Öppna huvudmenyn

Individuell fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 2000

Individuell fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 2000 var en av sex ridsportgrenar som avgjordes under de olympiska sommarspelen 2000.

Olympiska sommarspelen 2000
Ridsport Equestrian pictogram.svg
Individuell fälttävlan
Information
Datum20-22 september
Deltagare38
ArenaSydney International Equestrian Centre
Placeringar
Gold medal icon.svg Flag of the United States.svg David O'Connor (USA)
Silver medal icon.svg Flag of Australia.svg Andrew Hoy (AUS)
Bronze medal icon.svg Flag of New Zealand.svg Mark Todd (NZL)
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Atlanta 1996 Aten 2004
Ridsport vid olympiska sommarspelen 2000
Individuellt Gren

Lag
Detaljer Dressyr

Detaljer
Detaljer Fälttävlan

Detaljer
Detaljer Hoppning

Detaljer

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

DressyrRedigera

Placering Ryttare Häst Nation Domare H Domare C Domare M Resultat Straffpoäng
1 David O'Connor Custom Made   USA 194 187 194 575 29.0
2 Marina Köhncke Longchamps   Tyskland 174 194 178 546 34.8
3 Heidi Antikatzidis Michaelmas   Grekland 181 176 176 533 37.4
4 Mark Todd Eyespy II   Nya Zeeland 181 170 174 525 39.0
5 Andrew Hoy Swizzle In   Australien 158 180 183 521 39.8
5 Sofia Andler Amaretto   Sverige 171 165 185 521 39.8
7 Blyth Tait Welton Envoy   Nya Zeeland 157 175 184 516 40.8
8 Rodolphe Scherer Bambi De Brier   Frankrike 167 171 175 513 41.4
9 Robert Costello Chevalier   USA 176 161 171 508 42.4
10 Fabio Magni Cool N' Breezy   Italien 167 171 162 500 44.0
11 Amanda Ross Otto Schumaker   Australien 167 159 170 496 44.8
12 Annette Wyrwoll Bantry Bay   Tyskland 168 163 164 495 45.0
13 Mary King Star Appeal   Storbritannien 153 164 168 485 47.0
14 Nils Haagenen Discovery II   Danmark 152 166 166 484 47.2
15 Brook Staples Master Monarch   Australien 159 158 165 482 47.6
16 Daisuke Kato Akwaba   Japan 152 169 159 480 48.0
17 Enrique Sarasola Jr Cool Boy   Spanien 150 159 161 470 50.0
18 Karen Dixon Too Smart   Storbritannien 149 160 159 468 50.4
19 Nicolas Touzaint Cobra D'Or   Frankrike 156 149 162 467 50.6
20 Ian Stark Arakai   Storbritannien 157 158 150 465 51.0
21 Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold   Bermuda 154 152 151 457 52.6
T22 Piia Pantsu Uppercut   Finland 144 160 152 456 52.8
T22 Julie Black Hyde Park Corn   USA 154 148 154 456 52.8
T22 Austin O'Connor Fabio   Irland 157 152 147 456 52.8
25 Kai Rueder Butscher   Tyskland 148 157 150 455 53.0
26 Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava   Belgien 146 153 155 454 53.2
T27 Eduard Stibbe Eton   Nederländska Antillerna 149 154 148 451 53.8
T27 Andrea Verdina Donnizeti   Italien 152 127 152 451 53.8
29 Jean-Lou Bigot Twist La Beige   Frankrike 141 147 150 438 56.4
30 Wyndham St John Oliver   Kanada 130 147 145 422 59.6
31 Paula Toernqvist Monaghan   Sverige 135 148 144 427 60.6
32 Imtiaz Anees Spring Invader   Indien 133 143 139 415 61.0
33 Bruce Mandeville Larissa   Kanada 134 125 147 406 62.8
34 Trevor Smith High Scope   Irland 129 136 140 405 65.0
35 Jorge Fernandez Tiberio   Uruguay 114 118 118 350 74.0
36 Carlos Paro Feline   Brasilien 100 102 110 312 81.6
37 Henry Gramajo Potencial   Uruguay 101 105 109 315 83.0
38 Roberto Macedo Fricote   Brasilien 76 84 94 254 93.2

