Öppna huvudmenyn

Frankrike i olympiska sommarspelen 2004

Vid de olympiska sommarspelen 2004, representerades Frankrike av landets olympiska kommitté (franska: Comité National Olympique et Sportif Français). Landet ställde upp med 308 idrottare, 195 män och 113 kvinnor, vilka deltog i 193 tävlingar i 27 sporter.[1] Frankrike slutade på sjunde plats i medaljligan, med elva guldmedaljer och 33 medaljer totalt.

Frankrike i olympiska spelen
Frankrike IOK-landskod

FRA
KommittéComité National Olympique et Sportif Français
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare308 deltagare i 27 sporter
 • Damer113
 • Herrar195
FanbärareJackson Richardson
Medaljsummering
Guld
11
Silver
9
Brons
13
Totalt
33

Placering
7:e
Frankrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Frankrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll

BadmintonRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Svetoslav Stoyanov
Victoria Wright
Mixeddubbel   Eriksen/Schjoldager (DEN)
L 13-15, 15-2, 5-15
Gick inte vidare
Pi Hongyan Damsingel   Seo (KOR)
L 6-11, 11-6, 7-11
Gick inte vidare

BordtennisRedigera

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Patrick Chila Herrsingel BYE   Toriola (NGR)
W 4-2
  Boll (GER)
L 1-4
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Redouane Asloum Lätt flugvikt   Nalbandyan (ARM)
L 20-27
Gick inte vidare
Jérôme Thomas Flugvikt   Kumar (IND)
W 37-16
  Payano (DOM)
W 36-17
  Siler (USA)
W 23-18
  Aslanov (AZE)
W 23-18
Final
  Gamboa (CUB)
L 23-38
 
Ali Hallab Bantamvikt   Bouziane (ALG)
L 16-19
Gick inte vidare
Khedafi Djelkhir Fjädervikt   Nejmaoui (TUN)
W 38-13
  Tajbert (GER)
L 26-40
Gick inte vidare
Willy Blain Lätt weltervikt   Ali Sassi (TUN)
W 36-14
  Maletin (RUS)
W 28-20
  Boonjumnong (THA)
L 8-20
Gick inte vidare
Xavier Noël Weltervikt   Berto (HAI)
W 36-34
  Polyakov (UKR)
L 25-32
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Vincent Aka-Akesse 84 kg Pool 3
  Mindorashvili (GEO)
L 0-3
  Loizidis (GRE)
L 0-3
3 Gick inte vidare
Damernas fristil
Idrottare Gren Första omgången Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Angélique Berthenet 48 kg Pool 2
  Enkhjargal (MGL)
W 7-4
  Ross (GBS)
W TO
1 Q   C.Icho (JPN)
L 1-12
Bronsmatch
  Miranda (USA)
L 4-12
4
Anna Gomis 55 kg Pool 4
  Lee (KOR)
W 5-2
  Poumpouridou (GRE)
W 10-0
1 Q   Yoshida (JPN)
L 6-7
Bronsmatch
  Karlsson (SWE)
W 6-0
 
Lise Legrand 63 kg Pool 3
  Khilko (BLR)
W 7-1
  Ivanova (TJK)
W 3-0
1 Q   K.Icho (JPN)
L 0-4
Bronsmatch
  Zygouri (GRE)
W TO
 
Grekisk-romersk
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Mélonin Noumonvi 84 kg Pool 4
  Tsitsiashvili (ISR)
L 1-3
  Mishin (RUS)
L 0-3
3 Gick inte vidare
Yannick Szczepaniak 120 kg Pool 1
  Galstyan (ARM)
W 3-1
  Barreno (VEN)
W 10-0
1 Q   Barzi (IRI)
L 0-3
Gick inte vidare Femte plats
  López (CUB)
L PA
6

BågskytteRedigera

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Jocelyn de Grandis Individuellt 663 13   Peljor (BHU)
L 136-161
Gick inte vidare
Franck Fisseux 622 56   Yamamoto (JPN)
L 147-155
Gick inte vidare
Thomas Naglieri 626 53   Cuddihy (AUS)
L 127-148
Gick inte vidare
Jocelyn de Grandis
Franck Fisseux
Thomas Naglieri
Lagtävling 1911 12 i.u.   Japan
L 241-254
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Alexandra Fouace Individuellt 627 30   Matsushita (JPN)
L 157-165
Gick inte vidare
Bérengère Schuh 626 31   Romantzi (GRE)
L 143-151
Gick inte vidare
Aurore Trayan 594 60   Zhang (CHN)
L 122-135
Gick inte vidare
Alexandra Fouace
Bérengère Schuh
Aurore Trayan
Lagtävling 1847 13 i.u.   Polen
W 226-224
  Indien
W 228-227
  Sydkorea
L 234-249
Bronsmatch
  Kinesiska Taipei
L 228-242
4

