SM-veckan 2013 (sommar)

SM-veckan sommar 2013 avgjordes i Halmstad 1–7 juli och var den fjärde sommarupplagan av SM-veckan. Tävlingarna arrangerades av Riksidrottsförbundet (RF), Sveriges Television (SVT) och Halmstads kommun. Det var andra året i följd som tävlingarna arrangerades i Halmstad. Flera av grenarna avgjordes centralt och många andra avgjordes i och runt Halmstad Arena. Simtävlingarna avgjordes på utomhusstadion Brottet. Även centralt i Halmstad, bland annat på Stora Torg, kom flera grenar att avgöras.

SM-veckan 2013
Grenar203 grenar i 31 sporter
Deltagare
Aktivaca. 5 000
OrtHalmstad
Invigning1 juli 2013
Avslutning7 juli 2013
2011
2014

SporterRedigera

ResultatRedigera

BadmintonRedigera

Plats: Halmstad Arena, hall B

Gren Guld Silver Brons
Mixed-lag[1] Ellinor Widh
Mattias Borg
Mariestad/Malmö
Clara Nistad
Mattias Wigarth
Täby BMF

BeachvattenpoloRedigera

Plats: Nissan vid picassoparken

Gren Guld Silver Brons
Herrar Järfälla SS Linköpings SF SoIK Hellas
Damer Linköpings SF SK Neptun Järfälla SS

BeachhandbollRedigera

Plats: Tylösand

Gren Guld Silver Brons
Herrar HK Drott Hisingen Beach HK Malmö
Team Drott 78
Damer OV Helsingborg HK Drott HK Aranäs
Fjärås HK

BiathleRedigera

Plats: Kapsylparken, utanför Halmstads stadsbibliotek

Gren Guld Silver Brons
Herrar Gabriel Sandör
NocOut.se
Tom Honig
IF Mantra Sport
Jonas Colting
Colting Coaching
Damer Jenni Nilsson
IF Mantra Sport
Louise Nilsson
IS Göta
Ida Salonen
IK Trasten

BiljardRedigera

Plats: Eurostop Halmstad

Gren Guld Silver Brons
Damer, 8-ball[2] Louise Furberg
TriQ
Helena Benjamin
Stockholms BS
Carline Roos
Norrtelje BK
Ann-Sofie Löfgren
TriQ
Damer, 10-ball[3] Martine Christensen
Stockholms BS
Helena Benjamin
Stockholms BS
Louise Furberg
TriQ
Ann-Sofie Löfgren
TriQ

BouleRedigera

Plats: Stora Torg

Gren Guld Silver Brons
Damer[4] Jessica Johansson
Coccinelle PC
Pia Terestchenko
Boo SK
Cajsa Qvarnström
Sörbyängens BK
Tove Orrbeck
IFK Goteboule
Öppen klass[5] William Silfverberg
Halmstad Petank
Ali Abdi Aden
Sitting Boule
Alexander Norin
Lindome BK
Maths Lind
Sitting Boule

Brasiliansk jiu-jitsuRedigera

Plats: Halmstad Arena, hall A

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas –57,5 kg
Herrarnas –64 kg
Herrarnas –70 kg
Herrarnas –76 kg
Herrarnas –82,3 kg
Herrarnas –88,3 kg
Herrarnas –94,3 kg
Herrarnas –100,5 kg
Herrarnas +100,5 kg
Damernas –53,5 kg
Damernas –58,5 kg
Damernas –64 kg
Damernas –69 kg
Damernas –74 kg
Damernas +74 kg

CastingRedigera

Plats: Halmstad Arena, plan 10–11

Gren Guld Silver Brons
Herrar fluga precision
Herrar fluga längd enhands
Herrar fluga längd tvåhands
Herrar trout accuracy
Herrar fluga trout distace
Herrar seatrout distance
Herrar salmon distance
Damer fluga precision
Damer fluga längd enhands
Damer trout accuracy
Damer fluga trout distace
Damer seatrout distance
Damer salmon distance

CykelRedigera

Plats: Centrala Halmstad, start och mål vid Stora Torg

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas kortdistans
Damernas kortdistans

DragkampRedigera

Plats: Vid Simstadion Brottet

Gren Guld Silver Brons
Herrarn 640 kg
Damer 560 kg
Mixed 600 kg

FriidrottRedigera

Plats: Sannarps IP

Gren Guld Silver Brons
Lag, herrar Spårvägens FK Hässelby SK Ullevi FK
Lag, damer Hässelby SK Spårvägens FK Ullevi FK

