Öppna huvudmenyn

Släggkastning för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 2000

Släggkastning för damer vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 27–29 september.

Damernas släggkastning
vid de XXVII:e olympiska sommarspelen
AnläggningANZ Stadium
Datum27 september 2000 (kval)
29 september 2000 (final)
Deltagare28 från 20 nationer
Vinnarmärke71,16 OR
Medaljörer
GuldmedaljKamila Skolimowska
 Polen
SilvermedaljOlga Kuzenkova
 Ryssland
BronsmedaljKirsten Münchow
 Tyskland
   2004 →
Friidrott vid OS 2000
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

Gren Guld Silver Brons
Släggkastning   Kamila Skolimowska
Polen
71,16 m   Olga Kuzenkova
Ryssland
69,77 m   Kirsten Münchow
Tyskland
69,28 m

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet/klarat kvalgränsen.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

KvalRedigera

Grupp ARedigera

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1   Olga Kuzenkova (RUS) 70,60 70,60 m OR
2   Kamila Skolimowska (POL) 66,30 66,30 m
3   Yipsi Moreno (CUB) 65,74 65,74 m
4   Dawn Ellerbe (USA) 64,91 63,27 57,99 64,91 m
5   Svetlana Sudak (BLR) X X 63,83 63,83 m
6   Lorraine Shaw (GBR) 63,21 62,60 57,09 63,21 m
7   Amy Palmer (USA) 61,96 62,49 62,78 62,78 m
8   Irina Sekatjova (UKR) 61,44 60,62 X 61,44 m
9   Tasha Williams (NZL) 50,96 54,14 61,18 61,18 m
10   Alla Davidova (RUS) 60,86 X X 60,86 m
11   Karyne Perkins (AUS) 55,18 59,49 55,22 59,49 m
12   Mia Strömmer (FIN) 57,33 X 59,43 59,43 m
13   Michelle Fournier (CAN) X 55,72 59,15 59,15 m
14   Caroline Fournier (MRI) X 53,60 56,18 56,18 m
  Ester Balassini (ITA) X X X NM

Grupp BRedigera

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3
1   Kirsten Münchow (GER) 59,09 67,64 67,64 m
2   Ivana Brkljačić (CRO) 65,01 62,59 X 65,01 m
3   Deborah Sosimenko (AUS) 64,01 61,18 59,53 64,01 m
4   Sini Pöyry (FIN) 63,80 60,12 61,81 63,80 m
5   Ljudmila Gubkina (BLR) 62,40 63,13 63,29 63,29 m
6   Katalin Divós (HUN) 61,88 X 62,74 62,74 m
7   Lisa Misipeka (ASA) 61,74 58,74 X 61,74 m
8   Tatjana Konstantinova (RUS) 57,24 61,14 61,48 61,48 m
9   Jesseca Cross (USA) 56,98 60,85 60,51 60,85 m
10   Zhao Wei (CHN) 59,54 57,44 55,98 59,54 m
11   Manuela Montebrun (FRA) 57,60 X 57,77 57,77 m
12   Anelija Jordanova (BUL) X 54,92 54,69 54,92 m
  Olga Tsander (BLR) X X X NM

Totala kvalresultatRedigera

Placering Idrottare Grupp Märke Kval Noteringar
1   Olga Kuzenkova (RUS) A 70,60 Q OR
2   Kirsten Münchow (GER) B 67,64 Q
3   Kamila Skolimowska (POL) A 66,30 Q
4   Yipsi Moreno (CUB) A 65,74 Q
5   Ivana Brkljačić (CRO) B 65,01 q
6   Dawn Ellerbe (USA) A 64,91 q
7   Deborah Sosimenko (AUS) B 64,01 q
8   Svetlana Sudak (BLR) A 63,83 q
9   Sini Pöyry (FIN) B 63,80 q
10   Ljudmila Gubkina (BLR) B 63,29 q
11   Lorraine Shaw (GBR) A 63,21 q
12   Amy Palmer (USA) A 62,78 q
13   Katalin Divós (HUN) B 62,74
14   Lisa Misipeka (ASA) B 61,74
15   Tatjana Konstantinova (RUS) B 61,48
16   Irina Sekatjova (UKR) A 61,44
17   Tasha Williams (NZL) A 61,18
18   Alla Davidova (RUS) A 60,68
19   Jesseca Cross (USA) B 60,85
20   Zhao Wei (CHN) B 59,54
21   Karyne Perkins (AUS) A 59,49
22   Mia Strömmer (FIN) A 59,43
23   Michelle Fournier (CAN) B 59,15
24   Manuela Montebrun (FRA) B 57,77
25   Caroline Fournier (MRI) A 56,18
26   Anelija Jordanova (BUL) B 54,92
  Ester Balassini (ITA) A NM
  Olga Tsander (BLR) B NM

FinalRedigera

Placering Idrottare Försök Längd Noteringar
1 2 3 4 5 6
    Kamila Skolimowska (POL) X 66,33 71,16 66,06 69,91 71,16 m OR
    Olga Kuzenkova (RUS) X 67,18 69,64 69,77 X X 69,77 m
    Kirsten Münchow (GER) 66,42 X 67,81 66,03 69,28 67,96 69,28 m NR
4   Yipsi Moreno (CUB) 65,79 67,16 67,04 64,88 68,33 67,43 68,33 m
5   Deborah Sosimenko (AUS) 67,95 64,24 65,49 66,39 X X 67,95 m AR
6   Ljudmila Gubkina (BLR) 66,04 66,16 X 67,08 66,77 66,95 67,08 m
7   Dawn Ellerbe (USA) 62,50 64,51 66,80 64,40 66,16 64,71 66,80 m
8   Amy Palmer (USA) X 60,21 66,15 59,42 X X 66,15 m
9   Lorraine Shaw (GBR) 64,27 56,96 63,65 64,27 m
10   Svetlana Sudak (BLR) X 64,21 X 64,21 m
11   Ivana Brkljačić (CRO) 61,25 63,20 X 63,20 m
12   Sini Pöyry (FIN) 62,49 X 62,21 62,49 m

ReferenserRedigera


KällorRedigera