Öppna huvudmenyn

Boxning vid olympiska sommarspelen 2004

Boxningen vid Olympiska sommarspelen 2004 avgjordes i Peristeri Olympic Boxing Hall, Aten.

Boxning vid
olympiska sommarspelen 2004
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt

Tävlingen var bara öppen för herrar och varje match avgjordes i fyra ronder om två minuter. Inga bronsmatcher förekom, utan de bägge boxare som förlorade respektive semifinal fick dela på bronset. Viktklassen lätt medelvikt togs bort från och med dessa olympiska spel.

MedaljsummeringRedigera

Klass Guld Silver Brons
Lätt flugvikt

Detaljer...

Yan Bhartelemy
  Kuba
Atagün Yalçınkaya
  Turkiet
Zou Shiming
  Kina
Sergej Kazakov
  Ryssland
Flugvikt

Detaljer...

Yuriorkis Gamboa
  Kuba
Jérôme Thomas
  Frankrike
Fuad Aslanov|
  Azerbajdzjan
Rustamhodza Rahimov
  Tyskland
Bantamvikt

Detaljer...

Guillermo Rigondeaux
  Kuba
Worapoj Petchkoom
  Thailand
Aghasi Mammadov
  Azerbajdzjan
Bahodirjon Sooltonov
  Uzbekistan
Fjädervikt

Detaljer...

Aleksej Tichttjenko
  Ryssland
Kim Song-Guk
  Nordkorea
Vitali Tajbert
  Tyskland
Jo Seok-Hwan
  Sydkorea
Lättvikt

Detaljer...

Mario Kindelán
  Kuba
Amir Khan
  Storbritannien
Serik Jelevov
  Kazakstan
Murat Chratjev
  Ryssland
Lätt weltervikt

Detaljer...

Manus Boonjumnong
  Thailand
Yudel Johnson
  Kuba
Boris Georgiev
  Bulgarien
Ionuţ Gheorghe
  Rumänien
Weltervikt

Detaljer...

Bachtijar Artajev
  Kazakstan
Lorenzo Aragón
  Kuba
Kim Jung-Joo
  Sydkorea
Oleg Sajtov
  Ryssland
Mellanvikt

Detaljer...

Gajdarbek Gajdarbekov
  Ryssland
Gennadij Golovkin
  Kazakstan
Suriya Prasathinphimai
  Thailand
Andre Dirrell
  USA
Lätt tungvikt

Detaljer...

Andre Ward
  USA
Magomed Aripgadjijev
  Vitryssland
Ahmed Ismail
  Egypten
Utkirbek Hajdarov
  Uzbekistan
Tungvikt

Detaljer...

Odlanier Solis
  Kuba
Viktar Zujev
  Vitryssland
Mohamed Elsayed
  Egypten
Naser Al Shami
  Syrien
Supertungvikt

Detaljer...

Aleksandr Povetkin
  Ryssland
Mohamed Aly
  Egypten
Michel López Núñez
  Kuba
Roberto Cammarelle
  Italien

MedaljfördelningRedigera

Medaljfördelning  
Placering Nation   Guld   Silver   Brons Totalt
1   Kuba 5 2 1 8
2   Ryssland 3 0 3 6
3   Kazakstan 1 1 1 3
3   Thailand 1 1 1 3
5   USA 1 0 1 2
6   Vitryssland 0 2 0 2
7   Egypten 0 1 2 3
8   Frankrike 0 1 0 1
8   Turkiet 0 1 0 1
8   Storbritannien 0 1 0 1
8   Nordkorea 0 1 0 1
12   Azerbajdzjan 0 0 2 2
12   Uzbekistan 0 0 2 2
12   Sydkorea 0 0 2 2
12   Tyskland 0 0 2 2
16   Italien 0 0 1 1
16   Kina 0 0 1 1
16   Rumänien 0 0 1 1
16   Bulgarien 0 0 1 1
16   Syrien 0 0 1 1