Öppna huvudmenyn

Italien i olympiska sommarspelen 2008

Italien i olympiska sommarspelen 2008 bestod av hela 344 idrottare som blivit uttagna av Italiens olympiska kommitté.[1]

Italien i olympiska spelen
Italien IOK-landskod

ITA
KommittéItaliens Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare344 deltagare i 22 sporter
FanbärareAntonio Rossi
Medaljsummering
Guld
8
Silver
10
Brons
10
Totalt
28

Placering
9:e
Italien i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Italien i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

BadmintonRedigera

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
(3) Agnese Allegrini Singel   Griga (UKR)
L 0 - 2
(15-21, 11-21)
Gick inte vidare

BordtennisRedigera

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Mihai Bobocica Singel   Norouzi (IRI)
W 4-2
  Kuzmin (RUS)
W 4-1
  Tokic (SLO)
L 3-4
Gick inte vidare


  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Nikoleta Stefanova Singel   Fadeeva (RUS)
W 4-0
  Boroš (CRO)
L 1-4
Gick inte vidare
Wenling Tan-Monfardini Singel   Sorochinskaya (UKR)
W 4-2
  Qiangbing (AUT)
L 2-4
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Vincenzo Picardi Flugvikt   Chiyanika (ZAM)
W 10-3
  Payano (DOM)
W 8-4
  Cherif (TUN)
W 7-5
  Jongjohor (THA)
L 1-7  
Gick inte vidare
Vittorio Parrinello Bantamvikt Bye   Petchkoom (THA)
L 1-12
Gick inte vidare
Alessio di Savino Fjädervikt   Williams (USA)
L 1-9
Gick inte vidare
Domenico Valentino Lättvikt   Tamsamani (MAR)
W 15-4
  Ugás (CUB)
L 2-10
Gick inte vidare
Clemente Russo Tungvikt   Zujeŭ (BLR)
W 7-1
  Usyk (UKR)
W 7-4
  Wilder (USA)
W 7-1
  Tjachkijev (RUS)
L 2-4  
Roberto Cammarelle Supertungvikt   Tomasovic (CRO)
W 13-1
  Rivas (COL)
W 9-5
  Price (GBR)
W RSC
  Zhilei (CHN)
W RSC  

BrottningRedigera

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Andrea Minguzzi Grekisk-romersk,
mellanvikt
  Noumonvi (FRA)
W 2-0 (1-1, 1-1)
  Michine (RUS)
W 2-1 (1-1, 0-3, 2-1)
  Abrahamian (SWE)
W 2-0 (1-1, 2-1)
  Fodor (HUN)
W 2-1 (1-1,1-1, 4-0)
1  Guld
Daigoro Timoncini Grekisk-romersk,
tungvikt
  Kato (JPN)
W 2-0 (2-0, 5-0)
  Chusjtov (RUS)
L 0-2 (0-4, 0-4)
  Mambetov (KAZ)
L 0-2 (1-2, 0-2)
Gick inte vidare

BågskytteRedigera

  • Herrar
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Ilario Di Buò Individuellt 670 9   Bulir (CZE) (56)
W 111-100
  Wunderle (USA) (41)
L 108-108
(9-9, 8-10)
Gick inte vidare
Marco Galiazzo Individuellt 667 12   Dall (DEN) (53)
W 114-97
  Wills (GBR) (21)
L 110-109
Gick inte vidare
Mauro Nespoli Individuellt 649 44   Wills (GBR) (21)
L 99-103
Gick inte vidare
Ilario Di Buò
Marco Galiazzo
Mauro Nespoli
Lag 1986 6   (Kanada) (11)
W 219-217
  (Malaysia) (3)
W 218-213
  (Ukraina) (2)
W 223-221
  (Sydkorea) (1)
L 227-225
 
