Öppna huvudmenyn

Japan i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 306 idrottare som blivit uttagna av Japans olympiska kommitté.[1]

Japan i olympiska spelen
Japan IOK-landskod

JPN
KommittéJapans Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare306 deltagare i 31 sporter
FanbärareKyoko Hamaguchi
Medaljsummering
Guld
16
Silver
9
Brons
12
Totalt
37

Placering
5:e
Japan i olympiska sommarspelen
1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Japan i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Innehåll

BadmintonRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Shōji Satō Herrsingel   Bao (CHN)
L 6-15, 5-15
Gick inte vidare
Hidetaka Yamada   Hidayat (INA)
L 8-15, 10-15
Gick inte vidare
Keita Masuda
Tadashi Ohtsuka
Herrdubbel BYE   Cai/Fu (CHN)
L 7-15, 17-16, 9-15
Gick inte vidare
Kaori Mori Damsingel   Nieminen (FIN)
W 11-5, 11-4
  Zhou (CHN)
L 2-11, 4-11
Gick inte vidare
Miho Tanaka   Ponsana (INA)
L 7-11, 11-5, 8-11
Gick inte vidare
Kanako Yonekura   Martin (DEN)
L 4-11, 7-11
Gick inte vidare
Chikako Nakayama
Keiko Yoshitomi
Damdubbel BYE   Chankrachangwong/
Thungthongkam (THA)
L 4-15, 11-15
Gick inte vidare
Seiko Yamada
Shizuka Yamamoto
  Chin/Wong (MAS)
L 7-15, 9-15
Gick inte vidare
Tadashi Ohtsuka
Shizuka Yamamoto
Mixeddubbel   Blair/Munt (GBR)
L 15-13, 7-15, 13-15
Gick inte vidare

BasebollRedigera

I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Japan, Kuba, Kanada och Australien) gick vidare.

Nation Segrar Förluster Tiebreaker
  Japan 6 1 1-0
  Kuba 6 1 0-1
  Kanada 5 2
  Australien 4 3
  Kina-Taipei 3 4
  Nederländerna 2 5
  Grekland 1 6 1-0
  Italien 1 6 0-1
Slutspel
Semifinaler Final
24 augusti
   Australien 3  
   Japan 0  
 
25 augusti
       Australien 2
     Kuba 6
24 augusti
   USA 3
   Sydkorea 2  
27 september
Resultat
  Japan 11 - 2   Kanada

BasketRedigera

Damer
Lag Vinster Förluster Poäng Första Tiebreaker
Särskiljning av lika lag
  Australien 5 0 10
  Ryssland 4 1 9
  Brasilien 3 2 8
  Grekland 2 3 7
  Japan 1 4 6
  Nigeria 0 5 5 0-1
14 augusti
16:45
  Japan 62–128   Brasilien    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 950
Domare:
Giampaolo Cicoria (Italien)
Abreu Joao (Mozambique)
Resultat efter kvart: 22–26, 3–36, 17–33, 20–33
Pts: Hamaguchi 23
Rebs: Yano 5
Asts: Kusuda, Nagata 2
Pts: Oliveira 25
Rebs: Oliveira 13
Asts: Pinto 7
16 augusti
11:15
  Nigeria 73–79   Japan    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 400
Domare:
Elizabeth Sisk (USA)
Dallas Pickering (Nya Zeeland)
Resultat efter kvart: 22–22, 24–23, 16–20, 11–14
Pts: Udoka 19
Rebs: Udoka 16
Asts: Four players 1
Pts: Yano 21
Rebs: Kusuda, Yano 6
Asts: Kusuda, Hamaguchi 4
18 augusti
11:15
  Japan 78–97   Australien    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 500
Domare:
Alejandro Chiti (Argentina)
Song Yanping (Kina)
Resultat efter kvart: 20–26, 15–30, 10–26, 33–15
Pts: Oga 21
Rebs: Yano 4
Asts: Kawabata, Tachikawa 2
Pts: Jackson 31
Rebs: Jackson 9
Asts: Tranquilli 5
20 augusti
9:00
  Ryssland 94–71   Japan    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 185
Domare:
Abdelillah Chlif (Marocko)
Kim Ja Ok (Sydkorea)
Resultat efter kvart: 29–21, 21–15, 24–15, 20–20
Pts: Baranova 22
Rebs: Stepanova 12
Asts: Sjtjegoleva 3
Pts: Hamaguchi 14
Rebs: Yabuuchi 4
Asts: Oyama, Tachikawa 2
22 augusti
16:45
  Grekland 93–91   Japan    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 7 223
Domare:
Chantal Julien (Frankrike)
Michael Aylen (Australien)
Resultat efter kvart: 27–15, 20–26, 16–22, 30–28
Pts: Maltsi 33
Rebs: Maltsi 11
Asts: Kalentzou 3
Pts: Yano 28
Rebs: Kusuda 5
Asts: Kusuda

