Öppna huvudmenyn

Tyskland i olympiska sommarspelen 2000

Tyskland deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 422 deltagare, 241 män och 181 kvinnor, och de tog totalt 56 medaljer.[1]

Tyskland i olympiska spelen
Tyskland IOK-landskod

GER
KommittéDeutscher Olympischer Sportbund
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare422 deltagare i 30 sporter
 • Damer181
 • Herrar241
FanbärareBirgit Fischer (öppningsceremonin)
Heike Drechsler (avslutningsceremonin)
Medaljsummering
Guld
13
Silver
17
Brons
26
Totalt
56

Placering
5:e
Tyskland i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956 - 1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Tyskland i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956 - 1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Tyskland i andra olympiska spel
Saar (protektorat) Saarland (1952)

Tyskland Tysklands förenade lag (1956-1964)
Tyskland Västtyskland (1968-1988)

Östtyskland Östtyskland (1968-1988)

MedaljerRedigera

  GuldRedigera

  SilverRedigera

  BronsRedigera

BadmintonRedigera

Herrdubbel

Damsingel

Damdubbel

Mixeddubbel

BordtennisRedigera

BoxningRedigera

Flugvikt

Fjädervikt

Lättvikt

Lätt weltervikt

Weltervikt

Lätt mellanvikt

Tungvikt

Supertungvikt

BrottningRedigera

Grekisk-romersk stil

Fristil

BågskytteRedigera

Herrarnas individuella
Christian Stubbe
32-delsfinal Besegrade Lionel Torres
Frankrike
163-161
Sextondelsfinal Förlorade mot Bo Yang
Kina
159-152
Damernas individuella
Cornelia Pfohl Barbara Mensing Sandra Sachse
32-delsfinal Besegrade Vladlena Priestman
Storbritannien
159-155 Besegrade Alexandra Fouace
Frankrike
157-149 Förlorade mot Karin Larsson
Sverige
147-146
Sextondelsfinal Förlorade mot Ying He
Kina
163-157 Förlorade mot Kateryna Serdyuk
Ukraina
161-153 - - -

Damernas lagtävling

  • Pfohl, Mensing och Sachse — bronsmatch, seger (3-1)

CyklingRedigera

MountainbikeRedigera

Herrarnas terränglopp

Damernas terränglopp

LandsvägRedigera

Herrarnas tempolopp

Herrarnas linjelopp

Damernas tempolopp

Damernas linjelopp

BanaRedigera

Herrarnas sprint

Herrarnas förföljelse

Herrarnas tempolopp

Herrarnas poänglopp

Herrarnas keirin

  • Jan van Eijden
    • Första omgången — Heat — 3; Plats — 1
    • Andra omgången — Heat — 1; Plats — 2
    • Final — 4th place
  • Jens Fiedler
    • Första omgången — Heat — 1; Plats — 1
    • Andra omgången — Heat — 1; Plats — 1
    • Final — 3rd place — Brons

Herrarnas lagsprint

Herrarnas lagförföljelse

Herrarnas Madison

Damernas sprint

  • Kathrin Freitag
    • Kval — 11.792
    • Åttondelsfinal — Förlorade mot Tanya Dubnicoff från Kanada (gick inte vidare)
    • Åttondelsfinal återkval — Heat 2, 2:a plats
    • Klassificering 9-12 — (9:e plats)

Damernas förföljelse

Damernas tempolopp

Damernas poänglopp

FotbollRedigera

Damer
Nr Namn Klubb Född SM          
Målvakter
1 Silke Rottenberg 25 januari 1972 (47 år)
18 Nadine Angerer 10 november 1978 (41 år)
22 Andrea Schaller 14 september 1976 (43 år)
Försvarare
2 Kerstin Stegemann 29 september 1977 (42 år)
3 Jeanette Götte 13 mars 1979 (40 år)
4 Steffi Jones 22 december 1972 (46 år)
5 Doris Fitschen 25 oktober 1968 (51 år)
12 Stefanie Gottschlich 5 augusti 1978 (41 år)
13 Sandra Minnert 7 april 197 (1822 år)
14 Tina Wunderlich 10 oktober 1977 (42 år)
20 Martina Müller 18 april 1980 (39 år)
Mittfältare
8 Nicole Brandebusemeyer 9 oktober 1974 (45 år)
10 Bettina Wiegmann 7 oktober 1971 (48 år)
15 Ariane Hingst 25 juli 1979 (40 år)
16 Renate Lingor 11 oktober 1975 (44 år)
17 Melanie Hoffman 29 november 1974 (45 år)
19 Sandra Smisek 3 juli 1977 (42 år)
21 Pia Wunderlich 26 januari 1975 (44 år)
Anfallare
6 Maren Meinert 5 augusti 1973 (46 år)
7 Claudia Müller 21 maj 1974 (45 år)
9 Birgit Prinz 25 oktober 1977 (42 år)
11 Inka Grings 31 oktober 1978 (41 år)
Förbundskapten
Tina Theune
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
  Tyskland 3 3 0 0 6 1 +5 9
  Brasilien 3 2 0 1 5 3 +2 6
  Sverige 3 0 1 2 1 4 −3 1
  Australien 3 0 1 2 2 6 −4 1
Slutspel
  Semifinaler Final
24 september - Sydney
0
 