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Pia Carmen Lionetti Individuellt 613 51   Schuh (FRA) (14)
L 107-112
Gick inte vidare
Elena Tonetta Individuellt 595 55   Rendon (COL) (10)
L 106-106 (9-10)
Gick inte vidare
Natalia Valeeva Individuellt 634 30   Bannova (KAZ) (35)
W 107-105
  Joo (KOR) (3)
L 108-110
Gick inte vidare
Pia Carmen Lionetti
Elena Tonetta
Natalia Valeeva
Lag 1842 9   (Taiwan) (8)
W 215-211
  (Sydkorea) (1)
L 231-217
Gick inte vidare 5:a

CyklingRedigera

  BMXRedigera

Herrar

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Poäng Placering Tid Placering Tid Placering
Manuel de Vecchi Herrarnas BMX 36.351 10:a Q 11 3:a Q 20 p 14:e Gick inte vidare

  MountainbikeRedigera

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Marco Aurelio Fontana Herrarnas mountainbike 1:59:59 5
Yader Zoli Herrarnas mountainbike DNF

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Eva Lechner Damernas mountainbike 1:58:22 16

  LandsvägRedigera

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Paolo Bettini Herrarnas linjelopp 06:24:24 (+0:35) 18
Marzio Bruseghin Herrarnas linjelopp 06:34:26 (+10:37) 63
Herrarnas tempolopp 01:06:20 (+4:09) 22
Vincenzo Nibali Herrarnas linjelopp DNF
Herrarnas tempolopp 01:05:36 (+3:14) 15
Franco Pellizotti Herrarnas linjelopp 06:31:06 (+7:17) 50
Davide Rebellin Herrarnas linjelopp 06:23:49 (+0:00) DQ

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Noemi Cantele Damernas linjelopp 03:32:45 (+0:21) 15
Vera Carrara Damernas linjelopp DNF
Tatiana Guderzo Damernas linjelopp 3h 32′ 24″ (+0:00)  
Damernas tempolopp 36:37 (+1:46) 12

  BanaRedigera

Sprint

Cyklist Gren Kvalificering 1/16-finaler 1/8-finaler 1/8-finalers
uppsamling
Finaler
(9-12:e plats)
Tid
Hastighet
Placering Motståndare Motståndare Plats Plats Placering
Roberto Chiappa Herrarnas sprint 10.314
(69.808 km/h)
8 W   Watanabe (JPN) L   Bourgain (FRA) 3 2 10

Keirin

Cyklist Gren 1:a omgången Uppsamlinf 2:a omgången Finaler
(7-12:e plats)
Placering Placering Placering Placering
Roberto Chiappa Herrarnas keirin REL 5th Gick inte vidare

Poänglopp

Cyklist Gren Poäng/varv Placering
Angelo Ciccone Herrarnas poänglopp 8 p 13
Vera Carrara Damernas poänglopp 1 p 14
Angelo Ciccone
Fabio Masotti
Herrarnas madison 0 p 14

