Ryssland i olympiska sommarspelen 1996

Ryssland deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 390 deltagare, och totalt tog landet 63 medaljer.[1]

Ryssland i olympiska spelen
Flag of Russia.svg IOK-landskod

RUS
KommittéRysslands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta
Deltagare390 deltagare i 25 grenar
 • Damer158
 • Herrar232
FanbärareAleksandr Karelin
Medaljsummering
Guld
26
Silver
21
Brons
16
Totalt
63

Placering
2:a
Ryssland i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912
1996  2000  2004  2008  2012  2016
Ryssland i olympiska vinterspelen
1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018
Ryssland i andra olympiska spel
Sovjetunionen Sovjetunionen (1952–1988)
OSS OSS (1992)  OAR OAR (2018)

BadmintonRedigera

Herrar
Spelare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Andrej Antropov Herrsingel   Sidek (MAS) (5/8)
L 11-15, 7-15
Gick inte vidare
Pavel Uvarov Herrsingel   van Dijk (NED)
L 8-15, 10-15
Gick inte vidare
Andrej Antropov
Nikolaj Zujev
Herrdubbel   Ponting (GBR)
  Robertson (GBR)
W 18-13, 7-15, 15-4
  Helber (GER)
  Keck (GER)
W 15-1, 15-7
  Ariantho (INA)
  Kantono (INA) (5/8)
L 5-15, 1-15
Gick inte vidare 5
Damer
Spelare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jelena Rybkina Damsingel   Muggeridge (GBR)
W 11-6, 12-11
  Mizui (JPN)
L 1-11, 8-11
Gick inte vidare
Marina Jakusjeva Damsingel   Yao (CHN) (5/8)
L 4-11, 4-11
Gick inte vidare
Jelena Rybkina
Marina Jakusjeva
Damdubbel   Jørgensen (DEN)
  Olsen (DEN)
L 13-15, 10-15
Gick inte vidare
Mixed
Spelare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Nikolaj Zujev
Marina Jakusjeva
Mixeddubbel   Heryanto (INA)
  Timur (INA) (2)
L 6-15, 6-15
Gick inte vidare

BasketRedigera

Damer
Gruppspel
Lag Vinster Förluster Poäng
  Brasilien 5 0 10
  Ryssland 4 1 9
  Italien 3 2 8
  Japan 2 3 7
  Kina 1 4 6
  Kanada 0 5 5
           
  Brasilien - 82-68 75-73 100-80 83-98 69-56
  Ryssland 68-82 - 75-70 73-63 94-78 68-49
  Italien 73-75 70-75 - 66-52 62-53 59-54
  Japan 80-100 63-73 52-66 - 75-72 95-85
  Kina 83-98 78-94 53-62 72-75 - 61-49
  Kanada 56-69 49-68 54-59 85-95 49-61 -
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0  Brasilien 0101
0  Kuba 069 0
0  Brasilien 081
0 0  Ukraina 060 0
0  Ukraina 059
0  Italien 050 0
0  Brasilien 087
0 0  USA 0111
0  Ryssland 070
0  Australien 074 0
0  Australien 071 Bronsmatch
0 0  USA 093 0
0  USA 0108 0  Ukraina 056
0  Japan 093 0 0  Australien 066

BordtennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Grupp Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Dmitrij Mazunov Herrsingel   Hodžić (BIH)
W 2-0
  Butler (USA)
W 2-0
  Karlsson (SWE)
W 2-0
  Samsonaŭ (BLR)
L 0-3
Gick inte vidare
Andrej Mazunov Herrsingel   Prean (GBR)
W 2-1
  Hylton (JAM)
W 2-0
  Samsonaŭ (BLR)
L 1-2
Gick inte vidare
Andrej Mazunov
Dmitrij Mazunov
Herrdubbel   Samsonaŭ (BLR)
  Shchetinin (BLR)
W 2-0
  Butler (USA)
  Sweeris (USA)
W 2-0
  Lee (KOR)
  Yoo (KOR)
L 0-2
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Grupp Omgång 1 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Irina Palina Damsingel   Dobešová (CZE)
W 2-0
  Alejo (DOM)
W 2-0
  Koyama (JPN)
L 1-2
Gick inte vidare
Jelena Timina Damsingel   Schöpp (GER)
L 0-2
  Kim (PRK)
L 0-2
  Oshonaike (NGR)
W 2-0
Gick inte vidare
Irina Palina
Jelena Timina
Damdubbel   Kaffo (NGR)
  Oshonaike (NGR)
W 2-0
  Noor (NED)
  Vriesekoop (NED)
W 2-0
  Wang (USA)
  Yip (USA)
W 2-0
  Park (KOR)
  Ryu (KOR)
L 1-3
Gick inte vidare

BoxningRedigera

Boxare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Albert Pakejev Flugvikt   Sunee (MRI)
W 8-1
  Muluka (ZAM)
W 13-4
  Reyes (COL)
W +13-13
  Romero (CUB)
L 6-12
Gick inte vidare  
Raimkul Malachbekov Bantamvikt   Cotto (PUR)
W 16-6
  Boulehia (ALG)
W RSC
  Tseyen-Oidov (MGL)
W 21-9
  Mesa (CUB)
L 14-14+
Gick inte vidare  
Ramaz Paliani Fjädervikt   Shin (KOR)
W 10-7
  Ouzlian (GRE)
W 27-2
  Kamsing (THA)
L 4-13
Gick inte vidare
Eduard Zacharov Lätt weltervikt   Nitami (JPN)
W 21-6
  Boudreault (CAN)
W 11-9
  Vinent (CUB)
L 7-15
Gick inte vidare
Oleg Sajtov Weltervikt   Sume (TUR)
W 11-1
  Bae (KOR)
W 9-5
  Chater (TUN)
W 9-3
  Santos (PUR)
W 13-11
  Hernández (CUB)
W 14-9
 
