart Florett, individuellt BYE   Gabert (EGY)
W 15–2
  Boubakri (TUN)
L 5–15
Gick inte vidare
Corinne Maîtrejean BYE   Sheppard (GBR)
W 15–5
  Sugawara (JPN)
L 9–15
Gick inte vidare
Ysaora Thibus BYE   Deriglazova (RUS)
W 15–8
  Ikehata (JPN)
L 11–15
Gick inte vidare
Anita Blaze
Astrid Guyart
Corinne Maitrejean
Ysaora Thibus
Florett, lag i.u.   Polen
W 42–31
  Italien
L 31–45
  Sydkorea
L 32–45
4
Leonore Perrus Sabel, individuellt i.u.   Nakayama (JPN)
L 12–15
Gick inte vidare

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Herrar
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Pierre Yves Beny Mångkamp 14.433 13.566 14.266 14.933 14.700 i.u. 14.333 15.033 14.466 14.566 14.591 13.266 i.u.
Yann Cucherat i.u. 14.900 14.366 i.u. Tävlade inte i.u.
Gael da Silva 15.400 i.u. 14.366 15.366 i.u. 14.966 i.u. 15.200 i.u. 14.633 15.466 i.u. 14.766 i.u.
Hamilton Sabot i.u. 14.033 14.533 i.u. 15.366 Q 14.866 i.u. i.u. 14.766 14.333 i.u. 15.566 14.883 i.u.
Cyril Tommasone 14.500 15.333 Q 14.166 15.466 15.100 14.133 88.698 14 Q 14.533 15.466 i.u. 14.441 15.133 i.u.
Totalt 44.333 42.932 43.165 45.765 45.366 44.198 265.759 8 Q 44.066 45.265 43.432 44.473 45.290 42.915 265.441 8
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Hamilton Sabot Barr i.u. 15.566 i.u. 15.566  
Cyril Tommasone Mångkamp 13.500 15.333 14.400 15.358 15.000 14.066 87.657 16
Bygelhäst i.u. 15.141 i.u. 15.141 5
Damer
Lag
Idrottare Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Mira Boumejmajen Mångkamp, lag 12.933 i.u. 13.300 12.966 i.u. Gick inte vidare
Youna Dufournet i.u. 14.166 12.966 14.200 i.u.
Anne Kuhm 13.533 14.466 13.533 12.566 54.098 29
Aurélie Malaussena 13.366 14.033 13.300 13.700 54.399 25 Q
Sophia Serseri 12.933 14.133 i.u.
Totalt 39.832 42.765 41.333 40.866 164.796 11
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Aurélie Malaussena Mångkamp 13.800 12.800 12.066 11.500 50.166 23

RytmiskRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering Boll Tunnband Käglor Band Totalt Placering
Delphine Ledoux Individuellt 27.150 27.100 27.250 26.675 108.175 13 Gick inte vidare

TrampolinRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Grégroire Pennes Herrar 107.539 7 Q 58.805 7

HandbollRedigera

Damer
Pos. Namn Ålder Klubb
12 MV   Amandine Leynaud (FRA) 26 år (1986-05-02)   Valcea
16 MV   Cléopâtre Darleux (FRA) 23 år (1989-07-01)   Arvor 29
3 HS   Blandine Dancette (FRA) 24 år (1988-02-14)   HBC Nîmes
4 MS   Nina Kamto Njitam (FRA) 29 år (1983-06-25)   Metz HB
5 HN   Camille Ayglon (FRA) 27 år (1985-05-21)   HBC Nîmes
7 MN   Allison Pineau (FRA) 23 år (1989-05-02)   Metz HB
8 VN   Claudine Mendy (FRA) 22 år (1990-01-08)   ŽRK Budućnost
9 VS   Paule Baudouin (FRA) 27 år (1984-10-25)   Metz HB
10 MN   Sophie Herbrecht (FRA) 30 år (1982-02-13)   Toulon Saint-Cyr Var HB
17 VS   Siraba Dembele (FRA) 26 år (1986-06-28)   Randers HK
18 HS   Audrey Deroin (FRA) 22 år (1989-09-06)   Toulon Saint-Cyr Var HB
20 VN   Raphaëlle Tervel (FRA) 33 år (1979-04-21)   SD Itxako
24 VN   Mariama Signate (FRA) 27 år (1985-07-22)   Issy Paris HB
64 HN   Alexandra Lacrabère (FRA) 25 år (1987-04-27)   Arvor 29
Förbundskapten:
  Olivier Krumbholz
Positioner:
MV - Målvakt
VS - Vänstersexa
VN - Vänsternia
MS - Mittsexa
MN - Mittnia
HS - Högersexa
HN - Högernia
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
  Frankrike 5 4 1 0 125 103 +22 9
  Sydkorea 5 3 1 1 136 130 +6 7
  Spanien 5 3 1 1 119 114 +5 7
  Norge 5 2 1 2 118 120 −2 5
  Danmark 5 1 0 4 113 121 −8 2
  Sverige 5 0 0 5 108 131 −23 0
28 juli 2012 Norge   23 – 24   Frankrike Copper Box, London
21:15 Alstad 5, Loke 3, Snorroeggen 3 (12 – 17)
[1]
Baudouin 5, Signate 5, Dembele 4 Domare: Krstic, Ljubic (SLO)
30 juli 2012 Frankrike   18–18   Spanien Copper Box, London
16:15
1 augusti 2012 Frankrike   29–17   Sverige Copper Box, London
14:30
3 augusti 2012 Sydkorea   21–24   Frankrike Copper Box, London
11:15
5 augusti 2012 Danmark   24–30   Frankrike Copper Box, London
21:15
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
A1    Brasilien  19   
B4    Norge  21   
     Norge  31   
     Sydkorea  25   
A3    Ryssland  23 
  B2    Sydkorea  24       
       Norge  26 
     Montenegro  23 
A2    Kroatien  22   
B3    Spanien  25   
     Spanien  26  Bronsmatch
     Montenegro  27   
A4    Montenegro  23     Sydkorea  29 
  B1    Frankrike  22       Spanien (e fl)  31 
Herrar
Pos. Namn Ålder Klubb
12 MV   Daouda Karaboué (FRA) 36 år (1975-12-11)   Toulouse HB
16 MV   Thierry Omeyer (FRA) 35 år (1976-11-02)   THW Kiel
2 VN   Jérôme Fernandez (FRA) 35 år (1977-03-07)   Toulouse HB
3 MS   Didier Dinart (FRA) 35 år (1977-01-18)   BM Atlético de Madrid
4 HS   Xavier Barachet (FRA) 23 år (1988-11-19)   BM Atlético de Madrid
5 MN   Guillaume Gille (FRA) 36 år (1976-07-12)   HSV Hamburg
6 MS   Bertrand Gille (FRA) 34 år (1978-03-24)   HSV Hamburg
8 VN   Daniel Narcisse (FRA) 32 år (1979-12-16)   THW Kiel
9 HN   Guillaume Joli (FRA) 27 år (1985-03-27)   BM Valladolid
11 VS   Samuel Honrubia (FRA) 26 år (1986-07-05)   Montpellier AHB
13 MN   Nikola Karabatić (FRA) 28 år (1984-04-11)   Montpellier AHB
19 HS   Luc Abalo (FRA) 27 år (1984-09-06)   BM Atlético de Madrid
20 MS   Cédric Sorhaindo (FRA) 28 år (1984-06-07)   FC Barcelona
21 VS   Michaël Guigou (FRA) 30 år (1982-01-28)   Montpellier AHB
Förbundskapten:
  Claude Onesta
Positioner:
MV - Målvakt
VS - Vänstersexa
VN - Vänsternia
MS - Mittsexa
MN - Mittnia
HS - Högersexa
HN - Högernia
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012.
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
  Island 5 5 0 0 167 132 +35 10
  Frankrike 5 4 0 1 159 110 +49 8
  Sverige 5 3 0 2 156 115 +41 6
  Tunisien 5 2 0 3 121 125 −4 4
  Argentina 5 1 0 4 113 138 −25 2
  Storbritannien 5 0 0 5 96 192 −96 0
29 juli Frankrike    44 – 15   Storbritannien Copper Box, London
31 juli Argentina    20 – 32   Frankrike Copper Box, London
2 augusti Frankrike    25 – 19   Tunisien Copper Box, London
4 augusti Island    30 – 29   Frankrike Copper Box, London
6 augusti Frankrike    29 – 26   Sverige Copper Box, London
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                         
A1    Island  33   
B4    Ungern  34   
  B4    Ungern  26   
  A3    Sverige  27   
A3    Sverige  24 
  B2    Danmark  22       
    A3    Sverige  21 
  A2    Frankrike  22 
B3    Spanien  22   
A2    Frankrike  23   
  A2    Frankrike  25  Bronsmatch
  B1    Kroatien  22   
B1    Kroatien  25  B4    Ungern  26 
  A4    Tunisien  23    B1    Kroatien  33 

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sofiane Milous Extra lättvikt (-60 kg) BYE   Shukvani (GEO)
W 0100–0001
  Lomo (SOL)
W 0020–0001
  Hiraoka (JPN)
L 0010–0012
Gick inte vidare   Davtyan (ARM)
W 0010–0002
  Sobirov (UZB)
L 0003–0100
Gick inte vidare 5
David Larose Halv lättvikt (-66 kg)   Pollack (ISR)
W 0001–0000
  Fasie (ROU)
W 0100–0000
  Shavdatuashvili (GEO)
L 0001–0100
Gick inte vidare
Ugo Legrand Lättvikt (-73 kg) BYE   Adamiec (POL)
W 0010–0000
  Hafiz (EGY)
W 0100–0104
  Elmont (NED)
L 0030–0000
Gick inte vidare   Boqiev (TJK)
W 0010–0002
  Wang K-c (KOR)
W 0101–0001
Gick inte vidare  
Alain Schmitt Halv mellanvikt (-81 kg) i.u.   Elmont (NED)
W 0000–0001
  Lucenti (ARG)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Romain Buffet Mellanvikt (-90 kg) i.u.   Bauža (LTU)
L 0010–0100
Gick inte vidare
Thierry Fabre Halv tungvikt (-100 kg) i.u.   Darwish (EGY)
W 0011–0002
  Naidangiin (MGL)
L 0000–0100
Gick inte vidare
Teddy Riner Tungvikt (+100 kg) i.u.   Wojnarowicz (POL)
W 0010–0003
  Jaballah (TUN)
W 0101–0002
  Brayson (CUB)
W 0100–0001
  Kim S-M (KOR)
W 0010–0003
BYE   Mikhailine (RUS)
W 0101–0003
 
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Laëtitia Payet Extra lättvikt (-48 kg) BYE   Menezes (BRA)
L 0001–0000
Gick inte vidare
Priscilla Gneto Halv lättvikt (-52 kg)   He Hm (CHN)
W 0111–0012
  Ramos (POR)
W 1001–0000
  An K-a (PRK)
L 0013–0102
Gick inte vidare   Kim K-o (KOR)
W 0021–0002
  Heylen (BEL)
W 1012–0012
Gick inte vidare  
Automne Pavia Lättvikt (-57 kg)   Clark (GBR)
W 0100–0000
  Renzi (AUS)
W 0150–0000
  Filzmoser (AUT)
W 0030–0000
  Matsumoto (JPN)
L 0000–0010
BYE   Karakas (HUN)
W 0011–0002
Gick inte vidare  
Gévrise Émane Halv mellanvikt (-63 kg)   Howell (GBR)
W 1000–0000
  Abel (CUB)
W 0001–0001
  Tsedevsuren (MGL)
L 0001–0001
Gick inte vidare   Schlesinger (ISR)
W 0010–0002
  Joung D-w (KOR)
W 0000–0000 YUS
Gick inte vidare  
Lucie Décosse Mellanvikt (-70 kg) BYE   Zupancic (CAN)
W 1001–0001
  Alvear (COL)
W 1000–0000
  Hwang Y-s (KOR)
W 0001–0000
BYE   Thiele (GER)
W 0120–0000
 
Audrey Tcheuméo Halv tungvikt (-78 kg)   Cotton (CAN)
W 0001–0001 YUS
  Pryshchepa (UKR)
W 0100–0000
  Yang X (CHN)
W 0101–0001
  Gibbons (GBR)
L 0000–1000
Gick inte vidare   Joó (HUN)
W 1000–0001
Gick inte vidare  
Anne-Sophie Mondière Tungvikt (+78 kg)   Altheman (BRA)
L 0000–0101
Gick inte vidare

KanotsportRedigera

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Etienne Daille Herrarnas K1 slalom 90.12 7 241.73 22 90.12 13 Q 100.55 10 Q 101.87 7
Tony Estanguet Herrarnas C1 slalom 93.24 2 99.20 10 93.24 7 Q 101.67 3 Q 97.06  
Gauthier Klauss
Matthieu Peche
Herrarnas C2 slalom 96.98 1 151.03 12 96.98 1 Q 109.27 3 Q 109.17 4
Émilie Fer Damernas K1 slalom 112.77 12 106.46 8 106.46 10 Q 109.73 3 Q 105.90  
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Maxime Beaumont Herrarnas K1 200 m 35.571 2 Q 35.814 2 FA 36.688 4
Cyrille Carre Herrarnas K1 1000 m 3:32.705 5 Q 3:38.981 8 FB 3:33.513 12
Mathieu Goubel Herrarnas C1 200 m 41.248 OB 1 Q 41.938 2 FA 44.045 7
Herrarnas C1 1000 m 3:58.122 1 Q 3:51.811 1 FA 3:50.758 5
Arnaud Hybois
Sébastien Jouve
Herrarnas K2 200 m 32.933 3 Q 32.668 3 FA 35.012 4
Marie Delattre
Sarah Guyot
Joanne Mayer
Gabrielle Tuleu
Damernas K4 500 m 1:40.022 3 Q 1:33.303 5 FA 1:35.299 8

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Sara Labrousse
Chloe Willhelm
Damernas duett 87.700 10 88.340 176.040 10 Q 88.560 176.260 10

Modern pentathlon pictogram.svg Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Kombinerat: skytte/löpning
(10 m luftpistol)/(3000 m)
Totalpoäng Slutpoäng
Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Christopher Patte Herrar 16–19 =20 784 2:05,99 20 1292 84 21 1116 10:43,96 11 2428 5620 17
Amélie Cazé Damer 19–16 =11 856 2:11,33 4 1224 20 2 1180 12:08,71 32 1848 5108 18
Élodie Clouvel 15–20 =25 760 2:09,87 3 1244 140 27 1060 12:44,50 34 1704 4768 31

RidsportRedigera

DressyrRedigera

Resultat från individuell dressyr[3]
Ryttare Häst Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Placering
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Jessica Michel Riwera 70,41 28 68,81 31 Ej kvalificerad 31

FälttävlanRedigera

resultat från:[4][5]
Tävlande Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Nicolas Touzaint Hildago de L'Ile Individuell 47,6 27 7,6 27 5 23 7 17 64,2 17
Lionel Guyon Nemetis de Lalou 50,9 38 20 38 0 28 21 24 91,9 24
Aurelien Kahn Cadiz 55,9 54 39,6 49 7 45 ej kvalificerad 102,5 45
Denis Mesples Oregon de la Vigne 61,5 66 45 51 19 50 ej kvalificerad 125,5 50
Donatien Schauly Ocarina du Chanois 44,4 20 9,2 23 Utgick 54
Nicolas Touzaint
Lionel Guyon
Aurelien Kahn
Denis Mesples
Donatien Schauly
som ovan Lag 142,9 9 177,7 7 230,6 8 i.u. 230,6 8

HoppningRedigera

Resultat från individuell hoppning[6]
Tävlande Häst Kvalifikation Final Total
Runda 1 Runda 2 Runda 3 Runda A Runda B
Straff Placering Straff Total Placering Straff Total Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Placering
Simon Delestre Napoli du Ry 0 1 6 6 30 8 14 32 4 11 8 12 19 19
Kevin Staut Silvana 0 1 4 4 17 4 8 11 16 34 Ej kvalificerad 34
Penelope Leprevost Mylord Carthago 1 33 8 9 47 Ej kvalificerad 47
Olivier Guillon Lord de Theize 4 42 4 8 31 8 16 33 0 1 9 9 12 12


Resultat från lagtävlingen i hoppning[7]
Tävlande Häst Runda 1 Runda 2 Placering
Straff Placering Straff Placering
Simon Delestre
Kevin Staut
Penelope Leprevost
Olivier Guillon
som ovan 14 12 Ej kvalificerad 12

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Germain Chardin
Dorian Mortelette
Tvåa utan styrman 6:17.22 2 SA/B BYE 6:58.67 2 FA 6:21.11  
Julien Bahain
Cédric Berrest
Dubbelsculler 6:19.61 3 SA/B BYE 6:29.61 5 FB 6:26.44 10
Jeremie Azou
Stany Delayre
Lättvikts-dubbelsculler 6:40.89 1 SA/B BYE 6:37.29 2 FA 6:42.69 4
Matthieu Androdias
Benjamin Chabanet
Adrien Hardy
Pierre-Jean Peltier
Scullerfyra 5:44.25 3 SA/B BYE 6:12.81 4 FB 6:02.12 10
Thomas Baroukh
Fabrice Moreau
Nicolas Moutton
Franck Solforosi
Lättvikts-fyra utan styrman 5:50.79 1 SA/B BYE 6:06.90 4 FB 6:08.37 7

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Julien Bontemps RS:X 23 14 2 5 5 4 17 5 8 6 4 70 5
Jean Baptiste Bernaz Laser 3 21 6 9 19 11 2 18 20 34 10 119 10
Jonathan Lobert Finnjolle 9 4 4 2 6 7 5 10 3 7 2 49  
Vincent Garos
Pierre Leboucher
470 9 10 11 6 10 2 19 11 4 11 16 90 7
Pierre-Alexis Ponsot
Xavier Rohart
Starbåt 1 13 10 11 12 14 12 6 6 8 8 86 9

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Charline Picon RS:X 9 11 5 7 10 6 12 10 11 6 14 89 8
Sarah Steyaert Laser radial 21 14 19 12 11 26 10 19 22 15 EL 143 16
Mathilde Géron
Camille Lecointre
470 10 17 1 8 12 3 7 6 3 5 10 65 4

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Match racing
Seglare Gren Inledande omgång Placering Utslagning Placering
  Portugal   Australien   Nederländerna   Sverige   USA   Storbritannien   Spanien   Danmark   Nya Zeeland   Ryssland   Finland Kvartsfinal Semifinal Final
Elodie Bertrand
Claire Leroy
Marie Riou
Match racing W L W W L L L W W W L 6 Q   Spanien
L (0–3)
Gick inte vidare 6
Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Stephane Christidis
Manu Dyen
49er 1 9 9 12 1 10 12 13 10 21 2 5 10 7 14 12 127 6

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimhoppRedigera

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Damien Cely 3 m 413,30 22 Gick inte vidare
Matthieu Rosset 445,15 13 Q 422,50 15 Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Fanny Bouvet 3 m 257,10 26 Gick inte vidare
Marion Farissier 248,70 27 Gick inte vidare
Audrey Labeau 10 m parhoppning 261,05 24 Gick inte vidare

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marlène Harnois Damernas −57 kg   Contreras (CHI)
W 14–3 PTG
  Wahba (EGY)
W 8–6
  Hou Yz (CHN)
L 3–8
Bye   Hamada (JPN)
W 12–8
Gick inte vidare  
Anne Caroline Graffe Damernas +67 kg   Mamatova (UZB)
W 17–9
  Lee I-J (KOR)
W 7–4
  Hernandez (CUB)
W 6–4
Bye   Mandić (SRB)
L 7–9
 

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Julien Benneteau Herrsingel   Jouzjnj (RUS)
W 7–5, 6–3
  Federer (SUI)
L 2–6, 2–6
Gick inte vidare
Richard Gasquet   Haase (NED)
W 6–3, 6–3
  Baghdatis (CYP)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Gilles Simon   Kukushkin (KAZ)
W 6–4, 6–2
  Dimitrov (BUL)
W 6–3, 6–3
  del Potro (ARG)
L 1–6, 6–4, 3–6
Gick inte vidare
Jo-Wilfried Tsonga   Bellucci (BRA)
W 6–7(5–7), 6–4, 6–4
  Raonic (CAN)
W 6–3, 3–6, 25–23
  López (ESP)
W 7–6(7–5), 6–4
  Djokovic (SRB)
L 4–6, 5–7
Gick inte vidare
Julien Benneteau
Richard Gasquet
Herrdubbel i.u.   Fleming /
Hutchins (GBR)
W 7–5, 6–3
  Bhupathi /
Bopanna (IND)
W 6–3, 6–4
  Tipsarević /
Zimonjić (SRB)
W 6–4, 7–6(7–3)
  B. Bryan /
M. Bryan (USA)
L 4–6, 4–6
  Ferrer /
F. López (ESP)
W 7–6(7–4), 6–2
 
Michaël Llodra
Jo-Wilfried Tsonga
i.u.   Nalbandian /
Schwank (ARG)
W 6–3, 7–5
  Paes /
Vardhan (IND)
W 7–6(7–3), 4–6, 6–3
  Melo /
Soares (BRA)
W 6–4, 6–2
  Ferrer /
F. López (ESP)
W 3–6, 6–4, 18–16
  B. Bryan /
M. Bryan (USA)
L 4–6, 6–7(2–7)
 
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Alizé Cornet Damsingel   Paszek (AUT)
W 7–6(7–4), 6–4
  Hantuchová (SVK)
L 3–6, 0–6
Gick inte vidare
Alizé Cornet
Kristina Mladenovic
Damdubbel i.u.   Peng /
Zheng (CHN)
L 1–6, 7–6(7–3), 3–6
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
David Hauss Herrarnas triathlon 17:24 0:38 58:50 0:29 29:53 1:47:14 4
Vincent Luis 17:20 0:38 58:53 0:27 31:00 1:48:18 11
Laurent Vidal 17:27 0:43 58:42 0:28 30:01 1:47:21 5
Emmie Charayron Damernas triathlon 19:48 0:39 1:06:58 0:34 34:27 2:02:26 18
Jessica Harrison 18:39 0:43 1:06:16 0:31 35:13 2:01:22 9
Carole Péon 19:30 0:45 1:07:11 0:33 35:59 2:03:58 29

ReferenserRedigera

NoterRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/FRA/summer/2012/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ Petrequin, Samuel (10 augusti 2012). ”AP source: Franske idrottaren Hirt testas positivt”. AP. Arkiverad från originalet den 10 augusti 2012. http://web.archive.bibalex.org/web/20120810213222/http://summergames.ap.org/article/ap-source-french-runner-hirt-tests-positive. Läst 29 oktober 2012. 
  3. ^ ”Individual Dressage - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205091739/http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-individual/phase%3Deqx001100/doc%3Dresults.html. Läst 18 augusti 2012. 
  4. ^ ”Individual Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205004130/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-individual/phase%3Deqx003100/doc%3Dresults.html. Läst 3 augusti 2012. 
  5. ^ ”Team Eventing - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205010904/http://www.london2012.com/equestrian/event/eventing-team/phase%3Deqx403100/doc%3Dresults.html. Läst 3 augusti 2012. 
  6. ^ ”Individual Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205033357/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-individual/phase%3Deqx002901/index.html. Läst 16 augusti 2012. 
  7. ^ ”Team Jumping - Olympic Equestrian | London 2012”. Arkiverad från originalet den 5 december 2012. https://archive.is/20121205085759/http://www.london2012.com/equestrian/event/jumping-team/phase%3Deqx402101/index.html. Läst 16 augusti 2012.