FotbollRedigera

Nr Namn Klubb Födelsedag SM          
Målvakter
1 Emiliano Viviano   Brescia 22 0 0 0 0 0
12 Andrea Consigli   Atalanta 21 0 0 0 0 0
Försvarare
2 Marco Motta   Udinese 22 0 0 0 0 0
3 Paolo De Ceglie   Juventus 21 0 0 0 0 0
5 Andrea Coda   Udinese 23 0 0 0 0 0
6 Domenico Criscito   Genoa 21 0 0 0 0 0
13 Salvatore Bocchetti   Genoa 21 0 0 0 0 0
14 Lorenzo De Silvestri   Lazio 20 0 0 0 0 0
Mittfältare
4 Antonio Nocerino   Palermo 23 0 0 0 0 0
7 Riccardo Montolivo   Fiorentina 23 0 0 0 0 0
8 Luca Cigarini   Parma 22 0 0 0 0 0
15 Claudio Marchisio   Juventus 22 0 0 0 0 0
16 Daniele Dessena   Parma 21 0 0 0 0 0
17 Ignazio Abate   Milan 21 0 0 0 0 0
Anfallare
9 Robert Acquafresca   Cagliari 20 0 0 0 0 0
10 Sebastian Giovinco   Juventus 21 0 0 0 0 0
11 Giuseppe Rossi   Villareal 21 0 0 0 0 0
18 Tommaso Rocchi*   Lazio 30 0 0 0 0 0
Coach
Pierluigi Casiraghi 39 ans
  • Grupp D
Lag S V O F GM IM MS P
  Italien 3 2 1 0 6 0 +6 7
  Kamerun 3 1 2 0 2 1 +1 5
  Sydkorea 3 1 1 1 2 4 −2 4
  Honduras 3 0 0 3 0 5 −5 0
2008-08-07 Honduras U23   0 – 3   Italien U23 Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
17.00 (Rapport) Giovinco   41′
Rossi   45′ (str.)
Acquafresca   52′ (str.)
Publik: 21 680
Domare: Damir Skomina, Slovenien

2008-08-10 Italien U23   3 – 0   Sydkorea U23 Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
19.45 Rossi   15′
Rocchi   32′
Montolivo   90′
(Rapport) Publik: 29 455
Domare: Thomas Einwaller, Österrike

2008-08-13 Kamerun U23   0 – 0   Italien U23 Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
17.00 (Rapport) Publik: 47 307
Domare: Martín Vázquez, Uruguay
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  B1    Nigeria U23 2  
A2    Elfenbenskusten U23 0  
  B1    Nigeria U23 4  
  C2    Belgien U23 1  
D1    Italien U23 2
  C2    Belgien U23 3  
    B1    Nigeria U23 0
  A1    Argentina U23 1
  A1    Argentina U23 2  
B2    Nederländerna U23 1  
  A1    Argentina U23 3 Bronsmatch
  C1    Brasilien U23 0  
C1    Brasilien U23 2 C2    Belgien U23 0
  D2    Kamerun U23 0   C1    Brasilien U23 3
  • Kvartsfinal
2008-08-16 Italien U23   2 – 3   Belgien U23 Arbetarstadion, Peking
18.00 Rossi   18′ (str.)74′ (str.) (1–2)
(Rapport)
Dembélé   23′79′
Mirallas   45+2′
Publik: 50 802
Domare: Héctor Baldassi, Argentina