Aleksandr Lebziak Mellanvikt   Donaldson (JAM)
W 20-4
  Crawford (AUS)
W RSCH
  Hernández (CUB)
L 8-15
Gick inte vidare
Dmitrij Vybornov Lätt tungvikt   Tarver (USA)
L 2-5
Gick inte vidare
Igor Ksjinin Tungvikt   Amro (EGY)
W 17-4
  Krasniqi (GER)
L 2-10
Gick inte vidare
Aleksej Lezin Supertungvikt   Yurchenko (KAZ)
W RSCI
  Monse (GER)
W 9-5
  Klitschko (UKR)
L 1-4
Gick inte vidare  

BrottningRedigera

Fristil
Brottare Gren Omgång 1 Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Återkval
Omgång 2
Återkval
Omgång 3
Återkval
Omgång 4
Återkval
Omgång 5
Återkval
Omgång 6
Brons-
match
Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Vougar Oroudjov Lätt flugvikt, fristil   Yefteni (UKR)
L 4-6
Gick inte vidare   Ragusa (CAN)
W 12-0
  Fernández (MEX)
W 10-0
  Eiter (USA)
W 10-4
  Corduneanu (ROU)
W 10-0
  Jung (KOR)
W 5-1
  Vila (CUB)
L 2-5
4
Tjetjen-ool Mongusj Flugvikt, fristil   Corduneanu (ROU)
W 11-4
  Jordanov (BUL)
L 2-4
Gick inte vidare   Tohuzov (UKR)
W 2-1
  Ochilov (UZB)
W 4-0
  Mohammadi (IRI)
W 3-1
  Mamyrov (KAZ)
L 2-3
4
Bagavdin Umachanov Bantamvikt, fristil   Liuzzi (ITA)
W 4-0
  Sissaouri (CAN)
L 1-1
Gick inte vidare   Fjodorov (KAZ)
W 5-2
  Talaei (IRI)
L 0-1
Gick inte vidare
Magomed Azizov Fjädervikt, fristil   Vath (CAM)
W 10-0
  Scheibe (GER)
W 8-2
  Brands (USA)
L 1-4
Gick inte vidare   Wada (JPN)
L 0-10
Match om 5:e plats
  Schillaci (ITA)
W 0-0
5
Vadim Bogijev Lättvikt, fristil   Fadzajev (UZB)
W 3-1
  Zazirov (UKR)
W 6-4
  Hwang (KOR)
W 3-2
  Saunders (USA)
W 1-1
 
Buvajsar Sajtijev Weltervikt, fristil   Momeni (IRI)
W 8-0
  Leipold (GER)
W 3-1
  Monday (USA)
W 6-1
  Park (KOR)
W 5-0
 
Chadzjimurad Magomedov Mellanvikt, fristil   Diouf (SEN)
W 3-0
  Ramos (CUB)
W 7-4
  Khadem (IRI)
W 4-0
  Yang (KOR)
W 2-1
 
Macharbek Chadartsev Lätt tungvikt, fristil   Muhammad (PAK)
W 10-0
  Douglas (USA)
W 4-1
  Lohyna (SVK)
W 7-1
  Khadem (IRI)
L 0-3
 
Leri Chabelov Tungvikt, fristil   Tqelasjvili (GEO)
W 2-0
  Jadidi (IRI)
L 0-4
Gick inte vidare   Ladik (CAN)
L 0-0
Gick inte vidare
Andrej Sjumilin Supertungvikt, fristil   Klimov (KAZ)
W 4-1
  Baumgartner (USA)
W 6-1
  Demir (TUR)
L 0-1
Gick inte vidare   Kovalevskij (KGZ)
W 3-0
  Baumgartner (USA)
L 1-1
4
Grekisk-romersk
Brottare Gren Omgång 1 Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Återkval
Omgång 2
Återkval
Omgång 3
Återkval
Omgång 4
Återkval
Omgång 5
Återkval
Omgång 6
Brons-
match
Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Zäfär Quliyev Lätt flugvikt, grekisk-romersk stil   Kado (JPN)
W 3-2
  Sim (KOR)
L 1-2
Gick inte vidare   Maynard (USA)
W 6-0
  Özdemir (TUR)
W 7-0
  Papasjvili (GEO)
W 6-0
  Kang (PRK)
W 4-0
 
Samvel Danieljan Flugvikt, grekisk-romersk stil   Chudojberdijev (UZB)
W 11-4
  Jabłoński (POL)
W 8-0
  Nazarjan (ARM)
L 0-3
Gick inte vidare   Djusenov (KAZ)
W 11-0
  Rivas (CUB)
W 9-8
  Kalasjnikov (UKR)
L 1-4
4
Aleksandr Ignatenko Bantamvikt, grekisk-romersk stil   Melnitjenko (KAZ)
L 0-11
Gick inte vidare   Elgkian (GRE)
L 2-3
Gick inte vidare
Sergej Martynov Fjädervikt, grekisk-romersk stil   Choi (KOR)
W 3-0
  Marén (CUB)
L 4-5
Gick inte vidare   Zuniga (USA)
W 6-6
  Guliasjvili (GEO)
L 2-7
Gick inte vidare
Aleksandr Tretjakov Lättvikt, grekisk-romersk stil   Yalouz (FRA)
L 0-8
Gick inte vidare   Magnusson (SWE)
W 9-2
  Adzji (UKR)
W 3-1
  Manukjan (ARM)
W 5-0
  Nikitin (EST)
W 4-0
  Puljajev (UZB)
W 6-0
  Madzjidov (BLR)
W 4-0
 
