Öppna huvudmenyn

Individuell hoppning i ridsport vid olympiska sommarspelen 2000

Individuell hoppning i ridsport vid olympiska sommarspelen 2000 var en av sex ridsportgrenar som avgjordes under de olympiska sommarspelen 2000.

Olympiska sommarspelen 2000
Ridsport Equestrian pictogram.svg
Individuell hoppning
Information
Datum25-27 september
Deltagare74
ArenaSydney International Equestrian Centre
Placeringar
Gold medal icon.svg Flag of the Netherlands.svg Jeroen Dubbeldam (NED)
Silver medal icon.svg Flag of the Netherlands.svg Albert Voorn (NED)
Bronze medal icon.svg Flag of Saudi Arabia.svg Khaled Al Eid (KSA)
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Atlanta 1996 Aten 2004
Ridsport vid olympiska sommarspelen 2000
Individuellt Gren

Lag
Detaljer Dressyr

Detaljer
Detaljer Fälttävlan

Detaljer
Detaljer Hoppning

Detaljer

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

KvalRedigera

Omgång 1Redigera

Ryttare Häst Nation Straff Total-
straff
Hopp Tid
1 Jeroen Dubbeldam Sjiem   Nederländerna 0 0,50 0,50
Bruce Goodin Lenaro   Nya Zeeland 0 0,50 0,50
3 Ludger Beerbaum Goldfever 3   Tyskland 0 1,25 1,25
4 Martin Dopazo Calwaro   Argentina 0 2,25 2,25
5 Jamie Coman Zazu   Australien 4,0 0,25 4,25
6 Maria Gretzer Feliciano   Sverige 4,0 0,50 4,50
Malin Baryard Butterfly Flip   Sverige 4,0 0,50 4,50
Khaled Al Eid Khashm Al Aan   Saudiarabien 4,0 0,50 4,50
9 Luiz Felipe De Azevedo Ralph   Brasilien 4,0 0,75 4,75
Thomas Velin Canute   Danmark 4,0 0,75 4,75
11 Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet   Brasilien 4,0 1,0 5,00
Phillipe Rozier Barbarian   Frankrike 4,0 1,0 5,00
13 Ian Millar Dorincord   Kanada 4,0 1,25 5,25
Andre Johannpeter Calei   Brasilien 4,0 1,25 5,25
Markus Fuchs Tinka's Boy   Schweiz 4,0 1,25 5,25
16 Carlos Milthaler As Schylok   Chile 4,0 1,50 5,50
Rutherford Latham Bretzel   Spanien 4,0 1,50 5,50
18 Tadayoshi Hayashi Swanky   Japan 4,0 1,75 5,75
19 Lesley McNaught Dulf   Schweiz 4,0 2,00 6,00
20 Jan Tops Roofs   Nederländerna 4,0 2,25 6,25
21 Laura Kraut Liberty   USA 8,0 0,00 8,00
Alexandra Ledermann Rochet M   Frankrike 8,0 0,00 8,00
23 Thierry Pomel Thor Des Chain   Frankrike 8,0 0,50 8,50
Saleh Andre Sakakini Careful   Egypten 8,0 0,50 8,50
25 Taizo Sugitani Mania Jolly   Japan 8,0 0,75 8,75
Marcus Ehning For Pleasure   Tyskland 8,0 0,75 8,75
27 Gianni Tovoni Las Vegas   Italien 8,0 1,00 9,00
Jos Lansink Carthago Z   Nederländerna 8,0 1,00 9,00