BordtennisRedigera

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Ai Fujinuma Damsingel BYE   Wu (DOM)
W 4-0
  Liu (AUT)
W 4-3
  Zhang (SIN)
L 2-4
Gick inte vidare
Ai Fukuhara BYE   Miao (AUS)
W 4-3
  Jun (USA)
W 4-0
  Kim (KOR)
L 1-4
Gick inte vidare
Aya Umemura BYE   Schopp (GER)
W 4-2
  Li (SIN)
L 2-4
Gick inte vidare
Ai Fujinuma
Aya Umemura
Damdubbel BYE   Lau/Lin (HKG)
W 4-2
  Guo/Niu (CHN)
L 2-4
Gick inte vidare
Shu Arai Herrsingel   Liu (ARG)
L 1-4
Gick inte vidare
Koji Matsushita   Brown (AUS)
W 4-0
  Heister (NED)
W 4-0
  Ryu (KOR)
L 0-4
Gick inte vidare
Ryo Yuzawa   Lin (DOM)
L 1-4
Gick inte vidare
Shu Arai
Ryo Yuzawa
Herrdubbel i.u.   Boudjadja/Djaziri (ALG)
W 4-0
  Boll/Fejer-Konnerth (GER)
L 0-4
Gick inte vidare
Akira Kito
Toshio Tasaki
i.u. BYE   Gionis/Kreanga (GRE)
W 4-3
  Grujić/Karakašević (SCG)
L 1-4
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Toshiyuki Igarashi Lätt flugvikt   Kebede (ETH)
L 21-26
Gick inte vidare

BrottningRedigera

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Första omgången Avancemang Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Chikara Tanabe 55 kg Pool 4
  Abdullayev (AZE)
W 5-2
  Dutt (IND)
W 4-3
1 Q   Kim (KOR)
W 10-0
  Abas (USA)
L 0-3
Bronsmatch
  Kardanov (GRE)
W 7-0
 
Kenji Inoue 60 kg Pool 6
  Zakhartdinov (UZB)
L 2-3
  Jung (KOR)
W 7-2
  Cikel (AUT)
W 13-0
1 Q BYE   Mostafa-Jokar (IRI)
L 4-5
Bronsmatch
  Fedoryshyn (UKR)
W 6-5
 
Kazuhiko Ikematsu 66 kg Pool 1
  Jessey (NGR)
W TO
  Baek (KOR)
W 4-3
1 Q   Spiridonov (KAZ)
L 2-3
Gick inte vidare Match om femte plats
  Taskoudis (GRE)
W 6-4
5
Kunihiko Obata 74 kg Pool 1
  Maan (IND)
W 8-0
  Fundora (CUB)
L 0-8
2 Gick inte vidare
Hidekazu Yokoyama 84 kg Pool 1
  Khodaei (IRI)
L 1-8
  Kumar (IND)
W 11-5
2 Gick inte vidare
Damernas fristil
Idrottare Gren Första omgången Avancemang Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Chiharu Icho 48 kg Pool 1
  Belisle (CAN)
W 12-0
  Wagner (GER)
W TO
1 Q   Berthenet (FRA)
W 12-1
Final
  Merleni (UKR)
L 2-2
 
Saori Yoshida 55 kg Pool 3
  Sun (CHN)
W 11-0
  Giampiccolo (ITA)
W 10-0
1 Q   Gomis (FRA)
W 7-6
Final
  Verbeek (CAN)
W 6-0
 
Kaori Icho 63 kg Pool 4
  Golovchenko (UKR)
W 10-0
  Kartashova (RUS)
W 6-2
1 Q   Legrand (FRA)
W 4-0
Gold Medal Final
  McMann (USA)
W 3-2
 
Kyoko Hamaguchi 72 kg Pool 4
  Montgomery (USA)
W 8-4
  Zlateva (BUL)
W 10-0
1 Q   Wang (CHN)
L 4-6
Bronsmatch
  Saenko (UKR)
W 4-0
 