  Norge
1
 
 
28 september - Sydney
   
  Norge (e.f.)
3
 
  USA
2
Bronsmatch
24 september - Canberra 28 september - Sydney
  USA
1
2
0
 
0

FriidrottRedigera

Herrarnas 100 meter

Herrarnas 800 meter

  • Nils Schumann
    • Omgång 1 — 01:47.76
    • Semifinal — 01:44.22
    • Final — 01:45.08 (Guld)

Herrarnas 5 000 meter

  • Jirka Arndt
    • Omgång 1 — 13:26.18
    • Final — 13:38.57 (8:e plats)

Herrarnas 110 meter häck

  • Florian Schwarthoff
    • Omgång 1 — 13.55
    • Omgång 2 — 13.54
    • Semifinal — 13.39
    • Final — 13.42 (6:e plats)
  • Falk Balzer
    • Omgång 1 — 13.67
    • Omgång 2 — 13.59
    • Semifinal — 13.59 (gick inte vidare)
  • Raif Leberer
    • Omgång 1 — 56.74
    • Omgång 2 — 13.73 (gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter häck

  • Thomas Goller
    • Omgång 1 — 49.32
    • Semifinal — 49.28 (gick inte vidare)

Herrarnas 3 000 meter hinder

Herrarnas kulstötning

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas släggkastning

Herrarnas längdhopp

Herrarnas tresteg

Herrarnas höjdhopp

Herrarnas stavhopp

Herrarnas 20 kilometer gång

Herrarnas 50 kilometer gång

Herrarnas maraton

Herrarnas tiokamp

  • Frank Busemann
    • 100 m — 10.91
    • Längdhopp — 7.64
    • Kulstötning — 14.52
    • Höjdhopp — 2.09
    • 400 m — 48.97
    • 100 m häck — 14.16
    • Diskus — 33.71
    • Stavhopp — 5.00
    • Spjut — 64.91
    • 1,500 m — 04:25.32
    • Poäng — 8351.00 (7:e plats)
  • Stefan Schmid
    • 100 m — 10.94
    • Längdhopp — 7.17
    • Kulstötning 14.04
    • Höjdhopp — 2.00
    • 400 m — 48.61
    • 100 m häck — 14.38
    • Diskus — 40.81
    • Stavhopp — 5.00
    • Spjut — 67.03
    • 1,500 m — 04:36.49
    • Poäng — 8206.00 (9:e plats)
  • Mike Maczey
    • 100 m — 11.17
    • Längdhopp — 7.10
    • Kulstötning — 13.84
    • Höjdhopp — 2.03
    • 400 m — 49.91
    • 100 m häck — DNF
    • Diskus — 43.64
    • Stavhopp — 5.10
    • Spjut — 61.49
    • 1,500 m — 04:27.99
    • Poäng — 7228.00 (25:e plats)

Damernas 200 meter

Damernas 800 meter

  • Claudia Gesell
    • Omgång 1 — 01:58.56
    • Semifinal — 01:59.69 (gick inte vidare)

Damernas 5 000 meter

Damernas 10 000 meter

Damernas 400 meter häck

  • Heike Meissner
    • Omgång 1 — 55.58
    • Semifinal — 55.73 (gick inte vidare)
  • Ulrike Urbansky
    • Omgång 1 — 55.93
    • Semifinal — 55.23 (gick inte vidare)

