Öppna huvudmenyn

Storbritannien i olympiska sommarspelen 2000

Storbritannien deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 310 deltagare och de tog totalt 28 medaljer.[1]

Storbritannien i olympiska spelen
Storbritannien IOK-landskod

GBR
KommittéBritish Olympic Association
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare310 deltagare i 23 sporter
 • Damer129
 • Herrar181
FanbärareMatthew Pinsent (öppningsceremonin)
Steve Redgrave (avslutningsceremonin)
Medaljsummering
Guld
11
Silver
10
Brons
7
Totalt
28

Placering
10:e
Storbritannien i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Storbritannien i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Storbritannien i andra olympiska spel
1906

MedaljerRedigera

  GuldRedigera

  SilverRedigera

  BronsRedigera

BadmintonRedigera

Herrsingel

Herrdubbel

Damsingel

Damdubbel

Mixeddubbel

BordtennisRedigera

BoxningRedigera

Lätt tungvikt

Supertungvikt

BågskytteRedigera

Herrarnas individuella
Simon Needham
32-delsfinal Besegrade Ken Uprichard
Nya Zeeland
160-155
Sextondelsfinal Förlorade mot Ismely Arias
Kuba
164-164
Damernas individuella
Alison Williamson Vladlena Priestman
32-delsfinal Besegrade Kristina Norlander
Sverige
156-145 Förlorade mot Cornelia Pfohl
Tyskland
159-155
Sextondelsfinal Besegrade Elif Altinkaynak
Turkiet
157-154 - - -
Åttondelsfinal Förlorade mot Mi-Jin Yun
Sydkorea
173-164 - - -

CyklingRedigera

MountainbikeRedigera

Herrarnas terränglopp

Damernas terränglopp

LandsvägRedigera

Herrarnas tempolopp

Herrarnas linjelopp

Damernas tempolopp

Damernas linjelopp

BanaRedigera

Herrarnas sprint

  • Craig MacLean
    • Kval — 10.459
    • Återkval — 1:a plats — Heat 2
    • Första omgången — Förlorade mot Jose Villanueva från Spanien
    • Åttondelsfinal — Förlorade mot Laurent Gané från Frankrike
    • Kvartsfinal — Förlorade mot Marty Nothstein från USA
    • Kvartsfinal, återkval — 1:a plats — Heat 2
    • Finals 5-8 — 8:e plats

Herrarnas förföljelse

Herrarnas tempolopp

Herrarnas poänglopp

  • Jonny Clay
    • Poäng — 10
    • Varv efter — 2 (13:e plats)

Herrarnas keirin

  • Chris Hoy
    • Första omgången — Heat — 2; Plats — 4
    • Återkval — Heat — 3; DNF (gick inte vidare)

Herrarnas lagsprint

Herrarnas lagförföljelse

Herrarnas Madison

Damernas förföljelse

Damernas poänglopp

FriidrottRedigera

Herrarnas 100 meter

  • Darren Campbell
    • Omgång 1 — 10.28
    • Omgång 2 — 10.21
    • Semifinal — 10.19
    • Final — 10.13 (→ 6:e plats)
  • Dwain Chambers
    • Omgång 1 — 10.38
    • Omgång 2 — 10.12
    • Semifinal — 10.14
    • Final — 10.08 (→ 4:e plats)
  • Jason Gardener
    • Omgång 1 — 10.38
    • Omgång 2 — 10.27 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 200 meter

  • Christian Malcolm
    • Omgång 1 — 20.52
    • Omgång 2 — 20.19
    • Semifinal — 20.19
    • Final — 20.23 (→ 5:e plats)
  • Darren Campbell
    • Omgång 1 — 20.71
    • Omgång 2 — 20.13
    • Semifinal — 20.23
    • Final — 20.14 (→   Silver)
  • Marlon Devonish
    • Omgång 1 — 20.89
    • Omgång 2 — 20.82 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter

  • Daniel Caines
    • Omgång 1 — 45.39
    • Omgång 2 — 45.37
    • Semifinal — 45.55 (→ Gick inte vidare)
  • Sean Baldock
    • Omgång 1 — 46.45 (→ Gick inte vidare)
  • Jamie Baulch
    • Omgång 1 — 46.52 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 800 meter

  • James McIlroy
    • Omgång 1 — 01:47.44
    • Semifinal — 01:46.39 (→ Gick inte vidare)
  • Andrew Hart
    • Omgång 1 — 01:48.78 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 1 500 meter