Grekisk-romersk
Idrottare Gren Första omgången Avancemang Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Masatoshi Toyota 55 kg Pool 1
  Majoros (HUN)
L 3-5
  Ramírez (DOM)
W 11-0
2 Gick inte vidare
Makoto Sasamoto 60 kg Pool 4
  Guzman (PER)
W 11-0
  Štefanek (SCG)
W 9-1
1 Q   Nazaryan (BUL)
L 3-5
Gick inte vidare Match om femte plats
  Koizhaiganov (KAZ)
W 4-0
5
Katsuhiko Nagata 74 kg Pool 2
  Kobonov (KGZ)
L 2-3
  Yli-Hannuksela (FIN)
L 0-3
3 Gick inte vidare
Shingo Matsumoto 84 kg Pool 6
  Abrahamian (SWE)
L 0-5
  Kenjeev (KGZ)
W 7-1
  Bátky (SVK)
W 3-1
2 Gick inte vidare

BågskytteRedigera

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Takaharu Furukawa Individuellt 646 37   Yong (CHN)
W 146-143
  Jang (KOR)
L 163-166
Gick inte vidare
Yuji Hamano 660 17   Prasad (IND)
L 150-155
Gick inte vidare
Hiroshi Yamamoto 664 9   Fisseux (FRA)
W 155-147
  Frangilli (ITA)
W 162-154
  Serdyuk (UKR)
W 168-160
  Im (KOR)
W 111-110
  Cuddihy (AUS)
W 115-115 (10-9)
Final
  Galiazzo (ITA)
L 109-111
 
Takaharu Furukawa
Yuji Hamano
Hiroshi Yamamoto
Lagtävling 1970 5 i.u.   Frankrike
W 254-241
  Ukraina
L 236-242
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Yukari Kawasaki Individuellt 622 37   Marcinkiewicz (POL)
L 106-119
Gick inte vidare
Sayoko Kawauchi 601 53   Burdeyna (UKR)
W 137-129
  Williamson (GBR)
L 150-154
Gick inte vidare
Sayami Matsushita 624 35   Fouace (FRA)
W 165-157
  Yun (KOR)
L 149-173
Gick inte vidare
Yukari Kawasaki
Sayoko Kawauchi
Sayami Matsushita
Lagtävling 1847 14 i.u.   Kinesiska Taipei
L 226-240
Gick inte vidare

CyklingRedigera

MountainbikeRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Yukari Nakagome Damernas terränglopp
Kenji Takeya Herrarnas terränglopp

LandsvägRedigera

Herrar
Idrottare Gren Tid Placering
Shinri Suzuki Herrarnas linjelopp DNF x
Yasutaka Tashiro 5:50:35 56
Damer
Idrottare Gren Tid Placering
Miyoko Karami Damernas linjelopp 3:30:30 41
Shinri Suzuki 3:25:42 20

BanaRedigera

Keirin
Idrottare Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Toshiaki Fushimi Herrarnas keirin Heat 1
6
Återkval
5
Gick inte vidare
Tempolopp
Cyklist Gren Kval Matchomgång Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Sayuri Osuga Damernas tempolopp i.u. 35.045 10
Sprint
Idrottare Gren Kval Första omgången Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Tomohiro Nagatsuka Herrarnas sprint 10.646
67.631 km/hr
14 Q
Drog sig ur
Poänglopp
Idrottare Gren Poäng Placering
Toshiaki Fushimi
Masaki Inoue
Tomohiro Nagatsuka
Herrarnas lagsprint 44.355 3 Q 44.081 2 Q Gold Medal Final
44.246
 