TerrängRedigera

Placering Ryttare Häst Nation Straff Tid Straffpoäng
1 David O'Connor Custom Made   USA 0 0 0
1 Heidi Antikatzidis Michaelmas   Grekland 0 0 0
1 Mark Todd Eyespy II   Nya Zeeland 0 0 0
1 Andrew Hoy Swizzle In   Australien 0 0 0
1 Rodolphe Scherer Bambi De Brier   Frankrike 0 0 0
1 Robert Costello Chevalier   USA 0 0 0
1 Fabio Magni Cool N' Breezy   Italien 0 0 0
1 Mary King Star Appeal   Storbritannien 0 0 0
1 Karen Dixon Too Smart   Storbritannien 0 0 0
1 Ian Stark Arakai   Storbritannien 0 0 0
1 Jean-Lou Bigot Twist La Beige   Frankrike 0 0 0
12 Julie Black Hyde Park Corn   USA 0 0.8 0.8
13 Enrique Sarasola Jr Cool Boy   Spanien 0 1.6 1.6
14 Paula Toernqvist Monaghan   Sverige 0 2.8 2.8
15 Eduard Stibbe Eton   Nederländska Antillerna 0 4.8 4.8
16 Wyndham St John Oliver   Kanada 0 2.8 2.8
17 Carlos Paro Feline   Brasilien 0 19.2 19.2
18 Andrea Verdina Donnizeti   Italien 20 0 20
19 Trevor Smith High Scope   Irland 0 36.8 36.8
20 Brook Staples Master Monarch   Australien 20 18.8 38.8
21 Austin O'Connor Fabio   Irland 20 19.2 39.2
22 Annette Wyrwoll Bantry Bay   Tyskland 40 32.8 72.8
23 Amanda Ross Otto Schumaker   Australien 60 27.2 87.2
24 Bruce Mandeville Larissa   Kanada 60 72.8 132.8
25 Imtiaz Anees Spring Invader   Indien 120 45.6 165.6
- Marina Köhncke Longchamps   Tyskland 0 0.8 EL
- Jorge Fernandez Tiberio   Uruguay 80 8 EL
- Henry Gramajo Potencial   Uruguay 0 10.4 EL
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava   Belgien 60 0 RT
- Sofia Andler Amaretto   Sverige 60 0 RT
- Kai Rueder Butscher   Tyskland 40 0 RT
- Nils Haagenen Discovery II   Danmark 100 0 RT
- Roberto Macedo Fricote   Brasilien 80 0 RT
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold   Bermuda 0 0 RT
- Blyth Tait Welton Envoy   Nya Zeeland 20 0 RT
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or   Frankrike 80 0 RT
- Daisuke Kato Akwaba   Japan 0 0 RT
- Piia Pantsu Uppercut   Finland 80 0 RT