  • John Mayock
    • Omgång 1 — 03:39.08
    • Semifinal — 03:38.68
    • Final — 03:39.41 (→ 9:e plats)
  • Andrew Graffin
    • Omgång 1 — 03:39.75
    • Semifinal — 03:42.72 (→ Gick inte vidare)
  • Anthony Whiteman
    • Omgång 1 — DNF (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 5 000 meter

Herrarnas 10 000 meter

  • Karl Keska
    • Omgång 1 — 27:48.29
    • Final — 27:44.09 (→ 8:e plats)
  • Andres Jones
    • Omgång 1 — 28:11.20 (→ Gick inte vidare)
  • Robert Denmark
    • Omgång 1 — 28:43.74 (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 110 meter häck

  • Colin Jackson
    • Omgång 1 — 13.38
    • Omgång 2 — 13.27
    • Semifinal — 13.34
    • Final — 13.28 (→ 5:e plats)
  • Damien Greaves
    • Omgång 1 — 14.01
    • Omgång 2 — 14.08 (→ Gick inte vidare)
  • Tony Jarrett
    • Omgång 1 — DSQ (→ Gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter häck

Men's 4×100 m Relay

Herrarnas 4 x 100 meter stafett

Herrarnas 3 000 meter hinder

Herrarnas kulstötning

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas tresteg

Herrarnas höjdhopp

Herrarnas stavhopp

Herrarnas 50 kilometer gång

Herrarnas maraton

Herrarnas tiokamp

  • Dean Macey
    • 100 m — 10.81
    • Längd — 7.77
    • Kula — 14.62
    • Höjd — 2.09
    • 400 m — 46.41
    • 100 m häck — 14.53
    • Diskus — 43.37
    • Stav — 4.80
    • Spjut — 60.38
    • 1,500 m — 04:23.45
    • Poäng — 8567.00 (→ 4:e plats)

Damernas 100 meter

Damernas 200 meter

  • Samantha Davies
    • Omgång 1 — 23.36
    • Omgång 2 — 23.20 (→ Gick inte vidare)
  • Joice Maduaka
    • Omgång 1 — 23.36
    • Omgång 2 — 23.57 (→ Gick inte vidare)

Damernas 400 meter

  • Donna Fraser
    • Omgång 1 — 52.33
    • Omgång 2 — 50.77
    • Semifinal — 50.21
    • Final — 49.79 (→ 4:e plats)
  • Allison Curbishley
    • Omgång 1 — 52.20
    • Omgång 2 — 52.50 (→ Gick inte vidare)
  • Katharine Merry
    • Omgång 1 — 51.61
    • Omgång 2 — 50.50
    • Semifinal — 50.32
    • Final — 49.72 (→   Brons)

Damernas 800 meter

  • Kelly Holmes
    • Omgång 1 — 02:01.76
    • Semifinal — 01:58.45
    • Final — 01:56.80 (→   Brons)
  • Diane Modahl
    • Omgång 1 — 02:02.41 (→ Gick inte vidare)

Damernas 1 500 meter

  • Helen Pattinson
    • Omgång 1 — 04:08.80
    • Semifinal — 04:09.60 (→ Gick inte vidare)
  • Kelly Holmes
    • Omgång 1 — 04:10.38
    • Semifinal — 04:05.35
    • Final — 04:08.02 (→ 7:e plats)
  • Hayley Tullett
    • Omgång 1 — 04:10.58
    • Semifinal — 04:05.34
    • Final — 04:22.29 (→ 11:e plats)

Damernas 5 000 meter

  • Jo Pavey
    • Omgång 1 — 15:08.82
    • Final — 14:58.27 (→ 12:e plats)
  • Andrea Whitcombe
    • Omgång 1 — 16:15.82 (→ Gick inte vidare)

Damernas 10 000 meter

Damernas 100 meter häck

Damernas 400 meter häck

  • Tasha Danvers
    • Omgång 1 — 55.68
    • Semifinal — 54.95
    • Final — 55.00 (→ 8:e plats)
  • Sinead Dudgeon
    • Omgång 1 — 57.82 (→ Gick inte vidare)
  • Keri Maddox
    • Omgång 1 — 57.44 (→ Gick inte vidare)

Damernas 4 x 100 meter stafett

Damernas 4 x 400 meter stafett

Damernas kulstötning

Damernas släggkastning

Damernas längdhopp

  • Jo Wise
    • Kval — 6.59 (→ Gick inte vidare)

Damernas tresteg

  • Ashia Hansen
    • Kval — 14.29
    • Final — 13.44 (→ 11:e plats)

