Öppna huvudmenyn

Kulstötning för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004

Damernas kulstötning
vid de XXVIII:e olympiska sommarspelen
AnläggningOlympias antika stadion
Datum18 augusti
Deltagare38 från 29 nationer
Vinnarmärke19,59
Medaljörer
Guldmedalj Yumileidi Cumbá Kuba
Silvermedalj Nadine Kleinert Tyskland
← 2000   2008 →
Friidrott vid OS 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

KvalRedigera

q = kvalificerad till finalen
medaljörer i fet stil

Grupp ARedigera

Placering Totalt Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1 2   Yumileidi Cumbá (CUB) 19.10 19.10 m
2 4   Valerie Adams (NZL) 18.79 18.79 m
3 5   Nadine Kleinert (GER) 18.65 18.65 m
4 6   Krystyna Zabawska (POL) 18.05 18.61 18.61 m
5 8   Natallia Charaneka (BLR) 17.70 18.52 18.52 m
6 10   Misleydis González (CUB) 18.33 X 18.15 18.33 m
7 16   Laurence Manfredi (FRA) 17.78 17.05 17.20 17.78 m
8 17   Elisângela Adriano (BRA) 17.31 17.07 17.44 17.44 m
9 20   Zhang Xiaoyu (CHN) 17.03 17.22 16.21 17.22 m
10 23   Li Fengfeng (CHN) 16.80 16.36 16.90 16.90 m
11 24   Zhang Guirong (SIN) 16.58 16.51 X 16.58 m
12 26   Laura Gerraughty (USA) 15.94 X 16.47 16.47 m
13 27   Kimberly Barrett (JAM) 15.80 16.45 16.09 16.45 m
14 28   Lee Mi-Young (KOR) 15.76 16.35 X 16.35 m
15 33   Filiz Kadoğan (TUR) 15.20 14.73 X 15.20 m
16 34   Mariam Kevchisjvili (GEO) 14.10 15.02 15.06 15.06 m
17 35   Iolanta Uljeva (KAZ) 14.48 14.55 14.88 14.88 m
  Irina Korzjanenko (RUS) 19.43 19.43 m DSQ [1]
  Olga Sjtjukina (UZB) 14.44 m DSQ [2]
  1. ^ Irina Korzjanenko gick till final men var dopad och blev därmed diskvalificerad.
  2. ^ Olga Shchukina från Uzbekistan fick inte starta då hon varit dopad.

Grupp BRedigera

Placering Totalt Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1 1   Nadzeja Astaptjuk (BLR) 19.69 19.69 m
1 3   Cleopatra Borel (TRI) 18.90 18.90 m NR
1 7   Svetlana Kriveljova (RUS) 18.45 17.89 18.57 18.57 m
4 9   Lieja Tunks (NED) 18.38 X 18.33 18.38 m
5 11   Li Meiju (CHN) 18.16 18.01 18.13 18.16 m
6 12   Kalliopi Ouzouni (GRE) 18.03 17.87 X 18.03 m
7 13   Olga Rjabinkina (RUS) 18.00 X 17.99 18.00 m
8 14   Fior Vásquez (DOM) 16.00 17.99 17.08 17.99 m SB
9 15   Astrid Kumbernuss (GER) 17.89 17.52 17.86 17.89 m
10 18   Irini Terzoglou (GRE) 17.34 X 17.34 m
11 19   Oksana Zachartjuk (UKR) 17.19 17.28 X 17.28 m
12 21   Kristin Heaston (USA) 16.41 X 17.17 17.17 m
13 22   Nadine Beckel (GER) 17.11 17.03 X 17.11 m
14 25   Juttaporn Krasaeyan (THA) 16.45 16.49 16.22 16.49 m
15 29   Irache Quintanal (ESP) 15.27 15.99 15.52 15.99 m
16 30   Anelija Kumanova (BUL) 15.49 15.91 15.50 15.91 m
17 31   Chinatsu Mori (JPN) 15.86 14.59 X 15.86 m
18 32   Ana Po'uhila (TGA) 14.16 15.33 15.08 15.33 m
19 36   Éva Kürti (HUN) 14.60 X X 14.60 m