FrisbeeRedigera

Plats: Söndrums IP och Halmstad Arena, plan 4

Gren Guld Silver Brons
DDC, herrar
Fristil, herrar
Precision, herrar
DDC, open
Fristil, open
Precision, open
Ultimate, mixed

InlinehockeyRedigera

Plats: Halmstad Arena, ishallen

Gren Guld Silver Brons
Herrar[6] Eaglesport Örebro Göteborg Revolution Inline HC BIK Karlskoga
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
         
  Göteborg Revolution IHC    20
 
  Huddinge Hockey Inlines    3  
  Göteborg Revolution IHC    11
 
    Resport Karlstad    7  
  Resport Karlstad    4
 
  Landvetter Chiefs    2  
  Göteborg Revolution IHC    2
 
    Eaglesport Örebro    6
  Marsblade Capitals Sthlm    3
 
  Eaglesport Örebro    8  
  Eaglesport Örebro    5 Bronsmatch
 
    BIK Karlskoga    4  
  BIK Karlskoga    11   Resport Karlstad    4
  Lemmings IHC    2     BIK Karlskoga    6
 

InlinesRedigera

Plats: Cityarenan

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas sprint 500 m
Herrarnas eliminering 10 000 m
Damernas sprint 500 m
Damernas eliminering 10 000 m

KonstflygRedigera

Plats: Halmstad flygplats

Gren Guld Silver Brons
Sportsman
Intermediate
Advanced

Militär femkampRedigera

Plats: Galgberget, Norre Katts park och Brottet

Gren Guld Silver Brons
Herrar
Damer

ModellflygRedigera

Plats: Hökaklubben

Gren Guld Silver Brons
F4C
F4H

OrienteringskytteRedigera

Plats: Nyårsåsens skjutfält

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas masstart
Herrarnas stafett
Damernas masstart
Damernas stafett

RallyRedigera

Plats: Hamnen

Gren Guld Silver Brons
2WD (sprint) Niclas Hansen
4WD (sprint)

RoddRedigera

Plats: Nissan, centrum

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas singelsculler Oskar Russberg
Strömstads RK
Dennis Gustavsson
Höganäs RF
Emil Freudenthal
Mölndals RK
Herrarnas dubbelsculler Jakob Knejp
Urban Kärrfelt
Stockholmspolisens IF
Nick Andersson
Rasmus Melin
Falkenbergs RK
Jörgen Nilsson
Sigvard Eriksson
Mölndals RK
Herrarnas scullerfyra
Herrarnas tvåa us Leif Johansson
Tobias Karlsson
Falkenbergs RK
Filip Nilsson
Oskar Svensson
Mölndals RK
Peter Karlsson
Mattias Carlsson
Kungälvs RK
Herrarnas fyra us
Herrarnas åtta med styrman
Damernas singelsculler Frida Svensson
Strömstads RK
Maria Wilgotson
Öresjö SS
Cecilia Lilja
Vaxholms RF
Damernas dubbelsculler Emma Fredh
Lovisa Claesson
Öresjö SS
Maria Wilgotson
Malin Wilgotson
Öresjö SS
Camilla Karlsson
Katarina Maiqvist
Mölndals RK
Damernas scullerfyra

Roller derbyRedigera

Plats: Halmstad Arena, ishallen

Gren Guld Silver Brons
Damer [7][8] Stockholm Roller Derby Crime City Rollers Dock City Rollers
Slutspel
  Omgång 1 Omgång 2 Final
                           
  1  Stockholm Roller Derby 369  
8  Västerås Roller Derby 61  
  1  Stockholm Roller Derby 237  
  3  Dock City Rollers 74  
3  Dock City Rollers 316
  6  Ume Radical Rollers 81  
    1  Stockholm Roller Derby 278
  2  Crime City Rollers 149
  2  Crime City Rollers 579  
7  Stockholm Royal Army 28  
  2  Crime City Rollers 639 Bout om tredjepris
  5  Gothenburg Roller Derby 96  
4  Luleå Roller Derby 115 3  Dock City Rollers 363
  5  Gothenburg Roller Derby 212   5  Gothenburg Roller Derby 109

