Öppna huvudmenyn

Ryssland deltog i de Olympiska sommarspelen 2004 med en trupp bestående av 446 deltagare, 244 män och 202 kvinnor, och de vann totalt 93 medaljer (näst bästa nation), varav 27 guldmedaljer (tredje bäst).[1]

Ryssland i olympiska spelen
Ryssland IOK-landskod

RUS
KommittéRysslands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare446 deltagare i 27 sporter
FanbärareAleksandr Popov
Medaljsummering
Guld
28
Silver
27
Brons
38
Totalt
93

Placering
3:e
Ryssland i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912
1996  2000  2004  2008  2012  2016
Ryssland i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Ryssland i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)  OAR OAR (2018)

Innehåll

BadmintonRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Nikolai Zuyev
Marina Yakusheva
Mixeddubbel   Nugroho (INA)
  Widiowati (INA)
L 15-12, 7-15, 5-15
Gick inte vidare

BasketRedigera

Damer
Gruppspel
Lag Vinster Förluster Poäng Första Tiebreaker
Särskiljning av lika lag
  Australien 5 0 10
  Ryssland 4 1 9
  Brasilien 3 2 8
  Grekland 2 3 7
  Japan 1 4 6
  Nigeria 0 5 5 0-1
14 augusti
20:00
  Grekland 62–69   Ryssland    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 1 488
Domare:
Sean Corbin (USA)
Alejandro Chiti (Argentina)
Resultat efter kvart: 16–12, 18–19, 9–25, 19–13
Pts: Kostaki 17
Rebs: Kligkopoulou, Samoroukova 7
Asts: Kostaki 5
Pts: Baranova 16
Rebs: Baranova 12
Asts: Archipova, Rachmatulina 2
16 augusti
22:15
  Ryssland 56–75   Australien    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 2 430
Domare:
Reynaldo Mercedes Sanchez (Dom. republiken)
Nancy Ethier (Kanada)
Resultat efter kvart: 12–21, 21–15, 15–16, 8–23
Pts: Korstin 12
Rebs: Korstin 9
Asts: Osipova, Rachmatulina 3
Pts: Taylor 26
Rebs: Jackson, Taylor 10
Asts: Harrower 4
18 augusti
20:00
  Brasilien 67–77   Ryssland    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 1 350
Domare:
Jose Carrión (Puerto Rico)
Chantal Julien (Frankrike)
Resultat efter kvart: 17–21, 11–25, 20–17, 19–14
Pts: Arcain 19
Rebs: Oliveira 8
Asts: Luz 5
Pts: Archipova 20
Rebs: Stepanova 9
Asts: Archipova 3
20 augusti
9:00
  Ryssland 94–71   Japan    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 185
Domare:
Abdelillah Chlif (Marocko)
Kim Ja Ok (Sydkorea)
Resultat efter kvart: 29–21, 21–15, 24–15, 20–20
Pts: Baranova 22
Rebs: Stepanova 12
Asts: Sjtjegoleva 3
Pts: Hamaguchi 14
Rebs: Yabuuchi 4
Asts: Oyama, Tachikawa 2
22 augusti
11:15
  Nigeria 58–93   Ryssland    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 382
Domare:
Dallas Pickering (Nya Zeeland)
Shoko Suguro (Japan)
Resultat efter kvart: 14–23, 17–20, 15–21, 12–29
Pts: Udoka 19
Rebs: Mohammed 8
Asts: Akiode, Umoh 3
Pts: Rachmatulina 15
Rebs: Baranova 8
Asts: Karpova, Rachmatulina 3
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0  Australien 094
0  Nya Zeeland 055 0
0  Australien 088
0 0  Brasilien 075 0
0  Brasilien 067
0  Spanien 064 0
0  Australien 063
0 0  USA 074
0  USA 0100
0  Grekland 072 0
0  USA 066 Bronsmatch
0 0  Ryssland 062 0
0  Ryssland 070 0  Brasilien 062
0  Tjeckien 049 0 0  Ryssland 071

BordtennisRedigera

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Oksana Fadeyeva Damsingel   Wu (DOM)
L 1-4
Gick inte vidare
Svetlana Ganina Damsingel   Negrisoli (ITA)
W 4-2
  Paŭlovitj (BLR) (16)
L 2-4
Gick inte vidare
Oksana Fadeyeva
Galina Melnik
Damdubbel   Edem (NGR)
  Offiong (NGR)
W 4-3
  Lau (HKG)
  Lin (HKG)
L 2-4
Gick inte vidare
Svetlana Ganina
Irina Palina
Damdubbel   Cada (CAN)
  Roussy (CAN)
W 4-0
  Song (HKG)
  Tie (HKG) (5)
L 0-4
Gick inte vidare
Alexei Smirnov Herrsingel   Lin (DOM)
L 1-4
Gick inte vidare
Dmitri Mazunov
Alexei Smirnov
Herrdubbel   Korbel (CZE)
  Vyborny (CZE)
W 4-1
  Cheung (HKG)
  Leung (HKG) (5)
W 4-0
  Lee (KOR)
  Ryu (KOR) (4)
W 4-1
  Ko (HKG)
  Li (HKG) (2)
L 2-4
Bronsmatch
  Maze (DEN)
  Tugwell (DEN)
L 2-4

BoxningRedigera

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sergej Kazakov Lätt flugvikt   Calero (ECU)
W 20-8
  Castañeda (MEX)
W 41-16
  Jermia (NAM)
W 18-11
  Yalçınkaya (TUR)
L 20-26
Gick inte vidare  
Georgij Balaksjin Flugvikt   Soltani (ALG)
W 26-15
  Rakhimzhanov (KAZ)
W 29-20
  Gamboa (CUB)
L 18-26
Gick inte vidare
Gennady Kovalev Bantamvikt   Bouziane (ALG)
W 23-20
  Rigondeaux (CUB)
L 5-20
Gick inte vidare
Aleksej Tisjtjenko Fjädervikt   Belkheir (ALG)
W 37-17
  İmranov (AZE)
W RSCI
  Jafarov (KAZ)
W 36-26
  Jo (KOR)
W 45-25
  Kim (PRK)
W 39-17
 
