Öppna huvudmenyn

Herrarnas linjelopp i landsvägscykling vid olympiska sommarspelen 1996

Herrarnas linjelopp i landsvägscykling vid olympiska sommarspelen 1996 ägde rum den 31 juli 1996 i Atlanta.

Herrarnas linjelopp
vid de XXVI:e olympiska sommarspelen
Datum31 juli
Deltagare183 från 57 nationer
Vinnartid4:53:56
Medaljörer
GuldmedaljPascal Richard
 Schweiz
SilvermedaljRolf Sørensen
 Danmark
BronsmedaljMax Sciandri
 Storbritannien
← 1992   2000 →
Cykling vid
olympiska sommarspelen 1996
Landsvägscykling
Cycling (road) pictogram.svg
Linjelopp   Herrar   Damer
Tempolopp Herrar Damer
Bancykling
Cycling (track) pictogram.svg
Individuell förföljelse Herrar Damer
Lagförföljelse Herrar
Sprint Herrar Damer
Tempolopp Herrar
Poänglopp Herrar Damer
Mountainbike
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Terränglopp Herrar Damer
Cycling (road) pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

MedaljörerRedigera

Event Guld Silver Brons
Herrarnas linjelopp   Pascal Richard (SUI)   Rolf Sørensen (DEN)   Max Sciandri (GBR)

ResultatRedigera

Placering Namn Tid
    Pascal Richard (SUI) 04:53:56
    Rolf Sørensen (DEN)
    Max Sciandri (GBR) + 00.02
4.   Frankie Andreu (USA) + 01.14
5.   Richard Virenque (FRA)
6.   Melchior Mauri (ESP) + 01.15
7.   Fabio Baldato (ITA) + 01.28
8.   Michele Bartoli (ITA)
9.   Zbigniew Spruch (POL)
10.   Johan Museeuw (BEL)
11.   Jesper Skibby (DEN)
12.   Lance Armstrong (USA)
13.   Dmitrij Konysjev (RUS) + 02.29
14.   Serhij Usjakov (UKR)
15.   Wilfried Peeters (BEL) + 02.32
16.   Olaf Ludwig (GER) + 02.36
17.   Laurent Brochard (FRA) + 02.37
18.   Arvis Piziks (LAT)
19.   Neil Stephens (AUS) + 02.38
20.   Erik Zabel (GER) + 02.47
21.   Laurent Jalabert (FRA)
22.   Kaspars Ozers (LAT)
23.   Robbie McEwen (AUS) + 02.48
24.   Jaan Kirsipuu (EST)
25.   Frank Vandenbroucke (BEL)
26.   Miguel Induráin (ESP)
27.   Vasily Davidenko (RUS)
28.   Rolf Aldag (GER)
29.   Andrey Kivilev (KAZ)
30.   Ján Svorada (CZE)
31.   Juris Silovs (LAT)
32.   Francesco Casagrande (ITA)
33.   Andrei Tchmil (UKR)
34.   Michel Lafis (SWE)
35.   Glenn Magnusson (SWE) + 02.49
36.   Lauri Aus (EST)
37.   Maurizio Fondriest (ITA)
38.   Erik Dekker (NED)
39.   Orlando Rodrigues (POR)
40.   Brian Holm Sørensen (DEN)
41.   Steve Bauer (CAN)
42.   Lars Michaelsen (DEN)
43.   Oleh Pankov (UKR)
44.   Werner Riebenbauer (AUT)
45.   Erik Breukink (NED)
46.   Harald Morscher (AUT)
47.   Ruber Marín (COL)
48.   Pedro Lópes (POR)
49.   Andres Lauk (EST) + 02.50
50.   Slawomir Chrzanowski (POL)
51.   Pavel Tonkov (RUS)
52.   Beat Zberg (SUI)
53.   Alexandre Vinokourov (KAZ)
54.   Peter Wrolich (AUT)
55.   Markus Andersson (SWE)
56.   Aart Vierhouten (NED)
57.   Joona Laukka (FIN)
58.   Pyotr Ugryumov (RUS)
59.   Milan Dvorščík (SVK)
60.   Johan Bruyneel (BEL) + 02.51
61.   Douglas Ryder (RSA)
62.   Georg Totschnig (AUT)
63.   Kari Myyryläinen (FIN)
64.   Michael Barry (CAN)
65.   Damian McDonald (AUS)
66.   Richard Reid (NZL)
67.   Abraham Olano (ESP) + 02.52
68.   Ján Valach (SVK)
69.   Pavel Kavetsky (BLR)
70.   Robert Pintaric (SLO)
71.   Eduardo Graciano (MEX) + 02.53
72.   David McCann (IRL)
73.   Vyaceslav Oriol (MDA)
74.   Gregory Randolph (USA)
75.   Gord Fraser (CAN)
76.   George Hincapie (USA)
77.   Manuel Fernández (ESP)
78.   Nuno Marta (POR)
79.   Malcolm Elliott (GBR)
80.   Eric Wohlberg (CAN) + 02.54
81.   Peter Luttenberger (AUT)
82.   Mario Cipollini (ITA)
83.   Didier Rous (FRA)
84.   Javier Zapata (COL)
85.   Aleksandr Shefer (KAZ)
86.   Óscar Giraldo (COL)
87.   Bjarne Riis (DEN) + 02.55
88.   Jacques Landry (CAN)
89.   Andrey Teteryuk (KAZ)
90.   Eduardo Uribe (MEX)
91.   Mauro Ribeiro (BRA)
92.   Dainis Ozols (LAT)
93.   Steve Hegg (USA)
94.   Tomasz Brolyna (POL) + 02.56
95.   Remigijus Lupeikis (LTU)
96.   Raido Kodanipork (EST)
97.   Blayne Wikner (RSA)
98.   Stephen Hodge (AUS) + 02.57
99.   John Tanner (GBR)
100.   Djamolidine Abdoujaparov (UZB)
101.   Marino Alonso (ESP)
102.   Patrick Jonker (AUS)
103.   Yevgeny Berzin (RUS)
104.   Alex Zülle (SUI) + 02.58
105.   Rolf Järmann (SUI)
106.   Romāns Vainšteins (LAT)
107.   Frédéric Moncassin (FRA) + 02.59
108.   Tristan Hoffman (NED)
109.   Tom Steels (BEL) + 03.00
110.   Thomas Frischknecht (SUI) + 04.08
111.   Danny Nelissen (NED) + 04.12
112.   Candido Barbosa (POR) + 07.33
113.   Yevgeny Golovanov (BLR) + 11.42
114.   Pavol Zaduban (SVK)
115.   Hussein Monsalve (VEN)
116.   Irving Aguilar (MEX) + 11.43

AvbrötRedigera

ReferenserRedigera


Externa länkarRedigera