Takeshi Shirai Vicomte Du Mes   Japan 8,0 1,00 9,00
30 Alfonso Carlos Romo Montemorelos   Mexiko 8,0 1,25 9,25
31 Lars Nieberg Esprit FRH   Tyskland 8,0 1,50 9,50
32 Beat Maendli Pozitano   Schweiz 8,0 1,75 9,75
Michael Whitaker Prince of Wales   Storbritannien 8,0 1,75 9,75
34 Geoff Billington It's Otto   Storbritannien 7,0 3,25 10,25
35 Antonio Maurer Mortero   Mexiko 12,0 0,00 12,00
Albert Voorn Lando   Nederländerna 12,0 0,00 12,00
37 Lauren Hough Clasiko   USA 12,0 0,50 12,50
Geoff Bloomfield Money Talks   Australien 12,0 0,50 12,50
Rossen Raitchev Premier Cru   Bulgarien 12,0 0,50 12,50
40 Gavin Chester Another Flood   Australien 12,0 1,00 13,00
41 Manuel Torres Marco   Colombia 12,0 1,50 13,50
Lisen Bratt Casanova   Sverige 12,0 1,50 13,50
43 Santiago Lambre Tlaloc   Mexiko 12,0 2,00 14,00
Otto Becker Cento   Tyskland 12,0 2,00 14,00
45 Samantha McIntosh Royal Discover   Bulgarien 11,0 2,25 14,25
46 Jonathan Asselin Spirit   Kanada 12,0 2,50 14,50
47 Antoinette Leviste Ghandy   Filippinerna 12,0 2,75 14,75
Carl Edwards Bit More Candy   Storbritannien 12,0 2,75 14,75
49 Margie Goldstein Engle Perin   USA 16,0 0,00 16,00
Ludo Philippaerts Otterongo   Belgien 16,0 0,00 16,00
Jerry Smit Lux Z   Italien 16,0 0,00 16,00
52 Fernando Sarasola Ennio   Spanien 16,0 0,50 16,50
53 Ron Easey Rolling Thunder   Australien 16,0 0,75 16,75
54 Joaquin Larrain Jagermeister   Chile 16,0 1,00 17,00
55 Helena Lundbäck Mynta   Sverige 16,0 1,25 17,25
56 Jay Hayes Diva   Kanada 16,0 1,50 17,50
57 Willi Melliger Calvaro V   Schweiz 16,0 2,00 18,00
58 Ali Nilforoshan Campione   Iran 16,0 2,50 18,50
59 Peter Breakwell Leonson   Nya Zeeland 20,0 0,75 20,75
60 Guenter Orschel Excellent   Bulgarien 20,0 2,25 22,25
61 Ricardo Jurado Gismo   Spanien 19,0 3,50 22,50
62 Patrice Deleveau Caucalis   Frankrike 19,0 4,50 23,50
63 Gigi Hewitt Genevieve   Amerikanska Jungfruöarna 24,0 0,00 24,00
64 Luis Astolfi Filias   Spanien 20,0 4,25 24,25
65 Anton-Martin Bauer Equo   Österrike 24,0 0,50 24,50
66 Alvaro Miranda Neto Aspen   Brasilien 24,0 7,75 24,75
John Whitaker Calvaro   Storbritannien 17,0 0,75 24,75
68 HRH Princess Haya Lucilla   Jordanien 24,0 1,50 25,50
69 John Pearce Vagabond   Kanada 24,0 2,00 26,00
70 Kamal Bahamdan Chanel   Saudiarabien 27,0 4,50 31,50
71 Ryuma Hirota Man of Gold   Japan 27,0 6,75 33,75
72 Fahad Al-Geaid National Guard   Saudiarabien 51,0 8,75 59,75
73 Ramzy Al Duhami Saif Al Adel   Saudiarabien EL
Nona Garson Rhythmical   USA EL