FriidrottRedigera

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Simone Collio 100 m 10.32 3 Q 10.33 7 Gick inte vidare
Fabio Cerutti 10.49 5 Gick inte vidare
Claudio Licciardello 400 m 45.25 3 Q i.u. 45.64 8 Gick inte vidare
Christian Obrist 1 500 m 3:35.91 4 Q i.u. 3:37.47 4 Q 3:39.87 11
Matteo Villani 3 000 m hinder DNF i.u. Gick inte vidare
Fabio Cerutti
Simone Collio
Emanuele di Gregorio
Jacques Riparelli
4 x 100 m DSQ i.u. Gick inte vidare
Ottaviano Andriani Maraton i.u. 2:16:10 23
Stefano Baldini i.u. 2:13:25 12
Ruggero Pertile i.u. 2:13:39 15
Ivano Brugnetti 20 km gång i.u. 1:19:51 5
Jean-Jacques Nkouloukidi i.u. 1:26:53 37
Giorgio Rubino i.u. 1:22:11 18
Diego Cafagna 50 km gång i.u. DSQ
Marco de Luca i.u. 3:54:47 19
Alex Schwazer i.u. 3:37:09 OR  
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Andrew Howe Längdhopp 7.81 20 Gick inte vidare
Fabrizio Donato Tresteg 16.70 21 Gick inte vidare
Andrea Bettinelli Höjdhopp 2.25 16 Gick inte vidare
Filippo Campioli 2.25 =9 Q 2.20 =10
Alessandro Talotti 2.20 19 Gick inte vidare
Giuseppe Gibilisco Stavhopp 5.65 13 q NM
Hannes Kirchler Diskuskastning 56.44 32 Gick inte vidare
Marco Lingua Släggkastning NM Gick inte vidare
Nicola Vizzoni 75.01 13 Gick inte vidare
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Anita Pistone 100 m 11.43 2 Q 11.56 6 Gick inte vidare
Vincenza Calì 200 m 23.44 6 q 23.56 7 Gick inte vidare
Libania Grenot 400 m 50.87 NR 1 Q i.u. 50.83 NR 5 Gick inte vidare
Elisa Cusma 800 m 2:00.24 5 q i.u. 1:59.52 5 Gick inte vidare
Silvia Weissteiner 5 000 m 15:23.45 10 i.u. Gick inte vidare
Micol Cattaneo 100 m häck 13.13 5 i.u. Gick inte vidare
Elena Romagnolo 3 000 m hinder 9:27.48 5 q i.u. 9:30.04 11
Bruna Genovese Maraton i.u. 2:31:31 17
Anna Incerti i.u. 2:30:55 14
Vincenza Sicari i.u. 2:33:31 29
Elisa Rigaudo 20 km gång i.u. 1:27:12  
Audrey Alloh
Giulia Arcioni
Vincenza Calì
Anita Pistone
4 x 100 m DSQ i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Magdelín Martínez Tresteg 13.70 21 Gick inte vidare
Antonietta Di Martino Höjdhopp 1.93 =5 q 1.93 =10
Assunta Legnante Kulstötning 18.74 19 Gick inte vidare
Chiara Rosa 18.74 9 Q 18.22 13
Zahra Bani Spjutkastning NM Gick inte vidare
Clarissa Claretti Släggkastning 71.82 5 Q 71.33 7
Silvia Salis 62.28 22 Gick inte vidare

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Diego Confalonieri Värja, individuellt BYE   Motyka (POL)
W 15–10
  Imre (HUN)
W 15–9
  Abajo (ESP)
L 13–14
Gick inte vidare
Alfredo Rota BYE   Boczko (HUN)
L 10–11
Gick inte vidare
Matteo Tagliariol BYE   Torkildsen (NOR)
W 15–10
  Robeiri (FRA)
W 15–11
  Verwijlen (NED)
W 15–11
  Abajo (ESP)
W 15–12
  Jeannet (FRA)
W 15–9
 
Stefano Carozzo
Diego Confalonieri
Alfredo Rota
Matteo Tagliariol
Värja, lag i.u. BYE   Sydkorea
W 45–37
  Frankrike
L 39–45
  Kina
W 45–35
 
Andrea Cassarà Florett, individuellt i.u. BYE   Schlosser (AUT)
W 15–8
  Zhu J (CHN)
L 14–15
Gick inte vidare
Salvatore Sanzo i.u. BYE   McGuire (CAN)
W 15–3
  Le Pechoux (FRA)
W 10–9
  Ōta (JPN)
L 14–15
  Zhu J (CHN)
W 15–14
 
Aldo Montano Sabel, individuellt BYE   Beaudry (CAN)
W 15–4
  Pina (ESP)
L 14–15
Gick inte vidare
Diego Occhiuzzi BYE   Pina (ESP)
L 9–15
Gick inte vidare
Luigi Tarantino BYE   Agresta (BRA)
W 15–8
  Sanson (FRA)
W 15–7
  Zhong M (CHN)
L 13–15
Gick inte vidare
Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Giampiero Pastore
Luigi Tarantino
Sabel, lag i.u.   Vitryssland
W 45–39
  Frankrike
L 41–45
  Ryssland
W 45–44
 
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Margherita Granbassi Florett, individuellt BYE   Angad-Gaur (NED)
W 11–6
  Nikisjina (RUS)
W 11–4
  Lamonova (RUS)
W 12–7
  Vezzali (ITA)
L 3–12
  Trillini (ITA)
W 15–12
 