Murat Chratjov Lättvikt   Chen (CHN)
W 40-29
  Little (AUS)
W RSCOS
  Rukundo (UGA)
W 31-18
  Kindelán (CUB)
L 10-20
Gick inte vidare  
Aleksandr Maletin Lätt weltervikt   Khoulef (EGY)
W RSCOS
  Blain (FRA)
L 20-28
Gick inte vidare
Oleg Sajtov Weltervikt   Miloud (MAR)
W 30-15
  Hikal (EGY)
W 18-17
  Husanov (UZB)
W 22-14
  Artajev (KAZ)
L 18-20
Gick inte vidare  
Gajdarbek Gajdarbekov Mellanvikt   Camat (PHI)
W 35-13
  Abdurahmonov (UZB)
W 33-19
  N'Dam N'Jikam (CMR)
W 26-13
  Prasathinphimai (THA)
W 24-18
  Golovkin (KAZ)
W 28-18
 
Evgeny Makarenko Lätt tungvikt   Hernández (CUB)
W 30-18
  Ward (USA)
L 16-23
Gick inte vidare
Alexander Alexeev Tungvikt   Solís (CUB)
L 21-24
Gick inte vidare
Aleksandr Povetkin Supertungvikt   Rozhnov (BUL)
W RSCOS
  Dildäbekov (KAZ)
W 31-15
  Cammarelle (ITA)
W 31-19
  Aly (EGY)
W W/O
 

BrottningRedigera

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Mavlet Batirov 55 kg   Mansurov (UZB)
W 3-1
  Rahmati (AFG)
W 4-0
  Zakharuk (UKR)
W 3-0
  Karntanov (GRE)
W 3-1
  Abas (USA)
W 3-1
 
Murad Umachanov 60 kg   Odabaşı (TUR)
W 3-1
  Sissaouri (CAN)
L 1-3
Gick inte vidare 10
Machatj Murtazalijev 66 kg   Dabir (IRI)
W 3-1
  Tavkazakhov (UZB)
W 3-1
  Çubukçu (TUR)
W 3-0
  Kelly (USA)
L 1-3
Bronsmatch
  Spiridonov (KAZ)
W 3-1
 
Buvajsar Sajtijev 74 kg   Ritter (HUN)
W 3-1
  Bentinidis (GRE)
W 3-1
  Gajdarov (BLR)
W 3-1
  Brzozowski (POL)
W 3-0
  Lalijev (KAZ)
W 3-0
 
Sazjid Sazjidov 84 kg   Sène (SEN)
W 4-0
  Ghiţă (ROU)
W 4-0
  Aliev (TJK)
W 3-0
  Moon (KOR)
L 1-3
Bronsmatch
  Romero (CUB)
W 3-1
 
Chadzjimurat Gatsalov 96 kg   Scherrer (SUI)
W 3-1
  Tasoyev (UKR)
W 3-0
  Shemarov (BLR)
W 3-0
  Cormier (USA)
W 3-1
  Ibragimov (UZB)
W 3-1
 
Kuramagomed Kuramagomedov 120 kg   Aubéli (HUN)
W 3-0
  Modebadze (GEO)
W 3-0
  Tajmazov (UZB)
L 1-3
Gick inte vidare   5-6 place final
Rodríguez (CUB)
L 0-3
6
Damernas fristil
Idrottare Gren Första omgången Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Larisa Oorzhak 48 kg   Caripa (VEN)
W 3-0
  Miranda (USA)
L 1-3
  Li (CHN)
W 3-1
5-8:e plats semifinal
  Karamchakova (TJK)
W 4-0
5-6:e plats final
  Wagner (GER)
W 3-1
5
Olga Smirnova 55 kg   O'Donnell (USA)
L 0-4
  Verbeek (CAN)
L 1-4
Gick inte vidare 9
Aljona Kartasjova 63 kg   Golovchenko (UKR)
W 3-0
  Icho (JPN)
L 0-3
5-8:e palts semifinal
  Khilko (BLR)
L 1-3
Gick inte vidare 8
Gjuzel Manjurova 72 kg   Gastl (AUT)
W 3-1
  Schätzle (GER)
W 4-0
  Sayenko (UKR)
W 4-0
  Wang (CHN)
L 1-3
 
Grekisk-romersk
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Gejdar Mamedalijev 55 kg   Khatri (IND)
W 3-0
  Jabłoński (POL)
W 3-0
  Im (KOR)
W 3-0
  Kiouregkian (GRE)
W 3-1
  Majoros (HUN)
L 1-3
 
Alexey Shevtsov 60 kg   Ai (CHN)
W 3-1
  Kohl (GER)
W 3-0
  Koizhaiganov (KAZ)
W 3-1
  Monzón (CUB)
L 1-3
Bronsmatch
  Nazarjan (BUL)
L 1-3
4
Maxim Semenov 66 kg   Galustyan (ARM)
L 1-3
  Samuelsson (SWE)
W 3-1
Gick inte vidare 9
Varteres Samourgachev 74 kg   Shatskykh (UKR)
W 3-0
  Babulfath (SWE)
W 3-0
  Schneider (GER)
W 3-1
  Dokturishvili (UZB)
L 1-3
Bronsmatch
  Bucher (SUI)
W 4-0
 
Alexei Mishin 84 kg   Tsitsiashvili (ISR)
W 3-0
  Noumonvi (FRA)
W 3-0
  Avramis (GRE)
W 3-1
  Makaranka (BLR)
W 3-0
  Abrahamian (SWE)
W 3-1
 
Georgi Koguashvili 96 kg   Lidberg (SWE)
W 3-1
  Lisjtvan (BLR)
W 3-0
  Nozadze (GEO)
L 0-3
Gick inte vidare 6
Chasan Barojev 120 kg   Vála (CZE)
W 3-0
  Chekhauskoi (BLR)
W 3-0
  López (CUB)
W 3-0
  Barzi (IRI)
W 3-0
  Tsurtsumia (KAZ)
W 3-1
 