FinalRedigera

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3 4 5 6
    Yumileidi Cumbá (CUB) X 18.39 18.74 X X 19.59 19.59 m
    Nadine Kleinert (GER) 18.77 19.55 19.17 18.55 X X 19.55 m SB
    Svetlana Kriveljova (RUS) 18.55 19.49 19.29 19.15 19.20 18.44 19.49 m
4   Nadzeja Astaptjuk (BLR) 18.25 X 19.01 X X X 19.01 m
5   Natalia Choroneko (BLR) 18.82 18.09 18.87 17.80 18.59 18.96 18.96 m
6   Krystyna Zabawska (POL) X 17.97 18.64 X 18.60 X 18.64 m
7   Misleydis González (CUB) 17.33 18.25 18.59 18.52 X X 18.59 m
8   Valerie Adams (NZL) 18.56 X 17.93 18.56 m
9   Li Meiju (CHN) 17.82 17.61 18.37 18.37 m
10   Cleopatra Borel (TRI) 17.37 18.28 18.35 18.35 m
11   Lieja Tunks (NED) X 18.13 18.14 18.14 m
  Irina Korzjanenko (RUS) 20.41 20.70 21.06 20.04 X X 21.06 DSQ

RekordRedigera

VärldsrekordRedigera

  • Natalia Lisovskaja, Sovjetunionen - 22,63 - 7 juni 1987 - Moskva, Sovjetunionen

Olympiskt rekordRedigera

  • Ilona Slupianek, DDR – 22,41 - 24 juli 1980 - Moskva, Sovjetunionen

Tidigare vinnareRedigera

OSRedigera

  • 1896 - 1936: Ingen tävling
  • 1948 i London: Micheline Ostermeyer, Frankrike – 13,75
  • 1952 i Helsingfors: Galina Zybina, Sovjetunionen – 15,28
  • 1956 i Melbourne: Tamara Tysjkevitj, Sovjetunionen – 16,59
  • 1960 i Rom: Tamara Press, Sovjetunionen – 17,32
  • 1964 i Tokyo: Tamara Press, Sovjetunionen – 18,14
  • 1968 i Mexico City: Margitta Gummel, DDR – 19,61
  • 1972 i München: Nadezjda Tjizjova, Sovjetunionen – 21,03
  • 1976 i Montréal: Ivanka Hristova, Bulgarien – 21,16
  • 1980 i Moskva: Ilona Slupianek, DDR – 22,41
  • 1984 i Los Angeles: Claudia Losch, Västtyskland – 20,48
  • 1988 i Seoul: Natalia Lisovskaja, Sovjetunionen – 22,24
  • 1992 i Barcelona: Svetlana Kriveljova, Ryssland – 21,06
  • 1996 i Atlanta: Astrid Kumbernuss, Tyskland – 20,56
  • 2000 i Sydney: Janina Koroltjik, Vitryssland – 20,56

VMRedigera

  • 1983 i Helsingfors: Helena Fibingerova, Tjeckoslovakien – 21,05
  • 1987 i Rom: Natalia Lisovskaja, Sovjetunionen – 21,24
  • 1991 i Tokyo: Zhihong Huang, Kina – 20,83
  • 1993 i Stuttgart: Zhihong Huang, Kina – 20,57
  • 1995 i Göteborg: Astrid Kumbernuss, Tyskland – 21,22
  • 1997 i Aten: Astrid Kumbernuss, Tyskland – 20,71
  • 1999 i Sevilla: Astrid Kumbernuss, Tyskland – 19,85
  • 2001 i Edmonton: Janina Koroltjik, Vitryssland – 20,61
  • 2003 i Paris: Svetlana Kriveljova, Ryssland – 20,63