Giovanna Trillini BYE   Compañy (CUB)
W 15–7
  Sjanajeva (RUS)
W 15–3
  Wächter (GER)
W 15–8
  Nam H-H (KOR)
L 10–15
  Granbassi (ITA)
L 12–15
4
Valentina Vezzali BYE   Mroczkiewicz (POL)
W 15–3
  Zhang L (CHN)
W 10–7
  Knapek (HUN)
W 15–3
  Granbassi (ITA)
W 12–3
  Nam H-H (KOR)
W 6–5
 
Margherita Granbassi
Ilaria Salvatori
Giovanna Trillini
Valentina Vezzali
Florett, lag i.u.   Kina
W 37–24
  Ryssland
L 21–22
  Ungern
W 32–23
 
Ilaria Bianco Sabel, individuellt BYE   Huang Hy (CHN)
W 15–12
  Velikaja (RUS)
L 6–15
Gick inte vidare
Gioia Marzocca BYE   Charlan (UKR)
L 8–15
Gick inte vidare

GymnastikRedigera

Artistisk gymnastikRedigera

Herrar
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Matteo Angioletti Lag 14.250 i.u. 15.625 16.500 i.u. 13.575 i.u. Gick inte vidare
Alberto Busnari 13.525 15.125 i.u. 14.625 14.375 i.u.
Igor Cassina i.u. 13.800 i.u. 14.125 16.000 Q i.u.
Andrea Coppolino 14.025 12.925 15.975 Q 14.825 13.675 i.u.
Matteo Morandi 14.175 13.700 16.025 Q 16.100 13.725 13.850 87.575 31
Enrico Pozzo 14.800 14.325 14.250 15.700 14.750 14.850 88.675 26 Q
Totalt 63.125 57.250 56.950 61.875 57.225 59.075 355.500 12
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Igor Cassina Räck i.u. 15.675 15.675 4
Andrea Coppolino Ringar i.u. 16.225 i.u. 16.225 4
Matteo Morandi i.u. 16.200 i.u. 16.200 6
Enrico Pozzo Mångkamp 15.250 14.625 13.850 15.600 14.600 15.450 89.375 19
Damer
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Francesca Benolli Lagmångkamp 13.600 15.075 14.475 13.850 57.000 35 Gick inte vidare
Monica Bergamelli i.u. 13.900 i.u. 14.350 i.u.
Vanessa Ferrari 14.650 14.825 14.050 14.775 58.300 21 Q
Carlotta Giovannini 13.575 15.100 Q 14.475 13.900 57.050 34
Federica Macrì 13.800 i.u. 13.550 i.u.
Lia Parolari 14.575 14.075 14.375 15.175 58.200 23 Q
Totalt 56.625 59.075 57.375 58.200 231.275 10
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Vanessa Ferrari Mångkamp 13.950 14.700 15.200 15.600 59.450 11
Carlotta Giovannini Hopp i.u. 14.550 i.u. 14.550 6
Lia Parolari Mångkamp 14.500 13.950 15.350 15.125 58.925 14
Gymnast Gren Kval Final
5 rep 3 tunnband
2 käglor
Totalt Placering 5 rep 3 tunnband
2 käglor
Total Placering
Elisa Blanchi
Fabrizia D'Ottavio
Marinella Falca
Daniela Masseroni
Elisa Santoni
Anzhelika Savrayuk
Trupp 17.150 17.375 34.525 4 Q 17.000 17.425 34.425 4

TrampolinRedigera

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Flavio Cannone Herrar 66.50 14 Gick inte vidare