BågskytteRedigera

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Dmitry Nevmerzhitsky Individuellt 639 44   Frankenberg (GER) (21)
L 135-140
Gick inte vidare 53
Balzhinima Tsyrempilov Individuellt 668 7   Kalogiannidis (GRE) (58)
W 148-133
  Andersson (SWE) (26)
W 162-160
  Chen (TPE) (10)
L 161-169
Gick inte vidare 14
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Natalia Bolotova Individuellt 625 33   Sut Txi (MAS) (32)
W 154-143
  Park (KOR) (1)
L 148-165
Gick inte vidare 30
Elena Dostay Individuellt 609 50   Galinovskaya (RUS) (15)
L 136-153
Gick inte vidare 47
Margarita Galinovskaya Individuellt 639 15   Dostay (RUS) (50)
W 153-136
  Pfohl (GER) (18)
W 158-156
  Lee (KOR) (2)
L 154-165
Gick inte vidare 12
Natalia Bolotova
Elena Dostay
Margarita Galinovskaya
Individuellt 1873 11   Tyskland (6)
L 234-238
Gick inte vidare 9

|Individuellt

CyklingRedigera

MountainbikeRedigera

Idrottare Gren Tid Placering
Jurij Trofimov Herrarnas terränglopp 2:27:46 27
Irina Kalentieva Damernas terränglopp 2:08:57 13

LandsvägRedigera

Herrar
Idrottare Gren Tid Placering
Vjatjeslav Jekimov Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Herrarnas tempolopp 57:50.58 (+0:18.84)  
Vladimir Karpets Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Aleksandr Kolobnev Herrarnas linjelopp 5:41:56 (+0:12) 10
Denis Mensjov Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Jevgenij Petrov Herrarnas linjelopp 5:41:56 (+0:12) 37
Herrarnas tempolopp 1:02:50.32 (+5:18.58) 29
Damer
Idrottare Gren Tid Placering
Svetlana Bubnenkova Damernas linjelopp Fullföljde inte
Olga Sljusareva Damernas linjelopp 3:25:03 (+0:39)  
Damernas tempolopp 32:51.06 (+1:39.53) 12
Zulfija Zabirova Damernas linjelopp 3:28:39 (+4:15) 39
Damernas tempolopp 32:30.08 (+1:18.55) 8

BanaRedigera

Sprint
Idrottare Gren Kval Första omgången Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Tamilla Abasova Damernas sprint 11.364
63.357
3   Pendleton (GBR)
W 11.714
61.464
  Krupeckaitė (LTU)
W 11.993, L, W 11.914
  Grankovskaya (RUS)
L, W 11.965, W 11.894
  Muenzer (CAN)
L, L
 
Svetlana Grankovskaya Damernas sprint 11.456
62.849
7   Krupeckaitė (LTU)
L
  Reed (USA)
  Radanova (BUL)
W 12.015
59.925 km/h
  Tsylinskaja (BLR)
W 11.945, W 12.085
  Abasova (RUS)
W 11.893, L, L
  Meares (AUS)
L, L
4
Poänglopp
Idrottare Gren Poäng Placering
Mikhail Ignatiev Herrarnas poänglopp 93 / 4  
Olga Sljusareva Damernas poänglopp 20 / 0  
Oleg Grishkin
Alexey Shmidt
Herrarnas Madison 1 / -2 17
Förföljelse
Idrottare Gren Kval Första omgången Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Aleksej Markov Herrarnas förföljelse 4:25.520 10 Gick inte vidare 10
Elena Tchalykh Damernas förföljelse 3:33.709 5 Q   Bates (AUS)
L 3:36.442
7 Gick inte vidare 7
Olga Sljusareva Damernas förföljelse 3:35.177 8 Q   Ulmer (NZL)
L 3:36.263
6 Gick inte vidare 6
Vladislav Borisov
Alexander Khatuntsev
Aleksej Markov
Andrey Minashkin
Herrarnas lagförföljelse 4:09.394 9 Gick inte vidare 9
Tempolopp
Cyklist Gren Tid
Hastighet
Placering
Svetlana Grankovskaya Damernas tempolopp 34.797
51.728
9
Tamilla Abasova Damernas tempolopp 35.147
51.213
12

