Öppna huvudmenyn

Sverige deltog i de 29:e olympiska sommarspelen 2008[1]. Den svenska OS-truppen togs ut av SOK i olika omgångar under våren och sommaren. En mindre del av truppen deltog i inmarschen under OS-invigningen 8 augusti, men de flesta av de svenska friidrottarna befann sig i Fukuoka i Japan på förläger och damlandslaget i fotboll var upptagna med förberedelser för sin andra gruppspelsmatch. Vid invigningen bars den svenska flaggan av Christian Olsson trots att han inte deltar i någon gren. Vid avslutningen bars fanan av den 42-årige bordtennisspelaren Jörgen Persson, vilket avviker från tidigare praxis då Sveriges Olympiska Kommitté har valt en yngre talang som har tagit medalj. För första gången sedan 1988 vann Sverige inte en enda guldmedalj.

Sverige i olympiska spelen
Sverige IOK-landskod

SWE
KommittéSveriges Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare133 deltagare i 20 sporter
FanbärareChristian Olsson
Medaljsummering
Guld
0
Silver
4
Brons
1
Totalt
5

Placering
56
Sverige i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Sverige i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Sverige i andra olympiska spel
1906

Innehåll

MedaljörerRedigera

Medaljer
Dag Datum       Totalt
Dag 1 8
Dag 2 9 0 0 0 0
Dag 3 10 0 1 0 1
Dag 4 11 0 0 0 0
Dag 5 12 0 0 0 0
Dag 6 13 0 1 0 1
Dag 7 14 0 0 1 1
Dag 8 15 0 0 0 0
Dag 9 16 0 1 0 1
Dag 10 17 0 0 0 0
Dag 11 18 0 0 0 0
Dag 12 19 0 0 0 0
Dag 13 20 0 0 0 0
Dag 14 21 0 1 1 2
Dag 15 22 0 0 0 0
Dag 16 23 0 0 0 0
Dag 17 24 0 0 0 0
Totalt 0 4 1 5

  SilverRedigera

  BronsRedigera

Badminton BadmintonRedigera

Tävlande Gren 1/32-final 1/16-final 1/8-final Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Sara Persson Singel   Petya Nedelcheva (BUL)
 F 10–21, 10–21
Avancerade inte =64

Bordtennis BordtennisRedigera

HerrarRedigera

Tävlande Gren Försöksomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jens Lundqvist Singel   William Henzel (AUS)
F 2–4
Avancerade inte =64
Jörgen Persson Singel   Aleksandar Karakasevic (SRB)
V 4-2
  Yuk Cheung (HKG)
V 4-1
  Vladimir Samsonov (BLR)
V 4-3
  Zoran Primorac (CRO)
V 4-1
  Wang Hao (CHN)
F 1-4
  Wang Liqin (CHN)
F 0-4
4

Herrar lagRedigera

2008-08-13   Sverige 0 – 3   Sydkorea Beida-hallen
10:00 Rapport

2008-08-13   Kina-Taipei 3 – 2   Sverige Beida-hallen
19:30 Rapport

2008-08-14   Sverige 3 – 0   Brasilien Beida-hallen
14:30 Rapport
Lag Poäng Matcher Vinster Förluster GW GL
  Sydkorea 6 3 3 0 9 2
  Kinesiska Taipei 5 3 2 1 7 6
  Sverige 4 3 1 2 5 6
  Brasilien 3 3 0 3 2 9

Boxning BoxningRedigera

Tävlande Gren 32:a-delsfinal 16:de-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Motstånd
Resultat
Naim Terbunja Medelvikt   Matvey Korobov (RUS)
 F 6-18
Avancerade inte =32
Kennedy Katende Lätt tungvikt   Artur Beterbiyev (RUS)
 F 3-15
Avancerade inte =32

Brottning BrottningRedigera

FristilRedigera

DamerRedigera

Tävlande Gren 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval Final Placering
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Sofia Mattsson −48 kg   CHUN Clarissa (USA)
F 1-2, 1-4
Avancerade inte 12
Ida-Theres Nerell −55 kg   Saori Yoshida (JPN)
F 1-3, 0-4
Avancerade inte   Natalia Golts (RUS)
V 1-0, 0-3, 1-0
  Tonya Verbeek (CAN)
F 0-1, 0-1
=5
Jenny Fransson −72 kg   Wang Jiao (CHN)
F 3-4, 0-6
Avancerade inte   Ali Bernard (USA)
F 1-3, 0-3
Avancerade inte 9