CyklingRedigera

MountainbikeRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Laurence Leboucher Damernas terränglopp 2:05:34 8
Julien Absalon Herrarnas terränglopp 2:15:02  
Miguel Martinez DNF x
Jean-Christophe Péraud 2:20:59 11


LandsvägRedigera

Herrar
Idrottare Gren Tid Placering
Laurent Brochard Herrarnas linjelopp 5:44:13 44
Sylvain Chavanel DNF x
Christophe Moreau DNF x
Richard Virenque 5:44:13 48
Thomas Voeckler 5:41:56 20
Christophe Moreau Herrarnas tempolopp 59:50.28 11


Damer
Idrottare Gren Tid Placering
Sonia Huguet Damernas linjelopp 3:30:30 40
Jeannie Longo-Ciprelli 3:25:23 10
Edwige Pitel 3:28:39 32
Jeannie Longo-Ciprelli Damernas tempolopp 33:05.72 14
Edwige Pitel 34:02.35 20

BanaRedigera

Sprint
Idrottare Gren Kval Första omgången Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Mickaël Bourgain Herrarnas sprint 10.264
70.148 km/hr
4 Q
  Jerabek (SVK)
W
BYE   Eadie (AUS)
W
BYE   Gané (FRA)
L 0-2
Gick inte vidare 5-8 klassificering
  Edgar (GBR)
  Forde (BAR)
  Zieliński (POL)
4
8
Laurent Gané 10.271
70.100 km/hr
5 Q
  Kim (KOR)
W
BYE   Villanueva (ESP)
W
BYE   Bourgain (FRA)
W 2-0
  Bayley (AUS)
L 0-2
Bronsmatch
  Wolff (GER)
L 0-2
4
Poänglopp
Idrottare Gren Poäng Placering
Sonia Huguet Damernas poänglopp i.u. 2 Points 13
Förföljelse
Idrottare Gren Kval Första omgången Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Fabien Sanchez Herrarnas förföljelse 4:20.606 8 Q 4:21.235 6 Gick inte vidare
Mathieu Ladagnous
Anthony Langella
Jérôme Neuville
Fabien Sanchez
Herrarnas lagförföljelse 4:07.336 7 Q Lapped 7 Gick inte vidare
Mickaël Bourgain
Laurent Gané
Arnaud Tournant
Herrarnas lagförföljelse 44.179 1 Q 44.128 3 Bronslopp
44.359
 
Arnaud Tournant Herrarnas tempolopp i.u. 1:00.896  
François Pervis i.u. 1:02.328 5
Franck Perque Herrarnas poänglopp i.u. 2 Extra varv
43 Points
10
Mickaël Bourgain Herrarnas keirin Första omgången
7
Återkval
1 Q
Andra omgången
3 Q
Final
4
4
Laurent Gané Första omgången
6
Återkval
6
Gick inte vidare
Jérôme Neuville
Mathieu Ladagnous
Herrarnas Madison i.u. DNF x