Makoto Iijima Herrarnas poänglopp i.u. 0 Extravarv
13 poäbf
16

FotbollRedigera

Herrar
Nr Namn Födelsedatum Ålder Matcher Mål      
Målvakter
1 Hitoshi Sogahata 02.08.1979 25 3 0 1 0 0
18 Takaya Kurokawa 07.04.1981 23 0 0 0 0 0
Försvarare
2 Marcus Tulio Tanaka 24.04.1981 24 3 0 0 0 0
3 Teruyuki Moniwa 08.09.1981 22 3 0 0 0 0
4 Daisuke Nasu 10.10.1981 22 2 0 0 0 0
15 Yuhei Tokunaga 25.09.1983 20 2 0 1 0 0
12 Naoya Kikuchi 24.11.1984 19 1 0 0 0 0
Mittfältare
8 Shinji Ono 27.09.1979 24 3 2 1 0 0
7 Koji Morisaki 09.05.1981 23 3 0 0 0 0
10 Daisuke Matsui 11.05.1981 23 3 0 0 0 0
14 Naohiro Ishikawa 12.05.1981 23 1 0 0 0 0
13 Yuichi Komano 25.06.1981 23 0 0 0 0 0
5 Yuki Abe 06.09.1981 22 2 1 0 0 0
6 Yasuyuki Konno 25.01.1983 21 3 0 1 0 0
Anfallare
9 Daiki Takamatsu 08.09.1981 23 3 1 1 0 0
16 Yoshito Okubo 09.06.1982 22 3 2 1 0 0
11 Tatsuya Tanaka 27.11.1982 21 3 0 1 0 0
17 Sota Hirayama 06.06.1985 19 1 0 0 0 0
Coach
Masakuni Yamamoto 04.04.1958 46
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
  Paraguay 3 2 0 1 6 5 +1 6
  Italien 3 1 1 1 5 5 0 4
  Ghana 3 1 1 1 4 4 0 4
  Japan 3 1 0 2 6 7 −1 3
12 augusti 2004   Paraguay 4 – 3   Japan Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
20:30 Publik: 5,381
Domare: Essam Abd El Fatah (Egypten)

15 augusti 2004   Japan 2 – 3   Italien Panthessaliko Stadium, Volos
20:30 Rapport Publik: 9,487
Domare: Jorge Larrionda (Uruguay)

18 augusti 2004   Japan 1 – 0   Ghana Panthessaliko Stadium, Volos
20:30 Rapport Publik: 6,813
Domare: Kyros Vassaras (Grekland)
Damer
Nr Namn Klubb 2004 Födelsedatum Ålder Spelade Mål Y Y/R R
Målvakter
1 Nozomi Yamago Saitama Reinas 16 januari 1975 29 3 0 0 0 0
18 Shiho Onodera NTV Beleza 18 november 1973 23 0 0 0 0 0
Försvarare
4 Yumi Obe YKK AP Tohoku Flappers 15 februari 1975 29 0 0 0 0 0
3 Hiromi Isozaki Tasaki Perule F.C. 22 december 1975 28 3 0 0 0 0
5 Naoko Kawakami Tasaki Perule F.C. 16 november 1977 26 3 0 0 0 0
12 Yasuyo Yamagishi Iga F.C. Kunoichi 28 november 1979 24 3 0 0 0 0
13 Aya Shimokozuru Speranza F.C. Takatsuki 7 juni 1982 22 3 0 0 0 0
2 Kyoko Yano Kanagawa University 3 juni 1984 20 1 0 0 0 0
Mittfältare
6 Tomoe Sakai NTV Beleza 27 maj 1978 26 3 0 0 0 0
8 Tomomi Miyamoto Iga F.C. Kunoichi 31 december 1978 25 3 0 0 0 0
15 Miyuki Yanagita Tasaki Perule F.C. 11 april 1981 23 3 0 0 0 0
16 Yayoi kobayashi NTV Beleza 18 september 1981 22 3 0 0 0 0
7 Emi Yamamoto Tasaki Perule F.C. 9 mars 1982 22 2 1 0 0 0
17 Kozue Ando Saitama Reinas 9 juli 1982 21 1 0 0 0 0
Anfallare
10 Homare Sawa NTV Beleza 6 september 1978 25 3 0 0 0 0
11 Mio Otani Tasaki Perule F.C. 5 maj 1979 25 3 0 0 0 0
9 Eriko Arakawa NTV Beleza 30 oktober 1979 24 3 1 0 0 0
14 Karina Maruyama Nippon Sport Science University 26 mars 1983 21 3 0 0 0 0
Coach
Eiji Ueda 22 december 1953 50
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
  Sverige 2 1 0 1 2 2 0 3
  Nigeria 2 1 0 1 2 2 0 3
  Japan 2 1 0 1 1 1 0 3
11 augusti 2004
18:00
  Sverige 0 – 1   Japan Panthessaliko Stadium, Volos
Rapport Arakawa   24′ Publik: 10.104
Domare: Gaye (Sengeal)