Damernas 4 x 100 meter stafett

Damernas 4 x 400 meter stafett

Damernas kulstötning

Damernas diskuskastning

Damernas spjutkastning

Damernas släggkastning

Damernas längdhopp

Damernas höjdhopp

Damernas stavhopp

Damernas 20 kilometer gång

Damernas maraton

Damernas sjukamp

  • Sabine Braun
    • 100 m häck — 13.49
    • Höjdhopp — 1.81
    • Kulstötning — 14.33
    • 200 m — 24.74
    • Längdhopp — 6.22
    • Spjut — 48.56
    • 800 m — 02:19.14
    • Poäng — 6355 (5:e plats)
  • Karin Ertl
    • 100 m häck — 13.43
    • Höjdhopp — 1.78
    • Kulstötning — 13.55
    • 200 m — 24.64
    • Längdhopp — 6.22
    • Spjut — 42.70
    • 800 m — 02:16.25
    • Poäng — 6209 (7:e plats)
  • Astrid Retzke
    • 100 m häck — 13.92
    • Höjdhopp — 1.57
    • Kulstötning — DNS
    • 200 m — DNS

FäktningRedigera

GymnastikRedigera

HandbollRedigera

Herrar
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
  Ryssland 5 4 0 1 129 121 +8 8
  Tyskland 5 3 1 1 128 113 +15 7
  Jugoslavien 5 3 0 2 130 127 +3 6
  Egypten 5 3 0 2 122 115 +7 6
  Sydkorea 5 1 1 3 128 131 –3 3
  Kuba 5 0 0 5 128 158 –30 0
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
         
   Ryssland   33
 
   Slovenien   22  
   Ryssland   29
 
     Jugoslavien   26  
   Frankrike   21
 
   Jugoslavien   26  
   Ryssland   28
 
     Sverige   26
   Tyskland   26
 
   Spanien   27  
   Spanien   25 Bronsmatch
 
     Sverige   32  
   Sverige   27    Jugoslavien   22
   Egypten   23      Spanien   26
 

JudoRedigera

Herrar

Damer

KanotsportRedigera

Sprint
Herrar

Herrarnas K-1 500 m

  • Lutz Liwowski
    • Kvalheat — 01:41,091
    • Semifinal — 01:40,586
    • Final — 02:00,259 (5:e plats)

Herrarnas K-1 1000 m

  • Lutz Liwowski
    • Kvalheat — 03:36,404
    • Semifinal — DQ (gick inte vidare)

Herrarnas K-2 500 m

Herrarnas K-2 1000 m

Herrarnas K-4 1000 m

Herrarnas C-1 1000 m

  • Andreas Dittmer
    • Kvalheat — 03:53,962
    • Semifinal — Bye
    • Final — 03:54,379 (Guld)

Herrarnas C-2 500 m

Herrarnas C-2 1000 m

Damer

Damernas K-1 500 m

  • Manuela Mucke
    • Kvalheat — 01:54,870
    • Semifinal — 01:55,794 (gick inte vidare)

Damernas K-2 500 m

Damernas K-4 500 m

Slalom
Herrar

Herrarnas K-1 slalom

Herrarnas C-1 slalom

Herrarnas C-2 slalom

Damer

Damernas K-1 slalom

LandhockeyRedigera

Modern femkampRedigera

Damer

Herrar

RidsportRedigera

Individuell dressyr

Individuell hoppning

Individuell fälttävlan

RoddRedigera

SeglingRedigera


Mistral

  • Alexander Baronjan
    • Lopp 1 — 13
    • Lopp 2 — 5
    • Lopp 3 — 6
    • Lopp 4 — 5
    • Lopp 5 — 10
    • Lopp 6 — 11
    • Lopp 7 — 9
    • Lopp 8 — (37) DNF
    • Lopp 9 — 17
    • Lopp 10 — 8
    • Lopp 11 — 18
    • Final — 84 (9:e plats)

Finnjolle

  • Michael Fellmann
    • Lopp 1 — 18
    • Lopp 2 — (23)
    • Lopp 3 — 20
    • Lopp 4 — 5
    • Lopp 5 — (24)
    • Lopp 6 — 18
    • Lopp 7 — 20
    • Lopp 8 — 18
    • Lopp 9 — 19
    • Lopp 10 — 15
    • Lopp 11 — 12
    • Final — 145 (21:a plats)