FriidrottRedigera

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Eddy De Lépine 100 meter 10.27 5 q DNS x Gick inte vidare
Issa-Aimé Nthépé 10.67 5 Gick inte vidare
Ronald Pognon 10.18 2 Q 10.15 4 q 10.32 7 Gick inte vidare
Leslie Djhone 400 meter 45.40 1 Q i.u. 45.01 3 q 44.94 7
Nicolas Aissat 800 meter 1:45.31 4 q i.u. 1:47.14 5 Gick inte vidare
Florent Lacasse 1:46.91 3 i.u. Gick inte vidare
Mehdi Baala 1 500 meter 3:46.06 13 i.u. Gick inte vidare
Mounir Yemmouni 3:51.08 10 i.u. Gick inte vidare
Ismaïl Sghyr 10 000 meter i.u. 27:57.09 8
Ladji Doucouré 110 meter häck 13.18 NR 1 Q 13.23 1 Q 13.06 NR 1 Q 13.76 8
Naman Keïta 400 meter häck 48.88 2 Q i.u. 48.24 3 q 48.26  
Vincent Ledauphin 3 000 meter hinder 8:20.13 5 q i.u. 8:16.15 10
Bouabdellah Tahri 8:18.98 3 Q i.u. 8:14.26 7
El Hassan Lahssini Maraton i.u. 2:19:50 36
David Boulanger 50 kilometer gång i.u. 4:01:32 22
Denis Langlois i.u. DNF x
Eddy Riva i.u. 4:00:25 21
Issa-Aimé Nthépé
Ronald Pognon
Frédéric Krantz
David Alerte
4 x 100 meter 38.93 7 i.u. Gick inte vidare
Ahmed Douhou
Ibrahima Wade
Abderrahim El Haouzy
Leslie Djhone
4 x 400 meter 3:04.39 7 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Nicolas Guigon Stavhopp 5.30 =31 Gick inte vidare
Romain Mesnil 5.65 18 Gick inte vidare
Yann Domenech Längdhopp 7.73 28 Gick inte vidare
Kafétien Gomis 7.99 14 Gick inte vidare
Salim Sdiri 8.08 9 q 7.94 12
Julien Kapek Tresteg 16.91 12 q 16.81 10
Karl Taillepierre 15.50 42 Gick inte vidare
David Brisseault Spjutkastning 71.86 31 Gick inte vidare
Herrar
Kombinerade grenar - Tiokamp
Friidrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Romain Barras Resultat 11.14 6.99 14.91 1.94 49.41 14.37 44.83 4.60 64.55 4:27.09 8067 13
Poäng 830 811 784 749 842 927 763 790 807 764
Laurent Hernu Resultat 10.97 7.19 14.65 2.03 48.73 14.25 44.72 4.80 57.76 4:24.35 8237 7
Poäng 867 859 768 831 874 942 761 849 704 782
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Christine Arron 100 meter 11.14 2 Q 11.10 1 Q 11.21 6 Gick inte vidare
Véronique Mang 11.24 2 Q 11.39 6 Gick inte vidare
Christine Arron 200 meter 22.60 2 Q 22.90 4 q 23.05 7 Gick inte vidare
Sylviane Félix 22.94 2 Q 23.08 5 q 22.99 7 Gick inte vidare
Muriel Hurtis 4 Q 23.33 6 Gick inte vidare
Élisabeth Grousselle 800 meter 2:00.31 3 Q i.u. 2:00.21 6 Gick inte vidare
Hind Dehiba 1 500 meter 4:07.96 8 i.u. Gick inte vidare
Latifa Essarokh 4:09.08 10 i.u. Gick inte vidare
Maria Martins 4:05.95 4 Q i.u. 4:12.76 12 Gick inte vidare
Margaret Maury 5 000 meter 14:56.79 6 q i.u. 15:09.77 11
Linda Ferga-Khodadin 100 meter häck 13.02 4 i.u. Gick inte vidare
Reïna-Flor Okori 12.81 1 Q i.u. 12.81 6 Gick inte vidare
Nicole Ramalalanirina 13.07 4 i.u. Gick inte vidare
Hafida Gadi Maraton i.u. 2:50:29 52
Rakiya Maraoui Quetier i.u. DNF x
Corinne Raux i.u. 2:35:54 15
Christine Arron
Sylviane Félix
Muriel Hurtis
Véronique Mang
4 x 100 meter 42.98 3 Q i.u. 42.54  
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Vanessa Boslak Stavhopp 4.40 11 q 4.40 6
Marie Poissonnier 4.00 34 Gick inte vidare
Eunice Barber Längdhopp 6.37 29 Gick inte vidare
Laurence Manfredi Kulstötning 17.78 16 Gick inte vidare
Mélina Robert-Michon Diskuskastning 56.70 31 Gick inte vidare
Manuela Montebrun Släggkastning 67.90 15 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Marie Collonvillé Resultat 13.65 1.85 12.35 25.26 6.19 49.14 2:13.62 6279 7
Poäng 1028 1041 684 863 908 843 912


FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Érik Boisse Värja BYE   Rathprasert (THA)
W 15-9
  Carillo (CUB)
W 15-11
  Jeannet (FRA)
W 15-14
  Fischer (SUI)
L 9-15
Bronsmatch
  Kolobkov (RUS)
L 8-15
4
Fabrice Jeannet BYE   Kochetkov (RUS)
W 15-11
  Lee (KOR)
W 15-5
  Boisse (FRA)
L 14-15
Gick inte vidare
Hugues Obry BYE   Carillo (CUB)
L 10-15
Gick inte vidare
Érik Boisse
Fabrice Jeannet
Hugues Obry
Jérôme Jeannet
Värja, lag i.u.   USA
W 45-32
  Tyskland
W 45-44
Final
  Ungern
W 43-32
 
Loïc Attely Florett BYE   Schlosser (AUT)
W 15-14
  Guyart (FRA)
L 4-15
Gick inte vidare
Brice Guyart BYE   el Azizi (ALG)
W 15-3
  Attely (FRA)
W 15-4
  Joppich (GER)
W 15-12
  Cassarà (ITA)
W 15-14
Final
  Sanzo (ITA)
W 15-13
 
Erwann Le Péchoux BYE   Dong (CHN)
W 15-9
  Vanni (ITA)
L 8-15
Gick inte vidare
Loïc Attely
Brice Guyart
Erwann Le Péchoux
Jean-Noël Ferrari
Florett, lag i.u.   Ryssland
L 38-45
5:e plats-semifinal
  Egypten
W 45-32
5:e plats-final
  Tyskland
W 45-38
5
Julien Pillet Sabel BYE   Oh (KOR)
W 15-13
  Sharikov (RUS)
L 11-15
Gick inte vidare
Damien Touya BYE   Sznajder (POL)
L 14-15
Gick inte vidare
Gaël Touya BYE   Smart (USA)
L 11-15
Gick inte vidare
Julien Pillet
Damien Touya
Gaël Touya
Sabel, lag i.u.   Kina
W 45-35
  USA
W 45-44
Final
  Italien
W 45-42
 
