Öppna huvudmenyn

Nya Zeeland i olympiska sommarspelen 2000

Nya Zeeland deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 147 deltagare, 77 män och 70 kvinnor. De tog totalt fyra medaljer, ett guld och tre brons.[1]

Nya Zeeland i olympiska spelen
Nya Zeeland IOK-landskod

NZL
KommittéNya Zeelands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare147 deltagare i 18 sporter
FanbärareBlyth Tait
Medaljsummering
Guld
1
Silver
0
Brons
3
Totalt
4

Placering
45:e
Nya Zeeland i olympiska sommarspelen
1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Nya Zeeland i olympiska vinterspelen
1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Nya Zeeland i andra olympiska spel
Australasien Australasien (1908 och 1912)

MedaljerRedigera

  GuldRedigera

  BronsRedigera

BasketRedigera

Herrar
Gruppspel
Lag Vinster Förluster PF PA Poäng
  USA 5 0 505 359 +146 10
  Italien 3 2 332 349 −17 8 1W–0L
  Litauen 3 2 372 339 +33 8 0W–1L
  Frankrike 2 3 372 374 −2 7 1W–0L
  Kina 2 3 368 419 −51 7 0W–1L
  Nya Zeeland 0 5 307 416 −109 5
Damer
Gruppspel
Lag Vinster Förluster PF PA Poäng
  USA 5 0 446 312 10
  Ryssland 3 2 398 325 8
  Sydkorea 3 2 343 296 8
  Polen 3 2 327 339 8
  Kuba 1 4 318 358 6
  Nya Zeeland 0 5 304 396 5

BoxningRedigera

Supertungvikt

BågskytteRedigera

Herrarnas individuella
Ken Uprichard Peter Ebden
1/32-final Förlorade mot Simon Needham
Storbritannien
160-155 Förlorade mot Baljinima Tsyrempilov
Ryssland
168-147

CyklingRedigera

MountainbikeRedigera

Herrarnas terränglopp

Damernas terränglopp

  • Susy Pryde
    • Final — fullföljde inte (→ ingen placering)

LandsvägRedigera

HerrarRedigera

Herrarnas linjelopp

DamerRedigera

Damernas linjelopp

BanaRedigera

HerrarRedigera

Herrarnas sprint

Herrarnas förföljelse

Herrarnas tempolopp

Herrarnas poänglopp

Herrarnas keirin

  • Anthony Peden
    • Första omgången — Heat — 2; Plats — DNF
    • Återkval — Heat — 2; Plats — 3 (→ gick inte vidare)
  • Matt Sinton
    • Första omgången — Heat — 3; Plats — 5
    • Återkval — Heat — 1; Plats — 4 (→ gick inte vidare)

Herrarnas lagförföljelse

DamerRedigera

Damernas sprint

  • Fiona Ramage
    • Kval — 11.803
    • Åttondelsfinal — Lost to Oxana Grichina från Ryssland
    • Åttondelsfinal, återkval — Heat 2; 3:e plats
    • Finals 9-12 — (→ 10:e plats)

Damernas förföljelse

Damernas tempolopp

Damernas poänglopp

FriidrottRedigera

HerrarRedigera

Herrarnas 10 000 meter

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas höjdhopp

Herrarnas 50 kilometer gång

DamerRedigera

Damernas 800 meter

  • Toni Hodgkinson
    • Omgång 1 — 01:59.37
    • Semifinal — 01:59.84 (→ gick inte vidare)

Damernas 1 500 meter

Damernas diskuskastning

Damernas släggkastning

Damernas längdhopp

LandhockeyRedigera

Damer

Coach: Jan Borren

Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
  Nya Zeeland 4 2 1 1 7 5 7
  Kina 4 2 0 2 4 5 6
  Nederländerna 4 1 2 1 9 9 5
  Tyskland 4 1 2 1 6 6 5
  Sydafrika 4 1 1 2 4 5 1
Slutomgång
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
  Australien 5 4 1 0 17 3 13
  Argentina 5 3 0 2 13 7 9
  Nederländerna 5 2 0 3 8 14 6
  Spanien 5 1 3 1 5 5 6
  Kina 5 1 1 3 4 10 4
  Nya Zeeland 5 1 1 3 8 16 4

RidsportRedigera

RoddRedigera

Herrarnas singelsculler

  • Rob Waddell
    • Kval — 6m 54,20s
    • Semifinal — 6m 58,01s
    • Final — 6m 48,90s (→ 1:a plats)

Herrarnas fyra utan styrman

SeglingRedigera

Mistral

  • Aaron McIntosh
    • Lopp 1 — (37) OCS
    • Lopp 2 — 9
    • Lopp 3 — 4
    • Lopp 4 — 10
    • Lopp 5 — 9
    • Lopp 6 — 3
    • Lopp 7 — 1
    • Lopp 8 — 5
    • Lopp 9 — (12)
    • Lopp 10 — 3
    • Lopp 11 — 4
    • Final — 48 (→   Brons)

