Öppna huvudmenyn

Damernas individuella tävling i bågskytte vid olympiska sommarspelen 2004

Bågskytte vid
olympiska sommarspelen 2004
Archery pictogram.svg
Individuellt   herrar   damer  
Lag   herrar   damer

Den här artikeln behandlar damernas individuella tävling i bågskytte under olympiska sommarspelen 2004 i Aten.

Innehåll

MedaljörerRedigera

Klass Guld Silver Brons
Individuellt, damer   Park Sung-Hyun (KOR)   Lee Sung-Jin (KOR)   Alison Williamson (GBR)

ResultatRedigera

RankingrundaRedigera

Seed Tävlande Poäng Seed Tävlande Poäng Seed Tävlande Poäng
1   Park Sung Hyun (KOR) 682 23   Anja Hitzler (GER) 632 44   Janet Dykman (USA) 619
2   Lee Sung Jin (KOR) 675 24   Almudena Gallardo (ESP) 631 45   Chen Li Ju (TPE) 617
3   Yun Mi-Jin (KOR) 673 25   Zekiye Keskin Satir (TUR) 631 46   Puspitasari Rina Dewi (INA) 616
4   He Ying (CHN) 667 26   Viktoriya Beloslydtseva (KAZ) 629 47   Marie-Pier Beaudet (CAN) 616
5   Zhang Juanjuan (CHN) 663 27   Małgorzata Sobieraj (POL) 628 48   Olga Pilipova (KAZ) 616
6   Yuan Shu Chi (TPE) 658 28   Iwona Marcinkiewicz (POL) 628 49   Mari Piuva (FIN) 615
7   Justyna Mospinek (POL) 657 29   Melissa Jennison (AUS) 628 50   Elena Dostay (RUS) 609
8   Evangelia Psarra (GRE) 652 30   Alexandra Fouace (FRA) 627 51   Fotini Vavatsi (GRE) 609
9   Natalia Valeeva (ITA) 650 31   Bérengère Schuh (FRA) 626 52   Kirstin Jean Lewis (RSA) 606
10   Wu Hui Ju (TPE) 649 32   Mon Redee Sut Txi (MAS) 626 53   Sayoko Kawauchi (JPN) 601
11   Lin Sang (CHN) 647 33   Natalia Bolotova (RUS) 625 54   Tshering Chhoden (BHU) 600
12   Nataliya Burdeyna (UKR) 643 34   Elpida Romantzi (GRE) 624 55   Narguis Nabieva (TJK) 600
13   Dola Banerjee (IND) 642 35   Sayami Matsushita (JPN) 624 56   Jasmin Figueroa (PHI) 600
14   Tetyana Berezhna (UKR) 640 36   Stephanie Arnold (USA) 623 57   Jo-Ann Galbraith (AUS) 596
15   Margarita Galinovskaya (RUS) 639 37   Yukari Kawasaki (JPN) 622 58   Maydenia Sarduy (CUB) 595
16   Natalia Nasaridze (TUR) 639 38   Thin Thin Khaing (MYA) 622 59   Kateryna Palekha (UKR) 595
17   Naomi Folkard (GBR) 638 39   Deonne Bridger (AUS) 620 60   Aurore Trayan (FRA) 594
18   Cornelia Pfohl (GER) 638 40   Wiebke Nulle (GER) 620 61   Helen Palmer (GBR) 594
19   Jennifer Nichols (USA) 638 41   Khatuna Narimanidze (GEO) 620 62   Hanna Karasiova (BLR) 588
20   Sumangala Sharma (IND) 638 42   Damla Gunay (TUR) 620 63   Lamia Bahnasawy (EGY) 564
21   Alison Williamson (GBR) 637 43   Reena Kumari (IND) 620 64   May Mansour (EGY) 536
22   Kristine Esebua (GEO) 636

Sektion 1Redigera

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1    Park Sung Hyun (KOR)  154  
16    May Mansour (EGY)  102  
       Park (KOR)  165  
 
       Bolotova (RUS)  148  
8    Natalia Bolotova (RUS)  154
9    Mon Redee Sut Txi (MAS)  143  
       Park (KOR)  171  
       Folkard (GBR)  159  
5    Naomi Folkard (GBR)  139  
12    Olga Pilipova (KAZ)  128  
       Folkard (GBR)  156
 
       Piuva (FIN)  151  
4    Mari Piuva (FIN)  136
13    Natalia Nasaridze (TUR)  133  
       Park (KOR)  111
       Psarra (GRE)  101
6    Jasmin Figueroa (PHI)  132  
11    Natalia Valeeva (ITA)  130  
       Gallardo (ESP)  152
 