14 augusti 2004
18:00
  Japan 0 – 1   Nigeria Karaiskaki Stadium, Pireaus
Rapport Okolo   55′ Publik: 14.126
Domare: Ferreira-James (Guyana)
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
20 augusti - Patras        
   Tyskland    2
23 augusti - Heraklio
   Nigeria    1  
   Tyskland    1
20 augusti - Thessaloniki
     USA    2  
   USA    2
26 augusti - Aten
   Japan    1  
   USA    2
20 augusti - Heraklio
     Brasilien    1
   Mexiko    0
23 augusti - Patras
   Brasilien    5  
   Sverige    0 Bronsmatch
20 augusti - Volos
     Brasilien    1  
   Sverige    2    Tyskland    1
   Australien    1      Sverige    0
26 augusti - Aten

FriidrottRedigera

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Nobuharu Asahara 100 meter 10.33 1 Q 10.24 4 Gick inte vidare
Shingo Suetsugu 10.27 3 Q 10.19 5 Gick inte vidare
Hiroyasu Tsuchie 10.37 5 Gick inte vidare
Ryo Matsuda 200 meter 24.59 8 Gick inte vidare
Shinji Takahira 21.05 6 Gick inte vidare
Jun Osakada 400 meter 46.39 5 i.u. Gick inte vidare
Mitsuhiro Sato 46.70 6 i.u. Gick inte vidare
Yuki Yamaguchi 46.16 5 i.u. Gick inte vidare
Ryuji Ono 10 000 meter i.u. 29:06.50 19
Masato Naito 110 meter häck 13.56 5 q 13.54 6 Gick inte vidare
Satoru Tanigawa 13.39 NR 3 Q 13.70 7 Gick inte vidare
Dai Tamesue 400 meter häck 48.80 3 Q i.u. 48.46 3 Gick inte vidare
Ken Yoshizawa 50.95 6 i.u. Gick inte vidare
Ryuji Ono 3 000 meter hinder 8:29.07 6 i.u. Gick inte vidare
Shigeru Aburaya Maraton i.u. 2:13:11 5
Tomoaki Kunichika i.u. 2:21:13 42
Toshinari Suwa i.u. 2:13:24 6
Takayuki Tanii 20 kilometer gång i.u. 1:23:38 15
Yuki Yamazaki i.u. DNF x
Takayuki Tanii 50 kilometer gång i.u. DSQ x
Yuki Yamazaki i.u. 3:57:00 16
Hiroyasu Tsuchie
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Nobuharu Asahara
4 x 100 meter 38.53 5 q i.u. 38.49 4
Yuki Yamaguchi
Jun Osakada
Tomohiro Ito
Mitsuhiro Sato
4 x 400 meter 3:02.71 2 Q i.u. 3:00.99 4
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Daichi Sawano Stavhopp 5.70 15 Q 5.55 =13
Shinichi Terano Längdhopp 7.70 29 Gick inte vidare
Takanori Sugibayashi Tresteg 15.95 38 Gick inte vidare
Koji Murofushi Släggkastning 79.55 3 Q 82.91  
Yukifumi Murakami Spjutkastning 78.59 18 Gick inte vidare
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Miho Sugimori 800 meter 2:02.82 6 i.u. Gick inte vidare
Kayoko Fukushi 10 000 meter i.u. 33:48.66 26
Harumi Hiroyama i.u. 32:15.12 18
Megumi Oshima i.u. 31:42.18 13
Mizuki Noguchi Maraton i.u. 2:26:20  
Naoko Sakamoto i.u. 2:31:43 7
Reiko Tosa i.u. 2:28:44 5
Mayumi Kawasaki 20 kilometer gång i.u. 1:37:56 40
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Takayo Kondo Stavhopp 4.15 32 Gick inte vidare
Maho Hanaoka Längdhopp 6.31 34 Gick inte vidare
Chinatsu Mori Kulstötning 15.86 31 Gick inte vidare
Yuka Murofushi Släggkastning 65.33 27 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Yuki Nakata Resultat 13.94 1.76 11.54 25.76 NM 39.75 2:18.46 4871 28
Poäng 987 928 631 818 0 662 845

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Yuki Ota Florett BYE   Chumacero (MEX)
W 15-9
  Ganeyev (RUS)
L 8-15
Gick inte vidare
Masashi Nagara Sabel   Basmatzian (GRE)
W 15-8
  Pozdnyakov (RUS)
L 9-15
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Megumi Harada Individual Épée   Wilson (RSA)
W 15-6
  Cascioli (ITA)
L 14-15
Did not advance
Chieko Sugawara Florett i.u.   Carbone (ARG)
W 15-6
  Trillini (ITA)
L 2-15
Gick inte vidare
Madoka Hisagae Sabel i.u.   Nagy (HUN)
W 15-14
  Zagunis (USA)
L 13-15
Gick inte vidare

