Öppna huvudmenyn

Flugvikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Flugvikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings without rims.svg

Innehåll

MedaljörerRedigera

SchemaRedigera

Datum Tid (kinesisk) Round
Tisdagen den 12 augusti 2008 13:30-12:45
19:00-20:30
16-delsfinaler
Lördagen den 16 augusti 2008 12:30-15:30 8-delsfinaler
Onsdagen den 20 augusti 2008 19:00-20:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 13:30-14:00 Semifinaler
Lördagen den 23 augusti 2008 19:00-19:20 Final

MatchträdRedigera

Övre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
       
             McWilliams Arroyo (PUR)  14  
             Norbert Kalucza (HUN 6  
               McWilliams Arroyo (PUR)  2  
               Andry Laffita (CUB 11  
             Andry Laffita (CUB)  9  
             Khalid Saeed Yafai (GBR 3  
               Andry Laffita (CUB)  9
               Georgy Balakshin (RUS 8
             Georgy Balakshin (RUS)  12  
   Mirat Sarsembayev (KAZ)  14        Mirat Sarsembayev (KAZ 4  
   Rafał Kaczor (POL 5          Georgy Balakshin (RUS)  15  
   Tulashboy Doniyorov (UZB)  10          Jitender Kumar (IND 11  
   Bernard Ngumba Irungu (KEN 1        Tulashboy Doniyorov (UZB 6        
   Jitender Kumar (IND)  RET        Jitender Kumar (IND)  13        
   Furkan Ulaş Memiş (TUR    


Nedre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
   Juan Carlos Payano (DOM)  10  
   Jérôme Thomas (FRA 6        Juan Carlos Payano (DOM 4  
   Vincenzo Picardi (ITA)  10        Vincenzo Picardi (ITA)  8  
   Cassius Chiyanika (ZAM 3          Vincenzo Picardi (ITA)  7  
   Walid Cherif (TUN)  14          Walid Cherif (TUN 5  
   Stephen Sutherland (AUS 2        Walid Cherif (TUN)  11  
   Rau'shee Warren (USA 8        Lee Ok-Sung (KOR 5  
   Lee Ok-Sung (KOR)  9          Vincenzo Picardi (ITA 1
   Samir Mammadov (AZE)  19          Somjit Jongjohor (THA)  7
   Abdelillah Nhaila (MAR 4        Samir Mammadov (AZE 2  
   Somjit Jongjohor (THA)  6        Somjit Jongjohor (THA 10  
   Eddie Valenzuela (GUA 1          Somjit Jongjohor (THA 8  
   Anurudha Rathnayake (SRI 3          Anvar Yunusov (TJK 1  
   Robenilson Vieria (BRA)  13        Robenilson Vieria (BRA 6        
   Jackson Chauke (RSA 1        Anvar Yunusov (TJK)  12        
   Anvar Yunusov (TJK)  9  


FinalisterRedigera

  Semifinaler Final
                           
  1    Laffita (CUB) 9  
4    Balakshin (RUS) 8  
       Laffita (CUB) 2
       Jongjohor (THA) 8
3    Picardi (ITA) 1
  2    Jongjohor (THA) 7