Mnatsakan Iskandarjan Weltervikt, grekisk-romersk stil   García (VEN)
W 10-0
  Kim (KOR)
W 4-0
  Azcuy (CUB)
L 4-5
Gick inte vidare   Hahn (GER)
L 5-8
Match om 5:e plats
  Dzyhasov (UKR)
W 0-0
5
Sergej Tsir Mellanvikt, grekisk-romersk stil   Farkas (HUN)
W 3-0
  Zander (GER)
L 0-4
Gick inte vidare   Park (KOR)
W 11-0
  Tsilent (BLR)
L 0-10
Gick inte vidare
Giorgi Koghuasjvili Lätt tungvikt, grekisk-romersk stil   Basar (TUR)
L 1-6
Gick inte vidare   Ueon (KOR)
W 4-0
  Gelénesi (HUN)
L 1-2
Gick inte vidare
Tajmuraz Edisjerasjvili Tungvikt, grekisk-romersk stil   Suárez (VEN)
W 6-0
  Saldadze (UKR)
L 3-6
Gick inte vidare   Gleasman (USA)
W 4-1
  Damjanović (CRO)
W 5-0
  Manov (BUL)
W 3-1
  Milián (CUB)
W 1-0
  Ljungberg (SWE)
L 0-3
4
Aleksandr Karelin Supertungvikt, grekisk-romersk stil   Ayari (TUN)
W 10-0
  Mureico (MDA)
W 2-0
  Ahokas (FIN)
W 4-0
  Pikilidis (GRE)
W 8-0
  Ghaffari (USA)
W 1-0
 

BågskytteRedigera

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Bronsmatch
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Bair Badjonov Herrarnas individuella 635 53   White (USA) (12)
L 152-161
Gick inte vidare 53
Andrej Podlazov Herrarnas individuella 643 51   Tang (CHN) (14)
L 154-157
Gick inte vidare 50
Balzjinima Tsyrempilov Herrarnas individuella 675 6   Sjin (KAZ) (59)
W 164-163
  Poikolainen (FIN) (38)
L 163-164
Gick inte vidare 18
Bair Badjonov
Andrej Podlazov
Balzjinima Tsyrempilov
Herrarnas lagtävling 1950 9   Slovenien (8)
L 241-242
Gick inte vidare 11
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Bronsmatch
Poäng Seed Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Rita Galinovskaja Damernas individuella 644 20   Otgon (MGL) (45)
W 150(+10)-150(+6)
  Kodama (JPN) (52)
W 155-151
  Kim (KOR) (4)
L 157-164
Gick inte vidare 14
Machluchanum Murzajeva Damernas individuella 650 13   Kodama (JPN) (52)
L 147-159
Gick inte vidare 50
Jelena Tutattjikova Damernas individuella 641 23   Mensing (GER) (42)
L 145-150
Gick inte vidare 53
Rita Galinovskaja
Machluchanum Murzajeva
Jelena Tutattjikova
Damernas lagtävling 1935 5   Polen (12)
L 229-233
Gick inte vidare 10

CyklingRedigera

  MountainbikeRedigera

Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Nadezjda Pasjkova Damernas terränglopp 2:16:36 (+ 25:45) 27
Alla Jepifanova Damernas terränglopp 2:01:35 (+ 10:44) 14

  LandsvägRedigera

Herrar
Cyklist Gren Tid Placering
Jevgenij Berzin Herrarnas linjelopp 4:56:53 (+ 02:57) 103
Herrarnas tempolopp 1:07:53 (+ 03:48) 15
Vasilij Davidenko Herrarnas linjelopp 4:56:44 (+ 02:48) 27
Dmitrij Konysjev Herrarnas linjelopp 4:56:25 (+ 02:29) 13
Pavel Tonkov Herrarnas linjelopp 4:56:46 (+ 02:50) 51
Pjotr Ugrjumov Herrarnas linjelopp 4:56:46 (+ 02:50) 58
Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Zulfia Zabirova Damernas linjelopp 2:37:06 (+ 00:53) 6
Damernas tempolopp 36:40  
Svetlana Samochvalova Damernas linjelopp Fullföljde inte
Svetlana Bubnenkova Damernas linjelopp Fullföljde inte
Damernas tempolopp 40:16 (+ 03:36) 18

  BanaRedigera

Tempolopp
Cyklist Gren Tid
Hastighet
Placering
Aleksandr Kiritjenko Herrarnas tempolopp 1:07.013
53.72
18
Sprint
Cyklist Gren Kval 1/8-final 1/8-final
Återkval
Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet
Placering Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Placering
Oksana Grisjina Damernas sprint 11.298 3   Larreal (VEN)
W 12.209
  Neumann (GER)
W 12.119, L, L
Final 5-8
  Salumäe (EST)
  Wang (CHN)
  Dubnicoff (CAN)
W 12.416
5
Förföljelse
Cyklist Gren Kval Första omgången Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Aleksej Markov Herrarnas förföljelse 4:27.074 3   Szonn (GER)
4:24.863
3   Ermenault (FRA)
4:26.828
4 Did not advance
Eduard Gritsun
Nikolaj Kuznetsov
Alexej Markov
Anton Sjantyr
Herrarnas lagförföljelse 4:11.665 5   Ukraina
4:08.785
1   Australien
4:06.885
2   Frankrike
4:07.730
 
Natalja Karimova Damernas förföljelse 3:45.246 10 Gick inte vidare
Poänglopp
Cyklist Gren Poäng/varv Placering
Pavel Chamidulin Herrarnas poänglopp 4 / -1 14
Svetlana Samochvalova Damernas poänglopp 14 / 0 4