Omgång 2Redigera

Ryttare Häst Nation 1:a omgången
Straff
2:a omgången<> Straff Total-
straff
Hopp Tid
1 Thomas Velin Canute   Danmark 4,75 0,00 0,00 4,75
2 Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet   Brasilien 5,00 0,00 0,00 5,00
3 Markus Fuchs Tinka's Boy   Schweiz 5,25 0,00 0,00 5,25
Ian Millar Dorincord   Kanada 5,25 0,00 0,00 5,25
5 Alexandra Ledermann Rochet M   Frankrike 8,00 0,00 0,00 8,00
6 Jamie Coman Zazu   Australien 4,25 4,00 0,00 8,25
7 Jeroen Dubbeldam Sjiem   Nederländerna 0,50 8,00 0,00 8,50
Bruce Goodin Lenaro   Nya Zeeland 0,50 8,00 0,00 8,50
Khaled Al Eid Khashm Al Aan   Saudiarabien 4,50 4,00 0,00 8,50
10 Marcus Ehning For Pleasure   Tyskland 8,75 0,00 0,00 8,75
11 Phillipe Rozier Barbarian   Frankrike 5,00 4,00 0,00 9,00
12 Laura Kraut Liberty   USA 8,00 4,00 0,00 12,00
13 Thierry Pomel Thor Des Chain   Frankrike 8,50 4,00 0,00 12,50
14 Luiz Felipe De Azevedo Ralph   Brasilien 4,75 8,00 0,00 12,75
15 Gianni Tovoni Las Vegas   Italien 9,00 4,00 0,00 13,00
Jos Lansink Carthago Z   Nederländerna 9,00 4,00 0,00 13,00
17 Malin Baryard Butterfly Flip   Sverige 4,50 7,00 1,75 13,25
Andre Johannpeter Calei   Brasilien 5,25 8,00 0,00 13,25
19 Tadayoshi Hayashi Swanky   Japan 5,75 8,00 0,00 13,75
20 Otto Becker Cento   Tyskland 14,00 0,00 0,00 14,00
21 Samantha McIntosh Royal Discover   Bulgarien 14,25 0,00 0,00 14,25
22 Martin Dopazo Calwaro   Argentina 2,25 12,00 0,25 14,50
23 Albert Voorn Lando   Nederländerna 12,00 0,00 4,00 16,00
Margie Goldstein Engle Perin   USA 16,00 0,00 0,00 16,00
25 Saleh Andre Sakakini Careful   Egypten 8,50 8,00 0,00 16,50
26 Takeshi Shirai Vicomte Du Mes   Japan 9,00 8,00 0,00 17,00
27 Alfonso Carlos Romo Montemorelos   Mexiko 9,25 8,00 0,00 17,25
28 Lisen Bratt Casanova   Sverige 13,50 4,00 0,00 17,50
Lars Nieberg Esprit FRH   Tyskland 9,50 8,00 0,00 17,50
30 Michael Whitaker Prince of Wales   Storbritannien 9,75 8,00 0,00 17,75
Beat Maendli Pozitano   Schweiz 9,75 8,00 0,00 17,75
32 Willi Melliger Calvaro V   Schweiz 18,00 0,00 0,00 18,00
Santiago Lambre Tlaloc   Mexiko 14,00 4,00 0,00 18,00
34 Taizo Sugitani Mania Jolly   Japan 8,75 7,00 3,00 18,75
35 Jan Tops Roofs   Nederländerna 6,25 11,00 2,25 19,50
Rutherford Latham Bretzel   Spanien 5,50 11,00 3,00 19,50
37 Lauren Hough Clasiko   USA 12,50 8,00 0,00 20,50
Geoff Bloomfield Money Talks   Australien 12,50 8,00 0,00 20,50
39 Lesley McNaught Dulf   Schweiz 6,00 11,00 4,00 21,00
Gavin Chester Another Flood   Australien 13,00 8,00 0,00 21,00
41 Helena Lundbäck Mynta   Sverige 17,25 4,00 0,00 21,25
Ludger Beerbaum Goldfever 3   Tyskland 1,25 20,00 0,00 21,25
43 Carlos Milthaler As Schylok   Chile 5,50 16,00 0,00 21,50
44 Geoff Billington It's Otto   Storbritannien 10,25 11,00 1,75 23,00
45 Ludo Philippaerts Otterongo   Belgien 16,00 8,00 0,00 24,00
46 Maria Gretzer Feliciano   Sverige 4,50 19,00 1,25 24,75
John Whitaker Calvaro   Storbritannien 24,75 0,00 0,00 24,75
48 Manuel Torres Marco   Colombia 13,50 12,00 0,00 25,50
49 Jonathan Asselin Spirit   Kanada 14,50 12,00 0,00 26,50
50 Carl Edwards Bit More Candy   Storbritannien 14,75 12,00 0,50 27,25
51 Antonio Maurer Mortero   Mexiko 12,00 16,00 0,00 28,00
52 Rossen Raitchev Premier Cru   Bulgarien 12,50 16,00 0,00 28,50
53 Alvaro Miranda Neto Aspen   Brasilien 24,75 4,00 0,00 28,75
54 Joaquin Larrain Jagermeister   Chile 17,00 12,00 0,00 29,00
55 Ali Nilforoshan Campione   Iran 18,50 12,00 0,00 30,50
Ricardo Jurado Gismo   Spanien 22,50 8,00 0,00 30,50
57 Jerry Smit Lux Z   Italien 16,00 16,00 0,00 32,00
58 Anton-Martin Bauer Equo   Österrike 24,50 8,00 0,00 32,50
59 Peter Breakwell Leonson   Nya Zeeland 20,75 12,00 0,00 32,75
Ron Easey Rolling Thunder   Australien 16,75 16,00 0,00 32,75
61 Antoinette Leviste Ghandy   Filippinerna 14,75 20,00 0,75 35,50
Patrice Deleveau Caucalis   Frankrike 23,50 12,00 0,00 35,50
63 Fernando Sarasola Ennio   Spanien 16,50 20,00 0,00 36,50
64 John Pearce Vagabond   Kanada 26,00 12,00 0,00 38,00
65 Guenter Orschel Excellent   Bulgarien 22,50 16,00 0,00 38,50
66 Gigi Hewitt Genevieve   Amerikanska Jungfruöarna 24,00 16,00 0,00 40,00
67 Ryuma Hirota Man of Gold   Japan 33,75 8,00 0,00 41,75
68 Jay Hayes Diva   Kanada 17,50 27,00 2,25 46,75
69 HRH Princess Haya Lucilla   Jordanien 25,50 19,00 4,25 48,75
70 Luis Astolfi Filias   Spanien 24,25 23,00 3,75 51,00
71 Kamal Bahamdan Chanel   Saudiarabien 31,5 21,00 8,25 60,75
72 Nona Garson Rhythmical   USA EL 16,00 0,00 95,75
73 Ramzy Al Duhami Saif Al Adel   Saudiarabien EL WD
Fahad Al-Geaid National Guard   Saudiarabien 59,75 WD

