Öppna huvudmenyn

Thailand i olympiska sommarspelen 2004 bestod 42 av idrottare som blivit uttagna av Thailands olympiska kommitté.[1]

Thailand i olympiska spelen
Thailand IOK-landskod

THA
KommittéThailands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare42 deltagare i 13 sporter
FanbärareParadorn Srichaphan
Medaljsummering
Guld
3
Silver
1
Brons
4
Totalt
8

Placering
25:e
Thailand i olympiska sommarspelen
1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Thailand i olympiska vinterspelen
2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll


BadmintonRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
(5) Sudket Prapakamol
Saralee Thungthongkam
Mixeddubbel Bye   Frederik Bergstrom
Johanna Persson (SWE)
L (3-15,17-14,3-15)
Gick inte vidare
Salakjit Ponsana Damsingel   Miho Tanaka (JPN)
W (11-7,5-11,11--8)
  (1) Gong Ruina (CHN)
L (8-11,3-11)
Gick inte vidare
Damdubbel Doubles   Denyse Julien
Anna Rice (CAN)
W (15-3,15-4)
  (8) Chikako Nakayama
Keiko Yoshitomi (JPN)
W (15-4,15-11)
  (1) Zhang Jiewen
Yang Wei (MAS)
L (2-15,4-15)
Gick inte vidare
Boonsak Ponsana Herrsingel   Chris Dednam (RSA)
W (15-1,15-0)
  (5) Lee Hyun-Il (KOR)
W (15-11,15-13)
  Ronald Susilo (SIN)
W (15-10,15-1)
  Taufik Hidayat (INA)
L (9-15,2-15)
  (8) Sony Dwi Kuncoro (INA)
L (11-15,16-17)
4:a
Pramote Teerawiwatana
Tesana Panvisvas
Herrsingel   Ashley Brehaut
Travis Denney (AUS)
W (15-3,15-9)
  (4) Choong Tan Fook
Lee Wan Wah (MAS)
L (10-15,13-15)
Gick inte vidare
Sudket Prapakamol
Patapol Ngernsrisuk
Herrdubbel   Anthony Clark
Nathan Robertson (GBR)
L (5-15,9-15)
Gick inte vidare

BordtennisRedigera

Damsingel

BoxningRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Suban Pannon Lätt flugvikt   Salim Salimov (BUL)
W 26:14
  Yan Bhartelemy Varela (CUB)
L 14:23
Gick inte vidare
Somjit Jongjohor Flugvikt   Kim Ki-Suk (KOR)
W 22:12
  Yuriorkis Gamboa Toledano (CUB)
L 21:26
Gick inte vidare
Worapoj Petchkoom Bantamvikt   Kim Won-Il (KOR)
W RSCOS
  Khavazhi Khatsigov (BEL)
W 33:18
  Nestor Bolum (NGR)
W 29:14
  Aghasi Mammadov (AZE)
W 27:19
  Guillermo Rigondeaux Ortiz (CUB)
L 13:22
 
Somluck Kamsing Fjädervikt   Benoit Gaudet (CAN)
L 17:32
Gick inte vidare
Manus Boonjumnong Lätt weltervikt   Spyridon Ioannidis (GRE)
W 28:16
  Romeo Brin (PHI)
W 29:15
  Willy Blain (FRA)
W 20:8
  Ionut Gheorghe (ROM)
W 30:9
  Yudel Johnson Cedeno (CUB)
W 17:11
 
Suriya Prasathinphimai Mellanvikt   Joseph Lubega (UGA)
W 30:21
  Javid Taghiyev (AZE)
W +19:19
  Oleg Mashkin (UKR)
W 28:22
  Gaydarbek Gaydarbekov (RUS)
L 18:24
Gick inte vidare  

FriidrottRedigera

Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering
Trecia Roberts 100 meter häck 13.80 34th Gick inte vidare 34:a
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Noengrothai Chaipetch Höjdhopp 1.89 21st Gick inte vidare 21:a
Juttaporn Krasaeyan Kulstötning 16.49 25:a Gick inte vidare 25:a


FäktningRedigera

Värja, herrar

Sabel, herrar

RidsportRedigera

FälttävlanRedigera

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Carlos Grave Laughton Hills Individuell fälttävlan 72,80 70 12,80 85,60 49 11,00 96,60 46 Gick inte vidare 96,60 46

RoddRedigera

Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Phuttharaksa Nikree Singelsculler 8:24,03 5 R 7:53,52 5 SC/D 8:17,13 5 FD 8:00,44 22

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Arun Homraruen Mistral 14 28 20 DSQ 15 30 26 21 17 13 5 189 21

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ussadate Sutthikunkarn Herrarnas −58 kg   Mouroutsos (GRE)
L 2–5
Gick inte vidare
Kriangkrai Noikoed Herrarnas −80 kg   Karami (IRI)
L 12–16
Gick inte vidare
Yaowapa Boorapolchai Damernas −49 kg   Yagüe (ESP)
W 9–5
  Labrada (CUB)
L 1–3
Gick inte vidare Bye   Gonda (CAN)
W 2–(−1)
  Mora (COL)
W 2–1
 
Nootcharin Sukkhongdumnoen Damernas −57 kg   Athanasopoulou (GRE)
W 6–6 SUP
  Chi S-J (TPE)
W 2–1
  Abdallah (USA)
L 7–7 SUP
Bye   Reyes (ESP)
L 3–6
Gick inte vidare 5

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Paradorn Srichaphan Herrsingel   Johansson (SWE)
L 2–6, 3–6
Gick inte vidare
Tamarine Tanasugarn Damsingel   Widjaja (INA)
L 6–1, 2–6, 1–6
Gick inte vidare

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/THA/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)