Öppna huvudmenyn

Herrarnas scullerfyra i rodd vid olympiska sommarspelen 2004


Herrarnas scullerfyra i rodd vid olympiska sommarspelen 2004 avgjordes mellan den 14 och 21 augusti 2004.

Olympiska sommarspelen 2004
Rodd Rowing pictogram.svg
Herrarnas scullerfyra
Information
Datum14-21 augusti
AnläggningSchinias Olympic Rowing and Canoeing Centre
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Sydney 2000 Peking 2008
Rodd vid olympiska sommarspelen 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer Singelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler (lättvikt) Detaljer
Detaljer Scullerfyra Detaljer
Detaljer Tvåa (utan styrman) Detaljer
Detaljer Fyra (utan styrman) 0
Detaljer Fyra (lättvikt utan styrman) 0
Detaljer Åtta (med styrman) Detaljer

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

Heats - 15 augustiRedigera

Heat 1Redigera

  1.   Tyskland: André Willms, Stephan Volkert, Marco Geisler och Robert Sens, 5:43,17 -> Semifinal A/B
  2.   Estland: Oleg Vinogradov, Igor Kuzmin, Andrei Šilin och Andrei Jämsä, 5:45,56 -> Semifinal A/B
  3.   Australien: Scott Brennan, David Crawshay, Duncan Free och Shaun Coulton, 5:46,32 -> Semifinal A/B
  4.   USA: Ben Holbrook, Brett Wilkinson, Sloan Duross och Kent Smack, 5:50,61 -> Återkval
  5.   Schweiz: Simon Stürm, Christian Stofer, Olivier Gremaud och Florian Stofer, 6:20,67 -> Återkval

Heat 2Redigera

  1.   Polen: Adam Bronikowski, Marek Kolbowicz, Slalowmir Kruszkowski och Adam Korol, 5:41,98 -> Semifinal A/B
  2.   Ryssland: Sergej Fedorovstev, Igor Kravtsov, Alekseij Svirin och Nikolai Spinev, 5:43,77 -> Semifinal A/B
  3.   Italien: Alessandro Corona, Simone Venier, Federico Gattinoni och Simone Raineri, 5:45,84 -> Semifinal A/B
  4.   Frankrike: Xavier Philippe, Cédric Berrest, Jonathan Coeffic och Frédéric Perrier, 5:50,74 -> Återkval

Heat 3Redigera

  1.   Tjeckien:David Kopřiva, Tomas Karas, Jakub Hanak och David Jirka, 5:40,83 -> Semifinal A/B
  2.   Ukraina:Sergij Grin, Sergij Bilusjtjenko, Oleg Lykov och Leonid Sjaposjnikov, 5:43,23 -> Semifinal A/B
  3.   Vitryssland:Valery Radzevitj, Stanislau Sjtjarbatjenia, Pavel Shurmei och Andrei Pliasjkou, 5:46,80 -> Semifinal A/B
  4.   Storbritannien:Simon Cottle, Alan Campbell, Peter Gardner och Peter Wells, 5:54,69 -> Återkval

Återkval - 17 augustiRedigera

  1.   USA: Ben Holbrook, Brett Wilkinson, Sloan Duross och Kent Smack, 5:46,54 -> Semifinal A/B
  2.   Schweiz: Simon Stürm, Christian Stofer, Olivier Gremaud och Florian Stofer, 5:47,94 -> Semifinal A/B
  3.   Storbritannien: Simon Cottle, Alan Campbell, Peter Gardner och Peter Wells, 5:48,65 -> Semifinal A/B
  4.   Frankrike: Xavier Philippe, Cédric Berrest, Jonathan Coeffic och Frédéric Perrier, 5:50,83

Semifinals - 19 augustiRedigera

Semifinal ARedigera

  1.   Polen: Adam Bronikowski, Marek Kolbowicz, Slawomir Kruszkowski och Adam Korol, 5:42,63 -> Final A
  2.   Tyskland: André Willms, Stefan Volkert, Marco Geisler och Robert Sens, 5:42,85 -> Final A
  3.   Ukraina: Sergij Grin, Sergij Bilusjtjenko, Oleg Lykov och Leonid Sjaposjnikov, 5:44,00 -> Final A
  4.   Australien: Scott Brennan, David Crawshay, Duncan Free och Shaun Coulton, 5:45,45 -> Final B
  5.   Italien: Alessandro Corona, Simone Venier, Federico Gattinoni och Simone Raineri, 5:47,38 -> Final B
  6.   Storbritannien: Simon Cottle, Alan Campbell, Peter Gardner och Peter Wells, 5:48,52 -> Final B

Semifinal BRedigera

  1.   Tjeckien: David Kopřiva, Tomas Karas, Jakub Hanak och David Jirka, 5:42,73 -> Final A
  2.   Ryssland: Sergej Fedorovstev, Igor Kravtsov, Alekseij Svirin och Nikolai Spinev, 5:44,08 -> Final A
  3.   Vitryssland: Valery Radzevitj, Stanislau Sjtjarbatjenia, Pavel Shurmei och Andrei Pliasjkou, 5:44,70 -> Final A
  4.   Estland: Oleg Vinogradov, Igor Kuzmin, Andrei Šilin och Andrei Jämsä, 5:44,90 -> Final B
  5.   USA: Ben Holbrook, Brett Wilkinson, Sloan Duross och Kent Smack, 5:46,65 -> Final B
  6.   Schweiz: Simon Stürm, Christian Stofer, Olivier Gremaud och Florian Stofer, 5:48,74 -> Final B

FinalsRedigera

Final A - 22 augustiRedigera

  1.   Ryssland: Sergej Fedorovstev, Igor Kravtsov, Alekseij Svirin och Nikolai Spinev, 5:56,85
  2.   Tjeckien: David Kopřiva, Tomas Karas, Jakub Hanak och David Jirka, 5:57,43
  3.   Ukraina: Sergij Grin, Sergij Bilusjtjenko, Oleg Lykov och Leonid Sjaposjnikov, 5:58,87
  4.   Polen: Adam Bronikowski, Marek Kolbowicz, Slawomir Kruszkowski och Adam Korol, 5:58,94
  5.   Tyskland: André Willms, Stefan Volkert, Marco Geisler och Robert Sens, 6:07,04
  6.   Vitryssland: Valery Radzevitj, Stanislau Sjtjarbatjenia, Pavel Shurmei och Andrei Pliasjkou, 6:09,33

Final B - 21 augustiRedigera

  1.   Australien: Scott Brennan, David Crawshay, Duncan Free och Shaun Coulton, 6:02,31
  2.   Schweiz: Simon Stürm, Christian Stofer, Olivier Gremaud och Florian Stofer, 6:04,53
  3.   Estland: Oleg Vinogradov, Igor Kuzmin, Andrei Šilin och Andrei Jämsä, 6:05,11
  4.   Italien: Alessandro Corona, Simone Venier, Federico Gattinoni och Simone Raineri, 6:06,91
  5.   USA: Ben Holbrook, Brett Wilkinson, Sloan Duross och Kent Smack, 6:07,83
  6.   Storbritannien: Simon Cottle, Alan Campbell, Peter Gardner och Peter Wells, 6:07,87

ReferenserRedigera

  1. ^ Sports-reference.com