Omgång 3Redigera

Ryttare Häst Nation 1:a omgången
Straff
2:a omgången
Straff
3:e omgången
Straff
Total-
straff
Kvalificerad för
final
Hopp Tid
1 Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet   Brasilien 5,00 0,00 0,00 0,00 5,00 Q
2 Alexandra Ledermann Rochet M   Frankrike 8,00 0,00 0,00 0,00 8,00 Q
3 Khaled Al Eid Khashm Al Aan   Saudiarabien 4,50 4,00 0,00 0,00 8,50 Q
4 Ian Millar Dorincord   Kanada 5,25 0,00 4,00 0,00 9,25 Q
5 Jeroen Dubbeldam Sjiem   Nederländerna 0,50 8,00 4,00 0,00 12,50 Q
6 Thomas Velin Canute   Danmark 4,75 0,00 8,00 0,00 12,75 Q
Luiz Felipe De Azevedo Ralph   Brasilien 4,75 8,00 0,00 0,00 12,75 Q
8 Gianni Govoni Las Vegas   Italien 9,00 4,00 0,00 0,00 13,00 Q
9 Markus Fuchs Tinka's Boy   Schweiz 5,25 0,00 8,00 0,00 13,25 Q
10 Otto Becker Cento   Tyskland 14,00 0,00 0,00 0,00 14,00 Q
11 Marcus Ehning For Pleasure   Tyskland 8,75 0,00 7,00 0,00 15,75 Q
12 Jamie Coman Zazu   Australien 4,25 4,00 8,00 0,00 16,25 Q
13 Thierry Pomel Thor Des Chain   Frankrike 8,50 4,00 4,00 0,00 16,50 Q
14 Lars Nieberg Esprit FRH   Tyskland 9,50 8,00 0,00 0,00 17,50 Q
15 Beat Maendli Pozitano   Schweiz 9,75 8,00 0,00 0,00 17,75 Q
16 Willi Melliger Calvaro V   Schweiz 18,00 0,00 0,00 0,00 18,00 Q
17 Samantha McIntosh Royal Discover   Bulgarien 14,25 0,00 4,00 0,00 18,25 Q
18 Albert Voorn Lando   Nederländerna 12,00 4,00 4,00 0,00 20,00 Q
Laura Kraut Liberty   USA 8,00 4,00 8,00 0,00 20,00 Q
20 Bruce Goodin Lenaro   Nya Zeeland 0,50 8,00 12,00 0,00 20,50 Q
21 Jos Lansink Carthago Z   Nederländerna 9,00 4,00 8,00 0,00 21,00 Q
Phillipe Rozier Barbarian   Frankrike 5,00 4,00 12,00 0,00 21,00
23 Carlos Milthaler As Schylok   Chile 5,50 16,00 0,00 0,00 21,50 Q
24 Tadayoshi Hayashi Swanky   Japan 5,75 8,00 8,00 0,00 21,75 Q
25 Margie Goldstein Engle Perin   USA 16,00 0,00 8,00 0,00 24,00 Q
26 Saleh Andre Sakakini Careful   Egypten 8,50 8,00 7,00 1,00 24,50 Q
27 Maria Gretzer Feliciano   Sverige 4,50 20,25 0,00 0,00 24,75 Q
28 Malin Baryard Butterfly Flip   Sverige 4,50 8,75 12,00 0,00 25,25 Q
29 Michael Whitaker Prince of Wales   Storbritannien 9,75 8,00 8,00 0,00 25,75 Q
30 Santiago Lambre Tlaloc   Mexiko 14,00 4,00 8,00 0,00 26,00 Q
31 Martin Dopazo Calwaro   Argentina 2,25 12,25 12,00 0,00 26,50 Q
32 Lauren Hough Clasiko   USA 12,50 8,00 8,00 0,00 28,50 Q
33 John Whitaker Calvaro   Storbritannien 24,75 0,00 4,00 0,00 28,75 Q
34 Alfonso Carlos Romo Montemorelos   Mexiko 9,25 8,00 12,00 0,00 29,25 Q
Andre Johannpeter Calei   Brasilien 5,25 8,00 16,00 0,00 29,25 Q