FriidrottRedigera

Herrar
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Nikolaj Afanasiev Herrarnas tiokamp 6711 31
Pjotr Botjkarjov Herrarnas stavhopp 5.70 1 q 5.86 5
Aleksandr Boritjevskij Herrarnas diskuskastning 56.46 18 Gick inte vidare
Viktor Tjistiakov Herrarnas stavhopp 5.60 9 Gick inte vidare
Andrij Fedoriv Herrarnas 100 meter 10.39 3 Q 10.34 7 Gick inte vidare
Herrarnas 200 meter 20.95 6 Gick inte vidare
Vladimir Goljas Herrarnas 3 000 meter hinder 8:35.50 9 q 8:36.85 9 Gick inte vidare
Andrej Ignatov Herrarnas längdhopp 8.00 7 q 7.83 11
Vadim Chersontsev Herrarnas släggkastning 74.48 8 Gick inte vidare
Andrej Kislych Herrarnas 110 meter häck 13.74 3 Q 13.74 8 Gick inte vidare
Ilja Konovalov Herrarnas släggkastning 75.10 6 q 78.72 5
Andrej Loginov Herrarnas 1 500 meter 3:40.99 5 Gick inte vidare
Sergej Ljachov Herrarnas diskuskastning 62.42 4 q 60.62 11
Sergej Makarov Herrarnas spjutkastning 85.88 2 Q 85.30 6
Ilja Markov Herrarnas 20 kilometer gång 1:20:16  
Ruslan Masjtjenko Herrarnas 400 meter häck 49.94 3 Gick inte vidare
Nikolaj Matjuchin Herrarnas 50 kilometer gång 4:01:49 25
Andrej Morujev Herrarnas spjutkastning 77.20 11 Gick inte vidare
Jurij Naumkin Herrarnas längdhopp 8.21 3 Q 7.96 10
Vladimir Ovtjinnikov Herrarnas spjutkastning 78.20 7 Gick inte vidare
Jevgenij Paltjikov Herrarnas kulstötning 18.96 9 Gick inte vidare
Jevgenij Petjonkin Herrarnas 110 meter häck 13.86 5 Gick inte vidare
Aleksej Petruchnov Herrarnas längdhopp 7.50 16 Gick inte vidare
Andrej Plotnikov Herrarnas 50 kilometer gång Fullföljde inte
Vladimir Pronin Herrarnas 3 000 meter hinder 8:29.49 6 Q 8:34.79 10 Gick inte vidare
Igor Sautkin Herrarnas tresteg 16.06 19 Gick inte vidare
Vjatjeslav Sjabunin Herrarnas 1 500 meter 3:38.56 6 Gick inte vidare
Risjat Sjafikov Herrarnas 20 kilometer gång 1:20:41 5
Michail Sjtjennikov Herrarnas 20 kilometer gång 1:21:09 7
Herrarnas 50 kilometer gång 3:43:46  
Aleksej Sjidplovskij Herrarnas kulstötning 18.37 14 Gick inte vidare
Leonid Sjvetsov Herrarnas maraton 2:24:49 66
Vasilij Sidorenko Herrarnas släggkastning 76.64 4 Q 74.68 12
Vasilij Sokov Herrarnas tresteg 16.68 8 Gick inte vidare
Viktor Sotnikov Herrarnas tresteg 16.86 5 q 7.83 11
Oleg Strizjakov Herrarnas maraton 2:19:51 37
Igor Trandenkov Herrarnas stavhopp 5.70 4 q 5.92  
Innokentij Zjarov
Michail Vdovin
Ruslan Masjtjenko
Dmitrij Kosov
Herrarnas 4 x 400 meter stafett 3:04.73 2 Q 3:05.63 8 Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Jelena Afanasieva Damernas 800 meter 1:59.18 2 Q 1:57.77 2 Q 1:59.57 5
Anna Birjukova Damernas tresteg 14.19 7 Gick inte vidare
Ljudmila Borisova Damernas 1 500 meter 4:13.29 1 Q 4:06.89 6 q 4:05.90 7
Ramila Burangulova Damernas maraton 2:38:04 35
Olga Tjernjavskaja Damernas diskuskastning 63.02 2 Q 64.70 6
Ljudmila Galkina Damernas längdhopp Ingen notering Gick inte vidare
Svetlana Gontjarenko Damernas 400 meter 51.07 2 Q 51.35 4 Q 50.84 5 Gick inte vidare
Julia Graudyn Damernas 100 meter häck 12.95 3 Q 12.77 3 Q 12.74 6 Gick inte vidare
Jelena Gruzinova Damernas 10 kilometer gång 43:50 10
Jelena Guljajeva Damernas höjdhopp 1.93 1 q 1.99 5
Valentina Ivanova Damernas diskuskastning 58.38 13 Gick inte vidare
Klara Kasjapova Damernas 10 000 meter 33:28.34 12 Gick inte vidare
Natalja Kajukova Damernas tresteg 13.54 8 Gick inte vidare
Irina Chudorosjkina Damernas kulstötning 19.03 4 Q 19.35  
Anna Knoroz Damernas 400 meter häck 56.21 4 Gick inte vidare
Irina Korzjanenko Damernas kulstötning 18.92 4 Q 18.68 8
Olga Kotlyarova Damernas 400 meter 51.90 4 Q 51.36 6 Gick inte vidare
Svetlana Kriveljova Damernas kulstötning 18.23 7 Gick inte vidare
Inna Lasovskaja Damernas tresteg 14.75 1 Q 14.98  
Jelena Lebedenko Damernas sjukamp 6082 17
Julia Ljachova Damernas höjdhopp 1.85 11 Gick inte vidare
Galina Maltjugina Damernas 200 meter 22.63 1 Q 22.69 2 Q 22.35 2 Q 22.45 5
Svetlana Masterkova Damernas 800 meter 1:59.67 1 Q 1:57.95 1 Q 1:57.73  
Damernas 1 500 meter 4:09.88 2 Q 4:10.35 3 Q 4:00.83  
Svetlana Moskalets Damernas sjukamp 6118 14
Tatjana Motkova Damernas höjdhopp 1.93 1 q 1.96 6
Jelena Nikolajeva Damernas 10 kilometer gång 41:49  
Oksana Ovtjinnikova Damernas spjutkastning 57.28 9 Gick inte vidare
Ljudmila Petrova Damernas 10 000 meter 31:58.84 9 q 32:25.89 14
Natalia Pomosjtjnikova-Voronova Damernas 100 meter 11.22 2 Q 11.17 3 Q 11.07 3 Q 11.10 6
Irina Privalova Damernas 100 meter 11.42 3 Q 11.40 4 Q 11.31 7 Gick inte vidare
Damernas 200 meter 23.16 2 Q 22.82 3 Q Startade inte Gick inte vidare
Tatiana Resjetnikova Damernas 100 meter häck 13.01 5 q 13.01 6 Gick inte vidare
Ljudmila Rogatjova Damernas 1 500 meter 4:07.61 6 Q 4:14.54 11 Gick inte vidare
Jelena Romanova Damernas 5 000 meter 15:23.37 4 Q 15:14.09 6
Olga Rubljova Damernas längdhopp 6.47 13 Gick inte vidare
Natalja Sadova Damernas diskuskastning 62.28 5 Q 66.48  
Natalja Sjechodanova Damernas 100 meter häck 13.24 6 q 12.68 2 Q 12.67 3 Q 12.80 DSQ
Jelena Sintjukova Damernas längdhopp 6.31 10 Gick inte vidare
Irina Stankina Damernas 10 kilometer gång DSQ
Firaja Sultanova Damernas 10 000 meter 32:40.91 14 Gick inte vidare
Marina Trandenkova Damernas 100 meter 11.20 1 Q 11.15 2 Q 11.07 3 Q 11.06 5
Ljubov Tsjoma Damernas 800 meter 2:00.18 5 q 2:02.50 8 Gick inte vidare
Irina Tjuchaj Damernas sjukamp 5903 19
Valentina Jegorova Damernas maraton 2:28:05  
Alla Zjiljajeva Damernas maraton Fullföljde inte
Jekaterina Lesjtjova
Galina Maltjugina
Irina Privalova
Natalia Pomosjtjnikova-Voronova
Damernas 4 x 100 meter stafett 43.00 1 Q 42.27 4
Tatjana Tjebykina
Svetlana Gontjarenko
Olga Kotljarova
Jekaterina Kulikova
Damernas 4 x 400 meter stafett 3:24.86 3 Q 3:22.22 5