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Laura Flessel-Colovic Värja BYE   Gómez (CUB)
W 15-9
  Kiraly-Picot (FRA)
W 15-9
  Hristou (GRE)
W 15-13
  Mincza-Nébald (HUN)
W 15-14
Final
  Nagy (HUN)
L 10-15
 
Hajnalka Kiraly-Picot BYE   Shen (CHN)
W 11-7
  Flessel-Colovic (FRA)
L 9-15
Gick inte vidare
Maureen Nisima BYE   Magkandaki (GRE)
W 6-5
  Halls (AUS)
W 15-10
  Duplitzer (GER)
W 15-14
  Nagy (HUN)
L 14-15
Bronsmatch
  Mincza-Nébald (HUN)
W 15-12
 
Laura Flessel-Colovic
Hajnalka Kiraly-Picot
Maureen Nisima
Värja, lag i.u.   Kina
W 45-33
  Tyskland
L 32-33
Bronsmatch
  Kanada
W 45-37
 
Adeline Wuillème Florett i.u.   Silchenko (BLR)
W 15-4
  Granbassi (ITA)
W 15-9
  Vezzali (ITA)
L 8-15
Gick inte vidare
Cécile Argiolas Sabel BYE   Nedeshkowskaia (UKR)
W 15-9
  Tan (CHN)
L 15-11
Gick inte vidare
Léonore Perrus i.u. BYE   E.Jacobson (USA)
W 15-13
  S.Jacobson (USA)
L 11-15
Gick inte vidare
Anne-Lise Touya i.u. BYE   Zhang (CHN)
L 12-15
Gick inte vidare

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Herrar
Mångkamp, ind.
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Pierre-Yves Bény 8.837 9.475 9.750 Q 9.250 i.u. i.u. Gick inte vidare
Benoît Caranobe 9.287 9.162 9.587 9.612 9.450 9.537 56.635 15 Q 9.112 9.400 9.575 9.187 9.087 9.612 55.973 17
Yann Cucherat i.u. 9.512 8.912 i.u. 9.750 Q 9.700 i.u. Gick inte vidare
Dimitri Karbanenko 9.612 8.375 9.012 9.475 8.550 9.537 54.561 39 Gick inte vidare
Florent Marée 9.212 i.u. 9.387 9.375 9.150 9.687 i.u. Gick inte vidare
Johan Mounard 8.525 9.050 i.u. 9.187 9.725 9.637 i.u. Gick inte vidare
Team All-Around Totals 36.948 37.199 37.736 37.712 38.075 38.561 226.231 9 Gick inte vidare
Individuella finaler
Gymnast Redskap Poäng Placering
Pierre-Yves Bény Ringar 9.800 =5
Yann Cucherat Barr 9.762 6
Damer
Mångkamp, lag
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Coralie Chacon 9.450 Q i.u. 8.650 9.062 i.u. Gick inte vidare
Soraya Chaouch 9.125 9.550 8.962 8.200 35.837 39 Gick inte vidare
Marine Debauve 9.150 9.500 9.425 9.362 37.437 11 Q 9.162 9.512 9.262 9.425 37.361 7
Émilie Le Pennec 9.325 9.662 Q 8.900 9.425 37.312 12 Q 9.300 9.687 8.112 9.537 36.636 14
Camille Schmutz i.u. 9.337 9.137 i.u. i.u. Gick inte vidare
Isabelle Severino 9.337 9.137 i.u. 9.175 i.u. Gick inte vidare
Team All-Around Totals 37.262 38.049 36.424 37.024 148.759 6 Q S nedan
Mångkamp, lag: final
Idrottare Redskap Totalt Placering
V UB BB F
Coralie Chacon 9.462 i.u. i.u. i.u. 110.157 6
Soraya Chaouch i.u. 8.937 i.u. 8.987
Marine Debauve i.u. 9.437 9.400 9.350
Émilie Le Pennec 9.325 8.637 8.850 9.112
Camille Schmutz i.u. i.u. 9.287 i.u.
Isabelle Severino 9.375 i.u. i.u. i.u.
Totals 28.162 27.011 27.537 27.449
Individuella finaler
Gymnast Redskap Poäng Placering
Coralie Chacon Hopp 4.456 8
Émilie Le Pennec Barr 9.687  

TrampolinRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
David Martin Herrar 26.70 40.70 67.40 6 Q 39.90 8