Helena Lundbäck Mynta   Sverige 17,25 4,00 8,00 0,00 29,25 Q
37 Manuel Torres Marco   Colombia 13,50 12,00 4,00 0,00 29,50 Q
Lesley McNaught Dulf   Schweiz 6,00 15,00 7,00 1,50 29,50
Lisen Bratt Casanova   Sverige 6,00 15,00 7,00 1,50 29,50
40 Geoff Billington It's Otto   Australien 10,25 12,75 8,00 0,00 31,00 Q
41 Jan Tops Roofs   Nederländerna 6,25 13,25 12,00 0,00 31,50
42 Ludo Philippaerts Otterongo   Belgien 16,00 8,00 8,00 0,00 32,00 Q
43 Rutherford Latham Bretzel   Spanien 5,50 14,00 12,00 0,75 32,25 Q
44 Jonathan Asselin Spirit   Kanada 14,50 12,00 8,00 0,00 34,50 Q
45 Taizo Sugitani Mania Jolly   Japan 8,75 10,00 16,00 0,00 34,75 Q
46 Rossen Raitchev Premier Cru   Bulgarien 12,50 16,00 8,00 0,00 36,50 Q
Geoff Bloomfield Money Talks   Australien 12,50 8,00 16,00 0,00 36,50 Q
48 Takeshi Shirai Vicomte Du Mes   Japan 9,00 8,00 20,00 0,00 37,00 Q
49 Ludger Beerbaum Goldfever 3   Tyskland 1,25 20,00 16,00 0,25 37,50
50 Anton-Martin Bauer Equo   Österrike 24,50 8,00 8,00 0,00 40,50 Q
51 Alvaro Miranda Neto Aspen   Brasilien 24,75 4,00 12,00 0,00 40,75
52 Ron Easey Rolling Thunder   Australien 16,75 16,00 12,00 0,00 44,75
53 Carl Edwards Bit More Candy   Storbritannien 14,75 12,50 20,00 0,00 47,25
54 Jerry Smit Lux Z   Italien 16,00 16,00 16,00 0,00 48,00
55 Peter Breakwell Leonson   Nya Zeeland 20,75 12,00 16,00 0,00 48,75
56 Ali Nilforoshan Campione   Iran 18,50 12,00 20,00 0,00 50,50
Ricardo Jurado Gismo   Spanien 22,50 8,00 20,00 0,00 50,50
58 Guenter Orschel Excellent   Bulgarien 22,25 16,00 12,00 0,50 50,75
59 Antonio Maurer Mortero   Mexiko 12,00 16,00 24,00 0,00 52,00
60 Gavin Chester Another Flood   Australien 13,00 8,00 32,00 0,00 53,00
61 Antoinette Leviste Ghandy   Filippinerna 14,75 20,75 20,00 0,00 55,50
62 John Pearce Vagabond   Kanada 26,00 12,00 20,00 0,00 58,00
63 Jay Hayes Diva   Kanada 17,50 29,25 15,00 4,00 65,75
64 Luis Astolfi Filias   Spanien 24,25 26,75 15,00 3,75 69,75
65 Kamal Bahamdan Chanel   Saudiarabien 31,50 29,25 15,00 2,50 78,25
66 Ryuma Hirota Man of Gold   Japan 33,75 8,00 40,00 0,50 82,25
67 Joaquin Larrain Jagermeister   Chile 17,00 12,00 RT 89,50
68 Patrice Deleveau Caucalis   Frankrike 23,50 12,00 EL 96,00
69 Gigi Hewitt Genevieve   Amerikanska Jungfruöarna 24,00 16,00 RT 100,50
70 HRH Princess Haya Lucilla   Jordanien 25,50 23,25 EL 109,25
71 Nona Garson Rhythmical   USA EL 16,00 20,00 0,00 115,75
72 Ramzy Al Duhami Saif Al Adel   Saudiarabien EL WD WD
Fahad Al-Geaid National Guard   Saudiarabien 59,75 WD WD
Fernando Sarasola Ennio   Spanien 16,50 20,00 WD WD

