Öppna huvudmenyn

Mellanvikt i fristil för herrar i brottning vid olympiska sommarspelen 2004

Brottning vid
olympiska sommarspelen 2004
Wrestling pictogram.svg
Fristil
Flugvikt     damer
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar damer
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar damer
Tungvikt herrar damer
Supertungvikt herrar
Grekisk-romersk stil
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar
Tungvikt herrar
Supertungvikt herrar
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen mellanvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 27-28 augusti i Aten i Ano Liossia Olympic Hall.


MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

FörkortningarRedigera

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

UtslagningsronderRedigera

Grupp 1Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Majid Khodaei (IRI) 2 2 0 6 13
  Hidekazu Yokoyama (JPN) 2 1 1 4 12
  Anuj Kumar (IND) 2 0 2 2 6
Poäng KP
  Majid Khodaei (IRI) 5–1   Anuj Kumar (IND) 3–1 PP
  Hidekazu Yokoyama (JPN) 1–8   Majid Khodaei (IRI) 1–3 PP
  Anuj Kumar (IND) 5–11   Hidekazu Yokoyama (JPN) 1–3 PP

Grupp 2Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Cael Sanderson (USA) 2 2 0 6 13
  Siarhei Borchanka (BLR) 2 1 1 4 3
  Magomed Kurugliyev (KAZ) 2 0 2 2 3
Poäng KP
  Magomed Kurugliyev (KAZ) 1–2   Siarhei Borchanka (BLR) 1–3 PP
  Cael Sanderson (USA) 4–2   Magomed Kurugliyev (KAZ) 3–1 PP
  Siarhei Borchanka (BLR) 1–9   Cael Sanderson (USA) 1–3 PP

Grupp 3Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Lazaros Loizidis (GRE) 2 2 0 6 6
  Revaz Mindorashvili (GEO) 2 1 1 4 4
  Vincent Aka-Akesse (FRA) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Revaz Mindorashvili (GEO) 1–3   Lazaros Loizidis (GRE) 1–3 PP
  Vincent Aka-Akesse (FRA) 0–3   Revaz Mindorashvili (GEO) 0–3 PO
  Lazaros Loizidis (GRE) 3–0   Vincent Aka-Akesse (FRA) 3–0 PO

Grupp 4Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Yoel Romero (CUB) 2 2 0 7 13
  Davyd Bichinashvili (GER) 2 1 1 4 10
  Jeffrey Cobb (GUM) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Jeffrey Cobb (GUM) 0–10   Davyd Bichinashvili (GER) 0–4 ST
  Yoel Romero (CUB) 10–0   Jeffrey Cobb (GUM) 4–0 ST
  Davyd Bichinashvili (GER) 0–3   Yoel Romero (CUB) 0–3 PO

Grupp 5Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Taras Danko (UKR) 2 2 0 7 9
  Gökhan Yavaşer (TUR) 2 1 1 4 0
  Mamed Agaev (ARM) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Taras Danko (UKR) 3–0   Mamed Agaev (ARM) 4–0 EV
  Gökhan Yavaşer (TUR) 0–6   Taras Danko (UKR) 0–3 PO
  Mamed Agaev (ARM)   Gökhan Yavaşer (TUR) 0–4 EV

Grupp 6Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Moon Eui-Jae (KOR) 2 2 0 6 13
  Miroslav Gochev (BUL) 2 1 1 4 9
  Mogamed Ibragimov (MKD) 2 0 2 1 2
Poäng KP
  Mogamed Ibragimov (MKD) 0–4   Moon Eui-Jae (KOR) 0–3 PO
  Miroslav Gochev (BUL) 4–2   Mogamed Ibragimov (MKD) 3–1 PP
  Moon Eui-Jae (KOR) 9–5   Miroslav Gochev (BUL) 3–1 PP

Grupp 7Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Sazhid Sazhidov (RUS) 3 3 0 11 32
  Shamil Aliev (TJK) 3 2 1 6 10
  Nicolae Ghiţă (ROU) 3 1 2 4 16
  Matar Sène (SEN) 3 0 3 2 6
Poäng KP
  Sazhid Sazhidov (RUS) 17–0   Matar Sène (SEN) 4–0 ST
  Nicolae Ghiţă (ROU) 3–4   Shamil Aliev (TJK) 1–3 PP
  Sazhid Sazhidov (RUS) 10–2   Nicolae Ghiţă (ROU) 4–0 TO
  Matar Sène (SEN) 3–6   Shamil Aliev (TJK) 1–3 PP
  Sazhid Sazhidov (RUS) 5–0   Shamil Aliev (TJK) 3–0 PO
  Matar Sène (SEN) 3–11   Nicolae Ghiţă (ROU) 1–3 PP

UtslagningsträdRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
   Majid Khodaei (IRI)  5  
   Cael Sanderson (USA)  6        Cael Sanderson (USA)  3  
   Lazaros Loizidis (GRE)  1        Yoel Romero (CUB)  2  
   Yoel Romero (CUB)  3          Cael Sanderson (USA)  3
   Taras Danko (UKR)  1          Moon Eui-Jae (KOR)  1
   Moon Eui-Jae (KOR)  3        Moon Eui-Jae (KOR)  10
             Sazhid Sazhidov (RUS)  2     Bronsmatch
       
   Yoel Romero (CUB)  3
   Sazhid Sazhidov (RUS)  5
  5:e plats
                           
  1    Majid Khodaei (IRI) 3
4    Lazaros Loizidis (GRE) 0


KällorRedigera