FriidrottRedigera

Herrar
Friidrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Grigoriy Andreyev Maraton 2:16:55 19
Vladimir Andrejev 20 kilometer gång 1:21:53 7
Yuriy Andronov 50 kilometer gång 3:50:28 9
Ramil Aritkulov 800 meter 1:49.25 7 Gick inte vidare
Nikolay Averyanov Tiokamp 8021 15
Dmitriy Bogdanov 800 meter 1:47.03 4 Gick inte vidare
Aleksandr Borichevskiy Diskuskastning 58.19 13 Gick inte vidare
Jurij Borzakovskij 800 meter 1:46.20 1 Q 1:44.29 2 Q 1:44.45  
Pyotr Brayko Höjdhopp 2.20 13 Gick inte vidare
Viktor Burajev 20 kilometer gång 1:25:36 22
Danil Burkenya Tresteg 17.08 3 Q 17.48  
Dmitriy Burmakin Marathon 2:31:51 73
Sergey Chepiga 110 meter häck 13.59 5 q 13.55 5 Gick inte vidare
Pavel Chumachenko Kulstötning 19.38 11 Gick inte vidare
Anton Galkin 400 meter 45.43 DQ 45.34 DQ Gick inte vidare
Pavel Gerasimov Stavhopp 5.70 2 Q 5.55 13
Boris Gorban 400 meter häck 49.25 4 Q 49.46 7 Gick inte vidare
Viktor Gushchinskiy Tresteg 17.17 4 Q 17.17 7
Alexandr Ivanov Spjutkastning 82.18 2 Q 83.31 5
Sergey Kirmasov Släggkastning 75.83 10 Gick inte vidare
Ilja Konovalov Släggkastning 76.36 4 Gick inte vidare
Alexandr Krivchonkov 1 500 meter 3:41.37 10 Gick inte vidare
Mikhail Lipskiy 400 meter häck 49.00 3 Q 49.10 6 Gick inte vidare
Lev Lobodin Tiokamp Fullföljde inte
Sergej Makarov Spjutkastning 86.08 2 Q 84.84  
Oleg Mishukov 400 meter 46.41 6 Gick inte vidare
Vitaliy Moskalenko Tresteg Ingen notering Gick inte vidare
Denis Nizjegorodov 50 kilometer gång 3:42:50  
Vladimir Parvatkin 20 kilometer gång 1:31:13 38
Igor Pavlov Stavhopp 5.70 3 Q 5.80 4
Yevgeniy Pechonkin 110 meter häck 13.64 4 Q 13.53 5 Gick inte vidare
Igor Peremota 110 meter häck 13.54 4 Q 13.64 7 Gick inte vidare
Aleksandr Pogorelov Tiokamp 8084 11
Pavel Potapovich 3 000 meter hinder 8:52.65 11 Gick inte vidare
Jaroslav Rybakov Höjdhopp 2.28 5 Q 2.32 6
Oleg Sergeyev 200 meter 20.95 6 Gick inte vidare
Dmitriy Shevchenko Diskuskastning Ingen notering Gick inte vidare
Vitalij Sjkurlatov Längdhopp 8.09 4 q 8.04 9
Leonid Shvetsov Maraton 2:15:28 13
Pavel Sofin Kulstötning 19.02 16 Gick inte vidare
Kiril Sosunov Längdhopp 7.94 8 Gick inte vidare
Vadim Strogalev Stavhopp No mark Gick inte vidare
Roman Usov 3 000 meter hinder 8:24.19 7 Gick inte vidare
Vjatjeslav Voronin Höjdhopp 2.28 6 Q 2.29 9
Yuriy Voronkin Släggkastning 73.47 15 Gick inte vidare
Aleksej Vojevodin 50 kilometer gång 3:43:34  
Andrey Yepishin 100 meter 10.29 5 q 10.29 7 Gick inte vidare
Ivan Yushkov Kulstötning 19.67 9 Gick inte vidare
Aleksandr Ryabov
OlOleg Sergeyev
Sergey Bychkov
Andrey Yepishin
4 x 100 meter 39.19 8 Gick inte vidare
Aleksandr Larin
Andrey Rudnitskiy
Oleg Mishukov
Ruslan Mashchenko
4 x 400 meter 3:03.35 4 Gick inte vidare
Damer
Friidrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Tatjana Andrianova 800 meter 2:03.77 1 Q 1:58.41 2 Q 1:56.88 5
Natalja Antiuch 400 meter 50.54 1 Q 50.04 2 Q 49.89  
Jekaterina Bakhvalova 400 meter häck 55.16 3 q 54.98 6 Gick inte vidare
Jekaterina Bikert 400 meter häck 54.95 2 Q 53.79 4 Q 54.18 6
Galina Bogomolova 10 000 meter 32:25.10 22
Jelena Bolsun 200 meter 23.00 3 Q 23.26 6 Gick inte vidare
Svetlana Cherkasova 800 meter 2:03.60 1 Q 1:59.80 3 Gick inte vidare
Olga Chernyavskaya Diskuskastning 58.64 10 Gick inte vidare
Anna Tjitjerova Höjdhopp 1.95 2 Q 1.96 6
Oksana Esipchuk Diskuskastning 57.27 15 Gick inte vidare
Svetlana Feofanova Stavhopp 4.40 3 q 4.75  
Tatjana Gordeyeva Sjukamp Fullföljde inte
Lidiya Grigoryeva 10 000 meter 31:04.62 8
Viktoriya Gurova Tresteg 14.04 9 Gick inte vidare
Jelena Isinbajeva Stavhopp 4.40 2 q 4.91 VR  
Yekaterina Ivakina Spjutkastning Ingen notering Gick inte vidare
Albina Ivanova Maraton 2:47:23 40
Olimpiada Ivanova 20 kilometer gång 1:29:16  
Irina Chabarova 100 meter 11.32 2 Q 11.36 4 Gick inte vidare
Natalya Khrushcheleva 800 meter 2:00.56 4 q 2:00.68 5 Gick inte vidare
Tatyana Kivimyagi Höjdhopp 1.92 7 Gick inte vidare
Yekaterina Kondratyeva 200 meter 23.03 3 Q 23.37 7 Gick inte vidare
Yelena Konevtseva Släggkastning 67.83 7 Gick inte vidare
Mariya Koroteyeva 100 meter häck 12.72 1 Q 12.60 4 Q 12.72 4
Irina Korzhanenko Kulstötning 19.43 DQ 21.06 DQ
Tatjana Kotova Längdhopp 6.79 3 Q 7.05  
Svetlana Kriveljova Kulstötning 18.57 3 Q 19.49  
Larisa Kruglova 100 meter 11.23 3 Q 11.32 5 Gick inte vidare
Olga Kuzenkova Släggkastning 73.71 OR 1 Q 75.02 OR  
Tatyana Lebedeva Längdhopp 6.95 1 Q 7.07  
Tresteg 14.71 4 Q 15.14  
Tatyana Levina 200 meter 23.05 2 Q 23.23 5 Gick inte vidare
Tatyana Lysenko Släggkastning 66.82 10 Gick inte vidare
Natalja Nazarova 400 meter 50.82 1 Q 50.63 3 q 50.65 8
Yelena Nikolayeva 20 kilometer gång 1:32:16 17
Julija Petjonkina 400 meter häck 53.57 1 Q 53.31 1 Q 55.79 8
Lyudmila Petrova Maraton 2:31:56 8
Jelena Prochorova Sjukamp 6289 5
Anna Pjatych Tresteg 14.62 4 Q 14.79 8
Natalia Rusakova 100 meter häck 12.90 2 Q 12.76 5 Gick inte vidare
Olga Rjabinkina Kulstötning 18.00 7 Gick inte vidare
Natalja Sadova Diskuskastning 64.33 2 Q 67.02  
Gulnara Samitova-Galkina 5 000 meter 15:05.78 8 q 15:02.30 6
Irina Shevchenko 100 meter häck 12.82 2 Q 12.67 2 Q Fullföljde inte
Liliya Shobukhova 5 000 meter 15:01.86 4 Q 15:15.64 13
Anastasiya Shvedova Stavhopp 4.30 7 Gick inte vidare
Irina Simagina Längdhopp 6.75 1 Q 7.05  
Jelena Slesarenko Höjdhopp 1.95 2 Q 2.06 OR  
Svetlana Sokolova Sjukamp 6210 10
Julija Tabakova 100 meter 11.22 1 Q 11.25 4 q 11.25 8 Gick inte vidare
Tatjana Tomasjova 1 500 meter 4:06.06 1 Q 4:06.80 3 Q 3:58.12  
Yuliya Voyevodina 20 kilometer gång 1:31:02 13
Oksana Yarygina Spjutkastning 57.57 12 Gick inte vidare
Olga Yegorova 1 500 meter 4:07.14 6 q 4:05.57 7 q 4:05.65 11
Natalya Yevdokimova 1 500 meter 4:05.55 1 Q 4:04.66 1 Q 3:59.05 4
Valeriya Zabruskova Spjutkastning 57.53 15 Gick inte vidare
Yelena Zadorozhnaya 5 000 meter 15:01.77 3 Q 14:55.52 4
Svetlana Zakharova Maraton 2:32:04 9
Larisa Kruglova
Irina Chabarova
Julija Tabakova
Olga Fjodorova
4 x 100 meter 42.12 1 Q 42.27  
Olesya Forsheva
Natalja Nazarova
Olesya Zykina
Natalja Antiuch