FinalRedigera

Omgång ARedigera

Placering Ryttare Häst Nation Hopp-
straff
Tids-
straff
Total-
straff
Kvalificerad för
Final B
1 Thomas Velin Canute   Danmark 0,00 0,00 0,00 Q
Jeroen Dubbeldam Sjiem   Nederländerna 0,00 0,00 0,00 Q
Khaled Al Eid Khashm Al Aan   Saudiarabien 0,00 0,00 0,00 Q
Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet   Brasilien 0,00 0,00 0,00 Q
5 Ludo Philippaerts Otterongo   Belgien 4,00 0,00 4,00 Q
Andre Johannpeter Calei   Brasilien 4,00 0,00 4,00 Q
Margie Goldstein Engle Perin   USA 4,00 0,00 4,00 Q
Albert Voorn Lando   Nederländerna 4,00 0,00 4,00 Q
Willi Melliger Calvaro V   Schweiz 4,00 0,00 4,00 Q
Marcus Ehning For Pleasure   Tyskland 4,00 0,00 4,00 Q
Otto Becker Cento   Tyskland 4,00 0,00 4,00 Q
Gianni Govoni Las Vegas   Italien 4,00 0,00 4,00 Q
Ian Millar Dorincord   Kanada 4,00 0,00 4,00 Q
14 Lauren Hough Clasiko   USA 8,00 0,00 8,00 Q
Maria Gretzer Feliciano   Sverige 8,00 0,00 8,00 Q
Lars Nieberg Esprit FRH   Tyskland 8,00 0,00 8,00 Q
Thierry Pomel Thor Des Chain   Frankrike 8,00 0,00 8,00 Q
Alexandra Ledermann Rochet M   Frankrike 8,00 0,00 8,00 Q
19 Beat Maendli Pozitano   Schweiz 7,00 2,00 9,00 Q
20 Anton-Martin Bauer Equo   Österrike 12,00 0,00 12,00 Q
Geoff Bloomfield Money Talks   Australien 12,00 0,00 12,00 Q
Rossen Raitchev Premier Cru   Bulgarien 12,00 0,00 12,00 Q
Taizo Sugitani Mania Jolly   Japan 12,00 0,00 12,00 Q
Jonathan Asselin Spirit   Kanada 12,00 0,00 12,00 Q
Geoff Billington It's Otto   Storbritannien 12,00 0,00 12,00 Q
Manuel Torres Marco   Colombia 12,00 0,00 12,00 Q
Martin Dopazo Calwaro   Argentina 12,00 0,00 12,00 Q
Malin Baryard Butterfly Flip   Sverige 12,00 0,00 12,00 Q
Jos Lansink Carthago Z   Nederländerna 12,00 0,00 12,00 Q
Laura Kraut Liberty   USA 12,00 0,00 12,00 Q
Markus Fuchs Tinka's Boy   Schweiz 12,00 0,00 12,00 Q
32 Michael Whitaker Prince of Wales   Storbritannien 12,00 0,50 12,50
33 Helena Lundbäck Mynta   Sverige 16,00 0,00 16,00
John Whitaker Calvaro   Storbritannien 16,00 0,00 16,00
Bruce Goodin Lenaro   Nya Zeeland 16,00 0,00 16,00
Luiz Felipe De Azevedo Ralph   Brasilien 16,00 0,00 16,00
37 Takeshi Shirai Vicomte Du Mes   Japan 16,00 0,25 16,25
38 Santiago Lambre Tlaloc   Mexiko 16,00 0,50 16,50
39 Samantha McIntosh Royal Discover   Bulgarien 15,00 2,00 17,00
40 Alfonso Carlos Romo Montemorelos   Mexiko 16,00 1,50 17,50
41 Saleh Andre Sakakini Careful   Egypten 20,00 0,00 20,00
42 Carlos Milthaler As Schylok   Chile 20,00 0,75 20,75
43 Jamie Coman Zazu   Australien 19,00 3,00 22,00
44 Tadayoshi Hayashi Swanky   Japan 24,00 0,00 24,00
45 Rutherford Latham Bretzel   Spanien RT