FäktningRedigera

Herrar
Fäktare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Aleksandr Beketov (18) Herrarnas värja   Burgin (SUI) (15)
W 15-12
  Srecki (FRA) (2)
W 15-10
  Henry (FRA) (7)
W 15-13
  Kovács (HUN) (3)
W 15-8
  Trevejo (CUB) (20)
W 15-14
 
Grigorij Kirijenko (1) Herrarnas sabel   Banos (CAN) (32)
W 15-8
  Sznajder (POL) (16)
L 11-15
Gick inte vidare
Pavel Kolobkov (14) Herrarnas värja   Yang (KOR) (19)
W 15-14
  Kovács (HUN) (3)
L 11-15
Gick inte vidare
Ilgar Mamedov (27) Herrarnas florett   Chung (KOR) (38)
L 8-15
Gick inte vidare
Vladislav Pavlovitj (21) Herrarnas florett   Perez Araque (VEN) (44)
W 15-2
  Guerra (ESP) (12)
W 15-11
  Plumenail (FRA) (5)
L 12-15
Gick inte vidare
Stanislav Pozdnjakov (2) Herrarnas sabel   You (KOR) (34)
W 15-6
  Medina (ESP) (18)
W 15-11
  Gutzeit (UKR) (10)
W 15-14
  Navarrete (HUN) (3)
W 15-7
  Sharikov (RUS) (5)
W 15-12
 
Sergej Sjarikov (5) Herrarnas sabel   Williams (GBR) (28)
W 15-11
  Szabó (HUN) (12)
W 15-8
  Wiesinger (GER) (20)
W 15-6
  Touya (FRA) (9)
W 15-14
  Pozdnyakov (RUS) (2)
L 12-15
 
Dmitrij Sjevtjenko (2) Herrarnas florett   Kim (KOR) (31)
L 13-15
Gick inte vidare
Valerij Zacharevitj (33) Herrarnas värja   Pena (ESP) (32)
W 15-8
  Cuomo (ITA) (1)
L 14-15
Gick inte vidare
Aleksandr Beketov
Pavel Kolobkov
Valerij Zacharevitj
(6)
Herrarnas värja, lag   Rumänien (11)
W 45-35
  Ungern (3)
W 45-39
  Frankrike (2)
W 45-42
  Italien (1)
L 43-45
 
Ilgar Mamedov
Vladislav Pavlovitj
Dmitrij Sjevtjenko
(4)
Herrarnas florett, lag   Ungern (5)
W 45-43
  Kuba (1)
W 45-44
  Polen (6)
W 45-40
 
Grigorij Kirijenko
Stanislav Pozdnjakov
Sergej Sjarikov
(1)
Herrarnas sabel, lag   Spanien (8)
W 45-34
  Italien (4)
W 45-28
  Ungern (2)
W 45-25
 
