Öppna huvudmenyn

Kulstötning för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 2000

Kulstötning för damer vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 27-28 september.

Damernas kulstötning
vid de XXVII:e olympiska sommarspelen
AnläggningStadium Australia
Datum27 september 2000 (kval)
28 september 2000 (final)
Deltagare25 från 18 nationer
Vinnarlängd20,56
Medaljörer
GuldmedaljJanina Karoltjyk
 Vitryssland
SilvermedaljLarisa Pelesjenko
 Ryssland
BronsmedaljAstrid Kumbernuss
 Tyskland
← 1996   2004 →
Friidrott vid OS 2000
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet/klarat kvalgränsen.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

KvalRedigera

Grupp ARedigera

Placering Totalt Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1 4   Krystyna Danilczyk-Zabawska (POL) 18.32 18.42 18.93 18,93 m
2 5   Astrid Kumbernuss (GER) 18.90 18.90 m
3 6   Svetlana Kriveljova (RUS) 18.48 18.56 18.56 m
4 7   Kalliopi Ouzouni (GRE) 17.35 18.56 18.56 m
5 8   Yumileidi Cumbá (CUB) X 18.02 18.42 18.42 m
6 10   Cheng Xiaoyan (CHN) 17.67 18.23 X 18.23 m
7 11   Lieja Koeman (NED) 17.43 17.99 17.35 17.99 m
8 14   Vivian Chukwuemeka (NGR) X 17.33 17.47 17.47 m
9 15   Lee Myung-Sun (KOR) 17.25 17.40 17.44 17.44 m
10 16   Connie Price-Smith (USA) 17.38 16.70 17.42 17.42 m
11 20   Laurence Manfredi (FRA) 16.57 16.38 X 16.57 m
12 23   Martina de la Puente (ESP) X 16.30 X 16.30 m


Grupp BRedigera

Placering Totalt Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1 1   Janina Koroltjik (BLR) 19.36 19,36 m
2 2   Olga Rjabinkina (RUS) 17.32 18.04 19.20 19.20 m PB
3 4   Larisa Pelesjenko (RUS) 19.08 19.08 m
4 9   Nadine Kleinert-Schmitt (GER) 17.75 X 18.39 18.39 m
5 12   Valentina Fedjuschina (AUT) 16.95 17.84 17.45 17.84 m
6 13   Judy Oakes (GBR) 16.96 X 17.81 17.81 m
7 17   Jesseca Cross (USA) 17.15 17.27 16.91 17.27 m
8 18   Katarzyna Żakowicz (POL) 16.49 16.74 16.95 16.95 m
9 19   Mara Rosolen (ITA) 16.13 X 16.66 16.66 m
10 21   Iolanta Uljeva (KAZ) 16.38 15.11 16.31 16.38 m
11 22   Teri Tunks (USA) X 15.30 16.34 16.34 m
12 24   Yu Xin (CHN) 15.68 16.18 16.18 m
13 25   Nada Kawar (JOR) X 15.67 X 15.67 m

FinalRedigera

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3 4 5 6
    Janina Koroltjik (BLR) 19,43 X 18,76 19,11 X 20,56 20,56 m NR
    Larisa Pelesjenko (RUS) 19.16 19.92 19.79 X X 19.60 19.92 m
    Astrid Kumbernuss (GER) 19.38 19.24 18.73 18.76 18.89 19.62 19.62 m
4   Svetlana Kriveljova (RUS) 18.84 18.60 19.04 19.12 19.37 19.36 19.37 m
5   Krystyna Zabawska (POL) 18.61 17.93 19.18 18.39 X 17.16 19.18 m SB
6   Yumileidi Cumbá (CUB) 18.33 18.30 18.70 X X X 18.70 m
7   Kalliopi Ouzouni (GRE) 18.45 X 18.63 18.34 X 17.09 18.63 m NR
8   Nadine Kleinert-Schmitt (GER) X 18.49 18.33 X X X 18.49 m
9   Lieja Koeman (NED) X 17.56 17.96 17.96 m
10   Olga Rjabinkina (RUS) 17.33 17.85 17.66 17.85 m
11   Cheng Xiaoyan (CHN) 17.30 17.85 X 17.85 m
12   Valentina Fedjuschina (AUT) 16.70 17.14 16.75 17.14 m

ReferenserRedigera


KällorRedigera