Öppna huvudmenyn

Thailand deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 52 deltagare, 34 män och 18 kvinnor, och de tog totalt tre medaljer.[1]

Thailand i olympiska spelen
Thailand IOK-landskod

THA
KommittéThailands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare52 deltagare i 11 sporter
FanbärareSomluck Kamsing
Medaljsummering
Guld
1
Silver
0
Brons
2
Totalt
3

Placering
47:e
Thailand i olympiska sommarspelen
1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Thailand i olympiska vinterspelen
2002  2006  2010  2014  2018

MedaljerRedigera

  GuldRedigera

  BronsRedigera

BadmintonRedigera

Herrar

Spelare Gren 64-delsfinal 32-delsfinal Sextondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Boonsak Ponsana Herrdubbel   Richard Vaughan (GBR)
L (8-15,2-15)
Gick inte vidare
Pramote Teerawiwatana
Tesana Panvisvas
Herrdubbel i.u.   Quinten van Dalm
Dennis Lens (NED)
W (15-11,15-7)
  Choong Tan Fook
Lee Wan Wah (MAS)
L (11-15,17-15,15-9)
Gick inte vidare

Damer

Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Sujitra Eakmongkolpaisarn Damsingel   Mette Sørensen (DEN)
L (7-11,10-13)
Gick inte vidare
Sujitra Eakmongkolpaisarn
Saralee Thungthongkam
Damdubbel i.u.   Rayoni Head
Kellie Lucas (AUS)
W (15-7,15-4)
  Huang Nanyan
Yang Wei (CHN)
L (1-15,4-15)
Gick inte vidare

Mixed

Spelare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Khunakorn Sudhisodhi
Saralee Thungthongkam
Mixeddubbel   Peter Blackburn
Rhonda Cator (AUS)
W (15-4,15-12)
  Kim Dong-moon
Ra Kyung-min (KOR)
L (7-15,2-15)
Gick inte vidare

BordtennisRedigera

BoxningRedigera

Boxare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Suban Pannon Lätt flugvikt   Dilshod Yuldashev (UZB)
W 18:16
  Valeriy Sydorenko (UKR)
L RSC
Gick inte vidare
Wijan Ponlid Flugvikt   Vardan Zakarjan (GER)
W RSC
  Andrew Kooner (CAN)
W 11:7
  Manuel Mantilla (CUB)
W 19:8
  Vladimir Sidorenko (UKR)
W 14:11
  Bulat Jumadilov (KAZ)
W 19:12
 
Sontaya Chotipat Wongprates Bantamvikt Bye   Justin Kane (AUS)
L 13:15
Gick inte vidare
Somluck Kamsing Fjädervikt   Andres Abelino Ledesma Villalba (COL)
W RSC
  Tulkunbay Turgunov (UZB)
W 7:2
  Ricardo Juarez (USA)
L RSC
Gick inte vidare
Phongsit Wiangviset Lättvikt Bye   Mario César Kindelán (CUB)
L 8:14
Gick inte vidare
Pongsak Hrientounthong Lätt weltervikt   Sven Paris (ITA)
L 3:14
Gick inte vidare
Parkpoom Jangphonak Weltervikt   Geard Ajetović (YUG)
W +9:9
  Sergey Dotsenko (UKR)
L 5:13
Gick inte vidare
Pornchai Thongburan Lätt mellanvikt Bye   Karoly Balzsay (HUN)
W 17:12
  Hikal Mohamed Abdel Mawgoud (EGY)
W 15:9
  Marian Simion (ROM)
L 16:26
Gick inte vidare  
Somchai Cimlum Mellanvikt   Jorge Gutiérrez (CUB)
L 11:20
Gick inte vidare

FriidrottRedigera

Herrarnas 4 x 100 meter stafett

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Damernas 100 meter häck

  • Trecia Roberts
    • Omgång 1 — 13.16
    • Omgång 2 — 12.96
    • Semifinal — 13.15 (gick inte vidare)

Damernas 4 x 100 meter stafett

RoddRedigera

SeglingRedigera

Mistral

  • Arun Homraruen
    • Lopp 1 — 27
    • Lopp 2 — 26
    • Lopp 3 — 13
    • Lopp 4 — 25
    • Lopp 5 — 29
    • Lopp 6 — 26
    • Lopp 7 — 19
    • Lopp 8 — 16
    • Lopp 9 — 23
    • Lopp 10 — (30)
    • Lopp 11 — (32)
    • Final — 204 (29:e plats)

Mistral

  • Napalai Tansai
    • Lopp 1 — 16
    • Lopp 2 — 23
    • Lopp 3 — (25)
    • Lopp 4 — 21
    • Lopp 5 — 16
    • Lopp 6 — 15
    • Lopp 7 — 14
    • Lopp 8 — 17
    • Lopp 9 — (25)
    • Lopp 10 — 17
    • Lopp 11 — 9
    • Final — 148 (19:e plats)

Laser

  • Veerasit Puangnak
    • Lopp 1 — 37
    • Lopp 2 — 36
    • Lopp 3 — 28
    • Lopp 4 — 20
    • Lopp 5 — 23
    • Lopp 6 — 38
    • Lopp 7 — 3
    • Lopp 8 — (40)
    • Lopp 9 — 20
    • Lopp 10 — (39)
    • Lopp 11 — 33
    • Final — 238 (31:a plats)

SimhoppRedigera

Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Meerit Insawang Herrarnas 3 m 306,24 43:e plats Gick inte vidare
Suchart Pichi Herrarnas 10 m 268,65 39:e plats Gick inte vidare

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Paradorn Srichaphan Herrsingel   Attila Sávolt (HUN)
W 2-1 (6-2,4-6,7-5)
  Magnus Norman (SWE)
L 0-2 (5-7,2-6)
Gick inte vidare
Tamarine Tanasugarn Damsingel   Tina Pisnik (SLO)
W 2-0 (6-4,6-3)
  Venus Williams (USA)
L 0-2 (2-6,3-6)
Gick inte vidare
Benjamas Sangaram
Tamarine Tanasugarn
Damdubbel i.u.   Mariana Mesa
Fabiola Zuluaga (COL)
W 2-1 (7-6(4),5-7,6-4)
  Nana Smith
Ai Sugiyama (JPN)
W 2-1 (2-6,7-5,6-2)
  Kristie Boogert
Miriam Oremans (NED)
L 1-2 (4-6,6-3,5-7)
Gick inte vidare

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/THA/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)