Öppna huvudmenyn

20 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1996

20 kilometer gång för herrar vid olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta avgjordes 26 juli.

Herrarnas 20 kilometer gång
vid de XXVI:e olympiska sommarspelen
AnläggningCentennial Olympic Stadium
Datum26 juli
Deltagare60 från 34 nationer
Vinnartid1:20.07
Medaljörer
GuldmedaljJefferson Pérez
 Ecuador
SilvermedaljIlja Markov
 Ryssland
BronsmedaljBernardo Segura
 Mexiko
← 1992   2000 →
Friidrott vid OS 1996
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Maraton
10 km gång
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

MedaljörerRedigera

Gren Guld Silver Brons
20 km gång Jefferson Pérez
  Ecuador
1:20.07 Ilja Markov
  Ryssland
1:20.16 Bernardo Segura
  Mexiko
1:20.23

ResultatRedigera

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s


Placering Gångare Tid Noteringar
    Jefferson Pérez (ECU) 1:20.07
    Ilja Markov (RUS) 1:20.16
    Bernardo Segura (MEX) 1:20.23
4   Nick A'Hern (AUS) 1:20.31
5   Risjat Sjafikov (RUS) 1:20.41
6   Aigars Fadejevs (LAT) 1:20.47
7   Michail Sjtjennikov (RUS) 1:21.09
8   Robert Korzeniowski (POL) 1:21.13
9   Jevgenij Misjulja (BLR) 1:21.16
10   Thierry Toutain (FRA) 1:21.56
11   Daniel Plaza (ESP) 1:22.05
12   Michail Chmelnitskij (BLR) 1:22.17
13   Sándor Urbanik (HUN) 1:22.18
14   Denis Langlois (FRA) 1:23.08
15   Nischan Daimer (GER) 1:23.23
16   Giovanni Perricelli (ITA) 1:23.41
17   Robert Ihly (GER) 1:23.47
18   Valerij Borisov (KAZ) 1:23.52
19   Daniel García (MEX) 1:24.10
20   Valentí Massana (ESP) 1:24.14
21   Yu Guohui (CHN) 1:24.30
22   Daisuke Ikeshima (JPN) 1:24.54
23   David Kimutai (KEN) 1:25.01
24   Andreas Erm (GER) 1:25.08
25   Jiří Malysa (CZE) 1:25.13
26   Sérgio Galdino (BRA) 1:25.14
27   Giovanni De Benedictis (ITA) 1:25.22
28   Li Zewen (CHN) 1:25.28
29   Claus Jørgensen (DEN) 1:25.28
30   Jan Staaf (SWE) 1:25.30
31   José Urbano (POR) 1:25.32
32   Scott Nelson (NZL) 1:25.50
33   Hatem Ghoula (TUN) 1:25.52
34   Michele Didoni (ITA) 1:26.02
35   Jean-Olivier Brosseau (FRA) 1:26.29
36   Martin St. Pierre (CAN) 1:26.37
37   Mohieddine Beni Daoud (TUN) 1:27.15
38   Róbert Valíček (SVK) 1:27.27
39   Fernando Vázquez (ESP) 1:27.25
40   Justus Kavulanya (KEN) 1:27:49
41   Fedosei Ciumacenco (MDA) 1:27.57
42   Arturo Huerta (CAN) 1:28.23
43   Luis Fernando García (GUA) 1:28.28
44   Valdas Kazlauskas (LTU) 1:28.33
45   Costică Bălan (ROU) 1:28.36
46   Pavol Blažek (SVK) 1:29.41
47   Dion Russell (AUS) 1:30.04
48   Tomáš Kratochvíl (CZE) 1:30.11
49   Claudio Bertolino (BRA) 1:31.04
50   Curt Clausen (USA) 1:31.30
51   Jimmy McDonald (IRL) 1:32.11
52   Hubert Sonnek (CZE) 1:32.42
53   Myint Htay (MYA) 1:42.28
Fullföljde inte (DNF)
  Héctor Moreno (COL) DNF
Diskvalificerade (DQ)
  Igor Kollár (SVK) DQ
  Li Mingcai (CHN) DQ
  Julio René Martínez (GUA) DQ
  Roberto Oscal (GUA) DSQ
  Miguel Rodríguez (MEX) DSQ
  Julius Sawe (KEN) DQ
Startade inte (DNS)
  Moussa Aouanouk (ALG) DNS

ReferenserRedigera