RullskidorRedigera

Plats: start och mål vid Stora Torg

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas masstart[9] Marcus Johansson
Ulricehamns IF
Joakim Engström
IFK Mora
Anton Lindblad
Sollefteå SK
Herrarnas sprintstafett Emil Ekman
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
Samuel Norlén
Tobias Westman
IK Stern
Fredrik Andreé
Tobias Thorn
BOIS Bengtsfors
Damernas masstart[10] Charlotte Kalla
Piteå Elit
Therese Andersson
IFK Umeå
Elin Mohlin
Sollefteå SK
Damernas sprintstafett Emelie Cedervärn
Hanna Falk
Ulricehamns IF
Maria Magnusson
Sofie Svensson
IK Hakarpspojkarna
Ej utdelat

SimningRedigera

Plats: Simstadion Brottet

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas 50 m frisim
Herrarnas 100 m frisim[11] Oscar Ekström
Linköpings ASS
Mattias Carlsson
Uddevalla Sim
Robin Andréasson
Mölndals ASS
Herrarnas 200 m frisim
Herrarnas 400 m frisim
Herrarnas 800 m frisim
Herrarnas 1500 m frisim[12] Oskar Nordstrand
Helsingborgs SS
Christopher Jedel
Mölndals ASS
Anton Björk-Teuscher
Karlstads SS
Herrarnas 50 m fjärilsim[13] Henrik Lindau
Karlskrona SS
Lars Frölander
Linköpings ASS
David Larsson
Uddevalla Sim
Herrarnas 100 m fjärilsim
Herrarnas 200 m fjärilsim[14] Simon Sjödin
SK Neptun
Jesper Björk
Stockholmspolisen IF
Simon Frank
SK Neptun
Herrarnas 50 m bröstsim
Herrarnas 100 m bröstsim
Herrarnas 200 m bröstsim[15] Erik Persson
Kungsbacka SS
Linus Kanth
Västerås SS
Andreas Fürst
Väsby SS
Herrarnas 50 m ryggsim
Herrarnas 100 m ryggsim[16] Mattias Carlsson
Uddevalla Sim
Pontus Palmqvist
Linköpings ASS
Axel Pettersson
Jönköpings SS
Herrarnas 200 m ryggsim
Herrarnas 200 m medley
Herrarnas 400 m medley[17] Kristian Kron
Helsingborgs SS
Simon Frank
SK Neptun
Linus Kanth
Västerås SS
Herrarnas 4x100 m frisim
Herrarnas 4x200 m frisim[18] Gustav Åberg Lejdström
Oskar Nordstrand
Robbin Steén
Kristian Kron
Helsingborgs SS
Jacob Thulin
Christoffer Vikström
Simon Sjödin
Simon Frank
SK Neptun Lag 1
Mattias Carlsson
Jesper Svensson
Jesper Jonsson
Fredrich Risebrandt
Uddevalla Sim Lag 1
Herrarnas 4x100 m medley
Damernas 50 m frisim
Damernas 100 m frisim
Damernas 200 m frisim[19] Sarah Sjöström
Södertörns SS
Louise Hansson
Helsingborgs SS
Henriette Stenkvist
SK Neptun
Damernas 400 m frisim
Damernas 800 m frisim[20] Martina Granström
Jönköpings SS
Josefine Hippi
Väsby SS
Alba Forés
SK Triton
Damernas 1500 m frisim
Damernas 50 m fjärilsim
Damernas 100 m fjärilsim[21] Sarah Sjöström
Södertörns SS
Louise Hansson
Helsingborgs SS
Martina Granström
Jönköpings SS
Damernas 200 m fjärilsim
Damernas 50 m bröstsim[22] Jennie Johansson
Uppsala SS
Rebecca Ejdervik
Täby Sim
Jessica Billquist
Spårvägen SF
Damernas 100 m bröstsim
Damernas 200 m bröstsim[23] Joline Höstman
Mölndals ASS
Sara Thydén
Väsby SS
Jessica Billquist
Spårvägen SF
Damernas 50 m ryggsim[24] Magdalena Kuras
SK Triton
Michelle Coleman
Täby Sim
Ida Lindborg
Malmö KSS
Damernas 100 m ryggsim
Damernas 200 m ryggsim[25] Sandra Hafström
Helsingborgs SS
Henriette Stenkvist
SK Neptun
Sofia Svensson
Skövde SS
Damernas 200 m medley
Damernas 400 m medley
Damernas 4x100 m frisim[26] Josefin Lindkvist
Agnes Wiiand
Petra Granlund
Nadja Salomonsson
Väsby SS Lag 1
Michelle Coleman
Frida Nilsson
Emma Karell
Elsa Ericsson
Täby Sim
Moa Ståhl
Ebba Rosenquist
Magdalena Kuras
Alba Forés
SK Triton
Damernas 4x200 m frisim
Damernas 4x100 m medley

