Öppna huvudmenyn

Algeriet i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 10 idrottare som blivit uttagna av Algeriets olympiska kommitté.[1]

Algeriet i olympiska spelen
Algeriet IOK-landskod

ALG
KommittéAlgeriets Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare61 deltagare i 10 sporter
FanbärareDjabir Saïd-Guerni
Medaljsummering
Guld
0
Silver
0
Brons
0
Totalt
0
Algeriet i olympiska sommarspelen
1896-196019641968197219761980198419881992199620002004200820122016
Algeriet i olympiska vinterspelen
1924-198819921994-200220062010  2014

Innehåll

BordtennisRedigera

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Mohamed Boudjadja Herrsingel   Kamal (IND)
L 1-4
Gick inte vidare
Mohamed Boudjadja
Abdel Hakim Djaziri
Herrdubbel i.u.   Arai/Yuzawa (JPN)
L 0-4
Gick inte vidare
Leila Boucetta Damsingel   Huang (TPE)
L 0-4
Gick inte vidare
Asma Menaifi
Souad Nechab
Damdubbel   Ben Kahia/Guenni (TUN)
L 2-4
Gick inte vidare


BoxningRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Mebarek Soltani Flugvikt   Balakshin (RUS)
L 15–26
Gick inte vidare
Malik Bouziane Bantamvikt   Hallab (FRA)
W 19–16
  Kovalev (RUS)
L 20–23
Gick inte vidare
Hadj Belkheir Fjädervikt   Tichtchenko (RUS)
L 17–37
Gick inte vidare
Fillali Nasserredine Lätt weltervikt   Georgiev (BUL)
L RSC
Gick inte vidare
Meskine Benamar Weltervikt   Martirosyan (USA)
L 20–45
Gick inte vidare
Kassel Nabil Mellanvikt   Abreu (BRA)
W 41–36
  Dirrell (USA)
L RSC
Gick inte vidare
Abdelhani Kensi Lätt tungvikt   Song (KOR)
W 25–19
  Haydarov (UZB)
L 19–31
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Herrarnas grekisk-romerska stil
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Samir Benchenaf 55 kg Pool 2
  Rivas (CUB)
 L 0-11
  Rangraz (IRI)
 L 0-10
3 Gick inte vidare

FriidrottRedigera

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Malik Louahla 200 meter 20,67 2 Q 20,93 7 Did not advance
Adem Hecini 400 meter 46,50 5 i.u. Did not advance
Nabil Madi 800 meter 1:47,5 5 i.u. Did not advance
Djabir Saïd-Guerni 1:45,9 3 q i.u. 1:45,8 1 Q 1:45,61 7
Tarek Boukensa 1 500 meter 3:37,94 5 Q i.u. DNF x Did not advance
Kamal Boulahfane 3:38,59 4 Q i.u. 3:41,27 5 Q 3:39,02 11
Mohamed Khaldi 3:42,47 12 i.u. Did not advance
Khoudir Aggoune 5 000 meter 13:29,37 10 i.u. Did not advance
Samir Moussaoui 12:24,98 8 q i.u. 14:02,01 14
Ali Saïdi-Sief 13:18,94 1 Q i.u. 13:32,57 10
Abdelhakim Maazouz 3 000 meter hinder 8:36,12 11 i.u. Did not advance
Saïd Belhout Maraton i.u. 2:22:32 49
Mustapha Bennacer i.u. DNF x
Rachid Ziar i.u. DNF x
Moussa Aouanouk 20 kilometer gång i.u. 1:28:38 31
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Abderrahmane Hammad Höjdhopp 2,25 =15 Gick inte vidare
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Nouria Merah Benida 1 500 meter DNS x i.u. Gick inte vidare
Nahida Touhami 4:06,41 8 q i.u. 4:07,21 8 Gick inte vidare
Souad Ait Salem 5 000 meter 16:02,10 16 i.u. Gick inte vidare
Souad Ait Salem 10 000 meter DNF x i.u. Gick inte vidare
Nasria Azaidj Maraton i.u. DNF x
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Baya Rahouli Tresteg 14,89 2 Q 14,86 6

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Abderrahmane Daidj Värja   Karuchenko (UKR)
L 6–15
Gick inte vidare
Sofiane el Azizi Florett   Dupree (USA)
W 16–15
  Guyart (FRA)
L 3–15
Gick inte vidare
Nassim Islam Bernaoui Sabel   Huang (CHN)
L 6–15
Gick inte vidare
Raouf Salim Bernaoui Sabel   Manetas (GRE)
L 10–15
Gick inte vidare
Reda Benchehima Sabel   Chen (CHN)
L 3–15
Gick inte vidare
Raouf Salim Bernaoui
Nassim Islam Bernaoui
Reda Benchehima
Sabel, lag i.u.   Grekland
L 25–45
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Zahra Gamir Värja   Branza (ROU)
L 14–15
Gick inte vidare
Wassila Redouane Saïd-Guerni Florett i.u.   Meng (CHN)
L 12–15
Gick inte vidare

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Omar Rebahi Extra lättvikt (-60 kg)   Donbay (KAZ)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Amar Meridja Halv lättvikt (-66 kg)   Mohamed (EGY)
W 1000–0001
  Vaks (ISR)
W 0010–0000
  Krnáč (SLO)
L 0000–1001
Gick inte vidare Omgång 1
BYE
Omgång 2
  Penas (ESP)
L 0001–0020
Gick inte vidare
Nouredinne Yagoubi Lättvikt (-73 kg)   Latu (TGA)
W 1111–0000
  Bilodid (UKR)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Amar Benikhlef Halv mellanvikt (-81 kg)   Aboumedan (EGY)
W 1020–0000
  Wanner (GER)
L 0000–1002
Gick inte vidare
Khaled Meddah Mellanvikt (-90 kg)   Honorato (BRA)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Sami Belgroun Halv tungvikt (-100 kg)   Ayala (PUR)
W 1010–0000
  Jikurauli (GEO)
L 0001–1010
Gick inte vidare
Mohamed Bouaichaoui Tungvikt (+100 kg)   Pertelson (EST)
L 0010–1010
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Soraya Haddad Extra lättvikt (-48 kg)   Ali (CAF)
W 1110–0000
  Zambrano (CUB)
W 1000–0000
  Tani (JPN)
L 0001–1101
Gick inte vidare Omgång 1
BYE
Omgång 2
  Karagiannopoulou (GRE)
L 0100-0101
Gick inte vidare
Salima Souakri Halv lättvikt (-52 kg)   Nareks (SLO)
W 0010–0001
  Xian (CHN)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Lila Latrous Lättvikt (-57 kg)   Liu (CHN)
L 0011–1100
Gick inte vidare
Rachida Ouer Dane Mellanvikt (-70 kg)   Qin (CHN)
L 0010–0110
Gick inte vidare

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Mohammed Aich Singelsculler 7:41,85 4 R 7:46,98 4 SD/E 7:22,05 5 FE 7:25,49 28

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Lamine Ouahab Herrsingel   Robredo (ESP)
L 3–6, 4–6
Gick inte vidare

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ALG/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)