Totalt efter dressyr och terrängRedigera

Placering Ryttare Häst Nation Dressyr Terräng Totalpoäng
1 David O'Connor Custom Made   USA 29.0 0 29.0
2 Heidi Antikatzidis Michaelmas   Grekland 37.4 0 37.4
3 Mark Todd Eyespy II   Nya Zeeland 39.0 0 39.0
4 Andrew Hoy Swizzle In   Australien 39.8 0 39.8
5 Rodolphe Scherer Bambi De Brier   Frankrike 41.4 0 41.4
6 Robert Costello Chevalier   USA 42.4 0 42.4
7 Fabio Magni Cool N' Breezy   Italien 44.0 0 44.0
8 Mary King Star Appeal   Storbritannien 47.0 0 47.0
9 Karen Dixon Too Smart   Storbritannien 50.4 0 50.4
10 Ian Stark Arakai   Storbritannien 51.0 0 51.0
11 Enrique Sarasola Jr Cool Boy   Spanien 50.0 0 51.6
12 Julie Black Hyde Park Corn   USA 52.8 0.8 53.6
13 Jean-Lou Bigot Twist La Beige   Frankrike 56.4 0 56.4
14 Eduard Stibbe Eton   Nederländska Antillerna 53.8 4.8 58.6
15 Paula Toernqvist Monaghan   Sverige 60.6 2.8 63.4
16 Andrea Verdina Donnizeti   Italien 53.8 20 73.8
17 Wyndham St John Oliver   Kanada 59.6 18.8 78.4
18 Brook Staples Master Monarch   Australien 47.6 38.8 86.4
19 Austin O'Connor Fabio   Irland 52.8 39.2 92.0
20 Carlos Paro Feline   Brasilien 81.6 19.2 100.8
21 Trevor Smith High Scope   Irland 65,0 36.8 101.8
22 Annette Wyrwoll Bantry Bay   Tyskland 45.0 72.8 117.8
23 Amanda Ross Otto Schumaker   Australien 44.8 87.2 132.0
24 Bruce Mandeville Larissa   Kanada 62.8 132.8 195.6
25 Imtiaz Anees Spring Invader   Indien 61.0 165.6 226.6
- Marina Köhncke Longchamps   Tyskland 34.8 EL
- Jorge Fernandez Tiberio   Uruguay 74.0 EL
- Henry Gramajo Potencial   Uruguay 83.0 EL
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava   Belgien 53.2 RT
- Sofia Andler Amaretto   Sverige 39.8 RT
- Kai Rueder Butscher   Tyskland 53.0 RT
- Nils Haagenen Discovery II   Danmark 47.2 RT
- Roberto Macedo Fricote   Brasilien 93.2 RT
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold   Bermuda 56.2 RT
- Blyth Tait Welton Envoy   Nya Zeeland 40.8 RT
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or   Frankrike 50.6 RT
- Daisuke Kato Akwaba   Japan 48.0 RT
- Piia Pantsu Uppercut   Finland 52.8 RT

HoppningRedigera

Placering Ryttare Häst Nation Fel Tid Straffpoäng
1 Andrew Hoy Swizzle In   Australien 0 0 0
1 Julie Black Hyde Park Corn   USA 0 0 0
1 Trevor Smith High Scope   Irland 0 0 0
1 Annette Wyrwoll Bantry Bay   Tyskland 0 0 0
1 Bruce Mandeville Larissa   Kanada 0 0 0
6 Mark Todd Eyespy II   Nya Zeeland 0 3.0 3.0
7 David O'Connor Custom Made   USA 5.0 0 5.0
7 Rodolphe Scherer Bambi De Brier   Frankrike 5.0 0 5.0
7 Fabio Magni Cool N' Breezy   Italien 5.0 0 5.0
7 Mary King Star Appeal   Storbritannien 5.0 0 5.0
7 Ian Stark Arakai   Storbritannien 5.0 0 5.0
7 Austin O'Connor Fabio   Irland 5.0 0 5.0
13 Robert Costello Chevalier   USA 10.0 0 10.0
13 Karen Dixon Too Smart   Storbritannien 10.0 0 10.0
13 Jean-Lou Bigot Twist La Beige   Frankrike 10.0 0 10.0
13 Brook Staples Master Monarch   Australien 10.0 0 10.0
13 Amanda Ross Otto Schumaker   Australien 10.0 0 10.0
13 Imtiaz Anees Spring Invader   Indien 10.0 0 10.0
19 Paula Toernqvist Monaghan   Sverige 5.0 6.0 11.0
20 Heidi Antikatzidis Michaelmas   Grekland 10.0 3.0 13.0
20 Eduard Stibbe Eton   Nederländska Antillerna 10.0 3.0 13.0
22 Andrea Verdina Donnizeti   Italien 5.0 9.0 14.0
23 Carlos Paro Feline   Brasilien 45.0 2.0 47.0
- Enrique Sarasola Jr Cool Boy   Spanien EL
- Wyndham St John Oliver   Kanada WD
- Marina Köhncke Longchamps   Tyskland NS
- Jorge Fernandez Tiberio   Uruguay NS
- Henry Gramajo Potencial   Uruguay NS
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava   Belgien NS
- Sofia Andler Amaretto   Sverige NS
- Kai Rueder Butscher   Tyskland NS
- Nils Haagenen Discovery II   Danmark NS
- Roberto Macedo Fricote   Brasilien NS
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold   Bermuda NS
- Blyth Tait Welton Envoy   Nya Zeeland NS
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or   Frankrike NS
- Daisuke Kato Akwaba   Japan NS
- Piia Pantsu Uppercut   Finland NS

