Öppna huvudmenyn
Badminton vid
olympiska sommarspelen 2008
Badminton pictogram.svg
Singel   herrar   damer  
Dubbel   herrar   damer   mixed

Herrarnas singelspel i badminton vid olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades mellan 9 och 17 augusti. Samtliga matcher var del av en vanlig utslagsturnerning, förutom bronsmatchen som spelades mellan förlorarna i semifinalen.

Åtta seedade spelare fick en teoretiskt enklare väg fram till kvartsfinal. Av de seedade var tre från Kina, två från Danmark, två från Polen och en från Malaysia.

Innehåll

MedaljörerRedigera

Klass Guld Silver Brons
Singel herrar   Lin Dan (CHN)   Lee Chong Wei (MAS)   Chen Jin (CHN)

SeedningRedigera

  1.   Lin Dan (CHN) (Guld)
  2.   Lee Chong Wei (MAS) (Silver)
  3.   Bao Chunlai (CHN) (åkte ut i kvartsfinal)
  4.   Chen Jin (CHN) (Brons)
  5.   Kenneth Jonassen (DEN) (åkte ut i andra omgången)
  6.   Sony Dwi Kuncoro (POL) (åkte ut i kvartsfinal)
  7.   Taufik Hidayat (POL) (åkte ut i andra omgången)
  8.   Peter Gade (DEN) (åkte ut i kvartsfinal)

TurneringenRedigera

FinalmatcherRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                       
  1    Lin Dan (CHN) 21 21    
8    Peter Gade (DEN) 13 16    
  1    Lin Dan (CHN) 21 21    
  4    Chen Jin (CHN) 12 18    
4    Chen Jin (CHN) 21 21  
       Hsieh Yu-Hsing (TPE) 8 14    
    1    Lin Dan (CHN) 21 21  
  2    Lee Chong Wei (MAS) 12 8  
       Lee Hyun-il (KOR) 23 21    
3    Bao Chunlai (CHN) 21 11    
     Lee Hyun-il (KOR) 18 21 13
  2    Lee Chong Wei (MAS) 21 13 21     Bronsmatch
6    Sony Dwi Kuncoro (INA) 9 11  
  2    Lee Chong Wei (MAS) 21 21       4    Chen Jin (CHN) 21 12 21
       Lee Hyun-il (KOR) 16 21 14

Sektion 1Redigera

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
 
    1    Lin Dan (CHN) 21 21    
         Ng Wei (HKG) 16 13    
      1    Lin Dan (CHN) 21 21    
           Park Sung-hwan (KOR) 8 11    
         Edwin Ekiring (UGA) 5 8  
     Andrew Dabeka (CAN) 11 11            Park Sung-hwan (KOR) 21 21    
     Park Sung-hwan (KOR) 21 21         1   Lin Dan (CHN) 21 21  
      8    Peter Gade (DEN) 13 16  
    8    Peter Gade (DEN) 21 21    
         Nabil Lasmari (ALG) 6 4    
      8    Peter Gade (DEN) 19 22 21
           Shoji Sato (JPN) 21 20 15  
         Shoji Sato (JPN) 21 21  
     Anup Sridhar (IND) 21 21            Anup Sridhar (IND) 13 17    
     Marco Vasconcelos (POR) 16 14    

Sektion 2Redigera

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
 
    4    Chen Jin (CHN) 21 21    
         John Moody (NZL) 9 1    
      4    Chen Jin (CHN) 21 21    
           Erwin Kehlhoffner (FRA) 10 6    
    WC    Eli Mambwe (ZAM) 15 17  
     Erwin Kehlhoffner (FRA) 19 22 21          Erwin Kehlhoffner (FRA) 21 21    
     Stuart Gomez (AUS) 21 20 15       4    Chen Jin (CHN) 21 21  
           Hsieh Yu-Hsing (TPE) 8 14  
    7    Taufik Hidayat (INA) 19 16    
         Wong Choong Hann (MAS) 21 21    
           Wong Choong Hann (MAS) 21 17 18
           Hsieh Yu-Hsing (TPE) 14 21 21  
         Nguyen Tien Minh (VIE) 16 21 15
     Hsieh Yu-Hsing (TPE) 21 21            Hsieh Yu-Hsing (TPE) 21 15 21  
     Kaveh Mehrabi (IRI) 16 12    

Sektion 3Redigera

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
     Scott Evans (IRL) 18 21 19  
     Marc Zwiebler (GER) 21 18 21          Marc Zwiebler (GER) 16 21 21  
     Petr Koukal (CZE) 21 12 15          Andrew Smith (GBR) 21 13 17  
     Andrew Smith (GBR) 10 21 21            Marc Zwiebler (GER) 13 11    
           Lee Hyun-il (KOR) 21 21    
         Lee Hyun-il (KOR) 15 21 21
    5    Kenneth Jonassen (DEN) 21 14 19  
           Lee Hyun-il (KOR) 23 21  
     Przemysław Wacha (POL) 21 21         3    Bao Chunlai (CHN) 21 11  
     Raul Must (EST) 14 15            Przemysław Wacha (POL) 21 11 21  
         Christian Bösiger (SUI) 12 21 19  
           Przemysław Wacha (POL) 11 21 13
      3    Bao Chunlai (CHN) 21 19 21  
         Kevin Cordón (GUA) 17 16  
    3    Bao Chunlai (CHN) 21 21    
 

Sektion 4Redigera

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
     Ville Lång (FIN) 21 21    
     Vladislav Druzchenko (UKR) 12 19            Ville Lång (FIN) 21 21    
         Raju Rai (USA) 9 16    
           Ville Lång (FIN) 13 18    
      6    Sony Dwi Kuncoro (INA) 21 21    
         Boonsak Ponsana (THA) 16 14  
    6    Sony Dwi Kuncoro (INA) 21 21    
      6    Sony Dwi Kuncoro (INA) 9 11  
     Kęstutis Navickas (LIT) 23 12 21       2    Lee Chong Wei (MAS) 21 21  
     Pablo Abián (ESP) 21 21 9          Kęstutis Navickas (LTU) 21 21    
         Stanislav Pukhov (RUS) 12 17    
           Kęstutis Navickas (LIT) 5 7  
      2    Lee Chong Wei (MAS) 21 21    
         Ronald Susilo (SIN) 13 14  
    2    Lee Chong Wei (MAS) 21 21