StreetbasketRedigera

Plats: Stora Torg

Gren Guld Silver Brons
Herrar

StyrkelyftRedigera

Plats: Halmstad Arena, hall C

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas –59 kg Henri Rannanjärvi
Göteborgs SK
Ej utdelat Ej utdelat
Herrarnas –66 kg Hamid Hadizadeh
Borlänge AK
Fredrik Johansson
Lunds TK
Shahnur Rahman
Sundbybergs TK
Herrarnas –74 kg Andreas Mäntykorpi
ASK Eskilstuna
Lars Carlsson
Filipstads AK
Philip Johansson
Lunds TK
Herrarnas –83 kg[27] Marcus Grahn
Borlänge AK
Joakim Kullström
Stockholmspolisens IF
Daniel Österberg
Säffle AK
Herrarnas –93 kg[28] Patrik Karlsson
Karlstads AK
Dennis Thorsen
BFFS Nora
Anders Henriksson
Täby AK
Herrarnas –105 kg[29] Andreas Henning
Sundbybergs TK
Andreas Pahkamaa
Öjeby AK
Lars-Göran Brattlöf
Borlänge AK
Herrarnas –120 kg
Herrarnas +120 kg
Damernas –47 kg
Damernas –52 kg Anna Lynge
Köpings AK
Kristine Almroth
Jönköpings SK
Emelie Forsberg
Linköpings AK
Damernas –57 kg Johanna Eriksson
Gnesta Gym
Annelie Izindre
Karlstads AK
Joanne Kadir
Lunds TK
Damernas –63 kg Jenny Adolfsson
Kalmar AK
Andrea Hammarström
HAK/Greppet
Linda Samuelsson
Sundbybergs TK
Damernas –72 kg Karolina Arvidson
Örebro KK
Marie Tunroth
Jönköpings SK
Sofie Johansson
Täby AK
Damernas –84 kg Elisabet Söderberg
Södertälje AK
Ej utdelat Ej utdelat
Damernas +84 kg Emelie Pettersson
Södra TK
Moa Eskilsson
Westbo AK
Ej utdelat

SuperenduroRedigera

Plats: Söndrums IP

Gren Guld Silver Brons
Herrar

TriathlonRedigera

Plats: Nissan, Stora Torg

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas sprint[30] Joel Vikner
Västerås SS
Per Wangel
AXA Sports Club
Stefhan Andersen
IF Mantra Sport
Damernas sprint[31] Jenni Nilsson
IF Mantra Sport
Ida Salonen
IK Trasten
Amandra Bohlin
Puppy Triathlete Society
Mixedstafett

TruppgymnastikRedigera

Plats: Halmstad Arena, hall A

Gren Guld Silver Brons
Herrar
Damer
Mixed

TyngdlyftningRedigera

Plats: Halmstad Arena, hall C

Gren Guld Silver Brons
Herrar –56 kg Bilal Al-Husseini
Landskrona AK
Ej utdelat Ej utdelat
Herrar –62 kg Martin Zung
Uppsala TK
Sebastian Nilsson
Borlänge AK
Jan-Olov Åkesson
Jönköpings AK
Herrar –69 kg Anton Hilmersson
Mossebergs AK
Jonas Hilmersson
Mossebergs AK
Emin Jasmin
HAK Greppet
Herrar –77 kg Sixten Isaksson
Örebro TK
André Aldenhov
Marks TK
Viktor Drougge
Mockfjärds AK
Herrar –85 kg Martin Rothvall
Mossebergs AK
Jimmy Lund
Olofströms FK
Peter Seberg
Allmänna SK
Herrar –94 kg Oskar Svensson
Trelleborgs ABK
Richard Markeng
Mossebergs AK
Andreas Dyberg
Trelleborgs ABK
Herrar –105 kg Mikael Larsson
Uppsala TK
Tobias Lindroth
Uppsala TK
Christoffer Ljungberg
Uppsala TK
Herrar +105 kg Ragnar Öhman
Athletic KK
Anders Andersson
Klippans KK
Anders Bergström
Sandvikens AK
Damer –53 kg Lena Berntsson
Mossebergs AK
Linda Tham
Mockfjärds AK
Frida Bessner
Stockholms AK
Damer –58 kg Angelica Roos
Mossebergs AK
Emma Enberg
Mariestads AIF
Sara Ghavami
Sandvikens AK
Damer –63 kg Stina-Maria Sandgren
Mossebergs AK
Helena Hugosson
Stockholms AK
Hanna Ögren
IFK Umeå
Damer –69 kg Carita Hansson
Allmänna SK
Madeleine Ahlner
Skara AK
Kristin Andersson
Landskrona AK
Damer –75 kg Emma Wennerström
Kalmar AK
Cornelia Hansson
Falu AK
Josefine Reise
Sundsvalls AK
Damer +75 kg Karin Engström
Stockholms AK
Rebecka Holmqvist
Mossebergs AK
Josephine Amedro
HAK/Greppet