FinalRedigera

Placering Ryttare Häst Nation Dressyr Terräng Hoppning Total straffpoäng
  David O'Connor Custom Made   USA 29.0 0 5.0 34.0
  Andrew Hoy Swizzle In   Australien 39.8 0 0 39.8
  Mark Todd Eyespy II   Nya Zeeland 39.0 0 3.0 42.0
4 Rodolphe Scherer Bambi De Brier   Frankrike 41.4 0 5.0 46.4
5 Fabio Magni Cool N' Breezy   Italien 44.0 0 5.0 49.0
6 Heidi Antikatzidis Michaelmas   Grekland 37.4 0 13.0 50.4
7 Mary King Star Appeal   Storbritannien 47.0 0 5.0 52.0
8 Robert Costello Chevalier   USA 42.4 0 10.0 52.4
9 Julie Black Hyde Park Corn   USA 52.8 0.8 0 53.6
10 Ian Stark Arakai   Storbritannien 51.0 0 5.0 56.0
11 Karen Dixon Too Smart   Storbritannien 50.4 0 10.0 60.4
12 Jean-Lou Bigot Twist La Beige   Frankrike 54.6 0 10.0 64.6
13 Eduard Stibbe Eton   Nederländska Antillerna 53.8 4.80 13.0 71.6
14 Paula Toernqvist Monaghan   Sverige 60.6 2.8 11.0 74.4
15 Andrea Verdina Donnizeti   Italien 53.8 20.0 14.0 87.8
16 Brook Staples Master Monarch   Australien 47.6 20.0 10.0 96.4
17 Austin O'Connor Fabio   Irland 52.8 20.0 5.0 97.0
18 Trevor Smith High Scope   Irland 65.0 36.8 0 101.8
19 Annette Wyrwoll Bantry Bay   Tyskland 45.0 72.8 0 117.8
20 Amanda Ross Otto Schumaker   Australien 44.8 87.2 10.0 142.0
21 Carlos Paro Feline   Brasilien 81.6 19.2 47.0 147.8
22 Bruce Mandeville Larissa   Kanada 62.8 132.8 0 195.6
23 Imtiaz Anees Spring Invader   Indien 61.0 165.2 10.0 236.6
- Enrique Sarasola Jr Cool Boy   Spanien 50.0 1.6 EL
- Wyndham St John Oliver   Kanada 59.6 18.8 WD
- Marina Köhncke Longchamps   Tyskland 34.8 EL
- Jorge Fernandez Tiberio   Uruguay 74.0 EL
- Henry Gramajo Potencial   Uruguay 83.0 EL
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava   Belgien 53.2 RT
- Sofia Andler Amaretto   Sverige 39.8 RT
- Kai Rueder Butscher   Tyskland 53.0 RT
- Nils Haagenen Discovery II   Danmark 47.2 RT
- Roberto Macedo Fricote   Brasilien 93.2 RT
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold   Bermuda 56.2 RT
- Blyth Tait Welton Envoy   Nya Zeeland 40.8 RT
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or   Frankrike 50.6 RT
- Daisuke Kato Akwaba   Japan 48.0 RT
- Piia Pantsu Uppercut   Finland 52.8 RT

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera