Tungvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1996

Brottning vid
olympiska sommarspelen 1996
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk romersk stil i viktklassen tungvikt vid olympiska sommarspelen 1996 avgjordes i Atlanta i Georgia World Congress Center.

MedaljörerRedigera

Klass Guld Silver Brons
Tungvikt Andrzej Wroński
  Polen
Sergej Lisjtvan
  Vitryssland
Mikael Ljungberg
  Sverige

ResultatRedigera

Guld- och silvermedaljörerna korades genom en klassisk turnering där vinnaren i finalen erhöll guld, och förloraren silver. Förlorarna från omgång ett fram till semifinalen fick återkvala och vinnaren fick till slut brons.

  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

HuvudtabellRedigera

Runda 1Redigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Takashi Nonomura (JPN) 0 - 10   Mikael Ljungberg (SWE)
  Stipe Damjanović (CRO) 6 - 0   Mohamed Basri (MAR)
  Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS) 6 - 0   Emilio Suárez (VEN)
  Juan Giraldo (COL) TO   Georgiy Saldadze (UKR)
  Sergej Lisjtvan (BLR) 2 - 0   Todor Manov (BUL)
  Jason Gleasman (USA) 15 - 2   Ba Yanchuan (CHN)
  Héctor Milián (CUB) 12 - 0   Colbie Bell (CAN)
  Giuseppe Giunta (ITA) 1 - 1   Bakur Gogitidze (GEO)
  Igor Grabovetski (MDA) 4 - 1   Urs Bürgler (SUI)
  Andrzej Wroński (POL) 10 - 0   Mohamed Naouar (TUN)

ÅttondelsfinalerRedigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Mikael Ljungberg (SWE) 5 - 0   Stipe Damjanović (CRO)
  Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS) 3 - 6   Georgij Saldadze (UKR)
  Sergej Lisjtvan (BLR) 3 - 0   Jason Gleasman (USA)
  Héctor Milián (CUB) 3 - 0   Giuseppe Giunta (ITA)
  Igor Grabovetski (MDA) 0 - 0   Andrzej Wroński (POL)

KvartsfinalerRedigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Mikael Ljungberg (SWE) TO   Georgiy Saldadze (UKR)
  Sergej Lisjtvan (BLR) Bye
  Héctor Milián (CUB) Bye
  Andrzej Wroński (POL) Bye

SemifinalerRedigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Mikael Ljungberg (SWE) 1 - 2   Sergej Lisjtvan (BLR)
  Héctor Milián (CUB) 0 - 2   Andrzej Wroński (POL)

FinalRedigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Sergej Lisjtvan (BLR) 0 - 0   Andrzej Wroński (POL)

ÅterkvalRedigera

Omgång 2Redigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Takashi Nonomura (JPN) 10 - 0   Mohamed Basri (MAR)
  Emilio Suárez (VEN) 3 - 0   Juan Giraldo (COL)
  Todor Manov (BUL) 4 - 0   Ba Yanchuan (CHN)
  Colbie Bell (CAN) 0 - 3   Bakur Gogitidze (GEO)
  Urs Bürgler (SUI) 11 - 0   Mohamed Naouar (TUN)

Omgång 3Redigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Takashi Nonomura (JPN) 3 - 0   Emilio Suárez (VEN)
  Todor Manov (BUL) 3 - 0   Bakur Gogitidze (GEO)
  Urs Bürgler (SUI) 3 - 6   Stipe Damjanović (CRO)
  Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS) 4 - 1   Jason Gleasman (USA)
  Giuseppe Giunta (ITA) 2 - 3   Igor Grabovetski (MDA)

Omgång 4Redigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Takashi Nonomura (JPN) 0 - 2   Todor Manov (BUL)
  Stipe Damjanović (CRO) 0 - 5   Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS)
  Igor Grabovetski (MDA) 2 - 2   Georgij Saldadze (UKR)

Omgång 5Redigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Todor Manov (BUL) 1 - 3   Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS)
  Igor Grabovetski (MDA) Bye

Omgång 6Redigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Mikael Ljungberg (SWE) PA   Igor Grabovetski (MDA)
  Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS) 1 - 0   Héctor Milián (CUB)

BronsmatchRedigera

Brottare 1 Poäng Brottare 2
  Mikael Ljungberg (SWE) TO   Tejmuraz Edisjerasjvili (RUS)

KällorRedigera