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Herrar
Mångkamp, lag
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Takehiro Kashima 9.150 9.812 Q i.u. 9.625 9.475 9.737 i.u. Gick inte vidare
Hisashi Mizutori i.u. 9.450 9.650 9.500 i.u. 9.737 i.u. Gick inte vidare
Daisuke Nakano 9.725 Q i.u. 9.012 i.u. 9.800 Q 9.775 Q i.u. Gick inte vidare
Hiroyuki Tomita 8.987 9.750 Q 9.750 Q 9.650 9.787 Q 9.725 Q 57.649 3 Q 9.062 9.737 9.762 9.625 9.637 9.662 57.485 6
Naoya Tsukahara 9.725 9.687 9.700 9.425 9.650 i.u. i.u. Gick inte vidare
Isao Yoneda 9.725 Q 8.450 9.625 9.637 9.687 9.800 Q 56.924 10 Q 9.650 9.575 9.337 9.700 9.612 9.025 56.899 10
Totalt 38.325 38.699 38.725 38.412 38.924 39.049 232.134 1 Q Se nedan
Mångkamp, lag: final
Idrottare Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Takehiro Kashima i.u. 9.750 i.u. 9.600 9.737 9.825 173.821  
Hisashi Mizutori i.u. i.u. 9.625 i.u. i.u. i.u.
Daisuke Nakano 9.412 i.u. i.u. i.u. i.u. i.u.
Hiroyuki Tomita i.u. 9.675 9.787 9.687 9.700 9.850
Naoya Tsukahara 9.312 9.650 9.712 i.u. 9.575 i.u.
Isao Yoneda 9.587 i.u. i.u. 9.550 i.u. 9.787
Totalt 28.311 29.075 29.124 28.837 29.012 29.462
Individuella finaler
Gymnast Redskap Poäng Placering
Daisuke Nakano Fristående 9.712 6
Isao Yoneda 9.662 7
Takehiro Kashima Bygelhäst 9.787  
Hiroyuki Tomita 9.062 8
Hiroyuki Tomita Ringar 9.800 4
Daisuke Nakano Barr 9.762 5
Hiroyuki Tomita 9.775  
Daisuke Nakano Räck 8.750 9
Isao Yoneda 9.787  
Damer
Mångkamp,ind.
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Manami Ishizaka 9.125 9.187 8.637 9.262 36.211 33 Gick inte vidare
Kyoko Oshima 8.662 9.362 8.437 8.500 34.961 51 Gick inte vidare

RytmiskRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering
Yukari Murata Individuellt 21.775 22.425 22.400 21.550 88.150 18 Gick inte vidare

TrampolinRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Haruka Hirota Damer 26.90 36.10 63.00 7 Q 37.20 7

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Tadahiro Nomura Extra lättvikt (-60 kg)   Lara (DOM)
W 1120-0000
  Gussenberg (GER)
W 1000-0000
  Albarracín (ARG)
W 1000-0000
  Tsagaanbaatar (MGL)
W 1000-0000
i.u. Final
  Khergiani (GEO)
W 0100-0001
 
Masato Uchishiba Halv lättvikt (-66 kg)   Lencina (ARG)
W 1011-0000
  Dashdavaa (MGL)
W 1001-0000
  Dzhafarov (RUS)
W 1001-0000
  Georgiev (BUL)
W 1000-0000
i.u. Final
  Krnáč (SVK)
W 1000-0000
 
Masahiro Takamatsu Lättvikt (-73 kg)   Kevkhishvili (GEO)
L 0010-0101
Gick inte vidare
Masahiko Tomouchi Halv mellanvikt (-81 kg)   Nossov (RUS)
L 0001-0201
Gick inte vidare Omgång 1
  Meloni (ITA)
L 0001-0102
Gick inte vidare
Hiroshi Izumi Mellanvikt (-90 kg)   Kukharenka (BLR)
W 1000-0000
  Iliadis (GRE)
W 1010-0010
  Costa (ARG)
W 0001-0000
  Hwang (KOR)
W 0101-0001
i.u. Final
  Zviadauri (GEO)
L 0000-1001
 