Damernas stavhopp

Damernas 20 kilometer gång

Damernas maraton

Damernas sjukamp

  • Denise Lewis
    • 100 m häck — 13.23
    • Höjd — 1.75
    • Kula — 15.55
    • 200 m — 24.34
    • Längd — 6.48
    • Spjut — 50.19
    • 800 m — 02:16.83
    • Poäng — 6584 (→   Guld)

FäktningRedigera

GymnastikRedigera

Artistisk

Damernas kvaltävling

Mångkampsfinaler:

  • Lisa Mason - 23:a - 37.167 totalt
  • Emma Williams - 32:a - 36.443 totalt
  • Annika Reeder - 35:a - 16.536 totalt efter fristående och hopp, därefter skadad

Damernas artistiska gymnastik:

Trampolin

Damernas trampolin

JudoRedigera

KanotsportRedigera

Sprint
Herrar

Herrarnas K-1 500 m

  • Ian Wynne
    • Kvalheat — 01:42,779
    • Semifinal — 01:41,486 (gick inte vidare)

Herrarnas K-1 1000 m

  • Tim Brabants
    • Kvalheat — 03:36,903
    • Semifinal — 03:37,205
    • Final — 03:35,057 (Brons)

Herrarnas K-2 500 m

Herrarnas K-2 1000 m

Herrarnas C-2 500 m

Herrarnas C-2 1000 m

Damer

Damernas K-1 500 m

  • Anna Hemmings
    • Kvalheat — 01:59,190
    • Semifinal — 01:59,664 (gick inte vidare)
Slalom
Herrar

Herrarnas K-1 slalom

Herrarnas C-1 slalom

Herrarnas C-2 slalom

Damer

Damernas K-1 slalom

LandhockeyRedigera

Modern femkampRedigera

Damer

RidsportRedigera

RoddRedigera

SeglingRedigera

Mistral

  • Nick Dempsey
    • Lopp 1 — (37) OCS
    • Lopp 2 — 15
    • Lopp 3 — 2
    • Lopp 4 — (28)
    • Lopp 5 — 19
    • Lopp 6 — 27
    • Lopp 7 — 23
    • Lopp 8 — 9
    • Lopp 9 — 19
    • Lopp 10 — 2
    • Lopp 11 — 9
    • Final — 125 (16:e plats)

Finnjolle

  • Iain Percy
    • Lopp 1 — 2
    • Lopp 2 — 1
    • Lopp 3 — 9
    • Lopp 4 — 2
    • Lopp 5 — 5
    • Lopp 6 — 8
    • Lopp 7 — 1
    • Lopp 8 — 6
    • Lopp 9 — 1
    • Lopp 10 — (14)
    • Lopp 11 — (26) DNC
    • Final — 35 (Guld)

470

  • Nicholas Rogers och Joe Glanfield
    • Lopp 1 — 4
    • Lopp 2 — 3
    • Lopp 3 — 17
    • Lopp 4 — 1
    • Lopp 5 — 8
    • Lopp 6 — (18)
    • Lopp 7 — (19)
    • Lopp 8 — 6
    • Lopp 9 — 6
    • Lopp 10 — 6
    • Lopp 11 — 7
    • Final — 58 (4:e plats)

Laser

  • Ben Ainslie
    • Lopp 1 — (22)
    • Lopp 2 — 1
    • Lopp 3 — 1
    • Lopp 4 — 3
    • Lopp 5 — 4
    • Lopp 6 — 4
    • Lopp 7 — 10
    • Lopp 8 — 11
    • Lopp 9 — 4
    • Lopp 10 — 4
    • Lopp 11 — (36)
    • Final — 42 (Guld)

Tornado

  • Hugh Styles och Adam May
    • Lopp 1 — 2
    • Lopp 2 — 5
    • Lopp 3 — 3
    • Lopp 4 — 10
    • Lopp 5 — 7
    • Lopp 6 — 6
    • Lopp 7 — (17) OCS
    • Lopp 8 — (17) DSQ
    • Lopp 9 — 10
    • Lopp 10 — 7
    • Lopp 11 — 3
    • Final — 53 (6:e plats)

Starbåt

  • Ian Walker och Mark Covell
    • Lopp 1 — 1
    • Lopp 2 — (9)
    • Lopp 3 — (11)
    • Lopp 4 — 7
    • Lopp 5 — 2
    • Lopp 6 — 3
    • Lopp 7 — 2
    • Lopp 8 — 1
    • Lopp 9 — 7
    • Lopp 10 — 9
    • Lopp 11 — 3
    • Final — 35 (Silver)

Men's Three Handed Keelboat (Soling)

Soling

  • Christine Johnston
    • Lopp 1 — 25
    • Lopp 2 — 9
    • Lopp 3 — (26)
    • Lopp 4 — 17
    • Lopp 5 — 2
    • Lopp 6 — 18
    • Lopp 7 — 19
    • Lopp 8 — 24
    • Lopp 9 — 19
    • Lopp 10 — (26)
    • Lopp 11 — 13
    • Final — 146 (18:e plats)

Europajolle

  • Shirley Robertson
    • Lopp 1 — 4
    • Lopp 2 — 3
    • Lopp 3 — 1
    • Lopp 4 — 6
    • Lopp 5 — 1
    • Lopp 6 — (13)
    • Lopp 7 — 8
    • Lopp 8 — 9
    • Lopp 9 — 2
    • Lopp 10 — (16)
    • Lopp 11 — 3
    • Final — 37 (Guld)

49er

  • Ian Barker och Simon Hiscocks
    • Lopp 1 — (13)
    • Lopp 2 — 5
    • Lopp 3 — 6
    • Lopp 4 — (10)
    • Lopp 5 — 6
    • Lopp 6 — 2
    • Lopp 7 — 4
    • Lopp 8 — 2
    • Lopp 9 — 9
    • Lopp 10 — 5
    • Lopp 11 — 4
    • Lopp 12 — 4
    • Lopp 13 — 5
    • Lopp 14 — 4
    • Lopp 15 — 1
    • Lopp 16 — 3
    • Final — 60 (Silver)

SimhoppRedigera

Herrar
Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Totalt Placering Poäng Placering Totalt Placering
Tony Ally Herrarnas 3 m 393,36 10 Q 206,25 15 599,61 12 Q 377,55 12 583,80 12
Mark Shipman 285,90 46 Gick inte vidare
Leon Taylor Herrarnas 10 mv 399,90 16 Q 185,91 8 585,81 13 Gick inte vidare
Peter Waterfield 317,31 33 Gick inte vidare
Tony Ally
Mark Shipman
Herrarnas 3 m parhoppning i.u. 296,64 7
Leon Taylor
Peter Waterfield
Herrarnas 10 m parhoppning i.u. 335,34 4
Damer
Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Totalt Placering Poäng Placering Totalt Placering
Jane Smith Damernas 3 m 269,22 14 Q 207,90 17 477,12 16 Gick inte vidare
Karen Smith 224,58 31 Gick inte vidare
Sally Freeman Damernas 10 m 256,17 25 Gick inte vidare
Lesley Ward 238,65 28 Gick inte vidare


TaekwondoRedigera

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval omg. 1 Återkval omg. 2 Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Colin Daley Herrarnas +80 kg Mall:Bye   Trenton (AUS)
L 4–8
Gick inte vidare   Thorén (SWE)
W 9–2
  Gentil (FRA)
L 0–3
Gick inte vidare
Sarah Stevenson Damernas −67 kg   del Real (MEX)
W 8–4
  Lumin (CHN)
W 6–5
  Gundersen (NOR)
L 2–2+
i.u.   Koskinen (FIN)
W 7–4
  Okamoto (JPN)
L 5–6
4

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Barry Cowan Herrsingel   Nestor (CAN)
L 7–5, 1–6, 4–6
Gick inte vidare
Tim Henman   Kučera (SVK)
L 3–6, 2–6
Gick inte vidare
Greg Rusedski   Clément (FRA)
L 2–6, 3–6
Gick inte vidare
Barry Cowan
Kyle Spencer
Herrdubbel i.u.   Kafelnikov /
Safin (RUS)
L 6–7(2–7), 4–6
Gick inte vidare
Julie Pullin
Lorna Woodroffe
Damdubbel i.u.   Boogert /
Oremans (NED)
L 2–6, 1–6
Gick inte vidare

TriathlonRedigera

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Cykling (40 km) Löpning (10 km) Total tid Placering
Tim Don Herrarnas triathlon 18:00,59 59:31,11 31:57,15 1:49:28,85 10
Andrew Johns 18:15,69 DNF
Simon Lessing 17:44,79 59:39,60 31:59,93 1:49:24,32 9
Sian Brice Damernas triathlon 20:26,78 DNF
Michelle Dillon 21:01,08 DNF
Stephanie Forrester 21:12,18 1:08:20,90 34:23,03 2:03:56,11 15

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/GBR/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)