470

  • Stefan Meister och Frank Thieme
    • Lopp 1 — 20
    • Lopp 2 — 18
    • Lopp 3 — (24)
    • Lopp 4 — (26)
    • Lopp 5 — 24
    • Lopp 6 — 15
    • Lopp 7 — 7
    • Lopp 8 — 13
    • Lopp 9 — 4
    • Lopp 10 — 24
    • Lopp 11 — 5
    • Final — 130 (17:e plats)

Tornado

  • Roland Gaebler och Rene Schwall
    • Lopp 1 — (10)
    • Lopp 2 — 4
    • Lopp 3 — 8
    • Lopp 4 — 5
    • Lopp 5 — 3
    • Lopp 6 — (11)
    • Lopp 7 — 7
    • Lopp 8 — 2
    • Lopp 9 — 1
    • Lopp 10 — 1
    • Lopp 11 — 7
    • Final — 38 (Brons)

Starbåt

  • Marc Aurel Pickel och Thomas Auracher
    • Lopp 1 — 11
    • Lopp 2 — 6
    • Lopp 3 — 2
    • Lopp 4 — 13
    • Lopp 5 — 10
    • Lopp 6 — 8
    • Lopp 7 — 11
    • Lopp 8 — 13
    • Lopp 9 — 8
    • Lopp 10 — (15)
    • Lopp 11 — (17) DSQ
    • Final — 82 (12th place)

Soling

  • Gunnar Bahr, Ingo Borkowski och Jochen Schuemann
    • Utslagningsomgång, grupp 1 — (4-1) 4 poäng
    • Kvartsfinal — (4-1) 4 poäng
    • Semifinal— Besegrade Nederländerna
    • Final — Förlorade mot Danmark (Silver)

Mistral

  • Amelie Lux
    • Lopp 1 — 1
    • Lopp 2 — 2
    • Lopp 3 — 1
    • Lopp 4 — 1
    • Lopp 5 — (4)
    • Lopp 6 — 2
    • Lopp 7 — 2
    • Lopp 8 — (3)
    • Lopp 9 — 2
    • Lopp 10 — 2
    • Lopp 11 — 2
    • Final — 15 (Silver)

Europajolle

  • Petra Niemann
    • Lopp 1 — 13
    • Lopp 2 — 6
    • Lopp 3 — 18
    • Lopp 4 — 3
    • Lopp 5 — 9
    • Lopp 6 — 15
    • Lopp 7 — (28) OCS
    • Lopp 8 — (28) OCS
    • Lopp 9 — 5
    • Lopp 10 — 9
    • Lopp 11 — 9
    • Final — 87 (13th place)

470

  • Nicola Birkner och Wibke Buelle
    • Lopp 1 — 8
    • Lopp 2 — 2
    • Lopp 3 — 4
    • Lopp 4 — 6
    • Lopp 5 — 12
    • Lopp 6 — 4
    • Lopp 7 — (20) OCS
    • Lopp 8 — 13
    • Lopp 9 — 1
    • Lopp 10 — 4
    • Lopp 11 — (15)
    • Final — 54 (5th place)

SimhoppRedigera

Herrarnas 3 m
  • Stefan Ahrens
    • Kval — 385,5
    • Semifinal — 218,67 — 604,17
    • Final — 400,5 — 619,17 (→ 9:e plats)
Herrarnas 3 m
  • Andreas Wels
    • Kval — 414,84
    • Semifinal — 224,97 — 639,81
    • Final — 391,56 — 616,53 (→ 10:e plats)
Herrarnas 10 m
  • Jan Hempel
    • Kval — 401,19
    • Semifinal — 181,71 — 582,9 (→ 15:e plats, gick inte vidare)
Herrarnas 10 m
  • Heiko Meyer
    • Kval — 411,36
    • Semifinal — 179,34 — 590,7
    • Final — 420,66 — 600 (→ 11:e plats)
Herrarnas 10 m parhoppning
Damernas 3 m
Damernas 3 m
  • Dörte Lindner
    • Kval — 309,21
    • Semifinal — 233,82 — 543,03
    • Final — 340,53 — 574,35 (→   Brons)
Damernas 10 m
Damernas 10 m
  • Ute Wetzig
    • Kval — 289,38
    • Semifinal — 169,77 — 459,15
    • Final — 268,47 — 438,24 (→ 12:e plats)
Damernas 3 m parhoppning

TaekwondoRedigera

TennisRedigera

TriathlonRedigera

Damernas triathlon

Herrarnas triathlon

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/GER/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)