Grekisk-Romersk stilRedigera

HerrarRedigera

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final Placering
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Motståndare
Result
Ara Abrahamian −84 kg   Kim Jung-Sub (KOR)
V 1-3, 1-1, 1-1
  Yunior Estrada (CUB)
V 2-1, 1-1, 1-1
  Denis Forov (ARM)
V 1-1, 0-3, 2-1
  Andrea Minguzzi (ITA)
F 1-1, 1-2
  Mélonin Noumonvi (FRA)
V 4-0, 1-1
DSQ ( )*
Jalmar Sjöberg −120 kg   Marek Mikulski (POL)
V 0-4, 5-0, 3-0
  Anton Botev (AZE)
V 2-0, 3-0
  Dremiel Byers (USA)
V 0-3, 1-1, 1-1
  Mijail Lopez (CUB)
F 0-3, 0-3
  Yuri Patrikeev (ARM)
F 1-2, 1-1, 0-3
=5
  • Ara Abrahamian vann bronsmedaljen men diskvalificerades och fråntogs sin medalj efter att ha klivit av podiet vid prisceremonin för att lägga medaljen på golvet och lämna lokalen innan guld- och silvermedaljerna delades ut. Hans gärning var en protest mot ett kontroversiellt domslut i hans semifinal mot Italiens Andrea Minguzzi. Medaljen kommer inte att tilldelas någon annan brottare. "Internationella olympiska kommittén (IOK) sade att svensken straffades för att ha brutit mot andan av fair play under medaljceremonin."[3]

Bågskytte BågskytteRedigera

Tävlande Gren Rankingrunda 1/32-final 1/16-final 1/8-final Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Magnus Petersson Individuellt 646 49   Crispin Duenas (CAN) (16)
V 108(+19)-108(+18)
  Maksim Kunda (BLR) (48)
F 110-112
Avancerade inte 19

CykelRedigera

  MountainbikeRedigera

DamerRedigera

Tävlande Gren Tid Resultat
Alexandra Engen Mountainbike Startar inte

HerrarRedigera

Tävlande Gren Tid Resultat
Fredrik Kessiakoff Mountainbike 2:03:09 17
Emil Lindgren Mountainbike -2 Varv 38

  LandsvägRedigera

HerrarRedigera

Tävlande Gren Tid Resultat
Gustav Larsson Linjelopp 6:26:17 (+2:28) 24:e
Tempolopp 1:02:44.79 (+33.36)  
Thomas Lövkvist Linjelopp 6:26:25 (+2:36) 38:e
Marcus Ljungqvist Linjelopp 6:34:26 (+10:37) 58:e

DamerRedigera

Tävlande Gren Tid Resultat
Emma Johansson Linjelopp 3:32:24 (+0:00)  
Tempolopp 38:28 (+3:37) 21:a
Susanne Ljungskog Linjelopp 3:32:52 (+0:28) 21:a
Tempolopp 36:33 (+1:42) 10:e
Saara Mustonen Linjelopp 3:43:25 (+11:01) 56:e