HandbollRedigera

Herrar
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Ploquin, YohannYohann Ploquin 31 maj 1978 (26 år)   Toulouse Union HB
2 VB Fernandez, JérômeJérôme Fernandez 7 mars 1977 (27 år)   FC Barcelona
3 P Dinart, DidierDidier Dinart 18 januari 1977 (27 år)   BM Ciudad Real
4 HB Burdet, CédricCédric Burdet 15 november 1974 (29 år)   VfL Gummersbach
5 MB Gille, GuillaumeGuillaume Gille 12 juli 1976 (28 år)   HSV Hamburg
6 P Gille, BertrandBertrand Gille 24 mars 1978 (26 år)   HSV Hamburg
7 P Kervadec, GuéricGuéric Kervadec 9 januari 1972 (32 år)   US Creteil
8 VB Narcisse, DanielDaniel Narcisse 16 december 1979 (24 år)   Chambéry Savoie HB
9 HY Anquetil, GrégoryGrégory Anquetil 14 december 1970 (33 år)   Montpellier HB
11 VY Girault, OlivierOlivier Girault 22 februari 1973 (31 år)   Paris HB
13 VB Karabatić, NikolaNikola Karabatić 11 april 1984 (20 år)   Montpellier HB
16 MV Omeyer, ThierryThierry Omeyer 2 november 1976 (27 år)   Montpellier HB
17 MB Richardson, JacksonJackson Richardson 16 juni 1969 (35 år)   Portland San Antonio
18 HY Abati, JoëlJoël Abati 25 april 1971 (33 år)   SC Magdeburg
21 VY Guigou, MichaëlMichaël Guigou 28 januari 1982 (22 år)   Montpellier HB
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
  Frankrike 5 5 0 0 135 108 +27 10
  Ungern 5 4 0 1 132 124 +8 8
  Tyskland 5 3 0 2 139 110 +29 6
  Grekland 5 2 0 3 117 130 –13 4
  Brasilien 5 1 0 4 105 133 –28 2
  Egypten 5 0 0 5 110 133 –23 0
Slutspel
Quarter-finals Semi-finals Gold medal final
                   
         
   Kroatien   33
 
   Grekland   27  
   Kroatien   33
 
     Ungern   31  
   Sydkorea   25
 
   Ungern   30  
   Kroatien   26
 
     Tyskland   24
   Tyskland   32
 
   Spanien   30  
   Tyskland   21 Bronze medal final
 
     Ryssland   15  
   Frankrike   24    Ungern   26
   Ryssland   26      Ryssland   28
 
Damer
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Dudziak, JoanneJoanne Dudziak 8 juni 1972 (32 år)   HBC Nimes
2 HB Cendier Ajaguin, IsabelleIsabelle Cendier Ajaguin 22 maj 1977 (27 år)   Metz HB
3 HY Vogein, EstelleEstelle Vogein 3 april 1976 (28 år)   Metz HB
4 VB Lejeune, LeilaLeila Lejeune 16 mars 1976 (28 år)   Viborg HK
5 MB Delerce, SandrineSandrine Delerce 26 april 1975 (29 år)   ES Besancon
6 HB Jacques, MelindaMelinda Jacques 13 oktober 1971 (32 år)   Metz HB
7 VB Myaro, NodjialemNodjialem Myaro 5 september 1976 (27 år)   Kolding HK
8 P Pecqueux-Rolland, VéroniqueVéronique Pecqueux-Rolland 9 oktober 1972 (31 år)   ES Besancon
10 VB Herbrecht, SophieSophie Herbrecht 13 februari 1982 (22 år)   ES Besancon
11 HY Cano, StéphanieStéphanie Cano 17 april 1974 (30 år)   Slagelse FH
13 P Wendling, IsabelleIsabelle Wendling 30 januari 1971 (33 år)   Metz HB
14 VB Korfanty, MyriamMyriam Korfanty 18 oktober 1978 (25 år)   Mios Biganos HB
16 MV Nicolas, ValérieValérie Nicolas 12 mars 1975 (29 år)   Viborg HK
17 VY Guehl, DelphineDelphine Guehl 30 juli 1978 (26 år)   Dijon
20 VY Tervel, RaphaëlleRaphaëlle Tervel 21 april 1979 (25 år)   ES Besancon
Gruppspel
Lag Pld W L D GF GA Poäng
  Sydkorea 4 3 0 1 135 103 7
  Danmark 4 3 0 1 125 98 7
  Frankrike 4 2 2 0 105 106 4
  Spanien 4 0 3 1 86 110 1
  Angola 4 0 3 1 97 131 1
Slutspel
  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                           
  A1    Ukraina 25  
B4    Spanien 23  
  A1    Ukraina 20  
  B2    Danmark 29  
B2    Danmark 32
  A3    Kina 28  
         Danmark (Pen.) 34 (4)
       Sydkorea 34 (2)
  A2    Ungern 23  
B3    Frankrike 25  
  B3    Frankrike 31 Bronsmatch
  B1    Sydkorea 32  
B1    Sydkorea 26      Ukraina 21
  A4    Brasilien 24   4    Frankrike 18

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Benjamin Darbelet Extra lättvikt (-60 kg)   Alvarenga (VEN)
W 0010-0002
  Choi (KOR)
L 0101-0113
Gick inte vidare
Larbi Benboudaoud Halv lättvikt (-66 kg)   Demirel (TUR)
L 0021-1100
Gick inte vidare
Daniel Fernandes Lättvikt (-73 kg)   Xie (CHN)
W 0210-0101
  Razvozov (ISR)
W 1000-0001
  Guilheiro (BRA)
W 0101-0010
  Makarov (RUS)
L 0001-1000
i.u. Bronsmatch
  Pedro (USA)
L 0001-1110
=5
Cédric Claverie Halv mellanvikt (-81 kg)   Kwon (KOR)
L 0001-0111
Gick inte vidare
Frédéric Demontfaucon Mellanvikt (-90 kg)   Goldschmied (MEX)
W 1010-0000
  Olson (USA)
W 1000-0000
  Zviadauri (GEO)
L 0000-0010
Gick inte vidare Omgång 2
  Taov (RUS)
L 0020-0100
Gick inte vidare
Ghislain Lemaire Halv tungvikt (-100 kg)   Pálkovács (SVK)
W 1000-0000
  Maksimov (RUS)
W 1001-0000
  Jurack (GER)
L 0012-0020
Gick inte vidare Omgång 2
  Despaigne (CUB)
W 0221-0000
Omgång 3
  Ze'evi (ISR)
L 0000-1001
Gick inte vidare
Mathieu Bataille Tungvikt (+100 kg)   Tangriev (UZB)
L 0001-1120
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Frédérique Jossinet Extra lättvikt (-48 kg)   Chervonsky (AUS)
W 0200-000
  Moskvina (BLR)
W 1000-0000
  Gao (CHN)
W 0102-0011
  Matijass (GER)
W 1000-0000
i.u. Final
  Tani (JPN)
L 0001-0112
 
Annabelle Euranie Halv lättvikt (-52 kg) BYE   Aluaş (ROU)
W 0111-0030
  Monteiro (POR)
W 0001-0000
  Xian (CHN)
L 0010-1001
i.u. Bronsmatch
  Heylen (BEL)
L 0000-0001
=5
Barbara Harel Lättvikt (-57 kg) BYE   Lupetey (CUB)
L 0000-1000
Gick inte vidare Omgång 1
BYE
Omgång 2
  Göldi (SUI)
W WO
Omgång 3
  Yukhareva (RUS)
W 0020-0001
Bronsmatch
  Gravenstijn (NED)
L 0010-1000
=5
Lucie Décosse Halv mellanvikt (-63 kg)   Álvarez (ESP)
W 1000-0001
  Dixon (AUS)
W 1010-0000
  Krukower (ARG)
L 0000-0001
Gick inte vidare Omgång 2
  Lee (KOR)
W 0111-0100
Omgång 3
  Chisholm (CAN)
L 0001-1010
Gick inte vidare
Céline Lebrun Halv tungvikt (-78 kg) BYE   Kubes (USA)
W 1011-0000
  Silva (BRA)
W 0001-0000
  Anno (JPN)
L 0000-0010
i.u. Bronsmatch
  Laborde (CUB)
L 0001-1001
=5
Éva Bisséni Tungvikt (+78 kg)   Patsiou (GRE)
W 1000-0000
  Blanco (VEN)
L 0000-0002
Gick inte vidare

KanotsportRedigera

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Tony Estanguet Herrarnas C-1 slalom 201.53 2 Q 93.37 2 Q 95.79 189.16  
Nicolas Peschier 221.36 14 Gick inte vidare
Philippe Quemerais
Yann Le Pennec
Herrarnas C-2 slalom 215.33 4 Q 105.79 2 Q 111.00 216.79 5
Fabien Lefèvre Herrarnas K-1 slalom 190.80 4 Q 95.13 6 Q 95.86 190.99  
Benoît Peschier 194.37 8 Q 93.93 2 Q 94.03 187.96  
Peggy Dickens Damernas K-1 slalom 229.58 12 Q 104.95 2 Q 113.85 218.80 4
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Yannick Lavigne
José Lenoir
Herrarnas C-2 500 m 1:49.940 7 QS 1:45.458 7 Gick inte vidare
Herrarnas C-2 1000 m 3:35.939 5 QS 3:35.232 5 Gick inte vidare
Babak Amir-Tahmasseb Herrarnas K-1 500 m 1:39.401 3 QS 1:40.467 3 QF 1:40.187 7
Herrarnas K-1 1000 m 3:36.882 6 QS 3:32.582 5 Gick inte vidare
Nathalie Marie Damernas K-1 500 m 1:57.342 5 QS 1:57.944 5 Gick inte vidare
Anne-Laure Viard
Marie Delattre
Damernas K-2 500 m 1:45.090 5 QS 1:45.626 4 Gick inte vidare

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Virginie Dedieu
Laure Thibaud
Damernas duett 47.667 47.584 95.167 6 Q 47.917 95.584 5

Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Skytte Fäktning Simning Ridning Löpning Totalpoäng Placering
Resultat Poäng Resultat Poäng Resultat Poäng Straff Poäng Resultat Poäng
Raphael Astier Herrarnas tävling 163 892 14-17 776 2:06,93 1280 204 996 10:03,64 988 4932 25
Sebastien Deleigne 180 1096 15-16 804 2:12,27 1216 196 1004 9:45,31 1060 5180 15
Amélie Cazé Damernas tävling 170 976 17-14 860 2:14,44 1308 124 1076 11:39,41 924 5144 12
Blandine Lacheze 179 1084 13-18 748 2:26,31 1168 84 1116 11:52,47 872 4988 19

RidsportRedigera

DressyrRedigera

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Julia Chevanne Gimel Calimucho Individuell dressyr 68,750 19 Q 70,560 16 Gick inte vidare
Karen Tebar Falada M 67,958 24 Q 67,440 21 Gick inte vidare


FälttävlanRedigera

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Arnaud Boiteau Expo du Moulin Individuell fälttävlan 45,80 # 21 Eliminerad Gick inte vidare
Didier Courrèges Debat d'Estruval 45,60 20 0,00 45,60 14 15,00 # 60,60 20 Q 45,00 105,60 25 105,60 25
Cédric Lyard Fine Mervielle 54,40 # 34 3,20 # 57,60 # 26 13,00 70,60 # 28 Gick inte vidare 70,60 28
Jean Teulère Espoir de la Mare 38,40 6 0,00 38,40 4 8,00 46,40 6 Q 4,00 50,40 4 50,40 4
Nicolas Touzaint Galan de Sauvagere 29,40 1 0,00 29,40 1 4,00 33,40 1 Q 19 52,40 8 52,40 8
Arnaud Boiteau
Didier Courrèges
Cédric Lyard
Jean Teulère
Nicolas Touzaint
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 113,40 2 0,00 113,40 =1 25,00 140,40 9 i.u. 140,40  


HoppningRedigera

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Eugenie Angot Cigale du Taillis Individuell hoppning 6 42 4 10 27 Q 1 11 12 Q 16 =36 Gick inte vidare 16 =36
Florian Angot First de Launay 4 =19 4 8 =16 Q 9 17 =21 Q 20 =40 Gick inte vidare 20 =40
Bruno Broucqsault Dileme de Cephe 4 =19 Gav upp Gick inte vidare
Eric Navet Dollar du Murier 5 =31 16 21 =48 Q Gav upp Gick inte vidare
Eugenie Angot
Florian Angot
Bruno Broucqsault
Eric Navet
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 24 10 Gick inte vidare

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Adrien Hardy
Sébastien Vieilledent
Dubbelsculler 6:45.76 1 SA/B BYE 6:12.40 2 FA 6:29.00  
Frédéric Dufour
Pascal Touron
Lättvikts-dubbelsculler 6:14,55 1 SA/B BYE 6:16,33 1 FA 6:21,46  
Cédric Berrest
Jonathan Coeffic
Frédéric Perrier
Xavier Philippe
Scullerfyra 5:50,74 4 R 5:50,83 4 Gick inte vidare
Jean-David Bernard
Laurent Cadot
Bastien Gallet
Christophe Lattaignant (cox)
Jean-Baptiste Macquet
Donatien Mortelette
Anthony Perrot
Julien Peudecoeur
Bastien Ripoll
Åtta med styrman 5:29,55 4 R 5:34,20 2 FA i.u. 5:53,31 6
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sophie Balmary
Virginie Chauvel
Tvåa utan styrman 7:49,70 4 R 7:24,19 4 FB 7:17,94 10
Gaelle Buniet
Caroline Delas
Dubbelsculler 7:41,23 4 R 7:03,50 4 FB 6:52,55 7

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Julien Bontemps Mistral 5 DSQ 9 8 12 11 6 14 4 2 18 89 9
Guillaume Florent Finnjolle 7 7 5 16 3 9 9 15 13 12 19 96 8
Nicolas Le Berre
Gildas Philippe
470 14 2 13 7 2 17 15 17 12 13 2 97 5
Pascal Rambeau
Xavier Rohart
Starbåt 3 9 6 15 7 2 4 12 3 1 7 54  

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Faustine Merret Mistral 2 13 1 4 2 4 4 5 4 3 2 31  
Blandine Rouille Europajolle 25 17 4 5 5 18 3 14 14 11 6 97 11
Nadege Douroux
Ingrid Petitjean
470 8 3 5 7 7 20 19 18 10 14 9 100 10
Marion Deplanque
Anne Le Helley
Elodie Lesaffre
Yngling 3 2 14 11 9 13 10 3 2 3 1 57 5