       Figueroa (PHI)  150  
3    Almudena Gallardo (ESP)  148
14    Khatuna Narimanidze (GEO)  132  
       Psarra (GRE)  160
       Gallardo (ESP)  152  
7    Zekiye Keskin Satir (TUR)  13510  
10    Wiebke Nulle (GER)  1357  
       Psarra (GRE)  163
 
       Satir (TUR)  161  
2    Evangelia Psarra (GRE)  138
15    Jo-Ann Galbraith (AUS)  116  

Sektion 2Redigera

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1    Zhang Juanjuan (CHN)  135  
16    Aurore Trayan (FRA)  122  
       Zhang (CHN)  166  
 
       Marcinkiewicz (POL)  157  
8    Iwona Marcinkiewicz (POL)  119
9    Yukari Kawasaki (JPN)  106  
       Williamson (GBR)  165  
       Zhang (CHN)  161  
5    Alison Williamson (GBR)  147  
12    Janet Dykman (USA)  121  
       Williamson (GBR)  154
 
       Kawauchi (JPN)  150  
4    Sayoko Kawauchi (JPN)  137
13    Nataliya Burdeyna (UKR)  129  
       Williamson (GBR)  109
       He (CHN)  89
6    Kirstin Jean Lewis (RSA)  141  
11    Dola Banerjee (IND)  131  
       Lewis (RSA)  157
 
       Sharma (IND)  153  
3    Sumangala Sharma (IND)  142
14    Chen Li Ju (TPE)  133  
       He (CHN)  156
       Lewis (RSA)  142  
7    Melissa Jennison (AUS)  132  
10    Stephanie Arnold (USA)  121  
       He (CHN)  1589
 
       Jennison (AUS)  1588  
2    He Ying (CHN)  141
15    Helen Palmer (GBR)  130  

Sektion 3Redigera

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1    Yun Mi-Jin (KOR)  162  
16    Hanna Karasiova (BLR)  155  
       Yun (KOR)  173  
 
       Matsushita (JPN)  149  
8    Sayami Matsushita (JPN)  165
9    Alexandra Fouace (FRA)  157  
       Yun (KOR)  168  
       Nichols (USA)  162  
5    Jennifer Nichols (USA)  160  
12    Puspitasari Rina Dewi (INA)  141  
       Nichols (USA)  163
 
       Berezhna (UKR)  160  
4    Tetyana Berezhna (UKR)  160
13    Fotini Vavatsi (GRE)  156  
       Yuan (TPE)  107
       Yun (KOR)  105
6    Tshering Chhoden (BHU)  159  
11    Lin Sang (CHN)  156  
       Kumari (IND)  1347
 
       Chhoden (BHU)  1344  
3    Reena Kumari (IND)  153
14    Kristine Esebua (GEO)  149  
       Yuan (TPE)  166
       Kumari (IND)  148  
7    Małgorzata Sobieraj (POL)  1519,9,8,9  
10    Thin Thin Khaing (MYA)  1519,9,8,7  
       Yuan (TPE)  158
 
       Sobieraj (POL)  149  
2    Yuan Shu Chi (TPE)  162
15    Kateryna Palekha (UKR)  158  


Sektion 4Redigera

  32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler
                                     
1    Justyna Mospinek (POL)  162  
16    Maydenia Sarduy (CUB)  145  
       Mospinek (POL)  163  
 
       Belosydtseva (KAZ)  155  
8    Viktoriya Beloslydtseva (KAZ)  150
9    Deonne Bridger (AUS)  145  
       Wu (TPE)  160  
       Mospinek (POL)  151  
5    Anja Hitzler (GER)  163  
12    Damla Gunay (TUR)  152  
       Wu (TPE)  1569
 
       Hitzler (GER)  1568  
4    Wu Hui Ju (TPE)  156
13    Narguis Nabieva (TJK)  142  
       Lee (KOR)  104
       Wu (TPE)  103
6    Galinovskaya (RUS)  153  
11    Elena Dostay (RUS)  136  
       Galivskaya (RUS)  158
 
       Pfohl (GER)  156  
3    Cornelia Pfohl (GER)  146
14    Marie-Pier Beaudet (CAN)  128  
       Lee (KOR)  165
       Galinovskaya (RUS)  163  
7    Elpida Romantzi (GRE)  151  
10    Bérengère Schuh (FRA)  143  
       Lee (KOR)  166
 
       Romantzi (GRE)  146  
2    Lee Sung Jin (KOR)  164
15    Lamia Bahnasawy (EGY)  127  


FinalerRedigera

  Semifinalwe Final
                           
  1    Park Sung Hyun (KOR) 110  
4    Alison Williamson (GBR) 100  
       Park Sung Hyun (KOR) 110
       Lee Sung Jin (KOR) 108
3    Lee Sung Jin (KOR) 104
  2    Yuan Shu Chi (TPE) 98  
Bronsmatch
  Alison Williamson (GBR)  105
  Yuan Shu Chi (TPE) 104