Fotboll FotbollRedigera

DamlandslagetRedigera

TruppenRedigera

Nr Namn Klubb Född SM          
Målvakter
1 Hedvig Lindahl   Linköpings FC 29 april 1983 (36 år) 3 0 0 0 0
12 Caroline Jönsson   LdB FC Malmö 22 november 1977 (41 år) 0 0 0 0 0
22 Kristin Hammarström (Reserv)   KIF Örebro DFF 29 mars 1982 (37 år) 0 0 0 0 0
Försvarare
2 Karolina Westberg   Umeå IK 16 maj 1978 (41 år) 0 0 0 0 0
3 Stina Segerström   KIF Örebro DFF 17 juni 1983 (35 år) (1) 0 0 0 0
4 Anna Paulson   Umeå IK 29 februari 1984 (35 år) 1+(1) 0 0 0 0
6 Sara Thunebro   Djurgårdens IF 26 april 1979 (40 år) 3 0 0 0 0
7 Sara Larsson   Linköpings FC 13 maj 1979 (40 år) 3 0 0 0 0
13 Frida Östberg   Umeå IK 10 december 1977 (41 år) 3 0 0 0 0
17 Charlotte Rohlin   Linköpings FC 2 december 1980 (38 år) 3 0 1 0 0
Mittfältare
5 Caroline Seger   Linköpings FC 19 mars 1985 (34 år) 3 0 0 0 0
14 Josefine Öqvist   Linköpings FC 23 juli 1983 (35 år) 1 0 0 0 0
15 Therese Sjögran   LdB FC Malmö 8 april 1977 (42 år) 3 0 0 0 0
16 Linda Forsberg   Djurgårdens IF 19 juni 1985 (33 år) 1+(2) 0 0 0 0
18 Nilla Fischer   LdB FC Malmö 2 augusti 1984 (34 år) 3 1 0 0 0
10 Johanna Almgren (Reserv)   Kopparbergs/Göteborg FC 22 mars 1984 (35 år) (1) 0 0 0 0
20 Lisa Dahlkvist (Reserv)   Umeå IK 6 februari 1987 (32 år) 0 0 0 0 0
Anfallare
8 Charlotta Schelin   Göteborg 27 februari 1984 (35 år) 3 3 0 0 0
9 Jessica Landström   Linköpings FC 12 december 1984 (34 år) (3) 0 0 0 0
19 Hanna Ljungberg   Umeå IK 8 januari 1979 (40 år) 0 0 0 0 0
11 Victoria Svensson     Djurgårdens IF 18 maj 1977 (42 år) 3 0 0 0 0
21 Madeleine Edlund (Reserv)   Umeå IK 15 september 1985 (33 år) 0 0 0 0 0
Förbundskapten
Thomas Dennerby 13 augusti 1959 (59 år)


ResultatRedigera

GruppspelRedigera

2008-08-06   Kina 2 – 1   Sverige Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
19:45 Xu   6′
Han   72′
(1 – 1)
Rapport
Schelin   38′ Publik: 37 902
Domare:   Hong Eun-ah (Sydkorea)

2008-08-09   Sverige 1 – 0   Argentina Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
17:00 Fischer   57′ (0 – 0)
Rapport
Publik: 38 293
Domare: Dianne Ferreira-James (Guyana)

2008-08-12   Sverige 2 – 1   Kanada Beijing Workers' Stadium, Beijing
19:45 Schelin   20′   51′ (1 – 0)
Rapport
Tancredi   63′ Publik: 51112
Domare: Pannipar Kamnueng (Thailand)
Lag SM V O F GM IM MS P
  Kina 3 2 1 0 5 2 +3 7
  Sverige 3 2 0 1 4 3 +1 6
  Kanada 3 1 1 1 4 4 0 4
  Argentina 3 0 0 3 1 5 −4 0

SlutspelRedigera

KvartsfinalRedigera
2008-08-15   Sverige 0 – 2 ( e.öt )   Tyskland Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
21:00 (0 – 0)
Rapport
Garefrekes   104′
Laudehr   115′
Publik: 17 209
Domare: Dagmar Damkova (Tjeckien)

Friidrott FriidrottRedigera

HerrarRedigera

Gren Tävlande Kval/Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
400 m Johan Wissman 44,81 3 Q 44,64 3 q 45,39 8
3 000 m hinder Mustafa Mohamed 8:17,80 5 Q 8:20,69 10
Höjdhopp Stefan Holm 2,29 6 q 2,32 4
Linus Thörnblad 2,20 26 Avancerade inte
Stavhopp Alhaji Jeng 5,55 14 Avancerade inte
Jesper Fritz 5,45 24 Avancerade inte
Diskuskastning Niklas Arrhenius 58,22 32 Avancerade Inte
Spjutkastning Magnus Arvidsson 79,70 12 q 80,16 11

DamerRedigera

Gren Deltagare Kval/Heat Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
100 m Susanna Kallur 12,68 2 Q DNF Avancerade inte
Höjdhopp Emma Green 1,93 13 q 1,96 9
Längdhopp Carolina Klüft 6,70 5 q 6,49 9
Tresteg Carolina Klüft 13,97 20 Avancerade inte
Diskuskastning Anna Söderberg 55,28 31 Avancerade inte