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Felix Pruvot Laser 10 DSQ 32 10 17 8 32 23 1 9 i.u. 1 143 15
Marc Audineau
Stephane Christidis
49er 6 10 14 11 16 1 12 14 4 18 11 11 4 8 10 14 130 11
Olivier Backes
Laurent Voiron
Tornado 4 12 11 2 5 4 11 5 5 8 i.u. 2 57 4

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimhoppRedigera

Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Claire Febvay 10 m 195,06 33 Gick inte vidare


TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Christophe Negrel Herrarnas −80 kg   Stevens (NED)
W 13–10
  Ahmadov (AZE)
L 17–24
Gick inte vidare
Pascal Gentil Herrarnas +80 kg   Chukwumerije (NGR)
W 2–0
  Moitland (CRC)
W 4–(−1)
  Moon D-S (KOR)
L 3–5
Bye   Zrouri (MAR)
W 3–1
  Kamal (JOR)
W 6–2
 
Gwladys Épangue Damernas −57 kg   Corsi (ITA)
L 0–2
Gick inte vidare
Myriam Baverel Damernas +67 kg   Bosshart (CAN)
W 7–5
  Castrignano (ITA)
W 8–8 SUP
  Dawani (JOR)
W 3–3 SUP
Bye   Chen Z (CHN)
L 5–12
 

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Grégory Carraz Herrsingel   Baghdatis (CYP)
L 7–5, 6–7(5–7), 5–7
Gick inte vidare
Arnaud Clément   Lapentti (ECU)
W 7–6(7–5), 6–2
  Karlović (CRO)
L 6–7(4–7), 6–4, 4–6
Gick inte vidare
Sébastien Grosjean   Horna (PER)
W 6–2, 7–5
  Arthurs (AUS)
W 7–6(7–2), 6–3
  López (ESP)
W 6–7(4–7), 6–4, 6–0
  González (CHI)
L 2–6, 6–2, 4–6
Gick inte vidare
Fabrice Santoro   Volandri (ITA)
W 6–1, 6–2
  Robredo (ESP)
L 6–1, 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Arnaud Clément
Sébastien Grosjean
Herrdubbel i.u.   Black /
Ullyett (ZIM)
L 7–5, 4–6, 7–9
Gick inte vidare
Michaël Llodra
Fabrice Santoro
i.u.   Malisse /
Rochus (BEL)
W 6–3, 6–2
  Nestor /
Niemeyer (CAN)
W 6–3, 6–7(5–7), 6–3
  Ančić /
Ljubičić (CRO)
L 6–4, 3–6, 7–9
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Nathalie Dechy Damsingel   Suárez (ARG)
L 7–6(7–1), 6–7(5–7), 7–9
Gick inte vidare
Amélie Mauresmo   Martínez (ESP)
W 6–1, 6–4
  Camerin (ITA)
W 6–0, 6–1
  Rubin (USA)
W 6–3, 6–1
  Kuznetsova (RUS)
W 7–6(7–5), 4–6, 6–2
  Molik (AUS)
W 7–6(10–8), 6–3
  Henin-Hardenne (BEL)
L 3–6, 3–6
 
Mary Pierce   Medina Garrigues (ESP)
W 6–3, 7–5
  Petrova (RUS)
W 6–2, 6–1
  Williams (USA)
W 6–4, 6–4
  Henin-Hardenne (BEL)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Sandrine Testud   Elia (ITA)
L 0–6, 2–6
Gick inte vidare
Nathalie Dechy
Sandrine Testud
Damdubbel i.u.   Križan /
Srebotnik (SLO)
W 7–5, 6–3
  Kuznetsova /
Lichovtseva (RUS)
W 2–6, 7–6(7–5), 6–3
  Suárez /
Tarabini (ARG)
L 4–6, 6–1, 4–6
Gick inte vidare
Amélie Mauresmo
Mary Pierce
i.u.   Daniilidou /
Zachariadou (GRE)
W 7–5, 6–1
  Navratilova /
Raymond (USA)
L RET
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Frédéric Belaubre Herrarnas triathlon 18:04 0:19 1:00:58 0:24 32:58 1:52:00,53 5
Carl Blasco 18:06 0:18 1:01:43 0:19 33:31 1:53:20,16 12
Stéphane Poulat 18:04 0:19 1:01:43 0:20 34:04 1:53:51,35 14
Delphine Pelletier Damernas triathlon 20:40 0:19 1:18:13 0:27 43:46 2:22:39,28 44

ReferenserRedigera

  1. ^ ”France at the 2004 Summer Games”. sports-reference.com. http://www.sports-reference.com/olympics/countries/FRA/summer/2004/. Läst 4 juni 2012.