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Giovanni Casale Halv lättvikt (-66 kg) BYE   Novoa (CHI)
W 1000–0000
  Pak C-M (PRK)
L 0001–0010
Gick inte vidare   Nurmuhammedow (TKM)
W 0012–0000
  Dias (POR)
W 1001–0001
  Gadanov (RUS)
L 0010–1002
Gick inte vidare
Giuseppe Maddaloni Halv mellanvikt (-81 kg) BYE   Brenes (PUR)
W 0020–0001
  Elmont (NED)
L 0000–1001
Gick inte vidare   Nyamkhüü (MGL)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Roberto Meloni Mellanvikt (-90 kg) i.u.   Borodavko (LAT)
W 0100–0010
  Dafreville (FRA)
L 0000–0010
Gick inte vidare   González (CUB)
W 1001–0001
  Santos (BRA)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Paolo Bianchessi Tungvikt (+100 kg) BYE   Ishii (JPN)
L 0000–1011
Gick inte vidare   El Shehaby (EGY)
W 0010–0000
  Tmenov (RUS)
L 0000–0010
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Giulia Quintavalle Lättvikt (-57 kg)   Bönisch (GER)
W 0101–0001
  Khishigbat (MGL)
W 1010–0001
  Harel (FRA)
W 0010–0001
  Pekli (AUS)
W 0010–0002
BYE   Gravenstijn (NED)
W 0011–0001
 
Ylenia Scapin Mellanvikt (-70 kg) BYE   Jacques (BEL)
W 0010–0000
  Hernández (CUB)
L 0000–1000
Gick inte vidare BYE   Alvear (COL)
L 0010–1000
Gick inte vidare
Lucia Morico Halv tungvikt (-78 kg) BYE   Nakazawa (JPN)
W 0010–0001
  San Miguel (ESP)
L 0011–0220
Gick inte vidare BYE   Silva (BRA)
L 0000–1101
Gick inte vidare
Michela Torrenti Tungvikt (+78 kg)   Shepherd (AUS)
L 0000–0001
Gick inte vidare

KanotsportRedigera

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Daniele Molmenti Herrarnas K-1 slalom 85.13 5 83.46 3 168.59 3 Q 88.56 8 Q 142.37 10 230.93 10
Andrea Benetti
Erik Masoero
Herrarnas C-2 slalom 100.08 9 102.20 9 202.28 8 Q 103.64 6 Q 100.48 5 204.12 5
Maria Cristina Giai Pron Damernas K-1 slalom 102.75 9 100.95 9 203.70 9 Q 104.52 5 Q 251.26 10 355.78 10
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Michele Zerial Herrarnas K-1 500 m 1:36.950 3 QS 1:42.931 4 Gick inte vidare
Andrea Facchin
Antonio Scaduto
Herrarnas K-2 500 m 1:30.240 3 QF BYE 1:31.934 9
Herrarnas K-2 1000 m 3:18.897 3 QF BYE 3:14.750  
Franco Benedini
Luca Piemonte
Alberto Ricchetti
Antonio Rossi
Herrarnas K-4 1000 m 2:58.627 2 QF BYE 2:57.626 4
Josefa Idem Damernas K-1 500 m 1:48.864 1 QF BYE 1:50.677  
Stefania Cicali
Fabiana Sgroi
Damernas K-2 500 m 1:47.018 6 QS 1:46.163 6 Did not advance
Stefania Cicali
Alice Fagioli
Alessandra Galiotto
Fabiana Sgroi
Damernas K-4 500 m 1:37.436 4 QS 1:37.887 3 Q 1:36.770 8

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Beatrice Adelizzi
Giulia Lapi
Damernas duett 46.834 7 47.000 93.834 7 Q 46.917 93.751 7

Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Nicola Benedetti Herrar 183 14 1132 16–19 21 784 2:15,10 34 1180 144 16 1056 9:12,77 3 1192 5344 14
Andrea Valentini 182 16 1120 18–17 13 832 2:11,70 33 1220 228 22 972 9:24,82 12 1144 5288 17
Sara Bertoli Damer 174 27 1024 13–22 =29 712 2:21,92 23 1220 328 34 872 10:48,46 17 1128 4956 32
Claudia Corsini 184 8 1144 14–21 28 736 2:19,22 18 1252 84 17 1116 10:40,01 12 1160 5408 14