Kosei Inoue Halv tungvikt (-100 kg) Preliminary Match
  Mekić (BIH)
W 1010-0000
Omgång of 32
  Kovács (HUN)
W 0002-0001
  Kelly (AUS)
W 1000-0000
  van der Geest (NED)
L 0010-1020
Gick inte vidare Omgång 2
  Miraliyev (AZE)
L 0000-1011
Gick inte vidare
Keiji Suzuki Tungvikt (+100 kg)   Tölzer (GER)
W 0120-0010
  Papaioannou (GRE)
W 1101-0001
  Rybak (BLR)
W 1011-0100
  Bianchessi (ITA)
W 1010-0001
i.u. Final
  Tmenov (RUS)
W 1000-0000
 
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Ryoko Tani Extra lättvikt (-48 kg) BYE   Karagiannopoulou (GRE)
W 0220-0001
  Haddad (ALG)
W 1011-0001
  Dumitru (ROU)
W 0211-0001
i.u. Final
  Jossinet (FRA)
W 0112-0001
 
Yuki Yokosawa Halv lättvikt (-52 kg)   Ri (PRK)
W 1000-0000
  Diédhiou (SEN)
W 0101-0100
  Singleton (GBR)
W 1001-0000
  Savón (CUB)
W 1000-0000
i.u. Final
  Xian (CHN)
L 0000-1000
 
Kie Kusakabe Lättvikt (-57 kg)   Fleming (VEN)
W 1000-0000
  Erdenet-Od (MGL)
W 0020-0002
  Bönisch (GER)
L 0000-0200
Gick inte vidare Omgång 2
  Fernández (ESP)
L 0001-0010
Gick inte vidare
Ayumi Tanimoto Halv mellanvikt (-63 kg)   Dhahri (TUN)
W 1000-0000
  Maza (ECU)
W 1000-0000
  Chisholm (CAN)
W 1000-0000
  Krukower (ARG)
W Injury Default
i.u. Final
  Heill (AUT)
W 0200-0000
 
Masae Ueno Mellanvikt (-70 kg)   Schutz (USA)
W 1000-0001
  Sraka (SVK)
W 0012-0001
  Jacques (BEL)
W 1000-0000
  Arlove (AUS)
W 1002-0000
i.u. Final
  Bosch (NED)
W 1000-0001
 
Noriko Anno Halv tungvikt (-78 kg) BYE   Pinto (VEN)
W 1011-0000
  Morico (ITA)
W 0101-0001
  Lebrun (FRA)
W 0010-0000
i.u. Final
  Liu (CHN)
W 1010-0001
 
Maki Tsukada Tungvikt (+78 kg) BYE   Malone (AUS)
W 1000-0000
  Prokofyeva (UKR)
W 1012-0100
  Donguzashvili (RUS)
W 0210-0000
i.u. Final
  Beltrán (CUB)
W 1000-0100
 

KanotsportRedigera

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Miyuki Shirata Damernas K-1 500 m 2:00.860 7 QS 2:03.076 7 Did not advance
Shinobu Kitamoto
Yumiko Suzuki
Damernas K-2 500 m 1:44.730 4 QS 1:47.614 8 Did not advance
Shinobu Kitamoto
Yumiko Suzuki
Mikiko Takeya
Miho Adachi
Damernas K-4 500 m 1:36.873 4 QS 1:35.493 2 QF 1:40.188 9

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Miya Tachibana
Miho Takeda
Damernas duett 49.000 49.000 98.000 2 Q 49.417 98.417  
Michiyo Fujimaru
Saho Harada
Kanako Kitao
Emiko Suzuki
Miya Tachibana
Miho Takeda
Juri Tatsumi
Yoko Yoneda
Damernas lagtävling 49.167 i.u. 49.334 98.501  

LandhockeyRedigera

Damer

Coach: Kazunori Kobayashi

Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
  Kina 4 4 0 0 11 2 +9 12
  Argentina 4 3 0 1 12 4 +8 9
  Japan 4 2 0 2 5 7 −2 6
  Nya Zeeland 4 1 0 3 3 9 −6 3
  Spanien 4 0 0 4 3 12 −9 0