VindsurfingRedigera

Plats: Tylösand–Ringnäs

Öppet vatten-simningRedigera

Plats: Nissan, start vid Slottsbron

Gren Guld Silver Brons
Herrar 5000 m[32] Gusten Eriksson
Motala SS
Anton Björck-Teuscher
Karlstads SS
Tim Arnessen
Mölndals ASS
Damer 5000 m[33] Ellen Olsson
Skåre Swim Club
Desirée Andersson
Stockholmspolisens IF
Angela Fox
SK Ran

MedaljligaRedigera

Medaljliga efter respektive län.[34]

 Rank  Län Guld Silver Brons Totalt
1   Stockholm 48 47 46 141
2   Skåne 34 18 33 85
3   Västra Götaland 30 43 36 109
4   Uppsala 14 7 9 30
5   Halland 9 6 8 23
6   Örebro 9 3 3 15
7   Dalarna 7 11 4 22
8   Norrbotten 7 8 4 19
9   Jönköping 6 12 10 28
10   Östergötland 5 7 4 16
11   Kalmar 5 4 3 12
12   Värmlands 4 4 3 11
13   Södermanland 3 2 1 6
14   Västernorrland 2 2 8 12
15   Västmanland 2 1 4 7
16   Västerbotten 2 1 2 5
17   Blekinge 2 1 1 4
18   Gävleborg 0 6 7 13
19   Kronoberg 0 2 1 3
  Gotland 0 0 0 0
  Jämtland 0 0 0 0

ReferenserRedigera

  1. ^ http://badmintonsweden.tournamentsoftware.com/sport/drawsheet.aspx?id=D590680E-1B6D-4219-B331-A4D74E445C30&draw=11
  2. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/7ae9e678904721ed5cd669e69d02eae0[död länk]
  3. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/7ae9e678904721ed5cd669e69d02f6fd[död länk]
  4. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a21627034692[död länk]
  5. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216270324ea[död länk]
  6. ^ http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Overview/4041
  7. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216271223b5[död länk]
  8. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a21627146285[död länk]
  9. ^ http://www.langd.se/dramatisk-spurt-paa-herrarnas-sm-lopp.5254289-86106.html
  10. ^ http://www.langd.se/charlotte-kalla-oumlverlaumlgsen-paa-sm-i-halmstad.5254053.html
  11. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=4
  12. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=9
  13. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=14
  14. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=2
  15. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=6
  16. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=12
  17. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=10
  18. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=17
  19. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=1
  20. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=18
  21. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=15
  22. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=13
  23. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=5
  24. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=3
  25. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=4&round=F&event=11
  26. ^ http://www.livetiming.se/results.php?cid=1396&session=2&round=F&event=8
  27. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216270d507c[död länk]
  28. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216270d6613[död länk]
  29. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216270d66e5[död länk]
  30. ^ http://88.131.109.177/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216271338d7[död länk]
  31. ^ http://88.131.109.177/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a21627133900[död länk]
  32. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216270a9ff9[död länk]
  33. ^ http://smveckan.hegogroup.com/Print/List/5942e3bc4223bfdc9a98a216270aabc5[död länk]
  34. ^ http://www2.rf.se/ImageVault/Images/height_415/width_328/storage_Edited/filename_231QW-eQZGIawLj8JClq.jpg/id_34162/scope_0/ImageVaultHandler.aspx[död länk]

Externa länkarRedigera