RidsportRedigera

DressyrRedigera

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Pierluigi Sangiorgi Flourian Individuell dressyr 61,875 37 Gick inte vidare

FälttävlanRedigera

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Susanna Bordone Ava Individuell fälttävlan 37,80 8 28,80 66,60 21 20,00 86,60 26 Q 14,00 100,60 23 100,60 23
Stefano Brecciaroli Cappa Hill 50,00 # 33 62,00 112,00 # 46 4,00 116,00 # 41 Gick inte vidare 116,00 40
Fabio Magni Southern King V 49,60 31 70,00 119,60 # 50 0,00 119,60 # 42 Gick inte vidare 119,60 41
Vittoria Panizzon Rock Model 50,60 # 35 18,40 69,00 25 0,00 69,00 17 Q 8,00 77,00 16 77,00 16
Roberto Rotatori Irham De Viages 40,00 12 22,80 62,80 17 28,00 90,80 30 Gick inte vidare 90,80 29
Susanna Bordone
Stefano Brecciaroli
Fabio Magni
Vittoria Panizzon
Roberto Rotatori
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 127,40 5 71,00 198,40 4 48,00 246,40 6 i.u. 246,40 6

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Giuseppe De Vita
Raffaello Leonardo
Tvåa utan styrman 6:51,01 2 SA/B BYE 6:47,30 5 FB 7:04,91 11
Elia Luini
Marcello Miani
Lättvikts-dubbelsculler 6:16,16 1 SA/B BYE 6:31,16 2 FA 6:16,15 4
Lorenzo Carboncini
Carlo Mornati
Niccolo Mornati
Alessio Sartori
Fyra utan styrman 6:02,84 2 SA/B BYE 6:05,21 6 FB 6:08,77 11
Luca Agamennoni
Rossano Galtarossa
Simone Raineri
Simone Venier
Scullerfyra 5:36,42 2 SA/B BYE 5:51,20 1 FA 5:43,57  
Catello Amarante
Salvatore Amitrano
Bruno Mascarenhas
Jiri Vlcek
Lättvikts-fyra utan styrman 5:54,12 3 SA/B BYE 6:14,73 5 FB 6:03,12 7
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Gabriella Bascelli Singelsculler 7:43,67 1 QF i.u. 7:36,68 3 SA/B 7:42,10 4 FB 7:48,91 8
Elisabetta Sancassani
Laura Schiavone
Dubbelsculler 7:30,25 5 R 7:08,00 4 FB i.u. 7:29,22 10

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Fabian Heidegger RS:X 14 12 8 17 18 13 18 24 21 17 EL 138 20
Diego Romero Laser 6 3 5 36 10 15 11 9 10 CAN 6 75  
Andrea Trani
Gabria Zandona'
470 10 4 7 7 2 21 19 6 29 5 10 91 6
Diego Negri
Luigi Viale
Starbåt 13 8 12 7 11 7 7 6 13 5 16 92 10

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Alessandra Sensini RS:X 6 2 9 1 28 3 2 2 5 8 2 40  
Larissa Nevierov Laser radial 17 15 22 9 11 13 16 24 21 CAN EL 124 19
Giulia Conti
Giovanna Micol
470 14 7 6 3 6 11 4 19 12 6 6 75 5
Chiara Calligaris
Giulia Pignolo
Francesca Scognamillo
Yngling 15 14 13 9 8 9 7 14 CAN CAN EL 74 15

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Giorgio Poggi Finnjolle 17 7 14 21 6 12 9 9 CAN CAN i.u. EL 74 11
Gianfranco Sibello
Pietro Sibello
49er 3 9 1 1 6 9 3 8 12 17 3 3 CAN CAN CAN 8 66 4
Edoardo Bianchi
Francesco Marcolini
Tornado 15 9 4 2 8 4 6 11 8 6 i.u. 16 74 7