Damer
Fäktare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Placering
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Karina Aznavurjan (20) Damernas värja   Tanaka (JPN) (48)
W 15-5
  Zalaffi (HUN) (13)
L 12-15
Gick inte vidare
Svetlana Bojko (15) Damernas florett   Scarlat (ROU) (18)
L 10-15
Gick inte vidare
Julia Garajeva (34) Damernas värja   Sotra (YUG) (31)
W 15-7
  Szalay (HUN) (2)
L 14-15
Gick inte vidare
Maria Mazina (17) Damernas värja   Escanellas (PUR) (48)
W 15-11
  Uga (ITA) (16)
L 9-15
Gick inte vidare
Olga Sjarkova (20) Damernas florett   Modaine-Cessac (FRA) (13)
L 14-15
Gick inte vidare
Olga Velitjko (17) Damernas florett   Lantos-Romaczne (HUN) (16)
W 15-14
  Vezzali (ITA) (1)
L 13-15
Gick inte vidare
Karina Aznavurjan
Julia Garajeva
Maria Mazina
(6)
Damernas värja, lag   Japan (11)
W 45-33
  Tyskland (3)
W 45-37
  Frankrike (2)
L 39-45
Bronsmatch
  Ungern (1)
W 45-44
 
Svetlana Bojko
Olga Sjarkova
Olga Velitjko (6)
Damernas florett, lag   Argentina (11)
W 45-20
  Rumänien (3)
L 41-45
Klassificering 5 - 8
  Polen (10)
W 45-44
Klassificering 5 - 6
  Frankrike (5)
L 44-45
6

GymnastikRedigera

  ArtistiskRedigera

Herrar
Idrottare Gren Redskap Final
Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Totalt Placering
Sergej Charkov Herrarnas kvaltävling 9.662 19.162 19.262 19.312 Q 19.250 86.648 87
Herrarnas barr 9.650 9.650 8
Nikolaj Krjukov Herrarnas kvaltävling 9.525 19.237 19.212 19.237 19.125 86.336 88
Aleksej Nemov Herrarnas kvaltävling 19.450 Q 19.412 Q 19.150 19.425 Q 19.387 Q 19.537 Q 116.361 1 Q
Herrarnas individuella mångkamp 9.700 9.800 9.612 9.700 9.762 9.800 58.374  
Herrarnas fristående 9.800 9.800  
Herrarnas bygelhäst 9.787 9.787  
Herrarnas hopp 9.787 9.787  
Herrarnas barr 9.750 9.750 4
Herrarnas räck 9.800 9.800  
Jevgenij Podgornyj Herrarnas kvaltävling 19.549 Q 18.625 18.837 19.212 9.225 18.975 104.423 66
Herrarnas fristående 9.550 9.550 6
Dmitrij Trusj Herrarnas kvaltävling 19.012 18.825 19.000 9.637 18.975 85.449 91
Dmitrij Vasilenko Herrarnas kvaltävling 19.349 18.887 18.975 19.262 18.950 95.423 78
Aleksej Voropajev Herrarnas kvaltävling 19.249 18.825 19.250 19.450 Q 19.000 19.362 Q 115.136 3 Q
Herrarnas individuella mångkamp 9.687 8.400 9.737 9.662 9.625 9.712 56.823 24
Herrarnas hopp 9.618 9.618 6
Herrarnas räck 9.712 9.712 6
Sergej Charkov
Nikolaj Krjukov
Aleksej Nemov
Jevgenij Podgornyj
Dmitrij Trusj
Dmitrij Vasilenko
Aleksej Voropajev
Herrarnas lagmångkamp 96.784 95.286 95.537 96.749 96.173 96.249 576.778  
Damer
Idrottare Gren Redskap Final
Hopp Barr Bom Fristående Totalt Placering
Jelena Dolgopolova Damernas kvaltävling 19.387 18.874 19.425 57.686 82
Rozalia Galijeva Damernas kvaltävling 19.512 Q 19.512 19.462 Q 19.237 77.723 8 Q
Damernas individuella mångkamp 9.681 9.762 9.825 9.787 38.905 7
Damernas hopp 9.743 9.743 4
Damernas bom 9.112 9.112 7
Jelena Grosjeva Damernas kvaltävling 19.500 Q 19.012 18.987 19.525 77.024 14
Damernas hopp 9.637 9.637 7
Svetlana Chorkina Damernas kvaltävling 19.350 19.662 Q 19.312 19.324 77.648 9 Q
Damernas individuella mångkamp 9.706 9.262 9.787 9.700 38.455 15
Damernas barr 9.850 9.850  
Dina Kotjetkova Damernas kvaltävling 19.399 19.625 Q 19.500 Q 19.462 Q 77.986 3 Q
Damernas individuella mångkamp 9.581 9.787 9.825 9.787 38.980 6
Damernas barr 9.787 9.787 5
Damernas bom 9.737 9.737 4
Damernas fristående 9.800 9.800 5
Jevgenia Kuznetsova Damernas kvaltävling 9.637 19.400 19.112 48.149 90
Oksana Ljapina Damernas kvaltävling 9.575 18.725 19.337 47.637 92
Jelena Dolgopolova
Rozalia Galijeva
Jelena Grosjeva
Svetlana Chorkina
Dina Kotjetkova
Jevgenia Kuznetsova
Oksana Ljapina
Damernas lagmångkamp 97.148 97.598 96.473 97.185 388.404  

  RytmiskRedigera

Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Rep Boll Käglor Tunnband Totalt Placering Rep Boll Käglor Tunnband Totalt Placering Rep Boll Käglor Tunnband Totalt Placering
Amina Zaripova Damernas individuella mångkamp, rytmisk 9.716 9.699 9.583 9.750 38.748 3 Q 9.716 9.850 9.782 9.316 38.664 7 Q 9.783 9.866 9.832 9.783 39.264 4
Janina Batyrsjina Damernas individuella mångkamp, rytmisk 9.816 9.266 9.350 9.316 37.748 13 Q 9.850 9.866 9.733 9.783 39.232 3 Q 9.850 9.916 9.933 9.683 39.382  
Idrottare Gren Kval Final
5 ringar 3 bollar
2 tunnband
Totalt Placering 5 ringar 3 bollar
2 tunnband
Totalt Placering
Jevgenia Botjkarjova
Irina Dziuba
Julia Ivanova
Jelena Krivosjej
Olga Sjtyrenko
Angelina Jusjkova
Damernas truppmångkamp, rytmisk 19.516 19.366 38.882 3 Q 19.466 18.899 38.365  

HandbollRedigera

Herrar
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
  Sverige 5 5 0 0 131 94 +37 10
  Kroatien 5 4 0 1 132 122 +10 8
  Ryssland 5 3 0 2 137 106 +31 6
  Schweiz 5 2 0 3 126 115 +11 4
  USA 5 1 0 4 111 142 −31 2
  Kuwait 5 0 0 5 100 158 −58 0
Resultat            
Sverige   27–18 22–20 26–19 23–19 33–18
Kroatien   18–27 25–24 23–22 35–27 31–22
Ryssland   20–22 24–25 30–23 31–16 32–20
Schweiz   19–26 22–23 23–30 29–20 33–16
USA   19–23 27–35 16–31 20–29 29–24
Kuwait   18–33 22–31 20–32 16–33 24–29

JudoRedigera

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Återkval
Omgång 1
Återkval
Kvartsfinal
Återkval
Semifinal
Brons-
match
Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Nikolaj Ozjedin Herrarnas extra lättvikt   Ayed (TUN)
W
  Nomura (JPN)
L
Gick inte vidare   Gutiérrez (HON)
W
  Meridja (ALG)
W
  Donohue (GBR)
W
  Trautmann (GER)
L
5
Islam Matsijev Herrarnas halv lättvikt   Nakamura (JPN)
L
Gick inte vidare   Nyamlhagva (MGL)
L
Gick inte vidare
Sergej Kolesnikov Herrarnas lättvikt   Kingston (GBR)
L
Gick inte vidare
Konstantin Savtjisjkin Herrarnas halv mellanvikt   Bouras (FRA)
L
Gick inte vidare   Yuan (CHN)
W
  García (ARG)
L
Gick inte vidare
Oleg Maltsev Herrarnas mellanvikt   Ao (CHN)
W
  Bagdasarov (UZB)
L
Gick inte vidare   Celestin (HAI)
W
  Merkevičius (LTU)
W
  Yoshida (JPN)
L
Gick inte vidare 7
Dmitrij Sergejev Herrarnas halv tungvikt   Solovyov (UZB)
W
  Kim (KOR)
L
Gick inte vidare   Thorleifsson (ISL)
W
  Sonnemans (NED)
L
Gick inte vidare
Sergej Kosorotov Herrarnas tungvikt   Geraldino (DOM)
W
  Flexa (BRA)
W
  Liu (CHN)
L
Gick inte vidare   Lungu (ROU)
W
  Möller (GER)
L
Gick inte vidare 7
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final Återkval
Omgång 1
Återkval
Kvartsfinal
Återkval
Semifinal
Brons-
match
Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Marina Kovrigina Damernas halv lättvikt   Schmutz (SUI)
W
  Muñoz (ESP)
L
Gick inte vidare
Zulfia Garipova Damernas lättvikt   Liu (CHN)
L
Gick inte vidare   West (USA)
W
  Huang (TPE)
W
  Fairbrother (GBR)
L
Gick inte vidare 7
Tatjana Bogomjagkova Damernas halv mellanvikt   Emoto (JPN)
L
Gick inte vidare   Fleury-Vachon (FRA)
W
  Arad (ISR)
L
Gick inte vidare
Jelena Kotelnikova Damernas mellanvikt   Spacek (AUT)
L
Gick inte vidare
Svetlana Galjant Damernas halv tungvikt   Werbrouck (BEL)
L
Gick inte vidare   Fleury-Vachon (ESP)
W
  Scapin (ITA)
L
Gick inte vidare 7
Svetlana Gundarenko Damernas tungvikt   Silva (BRA)
W
  Gránicz (HUN)
W
  Sun (CHN)
L
Gick inte vidare   Cicot (FRA)
L
5

KanotsportRedigera

Sprint
Herrar
Kanotist Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sergej Verlin Herrarnas K-1 500 m 1:45,228 6 QR 1:43,359 4 QS 1:41,791 5 Gick inte vidare
Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Herrarnas K-2 500 m 1:31,589 3 QS 1:30,031 2 QF 1:29,677 4
Aleksandr Ivanik
Andrej Tissin
Herrarnas K-2 1000 m 3:46,558 6 QR 3:35,200 3 QS 3:22,306 7 QF Gick inte vidare
Anatolij Tisjtjenko
Oleg Gorobij
Sergej Verlin
Georgij Tsybulnikov
Herrarnas K-4 1000 m 3:11,128 2 QF 2:53,996  
Andrej Kabanov
Pavel Konovalov
Herrarnas C-2 500 m 1:46,307 3 QS 1:43,141 4 QF 1:42,496 6
Damer
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Natalja Gouilj
Larissa Kosorukova
Damernas K-2 500 m 1:47.186 4 QR 1:52.520 1 QS 1:45.505 4 QF 1:43.237 8
Olga Tisjtjenko
Larissa Kosorukova
Natalja Gouilj
Tatjana Tisjtjenko
Damernas K-4 500 m 1:41.695 5 QS 1:39.764 2 QF 1:34.345 7
Slalom
Herrar
Kanotist Gren Åk 1 Åk 2 Totalt Placering
Tid Placering Tid Placering
Anton Lazko Herrarnas K-1 slalom 166,11 290,56 166,11 35
Danila Kuznetsov Herrarnas C-1 slalom 273,36 226,06 226,06 27

Modern femkampRedigera

Herrar
Idrottare Skytte Fäktning Simning Ridning Löpning Totalpoäng Placering
Eduard Zenovka 1084 820 1268 1016 1342 5530  
Dmitrij Svatkovskij 1012 880 1248 1010 1339 5489 4
Grigorij Bremel 940 850 1140 950 928 4808 28

RoddRedigera

Herrar
Roddare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Anton Sema Herrarnas singelsculler 7:49,44 5 R 8:46,71 4 SF 7:28,44 3 FC 7:44,93 Final C
4
Igor Kravtsov
Nikolaj Spinjov
Georgij Nikitin
Vladimir Sokolov
Herrarnas scullerfyra 6:10,62 3 SF 5:59,91 4 FB 5:54,98 Final B
2
Vladimir Mitjusjev
Aleksandr Ustinov
Andrej Sjevel
Dmitrij Kartasjov
Herrarnas fyra utan styrman 6:26,39 3 R 6:00,03 4 FC 6:23,59 Final C
1
Sergej Matvejev
Andrej Gluchov
Dmitrij Rozinkevitj
Vladimir Sokolov
Anton Tjermasjentsev
Vladimir Volodenkov
Nikolaj Aksionov
Roman Montjenko
Pavel Melnikov
Aleksandr Lukjanov
Herrarnas åtta med styrman 5:48,63 3 R 5:32,98 2 FA 5:45,77  
Damer
Roddare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Margarita Bogdanova
Irina Fedotova
Larisa Merk
Oksana Dorodnova
Damernas scullerfyra 6:37,59 2 R 0:00,00 4 FB 6:24,10 Final B
1
Albina Ligatjova
Vera Potjitajeva
Damernas tvåa utan styrman 7:42,76 2 SF 7:36,37 3 FA DSQ

SeglingRedigera

Herrar
Seglare Gren Lopp Poäng Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Vladimir Moisejev

Herrarnas mistral

(36) 29 27 33 (36) 34 21 26 25 195 31
Oleg Chopjorskij

Herrarnas finnjolle

(27) 18 13 16 7 (27) 25 10 4 14 107 18
Jevgenij Burmatnov
Dimitrij Berjozkin

Herrarnas 470

13 (25) 5 2 3 1 11 (20) 19 4 8 66 5
Mixed
Seglare Gren Lopp Poäng Matcher Placering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Kvartsfinal Semifinal Final
Andrej Kiriljuk Laser (36) 25 26 31 (32) 24 29 19 22 20 16 212 29
Jurij Konovalov
Sergej Mjasnikov
Tornado 11 10 7 12 (18) 3 15 10 8 (17) 11 87 12
Viktor Solovjov
Anatolij Michajlin
Starbåt 10 16 (21) (DNF) 14 15 19 19 7 21 121 17
Georgij Sjajduko
Dmitrij Sjabanov
Igor Skalin
Soling 2 11 (13) 8 7 4 (12) 8 7 3 50   B. Abbott
J. Abbott
Boston (CAN)
W 3:0
  Madrigali
Barton
Massey (USA)
W 3:0
  Flach
Schümann
Jäkel (GER)
L 0:3
 

SimhoppRedigera

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng
(kval+semi)
Placering Poäng Placering Poäng
(semi+final)
Placering
Dmitrij Sautin Herrarnas 3 m 391,74 6 Q 229,74 2 621,48 5 Q 414,93 6 644,67 5
Herrarnas 10 m 452,82 1 Q 194,64 2 647,46 1 Q 497,70 1 692,34  
Valerij Statsenko Herrarnas 3 m 357,18 15 Q 217,53 9 574,71 11 Q 380,16 11 597,69 9
Vladimir Timosjinin Herrarnas 10 m 425,43 4 Q 169,47 11 594,90 4 Q 459,12 4 628,59 5
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng
(kval+semi)
Placering Poäng Placering Poäng
(semi+final)
Placering
Vera Ilina Damernas 3 m 308,88 1 Q 230,19 2 539,07 1 Q 263,37 10 493,56 7
Irina Lasjko Damernas 3 m 271,92 8 Q 234,51 1 506,43 3 Q 277,68 6 512,19  
Olga Christoforova Damernas 10 m 268,65 8 Q 167,07 5 435,72 8 Q 259,05 9 426,12 8
Svetlana Timosjinina Damernas 10 m 242,76 20 Gick inte vidare

TennisRedigera

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Andrej Olchovskij Herrsingel   Lapentti (ECU)
W 6-1, 3-6, 8-6
  Vacek (CZE) (16)
W 6-3, 7-6(1)
  Ruud (NOR)
W 6-4, 6-3
  Meligeni (BRA) (2)
L 7-6(5), 5-7, 3-6
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jelena Makarova Damsingel   Labat (ARG)
L 2-6, 5-7
Gick inte vidare
Anna Kournikova Damsingel   Courtois (BEL)
L 6-1, 2-6, 2-6
Gick inte vidare
Jelena Lichovtseva Damsingel   Fernandez (USA) (7)
L 2-6, 4-6
Gick inte vidare
Anna Kournikova
Jelena Makarova
Damdubbel   Novotná (CZE)
  Suková (CZE) (2)
L 2-6, 2-6
Gick inte vidare

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/RUS/summer/1996/ Arkiverad 6 februari 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)