RidsportRedigera

HoppningRedigera

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Tadayoshi Hayashi Swanky Individuell hoppning 8 =47 17 25 54 Q Gav upp Gick inte vidare
Ryuichi Obata Oliver Q 14 =66 Eliminerad Gick inte vidare
Taizo Sugitani Lamalushi 12 =60 16 28 61 Q 9 37 =51 Q 8 =12 Q 12 20 =16 20 =16
Yuka Watanabe Nike 3 18 3 6 =13 Q 18 24 =37 Q 17 39 Gick inte vidare
Tadayoshi Hayashi
Ryuichi Obata
Taizo Sugitani
Yuka Watanabe
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 36 13 Gick inte vidare 36 13

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Kazushige Ura
Daisaku Takeda
Lättvikts-dubbelsculler 6:24,08 4 R 6:17,26 1 SA/B 6:18,51 3 FA 6:24,98 6
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Akiko Iwamoto
Kahori Uchiyama
Lättvikts-dubbelsculler 7:14,04 5 R 7:07,07 4 FC 7:37,46 13

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Motokazu Kenjo Mistral 16 23 18 23 OCS 4 12 12 15 19 28 170 19
Kazuto Seki
Kenjiro Todoroki
470 3 7 21 18 7 12 1 9 5 17 11 90  

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Masako Imai Mistral 12 14 17 11 5 16 17 10 16 17 18 135 17
Maiko Sato Europajolle 24 16 24 16 23 11 23 10 24 22 23 192 24
Mitsuko Satake
Yuka Yoshisako
470 DSQ 17 16 10 8 12 4 12 3 18 1 101 11

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Kunio Suzuki Laser 30 22 39 OCS 29 25 30 28 22 29 i.u. 27 281 35
Kenji Nakamura
Masato Takaki
49er 12 14 19 OCS 4 2 19 4 2 14 4 7 17 18 14 15 146 15

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimhoppRedigera

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Ken Terauchi 3 m 456,15 4 Q 701,79 5 Q 690,00 8
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Takiri Miyazaki 10 m 315,78 12 Q 486,63 12 Q 479,10 11

SoftbollRedigera

Lag Spelade Vinster Förloster RF RA Pct
  USA 7 7 0 41 0 1,000
  Australien 7 6 1 22 14 0,857
  Japan 7 4 3 17 8 0,571
  Kina 7 3 4 15 20 0,429
  Kanada 7 3 4 6 14 0,429
  Kinesiska Taipei 7 2 5 3 13 0,286
  Grekland 7 2 5 6 24 0,286
  Italien 7 1 6 8 24 0,143

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Yoriko Okamoto Damernas +67 kg   Chen Z (CHN)
L 5–7
Gick inte vidare   Carmona (VEN)
L 2–5
Gick inte vidare

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Shinobu Asagoe Damsingel   Schiavone (ITA)
L 3–6, 6–7(4–7)
Gick inte vidare
Akiko Morigami   Benešová (CZE)
W 6–1, 6–4
  Kuznetsova (RUS)
L 6–7(5–7), 2–6
Gick inte vidare
Saori Obata   Matevžič (SLO)
L 6–7(3–7), 5–7
Gick inte vidare
Ai Sugiyama   Zheng J (CHN)
W 4–6, 6–3, 8–6
  Perebijnis (UKR)
W 7–5, 6–4
  Šprem (CRO)
W 7–6(8–6), 6–1
  Molik (AUS)
L 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Shinobu Asagoe
Ai Sugiyama
Damdubbel i.u.   Dementieva /
Myskina (RUS)
W 5–7, 7–5, 6–3
  Kostanić /
Šprem (CRO)
W 6–3, 7–5
  Navratilova /
Raymond (USA)
W 6–4, 4–6, 6–4
  Martínez /
Ruano Pascual (ESP)
L 3–6, 0–6
  Suárez /
Tarabini (ARG)
L 3–6, 3–6
4
Akiko Morigami
Saori Obata
i.u.   Czink /
Kapros (HUN)
W 3–6, 7–5, 6–3
  Suárez /
Tarabini (ARG)
L 4–6, 2–6
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1,5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Hiroyuki Nishiuchi Herrarnas triathlon 18:20 0:18 1:05:34 0:19 33:49 1:57:43,51 32
Hirokatsu Tayama 18:03 0:17 1:01:43 0:17 33:42 1:53:28,41 13
Machiko Nakanishi Damernas triathlon 19:40 0:18 1:10:45 0:23 38:26 2:08:51,06 20
Kiyomi Niwata 20:35 0:22 1:09:54 0:23 37:13 2:07:42,79 14
Akiko Sekine 20:37 0:20 1:09:49 0:23 37:08 2:07:34,02 12

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/JPN/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)