Fäktning FäktningRedigera

Tävlande Gren 32-delsfinal 16-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Bronsfinal Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Emma Samuelsson Värja   Tatjana Logounova (RUS)
V 15–6
  Hajnalka Kiraly Picot (FRA)
V 15–13
  Britta Heidemann (GER)
F 10–15
Avancerade inte 8

Handboll HandbollRedigera

DamlagetRedigera

TruppenRedigera

Nr Namn Klubb Född (ålder vid OS) Landskamper Längd (m) Vikt (kg)
Målvakter
12 Therese Bengtsson   Team Eslövs IK 13 februari 1979 (29 år) 23 1,87 83
16 Madeleine Grundström   Aalborg DH 12 augusti 1980 (28 år) 124 1,82 76
Vänstersexor
4 Matilda Boson   Aalborg DH 4 december 1981 (26 år) 117 1,76 64
Mittsexor
3 Tina Flognman     GOG/Svendborg 29 juni 1981 (27 år) 129 1,78 76
5 Sara Holmgren   Aalborg DH 29 mars 1979 (29 år) 98 1,81 79
18 Johanna Wiberg   FCK Håndbold 6 september 1983 (24 år) 65 1,85 78
Högersexor
10 Teresa Utkovic   IK Sävehof 31 juli 1980 (28 år) 57 1,70 60
7 Annika Wiel Fredén   Horsens HK 21 augusti 1978 (30 år) 54 1,76 71
Vänsternior
14 Sara Eriksson   HC Leipzig 13 april 1981 (27 år) 98 1,82 69
17 Linnea Torstensson   Aalborg DH 30 mars 1983 (25 år) 40 1,86 79
Mittnior
11 Jessika Enström   IVH Västerås 25 mars 1977 (31 år) 115 1,72 68
Therese Helgesson   Nordstrand 22 juli 1983 (25 år) 44 1,68 66
9 Frida Toveby   Aalborg DH 29 juli 1982 (26 år) 1,74 73
Högernior
15 Johanna Ahlm   IK Sävehof 3 oktober 1987 (20 år) 24 1,75 70
20 Isabelle Gulldén   IK Sävehof 29 juni 1989 (19 år) 7 1,79 75
Coach
Ulf Schefvert   GOG Svendborg TGI 18 april 1957 (51 år)

ResultatRedigera

GruppspelRedigera
2008-08-09   Ungern 30 – 24   Sverige Olympic Sports Centre Gymnasium
10:45 Verten, Gorbicz 7 (15 – 14)
(Rapport)
Islas Helgesson 6 Domare: Licis (LAT), Stolarovs (LAT)

2008-08-11   Sverige 24 – 28   Ryssland Olympic Sports Centre Gymnasium
20:45 Wiel Freden 6 (12 – 14)
(Rapport)
Turey 6 Domare: Din (ROU), Dinu (ROU)

2008-08-13   Sydkorea 31 – 23   Sverige Olympic Sports Centre Gymnasium
14:00 An, Park 7 (18 – 13)
(Rapport)
Ahlm, Boson 6 Domare: Baum (POL), Goralczyk (POL)

2008-08-15   Tyskland 26 – 27   Sverige Olympic Sports Centre Gymnasium
14:00 Althaus, Worz 5 (13 – 13)
(Rapport)
Ahlm 7 Domare: Bord (FRA), Buy (FRA)

2008-08-17   Sverige 25 – 22   Brasilien Olympic Sports Centre Gymnasium
09:00 Ahlm 7 (14 – 11)
(Rapport)
Rosas 5 Domare: Bord (FRA), Buy (FRA)
Lag SM V O F GM IM MS P
  Ryssland 4 3 1 0 118 96 +22 7
  Sydkorea 4 2 1 1 122 105 +17 5
  Ungern 4 2 1 1 107 109 -2 5
  Sverige 5 2 0 3 102 112 -10 4
  Brasilien 5 1 1 2 94 104 -10 3
  Tyskland 4 1 0 3 98 115 -17 2
SlutspelRedigera

Kvartsfinal

2008-08-19   Norge 31 – 24   Sverige Olympic Sports Centre Gymnasium
12:00 Larsen, Lybekk 6 (16 – 10)
(Rapport)
Torstensson 6 Domare: Baum (POL), Goralczyk (POL)

