Öppna huvudmenyn

Weltervikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Weltervikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings without rims.svg

MedaljörerRedigera

SchemaRedigera

Datum Tid (kinesisk) Round
Söndagen den 10 augusti 2008 15:30-16:55
20:35-22:30
16-delsfinaler
Torsdagen den 14 augusti 2008 13:30-14:30
21:00-22:00
8-delsfinaler
Söndagen den 17 augusti 2008 20:01-21:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 20:31-21:00 Semifinaler
Söndagen den 24 augusti 2008 15:16-15:31 Final

MatchträdRedigera

Övre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
       
             Non Boonjumnong (THA 10  
             Hosam Bakr Abdin (EGY)  11  
               Hosam Bakr Abdin (EGY 2  
               Carlos Banteux (CUB)  10  
             Carlos Banteux (CUB)  13  
   Billy Joe Saunders (GBR 14        Billy Joe Saunders (GBR 6  
   Adem Kılıççı (TUR 3          Carlos Banteux (CUB 17
   Tureano Johnson (BAH 18          Hanati Silamu (CHN 4
   Rolande Moses (GRN 3        Tureano Johnson (BAH)  9  
   Gilbert Lenin (DOM 6        Olexandr Stretskyy (UKR 4  
   Olexandr Stretskyy (UKR 9          Tureano Johnson (BAH)  4  
   Precious Makina (ZAM 4          Hanati Silamu (CHN 14  
   Hanati Silamu (CHN 21        Hanati Silamu (CHN)  9        
   Bruno Bongongo (CAF 2        Joseph Mulema (CMR 4        
   Joseph Mulema (CMR 17  

Nedre halvanRedigera

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
   Bakhyt Sarsekbayev (KAZ 20  
   Adam Trupish (CAN 1        Bakhyt Sarsekbayev (KAZ)  RSCI  
   Vitalie Grușac (MDA 7        Vitalie Grușac (MDA    
   Gerard O'Mahony (AUS 2          Bakhyt Sarsekbayev (KAZ)  12  
   Aliasker Bashirov (TMK 6          Dilshod Mahmudov (UZB 7  
   Jaoid Chiguer (FRA)  17        Jaoid Chiguer (FRA 3  
   Mehdi Khalsi (MAR 3        Dilshod Mahmudov (UZB)  8  
   Dilshod Mahmudov (UZB 11          Bakhyt Sarsekbayev (KAZ 10
   Demetrius Andrade (USA 11          Kim Jung-Joo (KOR 6
   Kakhaber Zhvania (GEO 9        Demetrius Andrade (USA 14  
   Mujandjae Kasuto (NAM 5        Andrey Balanov (RUS 3  
   Andrey Balanov (RUS 8          Demetrius Andrade (USA 9  
   Magomed Nurutdinov (BLR 2          Kim Jung-Joo (KOR)  11  
   John Jackson (ISV 4        John Jackson (ISV 0        
   Jack Culcay-Keth (GER 11        Kim Jung-Joo (KOR 10        
   Kim Jung-Joo (KOR +11  

FinalisterRedigera

  Semifinaler Final
                           
  1    Banteux (CUB) 17  
4    Silamu (CHN) 4  
       Banteux (CUB) 9
       Sarsekbayev (KAZ) 18
3    Sarsekbayev (KAZ) 10
  2    Jung-Joo (KOR) 6