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimningRedigera

SimhoppRedigera

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Nicola Marconi 3 m 430,90 18 Q 444,55 14 Gick inte vidare
Tommaso Marconi 360,15 28 Gick inte vidare
Francesco Dell'Uomo 10 m parhoppning 388,80 25 Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Tania Cagnotto 3 m 332,90 6 Q 332,40 5 Q 349,20 5
Maria Marconi 286,10 14 Q 277,50 17 Gick inte vidare
Tania Cagnotto 10 m 328,30 11 Q 296,60 13 Gick inte vidare
Valentina Marocchi 313,05 15 Q 283,15 15 Gick inte vidare
Noemi Batki
Francesca Dallapè
3 m parhoppning i.u. 296,70 6

SkytteRedigera

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Mauro Sarmiento Herrarnas −80 kg   Konan (CIV)
W 4–1
  S Lopez (USA)
W 1–0
  Cook (GBR)
W 6–5
Bye   Saei (IRI)
L 2–4
 
Leonardo Basile Herrarnas +80 kg   Matos (CUB)
L 1–3
Gick inte vidare
Veronica Calabrese Damernas −57 kg   Patiño (COL)
W 2–0
  Diedhiou (SEN)
W 3–0
  Lim S-J (KOR)
L 1–5
Bye   D López (USA)
L 2–3
Gick inte vidare 5

TennisRedigera

Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Sara Errani Damsingel   Stosur (AUS)
L 3–6, 2–6
Gick inte vidare
Flavia Pennetta   Kanepi (EST)
L 2–6, 6–7(6–8)
Gick inte vidare
Mara Santangelo   Safina (RUS)
L 3–6, 6–7(1–7)
Gick inte vidare
Francesca Schiavone   Amanmuradova (UZB)
W 6–4, 6–2
  Radwańska (POL)
W 6–3, 7–6(8–6)
  Zvonareva (RUS)
L 6–7(4–7), 4-6
Gick inte vidare
Flavia Pennetta
Francesca Schiavone
Damdubbel i.u.   Dellacqua /
Molik (AUS)
W 6–4, 6–4
  Chuang C-j /
Chan Y-j (TPE)
W 7–6(7–1), 1–6, 8–6
  A Bondarenko /
K Bondarenko (UKR)
L 1–6, 6–3, 7–5
Gick inte vidare
Mara Santangelo
Roberta Vinci
i.u.   Kuznetsova /
Safina (RUS)
L 1–6, 6–3, 5–7
Gick inte vidare
Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Simone Bolelli Herrsingel   Hănescu (ROU)
L 5–7, 6–3, 4–6
Gick inte vidare
Andreas Seppi   Robredo (ESP)
W 6–4, 4–6, 8–6
  Berdych (CZE)
L 3–6, 6–7(4–7)
Gick inte vidare
Potito Starace   Nadal (ESP)
L 2–6, 6–3, 2–6
Gick inte vidare
Simone Bolelli
Andreas Seppi
Herrdubbel i.u.   Federer /
Wawrinka (SUI)
L 5–7, 1–6
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1,5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Emilio D'Aquino Herrarnas triathlon 18:22 0:28 58:56 0:29 35:43 1:53:58,22 40
Daniel Fontana 18:22 0:28 58:55 0:28 34:26 1:52:39,21 33
Charlotte Bonin Damernas triathlon 20:07 0:29 1:06:58 0:38 41:30 2:09:42,09 44
Daniela Chmet 20:00 0:31 Varvad

TyngdlyftningRedigera

VattenpoloRedigera

VolleybollRedigera

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 1 april 2010. https://web.archive.org/web/20100401042440/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ITA/summer/2008/. Läst 22 juli 2010.  Sports-reference.com (engelska)