Finnjolle

  • Clifton Webb
    • Lopp 1 — 15
    • Lopp 2 — 9
    • Lopp 3 — 15
    • Lopp 4 — 10
    • Lopp 5 — 12
    • Lopp 6 — 11
    • Lopp 7 — 16
    • Lopp 8 — 4
    • Lopp 9 — 16
    • Lopp 10 — (18)
    • Lopp 11 — (26) OCS
    • Final — 109 (→ 16:e plats)

470

  • Simon Cooke och Peter Nicholas
    • Lopp 2 — (15)
    • Lopp 3 — 9
    • Lopp 4 — 12
    • Lopp 5 — 10
    • Lopp 6 — 12
    • Lopp 7 — (15)
    • Lopp 8 — 3
    • Lopp 9 — 3
    • Lopp 10 — 13
    • Lopp 11 — 8
    • Final — 76 (→ 7:e plats)

Mistral

  • Barbara Kendall
    • Lopp 1 — 2
    • Lopp 2 — 3
    • Lopp 3 — 2
    • Lopp 4 — 3
    • Lopp 5 — (7)
    • Lopp 6 — 1
    • Lopp 7 — 3
    • Lopp 8 — 1
    • Lopp 9 — (5)
    • Lopp 10 — 1
    • Lopp 11 — 3
    • Final — 19 (→   Brons)

Europajolle

  • Sarah Macky
    • Lopp 1 — 12
    • Lopp 2 — 1
    • Lopp 3 — 14
    • Lopp 4 — (16)
    • Lopp 5 — 12
    • Lopp 6 — 11
    • Lopp 7 — 5
    • Lopp 8 — (15)
    • Lopp 9 — 6
    • Lopp 10 — 3
    • Lopp 11 — 15
    • Final — 79 (→ 9:e plats)

470

  • Melinda Henshaw och Jenny Egnot
    • Lopp 1 — 13
    • Lopp 2 — 3
    • Lopp 3 — 6
    • Lopp 4 — 1
    • Lopp 5 — 7
    • Lopp 6 — 10
    • Lopp 7 — 6
    • Lopp 8 — (19)
    • Lopp 9 — (20) OCS
    • Lopp 10 — 16
    • Lopp 11 — 10
    • Final — 72 (→ 11:e plats)

Laser

  • Peter Fox
    • Lopp 1 — 14
    • Lopp 2 — 19
    • Lopp 3 — 13
    • Lopp 4 — (44) OCS
    • Lopp 5 — 22
    • Lopp 6 — 20
    • Lopp 7 — 7
    • Lopp 8 — 18
    • Lopp 9 — 23
    • Lopp 10 — 8
    • Lopp 11 — (24)
    • Final — 144 (→ 21:a plats)

Tornado

  • Chris Dickson och Glen Sowry
    • Lopp 1 — 5
    • Lopp 2 — 2
    • Lopp 3 — 7
    • Lopp 4 — (15)
    • Lopp 5 — 10
    • Lopp 6 — 1
    • Lopp 7 — 5
    • Lopp 8 — 7
    • Lopp 9 — (12)
    • Lopp 10 — 3
    • Lopp 11 — 6
    • Final — 46 (→ 5:e plats)

Starbåt

  • Gavin Brady och Jamie Gale
    • Lopp 1 — (16)
    • Lopp 2 — 1
    • Lopp 3 — 5
    • Lopp 4 — 9
    • Lopp 5 — 5
    • Lopp 6 — 15
    • Lopp 7 — 6
    • Lopp 8 — 5
    • Lopp 9 — 2
    • Lopp 10 — (16)
    • Lopp 11 — 9
    • Final — 57 (→ 9:e plats)

Soling

49er

  • Daniel Slater och Nathan Handley
    • Lopp 1 — (14)
    • Lopp 2 — 9
    • Lopp 3 — (18) OCS
    • Lopp 4 — 5
    • Lopp 5 — 12
    • Lopp 6 — 7
    • Lopp 7 — 5
    • Lopp 8 — 12
    • Lopp 9 — 4
    • Lopp 10 — 2
    • Lopp 11 — 3
    • Lopp 12 — 8
    • Lopp 13 — 2
    • Lopp 14 — 7
    • Lopp 15 — 13
    • Lopp 16 — 10
    • Final — 99 (→ 8:e plats)

SoftbollRedigera

Grundomgång
Spelade Vunna Förlorade RF RA Procent
  Japan 7 7 0 18 7 1,000
  Australien 7 6 1 22 5 0,857
  Kina 7 5 2 26 4 0,714
  USA 7 4 3 19 6 0,571
  Italien 7 2 5 3 27 0,286
  Nya Zeeland 7 2 5 12 22 0,286
  Kuba 7 1 6 6 30 0,143
  Kanada 7 1 6 13 18 0,143

TriathlonRedigera

Herrarnas triathlon

Damernas triathlon

ReferenserRedigera

  1. ^ New Zealand at the 2000 Sydney Summer Games. Sports Reference. Läst 10 december 2015.