Placeringsmatch 5:e-8:e plats

2008-08-21   Sverige 19 – 20   Kina Pekings Nationella inomhusstadion
12:00 Torstensson 6 (7 – 8)
Rapport
Wang 5 Domare: Karbas-Chi (IRI), Kolahdouzan (IRI)

Placeringsmatch 7:e-8:e plats

2008-08-23   Sverige 30 – 34   Rumänien Pekings Nationella inomhusstadion
08.00 Gullden 9 (15 – 17)
Rapport
Stanca, Meirosu 6 Domare: Elmoamli (EGY), Shaban (EGY)

KanotRedigera

  RacingRedigera

DamerRedigera

Deltagare Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sofia Paldanius Damernas K-1 500 m 1:51,110 4 QS 1:53,797 5 Avancerade inte

HerrarRedigera

Deltagare Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Anders Gustafsson Herrarnas K-1 500 m 1:36,633 3 QS 1:42,409 2 QF 1:38.447 7
Markus Oscarsson Herrarnas K-1 1000 m 3:30,044 3 QS 3:33,906 3 QF 3:30.198 6
Anders Gustafsson
Markus Oscarsson
Herrarnas K-2 1000 m DSQ Avancerade inte

QS=Kvalificerad för Semifinal, QF=Kvalificerad för final

  • Anders Gustafsson och Markus Oscarsson avbröt medvetet kvalet på K-2 1000m för att istället satsa på de individuella grenarna

Ridsport RidsportRedigera

DressyrRedigera

Deltagare Häst Gren Runda 1 GP-Special GP-kür
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Totalt Placering
Jan Brink Briar Individuell dressyr 68.875 13 68.960 13 73.450 71.205 10
Patrik Kittel Floresco Individuell dressyr 67.125 18 64.360 24 Avancerade inte
Tinne Vilhelmsson Solos Carex Individuell dressyr 66.042 23 69.240 11 71.450 70.345 12
Från:
Jan Brink
Patrik Kittel
Tinne Vilhelmsson
Som ovan Lagtävling i dressyr 67.347
68.875
67.125
66.042
5

FälttävlanRedigera

Deltagare Häst Gren Dressyr Terrängbana Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Dag Albert Tubber Rebel Individuell fälttävlan 65.60 65 27.60 40 27.60 31 Avancerade inte 93.20 32
Linda Algotsson Stand By Me Individuell fälttävlan 41.50 15 22.80 18 0.00 15 Q 4.00 13 68.30 13
Viktoria Carlerbäck Bally's Geronimo Individuell fälttävlan 46.50 24 26.40 27 Avbröt
Magnus Gällerdal Keymaster Individuell fälttävlan 54.60 48 13.60 23 Avbröt
Katrin Norling Pandora Individuell fälttävlan 52.00 38 16.00 22 5.00 19 Q 8.00 18 81.00 22
Från:
Dag Albert
Linda Algotsson
Viktoria Carlerbäck
Magnus Gällerdal
Katrin Norling
som ovan Lagtävling i fälttävlan 140.00 7 60.50 5 30.00 4 230.50 4

BanhoppningRedigera

IndividuelltRedigera

Deltagare Häst Ind. Runda 1 Ind. Runda 2 Ind. Runda 3 Final
Runda A Runda B Total
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Rolf-Göran Bengtsson Ninja 4 30 0 4 8 Q 4 8 8 0 1 Q 0 1 0+4  
Peter Eriksson Jaguar Mail 8 49 8 16 35 Q 4 20 27 16 33 Avancerade inte 33
Helena Lundbäck Erbblume 8 49 12 20 47 Q 17 37 42 Avancerade inte 43
Lotta Schultz Calibra II 5 39 5 10 26 Q 20 30 40 4 11 Q 13 17 17 19

LagRedigera

Deltagare Häst Lagfinal 1 Lagfinal 2
Straff Placering Straff Totala straff Placering
Från:
Rolf-Göran Bengtsson
Peter Eriksson
Helena Lundbäck
Lotta Schultz

Ninja
Jaguar Mail
Erbblume
Calibra II
13 3 25 38 8

Rodd RoddRedigera

DamerRedigera

Tävlande Gren Heat Kvartsfinal Semifinal B-Final Placering
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Frida Svensson Singelsculler 7:56.39 2 Q 7:29.29 2 Q 7:46.38 6 7:48.19 1 7

HerrarRedigera

Tävlande Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Lassi Karonen Singelsculler 7:14.64 1 Q 6:50.40 2 Q 6:57.28 1 Q 7:07.64 6 6

Segling SeglingRedigera

DamerRedigera

Tävlande Gren Lopp Poäng Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Karin Söderström Laser radial 19 19 4 25 9 18 (29) 5 8 - DNQ 107 14
Vendela Santén
Therese Torgersson
470 10 14 18 (20)
DSQ
19 8 5 14 5 8 DNQ 101 15

HerrarRedigera

Men

Tävlande Gren Lopp Poäng Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Rasmus Myrgren Laser 7 16 8 2 8 13 (22) 7 2 - 20 83 6
Anton Dahlberg
Sebastian Östling
470 16 18 2 5 (30)
DSQ
20 17 13 14 6 DNQ 111 15
Anders Ekström
Fredrik Lööf
Starbåt 1 4 (15) 3 6 1 8 2 1 7 20 58  

ÖppenRedigera

Tävlande Gren Lopp Poäng Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Daniel Birgmark Finnjolle 14 (17) 1 6 12 3 3 5 - - 14 58 4
Jonas Lindberg
Karl Torlén
49er 16 18 2 17 12 16 17 14 19 16 16 (20)
DSQ
- - - DNQ 163 18

Simhopp SimhoppRedigera

DamerRedigera

Tävlande Gren Försöksheat Semifinal Final
Poäng Resultat Poäng Resultat Poäng Resultat
Anna Lindberg 3 m Svikt 294.75 12 Q 324.70 9 Q 342.15 6
Elina Eggers 10 m Platform 309,45 16 Q 315,45 9 Q 285.85 12

Simning SimningRedigera

DamerRedigera

Gren Deltagare Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
50m Fristil Therese Alshammar 24.94 9 Q 24.96 14 Avancerade inte
Anna-Karin Kammerling 25.34 22 Avancerade inte
100 m Fristil Josefin Lillhage 54.07 NR 10 Q 54.59 11 Avancerade inte
200m Fristil Josefin Lillhage 1:57.98 13 Q 1:59.29 15 Avancerade inte
Ida Marko-Varga 1:58.21 16 Q 1:59.41 16 Avancerade inte
400m Fristil Gabriella Fagundez 4:11.40 18 Avancerade inte
800m Fristil Gabriella Fagundez 8:39.06 24 Avancerade inte
100m Ryggsim Sarah Sjöström 1:02.38 29 Avancerade inte
100m Bröstsim Joline Höstman 1:07.91 8 Q 1:08.26 9 Avancerade inte
Hanna Westrin 1:08.80 21 Avancerade inte
200m Bröstsim Joline Höstman 2:26.00 12 Q 2:27.14 12 Avancerade inte
100m Fjäril Sarah Sjöström 59.08 27 Avancerade inte
200m Fjäril Petra Granlund 2:08.97 NR 14 Q 2:09.79 14 Avancerade inte
4x100m Fristil Therese Alshammar
Claire Hedenskog
Anna-Karin Kammerling
Josefin Lillhage
Ida Marko-Varga
3:40.52 11 Avancerade inte
4x200m Fristil Gabriella Fagundez
Petra Granlund
Josefin Lillhage
Ida Marko-Varga
7:53.83 NR 5 Q 7:59.83 8
4x100m Medley Joline Höstman
Ida Marko-Varga
Sarah Sjöström
Hanna Westrin
4:02.12 NR 7 Q DSQ
10 km Öppet vatten Eva Berglund 2:01:05,0 18

HerrarRedigera

Gren Deltagare Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
50m Fristil Stefan Nystrand 21.75 NR 4 Q 21.71 NR 4 Q 21.72 8
100m Fristil Stefan Nystrand 47.83 NR 2 Q 47.91 5 Q 48.33 8
Jonas Persson 48.51 15 Q 48.59 13 Avancerade inte
200m Fristil Christoffer Wikström 1:49.84 38 Avancerade inte
200m Ryggsim Simon Sjödin Startade inte
100m Bröstsim Jonas Andersson 1:01.77 31 Avancerade inte
100m Fjäril Lars Frölander 52.15 18 Avancerade inte
200m Fjäril Simon Sjödin 1:57.75 26 Avancerade inte
4x100 m Fristil Stefan Nystrand
Jonas Persson
Marcus Piehl
Petter Stymne
Christoffer Wikström
3:12.73 NR 5 Q 3:11.92 NR ¤ 5
4x100m Medley Jonas Andersson
Lars Frölander
Stefan Nystrand
Simon Sjödin
3:35.83 NR 11 Avancerade inte
  • NR=Nationsrekord, dvs svenskt rekord.
  • ¤ Svenskarna simmade under det då gällande världsrekordet i finalen på 4x100m fritt.

Skytte SportskytteRedigera

DamerRedigera

Tävlande Gren Kvalifikation Final Placering
Träffar Resultat Träffar Resultat
Nathalie Larsson Skeet 69 6 23 92+2 4

HerrarRedigera

Tävlande Gren Kvalifikation Final Placering
Träffar Resultat Träffar Resultat
Håkan Dahlby Dubbeltrap 135 10 Avancerade inte 10

Taekwondo TaekwondoRedigera

DamerRedigera

Deltagare Gren 1/8-final Kvartsfinal Semifinal Återkval Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Hanna Zajc Damernas −49 kg   Ivett Gonda (CAN)
V 2-0
  Wu Jingyu (CHN)
F 8-1
Avancerade inte   Mildred Alango (KEN)
F 0-0
Avancerade inte =7
Karolina Kedzierska Damernas +67 kg   Rosana Simon (ESP)
V 5-4
  María del Rosario Espinoza (MEX)
F 2-4
Avancerade inte   Khaoula Ben Hamza (TUN)
V 5-4
  Natalia Falavigna (BRA)
F 2-5
=5

Tennis TennisRedigera

DamerRedigera

Deltagare Gren 1/32-final 1/16-final 1/8-final Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Sofia Arvidsson Singel   T Tanasugarn(THA)

V 6-2 6-1

  J Dementieva(RUS)

F 3-6 4-6

Avancerade inte =32

HerrarRedigera

Deltagare Gren 1/32-final 1/16-final 1/8-final Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Thomas Johansson Singel   J Nieminen (FIN)

V 4-6 6-4, 6-4

  M Juzjnyj (RUS)

F 5-7 2-6

Avancerade inte =32
Jonas Björkman Singel   L Hewitt(AUS)

F 5-7 6-7

Avancerade inte =64
Robin Söderling Singel   G Simon(FRA)

F 4-6 4-6

Avancerade inte =64
Simon Aspelin
Thomas Johansson
Dubbel   P Hanley
J Kerr(AUS)

V 7-6 6-3

  N Almagro
D Ferrer(ESP)

V 7-6 6-4

  M Fyrstenberg
M Matkowski(POL)

V 7-6 6-4

  A Clement
M Llodra(FRA)

V 7-6 4-6 19-17

  R Federer
S Wawrinka(SUI)

F 3-6 4-6 7-6 3-6

 
Jonas Björkman
Robin Söderling
Dubbel   R Nadal
T Robredo(ESP)

F 3-6 3-6

Avancerade inte =32

Triathlon TriathlonRedigera

Tävlande Gren Simning Cykling Löpning Totalt Placering
Lisa Nordén Damernas triathlon 20:56 1:05:26 35:05 2:02:27,47 18

Olympiska spelen i SVTRedigera

SVT står för TV-sändningarna i Sverige. SVT hävdar att årets OS-satsning är företagets största någonsin och att de kommer sända mer än 700 timmar från OS.[4] Huvudsändningen skedde i SVT1 som sände direkt mellan 3.00 och 18.00. SVT24 sände samtidigt en kompletterande tablå. OS-sändningarna i både SVT1 och SVT24 sändes direkt på webben i SVT Play, och där sände SVT även en internetkanal – kallad Peking+ – som sänder de allra smalaste OS-sporterna. Eftersom sändningarna från Kina helt och hållet producerades i HD-format skedde sändningar även i SVT HD. SVT HD:s sändningar bestod i huvudsak av samsändningar med SVT1. På kvällstid visade SVT1 sammandragsprogrammet Den olympiska studion lett av André Pops samt talkshowen Olssons studio ledd av Rickard Olsson.

ReferenserRedigera

Externa länkarRedigera