Tatyana Firova
Natalja Ivanova
4 x 400 meter 3:23.52 1 Q 3:20.16  

FäktningRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Sergey Sharikov (4) Sabel   Maya (CUB) (29)
W 15-13
  Pillet (FRA) (13)
W 15-11
  Montano (ITA) (6)
L 13-15
Gick inte vidare 8
Aleksey Dyachenko (9) Sabel   Kalujny (UKR) (24)
L 10-15
Gick inte vidare 17
Renal Ganejev (28) Florett   Bissdorf (GER) (6)
W 15-11
  Ōta (JPN) (11)
W 15-8
  Vanni (ITA) (3)
W 15-14
  Sanzo (ITA) (2)
L 12-15
Bronsmatch
  Cassara (ITA) (1)
L 12-15
4
Pavel Kolobkov (10) Värja   Robinson (AUS) (23)
W 15-5
  Tourchine (RUS) (25)
W 15-10
  Thompson (USA) (15)
W 15-11
  Wang (CHN) (27)
L 10-15
Bronsmatch
  Boisse (FRA) (6)
W 15-8
 
Serguey Kotchetkov (30) Värja   Rami (MAR) (35)
W 15-6
  Jeannet (FRA) (4)
L 11-15
Gick inte vidare 29
Youri Moltchan (17) Florett   Ha (KOR) (16)
L 13-15
Gick inte vidare 25
Rouslan Nassiboulline (12) Florett   Choi (KOR) (22)
L 12-15
Gick inte vidare 21
Stanislav Pozdnyakov (2) Sabel   Nagara (JPN) (31)
W 15-9
  Lee (USA) (16)
W 15-9
  Lapkes (BLR) (8)
L 9-15
Gick inte vidare 6
Igor Tourchine (25) Värja   Kelsey (USA) (8)
W 15-11
  Kolobkov (RUS) (10)
L 10-15
Gick inte vidare 15
Pavel Kolobkov
Serguey Kotchetkov
Igor Tourchine (1)
Värja, lag   Egypten (8)
W 41-30
  Ungern (4)
L 34-38
Bronsmatch
  Tyskland (3)
L 29-37
4
Renal Ganejev
Youri Moltchan
Rouslan Nassiboulline
Vyacheslav Pozdnyakov
(4)
Florett, lag   Frankrike (5)
W 45-38
  Italien (1)
L 27-45
Bronsmatch
  USA (7)
W 45-38
 
Sergey Sharikov
Aleksey Dyachenko
Stanislav Pozdnyakov
Aleksey Yakimenko
(1)
Sabel, lag   Grekland (8)
W 45-22
  Italien (5)
L 42-45
Bronsmatch
  USA (6)
W 45-44
 
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Svetlana Boiko (10) Florett   El Gammal (EGY) (23)
W 13-7
  Varga (HUN) (7)
L 9-15
Gick inte vidare 11
Oxana Ermakova (13) Värja   Kim (KOR) (19)
L 7-9
Gick inte vidare 20
Tatiana Logounova (10) Värja   James (USA) (23)
W 15-11
  Hristou (GRE) (25)
L 10-15
Gick inte vidare 13
Elena Netchaeva (3) Sabel   Bond-Williams (GBR) (20)
W 15-12
  Tan (CHN) (5)
L 7-15
Gick inte vidare 5
Anna Sivkova (12) Värja   Nagy (HUN) (22)
L 10-15
Gick inte vidare 19
Ekaterina Youcheva (11) Florett   Rentoumi (GRE) (22)
W 15-4
  Mohamed (HUN) (5)
L 9-14
Gick inte vidare 12
Karina Aznavourian
Oxana Ermakova
Tatiana Logounova
Anna Sivkova
(3)
Värja, lag   Sydkorea (6)
W 37-31
  Kanada (7)
W 25-18
  Tyskland (1)
W 34-28
 

GymnastikRedigera

ArtistiskRedigera

Herrar
Gymnast Gren Redskap Final
Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Totalt Placering
Aleksej Bondarenko Kval 9.662 8.650 9.662 9.825 Q 9.537 9.600 56.936 9 Q
Mångkamp, ind. 9.600 9.150 9.600 9.400 9.450 9.600 56.800 13
Hopp 4.550 4.550 8
Maxim Deviatovski Kval 8.950 9.237 9.675 8.975 9.462 9.312 55.611 26
Anton Golotsutskov Kval 9.462 9.487 9.625 9.762 7.737 46.073 61
Georgi Grebenkov Kval 9.562 8.300 9.712 9.400 9.687 9.487 56.148 20 Q
Mångkamp, ind. 9.587 9.125 9.662 9.437 9.650 9.362 56.823 12
Aleksej Nemov Kval 9.450 9.700 9.737 Q 28.887 82
Räck 9.762 9.762 5
Alexander Safoshkin Kval 9.750 Q 9.212 18.962 95
Ringar 9.750 9.750 7
Aleksej Bondarenko
Maxim Deviatovski
Anton Golotsutskov
Georgi Grebenkov
Aleksej Nemov
Alexander Safoshkin
Kval, lag 37.636 36.824 38.799 38.199 38.386 38.136 227.980 6 Q
Mångkamp, lag 27.362 27.661 29.050 28.324 28.412 29.999 169.808 6
Damer
Gymnast Gren Redskap Final
Hopp Barr Bom Fristående Totalt Placering
Ludmila Ezhova Kval 9.475 9.462 18.937 85
Svetlana Khorkina Kval 9.512 9.750 Q 9.137 9.437 37.836 5 Q
Mångkamp, ind. 9.462 9.725 9.462 9.562 38.211  
Barr 8.925 9.925 8
Maria Krioutchkova Kval 9.200 7.975 17.175 92
Anna Pavlova Kval 9.437 Q 9.247 9.637 Q 9.400 37.711 7 Q
Mångkamp, ind. 9.425 9.337 9.650 9.623 38.024 4
Bom 9.587 9.587 4
Hopp 9.475 9.475  
Elena Zamolodchikova Kval 9.462 Q 9.150 9.062 9.200 36.874 20
Hopp 9.412 9.412 4
Natalia Ziganchina Kval 9.375 9.087 8.962 8.687 36.111 32
Ludmila Ezhova
Svetlana Khorkina
Maria Krioutchkova
Anna Pavlova
Elena Zamolodchikova
Natalia Ziganchina
Kval, lag 37.786 37.612 37.298 36.724 149.420 4 Q
Mångkamp, lag 28.325 28.137 28.511 28.262 113.325  

RytmiskRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering
Alina Kabajeva Individuellt 26.050 27.250 26.475 26.100 105.875 1 Q 26.800 27.350 27.150 27.100 108.400  
Irina Tchachina Individuellt 26.450 26.700 25.800 26.725 105.675 2 Q 27.100 27.100 26.825 26.300 107.325  
Gymnaster Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
5 band 3 tunnband 2 bollar 5 band 3 tunnband 2 bollar
Olesia Beluguina
Olga Glatskikh
Tatiana Kurbakova
Natalia Lavrova
Elena Murzina
Yelena Posevina
Trupp 24.700 25.175 49.875 1 Q 25.300 25.800 51.100  

TrampolinRedigera

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Natalia Chernova Damer 66.80 1 Q 38.60 4
Irina Karavayeva Damer 39.90 15 Gick inte vidare
Aleksandr Moskalenko Herrar 68.90 4 Q 41.20  
Alexander Rusakov Herrar 69.00 3 Q 40.20 5

HandbollRedigera

Herrar
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Lavrov, AndrejAndrej Lavrov 26 mars 1962 (42 år)   SG Kronau/Östringen
3 MB Ivanov, VitalijVitalij Ivanov 3 februari 1976 (28 år)   Tjechovskije Medvedi
5 MB Kulesjov, OlegOleg Kulesjov 15 april 1974 (30 år)   SC Magdeburg
6 HY Krivosjlykov, DenisDenis Krivosjlykov 10 maj 1971 (33 år)   CB Ademar León
8 HB Tutjkin, AleksandrAleksandr Tutjkin 15 juli 1964 (40 år)   Filippos Veria
9 VY Kudinov, VasilijVasilij Kudinov 17 februari 1969 (35 år)   Lukoil Dinamo
10 HY Basjkin, PavelPavel Basjkin 1 september 1978 (25 år)   Lukoil Dinamo
11 P Torgovanov, DmitriDmitri Torgovanov 5 januari 1972 (32 år)   TUSEM Essen
13 MB Gorbatikov, AlexanderAlexander Gorbatikov 4 juni 1982 (22 år)   Lukoil Dinamo
15 VB Rastvortsev, AleksejAleksej Rastvortsev 8 augusti 1978 (26 år)   Tjechovskije Medvedi
16 MV Kostygov, AleksejAleksej Kostygov 5 juli 1973 (31 år)   Tjechovskije Medvedi
18 HB Gorpisjin, VjatjeslavVjatjeslav Gorpisjin 20 januari 1970 (34 år)   TSG Friesenheim
19 HB Pogorelov, SergejSergej Pogorelov 2 juni 1974 (30 år)   BM Ciudad Real
20 P Tjipurin, MichailMichail Tjipurin 17 november 1980 (23 år)   Tjechovskije Medvedi
23 VY Koksjarov, EduardEduard Koksjarov 4 november 1975 (28 år)   Celje Pivovarna Laško
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
  Kroatien 5 5 0 0 146 129 +17 10
  Spanien 5 4 0 1 154 137 +17 8
  Sydkorea 5 2 0 3 148 148 0 4
  Ryssland 5 2 0 3 145 145 0 4
  Island 5 1 0 4 143 158 –15 2
  Slovenien 5 1 0 4 130 149 –19 2
Slutspel
Quarter-finals Semi-finals Gold medal final
                   
         
   Kroatien   33
 
   Grekland   27  
   Kroatien   33
 
     Ungern   31  
   Sydkorea   25
 
   Ungern   30  
   Kroatien   26
 
     Tyskland   24
   Tyskland   32
 
   Spanien   30  
   Tyskland   21 Bronze medal final
 
     Ryssland   15  
   Frankrike   24    Ungern   26
   Ryssland   26      Ryssland   28
 

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Repechage Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Evgeny Stanev Extra lättvikt (-60 kg)   Ahamdi (MAR)
W 1000 / 0000
  Lounifi (TUN)
W 1001 / 0000
  Khergiani (GEO)
L 0010 / 0120
Gick inte vidare   Uematsu (ESP)
L 0000 / 0001
Gick inte vidare
Magomed Dzhafarov Halv lättvikt (-66 kg)   Ottiano (USA)
W 0013 / 0001
  Guimarães (BRA)
W 0101 / 0010
  Uchishiba (JPN)
L 0000 / 1001
Gick inte vidare   Lencina (ARG)
L 0001 / 1001
Gick inte vidare
Vitaliy Makarov Lättvikt (-73 kg)   Alexanidis (GRE)
W 1000 / 0000
  Kevkhishvili (GEO)
W 0221 / 0000
  Suldbayar (MGL)
W 0120 / 0000
  Fernandes (FRA)
W 1000 / 0001
  Lee (KOR)
L 0001 / 1021
 
Dmitri Nossov Halv mellanvikt (-81 kg)   Tomouchi (JPN)
W 0201 / 0001
  Meloni (ITA)
W 0011 / 0001
  Canto (BRA)
W 0110 / 0010
  Iliadis (GRE)
L 0000 / 1010
Gick inte vidare   Azizov (AZE)
W 0100 / 0020
 
Khasanbi Taov Mellanvikt (-90 kg)   Despaigne (CUB)
W 0011 / 0001
  Zviadauri (GEO)
L 0001 / 1001
Gick inte vidare   Lepre (ITA)
W 1001 / 0000
  Demontfaucon (FRA)
W 0100 / 0020
  Kelly (AUS)
W 0100 / 0001
  Hwang (KOR)
W 1010 / 0000
 
Dmitry Maksimov Halv tungvikt (-100 kg)   Khosravinejad (IRI)
W 0100 / 0001
  Lemaire (FRA)
L 0000 / 1001
Gick inte vidare
Tamerlan Tmenov Tungvikt (+100 kg)   Munteanu (ROU)
W 1110 / 0000
  Hernandes (BRA)
W 1110 / 0000
  Pertelson (EST)
W 1110 / 0001
  Miran (IRI)
W 1110 / 0010
  Suzuki (JPN)
L 0000 / 1000
 
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Lyubov Bruletova Extra lättvikt (-48 kg)   Ouelogo (BUR)
W 0201 / 0000
  Zemla-Krajewska (POL)
L 0000 / 1000
Gick inte vidare
Natalia Yukhareva Lättvikt (-57 kg)   Kye (PRK)
L 0010 / 0031
Gick inte vidare   Bezzina (MLT)
W 1100 / 0000
  Cox (GBR)
W 1000 / 0000
  Harel (FRA)
L 0001 / 0020
Gick inte vidare 7
Vera Moskalyuk Halv tungvikt (-78 kg)   Liu (CHN)
L 0000 / 0120
Gick inte vidare   Zwiers (NED)
W 0102 / 0000
  Laborde (CUB)
L 0000 / 1001
Gick inte vidare
Tea Donguzashvili Tungvikt (+78 kg)   Ramadan (EGY)
W 1001 / 0001
  Choi (KOR)
W 1100 / 0001
  Andolina (ITA)
W 1010 / 0001
  Tsukada (JPN)
L 0000 / 0210
Gick inte vidare   Yahyaoui (TUN)
W 0210 / 0000
 

KanotsportRedigera

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Olga Kostenko Damernas K-1 500 m 1:58.520 6 QS 1:55.766 6 Gick inte vidare
Maksim Opalev Herrarnas C-1 500 m 1:48.144 1 QF 1:47.767  
Konstantin Fomitjev Herrarnas C-1 1000 m 3.48.690 1 QF 3:55.773 9
Aleksandr Kostoglod
Aleksandr Kovaljov
Herrarnas C-2 500 m 1:40.128 3 QF 1:40.442  
Herrarnas C-2 1000 m 3:31.023 2 QF 3:42.990  
Andrej Sjkiotov Herrarnas K-1 500 m 1:40.809 7 QS 1:40.765 7 Gick inte vidare
Herrarnas K-1 1000 m 3:35.708 4 QS 3:35.349 7 Gick inte vidare
Anatoli Tisjtjenko
Vladimir Grusjichin
Herrarnas K-2 500 m 1:30.761 3 QS 1:31.786 2 QF 1:31.048 9
Herrarnas K-2 1000 m 3:22.332 8 QS 3:14.089 5 Gick inte vidare

KonstsimRedigera

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Anastasija Davydova
Anastasija Jermakova
Damernas duett 49.417 1 49.584 1 99.001 1 Q 49.917 1 99.334  
Jelena Azarova
Olga Brusnikina
Anastasija Davydova
Anastasija Jermakova
Marija Gromova
Marija Kiseljova
Olga Novoksjtjenova
Anna Sjorina
Elvira Chasjanova
Damernas lagtävling 49.667 1 49.834 1 99.501  

Modern femkampRedigera

Idrottare Gren Skytte Fäktning Simning Ridning Löpning Totalpoäng Placering
Herrarnas tävling Andrej Moiseev 1036 1000 1376 1032 1036 5480  
Rustem Sabirchuzin 1156 888 1216 908 1084 5252 10
Damernas tävling Tatiana Mouratova 1024 804 1240 820 992 4880 27
Olesja Velitjko 1048 776 1064 1060 1068 5016 17

RidsportRedigera

DressyrRedigera

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Alexandra Korelova Balagur Individuell dressyr 68,250 23 Q 67,085 23 Gick inte vidare
Elena Sidneva Condor 66,583 31 Gick inte vidare

HoppningRedigera

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Vladimir Tuganov Leroy Brown Individuell hoppning 15 68 8 23 =52 Q 9 32 46 Q 13 35 Gick inte vidare

RoddRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Aleksandr Litvintjev
Sergej Matjejev
Vladimir Volodenkov
Jevgenij Zjigulin
Fyra utan styrman 6:36,93 4 R 5:56,94 1 SA/B 6:02,26 5 FB 5:53,58 11
Sergei Fedorovtsev
Igor Kravtsov
Nikolai Spinev
Aleksei Svirin
Scullerfyra 5:43,77 2 SA/B BYE 5:44,08 2 FA 5:56,85  
Sergej Bukrejev
Valerij Sarytjev
Aleksandr Savkin
Aleksandr Zjuzin
Lättvikts-fyra utan styrman 5:55,67 4 R 5:52,87 1 SA/B 5:59,75 4 FB 6:20,64 8
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Irina Fedotova Singelsculler 7:51,71 2 R 7:35,83 1 SA/B 7:45,43 4 FB 7:29,04 7
Julija Kalinovskaya
Olga Samulenkova
Dubbelsculler 7:54,75 5 R 7:12,02 4 FB i.u. 7:02,25 10
Oksana Dorodnova
Julija Levina
Larisa Merk
Anna Sergejeva
Scullerfyra 6:17,72 2 R 6:23,13 1 FA i.u. 6:36,49 4

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Vladimir Moisejev Mistral 32 29 30 27 26 12 23 23 28 30 24 252 29
Vladimir Krutskich Finnjolle 23 22 22 21 10 23 16 22 6 23 8 173 21
Dmitry Berezkin
Michail Krutikov
470 8 17 26 17 18 21 16 6 14 14 1 132 17

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Natalia Ivanova Europajolle 17 22 23 24 25 9 24 17 21 25 22 204 25
Natalia Gaponovitj
Vlada Ilienko
470 7 6 12 8 14 17 13 11 11 4 8 94 8
Diana Krutskich
Tatiana Lartseva
Ekaterina Skudina
Yngling 6 5 11 17 14 4 13 1 10 12 3 79 8

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Maksim Semerchanov Laser 34 33 29 16 13 30 22 37 31 22 5 235 26
Andrej Kirilyuk
Valery Usjkov
Tornado 15 13 5 10 3 1 7 11 3 17 8 76 9

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

SimhoppRedigera

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Aleksandr Dobroskok 3 m 489,75 3 Q 717,84 3 Q 697,29 7
Dmitri Sautin 450,06 6 Q 706,44 4 Q 753,27  
Aleksandr Dobroskok 10 m 445,68 8 Q 635,55 8 Q 622,23 11
Gleb Galperin 427,68 13 Q 607,62 13 Gick inte vidare
Aleksandr Dobroskok
Dmitri Sautin
3 m parhoppning i.u. 312,24 7
Dmitrij Dobroskok
Gleb Galperin
10 m parhoppning i.u. 348,60 6
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Vera Iljina 3 m 311,97 4 Q 537,87 7 Q 589,11 4
Julija Pachalina 347,04 1 Q 584,46 1 Q 610,62  
Julia Koltunova 10 m 257,55 27 Gick inte vidare
Svetlana Timosjinina 289,68 19 Gick inte vidare
Vera Iljina
Julija Pachalina
3 m parhoppning i.u. 330,84  
Natalia Gontjarova
Julia Koltunova
10 m parhoppning i.u. 340,92  

TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sejfula Magomedov Herrarnas −58 kg   Nguyen (VIE)
L 10–12
Gick inte vidare
Margarita Mkrttjjan Damernas −57 kg   Abdallah (USA)
L 9–16
Gick inte vidare   Corsi (ITA)
L 2–5
Gick inte vidare 7

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Igor Andreev Herrsingel   Schüttler (GER)
W 6–7(5–7), 7–6(7–2), 6–3
  Calleri (ARG)
W RET
  Massú (CHI)
L 3–6, 7–6(7–4), 4–6
Gick inte vidare
Nikolaj Davydenko   Federer (SUI)
L 3–6, 7–5, 1–6
Gick inte vidare
Marat Safin   Kučera (SVK)
W 6–0, 6–4
  López (ESP)
L 6–7(4–7), 3–6
Gick inte vidare
Michail Jouzjnj   Malisse (BEL)
W 6–2, 6–2
  Novák (CZE)
W 6–4, 6–3
  Kiefer (GER)
W 6–2, 3–6, 6–2
  Fish (USA)
L 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Igor Andreev
Nikolaj Davydenko
Herrdubbel i.u.   Chela /
Zabaleta (ARG)
W 3–6, 6–3, 6–4
  Erlich /
Ram (ISR)
L 4–6, 1–6
Gick inte vidare
Marat Safin
Michail Jouzjnj
i.u.   B Bryan /
M Bryan (USA)
L 1–6, 2–6
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Elena Dementieva Damsingel   Molik (AUS)
L 6–4, 0–6, 4–6
Gick inte vidare
Svetlana Kuznetsova   Díaz Oliva (ARG)
W 6–3, 6–3
  Morigami (JPN)
W 7–6(7–5), 6–2
  Schnyder (SUI)
W 6–3, 6–3
  Mauresmo (FRA)
L 6–7(5–7), 6–4, 2–6
Gick inte vidare
Anastasia Myskina   Serna (ESP)
W 6–0, 6–1
  Brandi (PUR)
W 6–3, 3–6, 6–4
  Daniilidou (GRE)
W 7–5, 6–4
  Schiavone (ITA)
W 6–1, 6–2
  Henin-Hardenne (BEL)
L 5–7, 7–5, 6–8
  Molik (AUS)
L 3–6, 4–6
4
Nadia Petrova   Suchá (SVK)
W 6–3, 6–3
  Pierce (FRA)
L 2–6, 1–6
Gick inte vidare
Elena Dementieva
Anastasia Myskina
Damdubbel i.u.   Asagoe /
Sugiyama (JPN)
L 7–5, 5–7, 3–6
Gick inte vidare
Svetlana Kuznetsova
Elena Lichovtseva
i.u.   Průšová /
Strýcová (CZE)
W 6–2, 3–6, 6–1
  Dechy /
Testud (FRA)
L 6–2, 6–7(5–7), 3–6
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Igor Sjsoev Herrarnas triathlon 18:00 0:21 1:02:55 0:22 32:56 1:53:51,37 15
Nina Anisimova Damernas triathlon 19:41 0:22 1:16:42 0:30 Fullföljde inte
Olga Generalova 19:48 0:20 1:10:41 0:26 41:19 2:11:48,06 31

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Russia at the 2004 Summer Games”. sports-reference.com. http://www.sports-reference.com/olympics/countries/RUS/summer/2004/. Läst 21 maj 2012.