Omgång BRedigera

Placering Ryttare Häst Nation Omgång A Omgång B
Hoppstraff
Omgång B
Tidsstraff
Omgång B
Totalstraff
Total-
straff
1 Jeroen Dubbeldam Sjiem   Nederländerna 0,00 4,00 0,00 4,00 4,00
2 Albert Voorn Lando   Nederländerna 4,00 0,00 0,00 4,00 4,00
3 Khaled Al Eid Khashm Al Aan   Saudiarabien 0,00 4,00 0,00 4,00 4,00
4 Lars Nieberg Esprit FRH   Tyskland 8,00 0,00 0,00 0,00 8,00
Ludo Philippaerts Otterongo   Belgien 4,00 4,00 0,00 4,00 8,00
Andre Johannpeter Calei   Brasilien 4,00 4,00 0,00 4,00 8,00
Marcus Ehning For Pleasure   Tyskland 4,00 4,00 0,00 4,00 8,00
Otto Becker Cento   Tyskland 4,00 4,00 0,00 4,00 8,00
9 Beat Maendli Pozitano   Schweiz 9,00 0,00 0,00 0,00 9,00
10 Margie Goldstein Engle Perin   USA 4,00 8,00 0,00 8,00 12,00
Willi Melliger Calvaro V   Schweiz 4,00 8,00 0,00 8,00 12,00
Thomas Velin Canute   Danmark 0,00 12,00 0,00 12,00 12,00
13 Ian Millar Dorincord   Kanada 4,00 8,00 0,25 8,25 12,25
14 Manuel Torres Marco   Colombia 12,00 0,00 1,25 1,25 13,25
15 Jonathan Asselin Spirit   Kanada 12,00 4,00 0,00 4,00 16,00
Lauren Hough Clasiko   USA 8,00 8,00 0,00 8,00 16,00
Maria Gretzer Feliciano   Sverige 8,00 8,00 0,00 8,00 16,00
18 Martin Dopazo Calwaro   Argentina 12,00 4,00 1,50 5,50 17,50
Gianni Govoni Las Vegas   Italien 4,00 11,00 2,50 13,50 17,50
20 Geoff Bloomfield Money Talks   Australien 12,00 8,00 0,00 8,00 20,00
Rossen Raitchev Premier Cru   Bulgarien 12,00 8,00 0,00 8,00 20,00
Malin Baryard Butterfly Flip   Sverige 12,00 8,00 0,00 8,00 20,00
Jos Lansink Carthago Z   Nederländerna 12,00 8,00 0,00 8,00 20,00
24 Geoff Billington It's Otto   Storbritannien 12,00 12,00 0,00 12,00 24,00
25 Taizo Sugitani Mania Jolly   Japan 12,00 12,00 0,50 12,50 24,50
26 Anton-Martin Bauer Equo   Österrike 12,00 16,00 0,00 12,50 24,50
27 Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet   Brasilien 0,00 13,00 36,00 EL
28 Thierry Pomel Thor Des Chain   Frankrike 8,00 36,00 RT
Alexandra Ledermann Rochet M   Frankrike 8,00 36,00 RT
Laura Kraut Liberty   USA 12,00 WD
Markus Fuchs Tinka's Boy   Schweiz 12,00 WD
MedaljhoppningRedigera
Placering Ryttare Häst Nation Hoppstraff Tid (sekudner)
1 Jeroen Dubbeldam Sjiem   Nederländerna 0,00 50,65
2 Albert Voorn Lando   Nederländerna 4,00 44,72
3 Khaled Al Eid Khashm Al Aan   Saudiarabien 4,00 44,86

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera