Öppna huvudmenyn

Lätt flugvikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Lätt flugvikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings without rims.svg

Innehåll

MedaljörerRedigera

SchemaRedigera

Datum Tid (kinesisk) Round
Onsdagen den 13 augusti 2008 13:30-15:00
19:00-20:30
16-delsfinaler
Lördagen den 16 augusti 2008 19:00-21:00 8-delsfinaler
Tisdagen den 19 augusti 2008 19:00-20:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 19:00-19:30 Semifinaler
Söndagen den 24 augusti 2008 13:30-13:45 Final

MatchträdRedigera

Övre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
       
             Paddy Barnes (IRL)  14  
             José Luis Meza (ECU 8  
               Paddy Barnes (IRL)  11  
               Łukasz Maszczyk (POL 5  
             Japhet Uutoni (NAM 5  
   Łukasz Maszczyk (POL)  RSC        Łukasz Maszczyk (POL)  +5  
   Saidu Kargbo (SLE            Paddy Barnes (IRL 0
   Pál Bedák (HUN 6          Zou Shiming (CHN 15
   Birzhan Zhakypov (KAZ)  7        Birzhan Zhakypov (KAZ)  13  
   Thomas Essomba (CMR 3        Hovhannes Danielyan (ARM 7  
   Hovhannes Danielyan (ARM)  9          Birzhan Zhakypov (KAZ 4  
   Nordine Oubaali (FRA)  8          Zou Shiming (CHN)  9  
   Rafikjon Sultonov (UZB 7        Nordine Oubaali (FRA 3        
   Eduard Bermudez (VEN 2        Zou Shiming (CHN)  +3        
   Zou Shiming (CHN)  11  

Nedre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
   Winston Mendez Montero (DOM)  9  
   Suleiman Bilali (KEN 3        Winston Mendez Montero (DOM 3  
   Amnat Ruenroeng (THA)  14        Amnat Ruanroeng (THA)  7  
   Jack Willie (PNG 2          Amnat Ruenroeng (THA 2  
   Pürevdorjiin Serdamba (MGL)  9          Pürevdorjiin Serdamba (MGL)  5  
   Ronald Serugo (UGA 5        Pürevdorjiin Serdamba (MGL)  8  
   Kelvin de la Nieve (ESP 9        Luis Yáñez (USA 7  
   Luis Yáñez (USA 12          Pürevdorjiin Serdamba (MGL)  +8
   Georgiy Chygayev (UKR)  13          Yampier Hernández (CUB 8
   David Ayrapetyan (RUS 11        Georgiy Chygayev (UKR 3  
   Yampier Hernández (CUB)  12        Yampier Hernández (CUB)  21  
   Sherali Dostiev (TJK 1          Yampier Hernández (CUB)  21  
   Manyo Plange (GHA)  6          Paulo Carvalho (BRA 6  
   Harry Tañamor (PHI 3        Manyo Plange (GHA 12        
   Redouane Bouchtouk (MAR 7        Paulo Carvalho (BRA)  21        
   Paulo Carvalho (BRA)  13  

FinalisterRedigera

  Semifinaler Final
                           
  1    Paddy Barnes (IRL) 0  
4    Zou Shiming (CHN) 15  
       Zou Shiming (CHN)
       Pürevdorjiin Serdamba (MGL) RET
3    Pürevdorjiin Serdamba (MGL) +8
  2    Yampier Hernández (CUB) 8