Öppna huvudmenyn

Sydkorea deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 300 deltagare, som tog totalt 27 medaljer.[1]

Sydkorea i olympiska spelen
Sydkorea IOK-landskod

KOR
KommittéSydkoreas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta
Deltagare300 deltagare i 25 sporter
FanbärareChoi Cheon-Sik
Medaljsummering
Guld
7
Silver
15
Brons
5
Totalt
27

Placering
7:e
Sydkorea i olympiska sommarspelen
1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Sydkorea i olympiska vinterspelen
1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

BadmintonRedigera

BasebollRedigera

I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Sydkorea och Japan) gick vidare.

Nation Segrar Förluster Tiebreaker
  Kuba 7 0
  USA 6 1
  Japan 4 3 1-0
  Nicaragua 4 3 0-1
  Nederländerna 2 5 2-0
  Italien 2 5 1-2
  Australien 2 5 0-2
  Sydkorea 1 6

BasketRedigera

Herrar
Gruppspel
Lag Vinster Förluster Poäng
  Jugoslavien 5 0 10
  Australien 4 1 9
  Grekland 3 2 8
  Brasilien 2 3 7
  Puerto Rico 1 4 6
  Sydkorea 0 5 5
           
  Australien 109-101 103-62 111-88 101-96 68-91
  Brasilien 101-109 87-89 127-97 101-98 82-101
  Grekland 62-103 89-87 108-86 80-69 63-71
  Sydkorea 88-111 97-127 86-108 86-98 65-118
  Puerto Rico 96-101 98-101 69-80 98-86 86-97
  Jugoslavien|91-68 101-82 71-63 118-65 97-86
Damer
Gruppspel
Team W L Pts
  USA 5 0 10
  Ukraina 4 1 9
  Australien 3 2 8
  Kuba 2 3 7
  Sydkorea 1 4 6
  Zaire 0 5 5
           
  USA - 98-65 96-79 101-84 105-64 107-47
  Ukraina 65-98 - 54-48 87-75 67-72 81-65
  Australien 79-96 48-54 - 75-63 76-61 91-45
  Kuba 84-101 75-87 63-75 - 70-55 73-59
  Sydkorea 64-105 72-67 61-76 55-70 - 95-71
  Zaire 47-107 65-81 45-91 59-73 71-95 -

BordtennisRedigera

BoxningRedigera

BrottningRedigera

BågskytteRedigera

Herrarnas individuella

Damernas individuella

Herrarnas lagtävling

  • Oh, Kim och Jang - Final, Silver (3-1)

Damernas lagtävling

  • Kim, Kim och Yoon - Final, Guld (4-0)

CyklingRedigera

LandsvägRedigera

Damernas linjelopp

  • Kim Yong-Mi
    • Final — fullföljde inte (→ ingen placering)

BanaRedigera

Herrarnas poänglopp

FotbollRedigera

Herrar

Coach:   Anatoliy Byshovets

Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Matcher Mål Klubb
1 MV Seo Dong-Myung 4 maj 1974 (22 år)   Ulsan Hyundai Horangi
2 F Park Choong-Kyun 20 juni 1973 (23 år)   Suwon Samsung Bluewings
3 F Choi Sung-Yong 25 december 1975 (20 år)   Korea University
4 F Lee Sang-Hun 11 oktober 1975 (20 år)   Dongguk University
5 F Lee Kyung-Soo 28 oktober 1973 (22 år)   Suwon Samsung Bluewings
6 F Lee Ki-Hyung 28 september 1974 (21 år)   Suwon Samsung Bluewings
7 MF Lee Woo-Young 19 augusti 1973 (22 år)   Oita Trinity
8 MF Yoon Jung-Hwan 16 februari 1973 (23 år)   Bucheon Yukong
9 A Chung Sang-Nam 7 september 1975 (20 år)   Yonsei University
10 A Choi Yong-Soo 10 september 1973 (22 år)   Anyang LG Cheetahs
11 A Lee Won-Shik 16 maj 1973 (23 år)   Bucheon Yukong
12 MV Lee Dae-Hee 26 april 1974 (22 år)   Ajou University
13 F Kim Hyun-Soo 13 mars 1973 (23 år)   Busan Daewoo Royals
14 F Kim Sang-Hoon 3 juni 1973 (23 år)   Ulsan Hyundai Horangi
15 F Lee Lim-Saeng* 18 november 1971 (24 år)   Bucheon Yukong
16 F Choi Yoon-Yeol 17 april 1974 (22 år)   Kyung Hee University
17 MF Ha Seok-Ju* 20 februari 1968 (28 år)   Busan Daewoo Royals
18 A Hwang Sun-Hong* 14 juli 1968 (28 år)   Pohang Atoms
19 F Lee Kyung-Hong° 14 april 1969 (27 år)   Chonbuk Dinos
Gruppspel
Spelade Vinster Oavgjorda Förluster Gjorda mål Insläppta mål Poäng
  Mexiko 3 1 2 0 2 1 5
  Ghana U23 3 1 1 1 4 4 4
  Sydkorea U23 3 1 1 1 2 2 4
  Italien U23 3 1 0 2 4 5 3

FriidrottRedigera

Herrarnas längdhopp

Herrarnas maraton

  • Kim Wan-Ki — fullföljde inte (→ ingen placering)

Damernas spjutkastning

Damernas kulstötning

Damernas maraton

FäktningRedigera

GymnastikRedigera

HandbollRedigera

Damer
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
  Sydkorea 3 3 0 0 83 60 +23 6
  Norge 3 2 0 1 79 66 +13 4
  Tyskland 3 1 0 2 70 73 −3 2
  Angola 3 0 0 3 49 82 −33 0
Resultat        
Sydkorea   25–21 33–20 25–19
Norge   21–25 28–23 30–18
Tyskland   20–33 23–28 27–12
Angola   19–25 18–30 12–27
Slutspel
  Semifinaler Final
23
 
  Norge
19
 
 
   
37
 
33
Bronsmatch
  Ungern
25
  Ungern
20
39
 
  Norge
18

JudoRedigera

KanotsportRedigera

LandhockeyRedigera

Herrar

Coach: Kim Sang-Ryul

Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
  Nederländerna 5 4 1 0 14 6 +8 9
  Australien 5 3 1 1 13 7 +6 7
  Storbritannien 5 1 3 1 8 8 0 5
  Sydkorea 5 1 2 2 12 13 –1 4
  Sydafrika 5 0 3 2 7 12 –5 3
  Malaysia 5 0 2 3 7 15 –8 2
Damer
Lag Spelade W D L GF GA GD Poäng
  Australien 7 6 1 0 24 4 +20 13
  Sydkorea 7 4 2 1 18 9 +9 10
  Storbritannien 7 3 2 2 12 11 +1 8
  Nederländerna 7 3 2 2 15 15 0 8
  USA 7 2 2 3 8 11 –3 6
  Tyskland 7 2 1 4 10 11 –1 5
  Argentina 7 2 1 4 7 21 –14 5
  Spanien 7 0 1 6 5 17 –12 1

Modern femkampRedigera

Herrar

RoddRedigera

SeglingRedigera

SimhoppRedigera

Herrarnas 3 m
  • Lee Jong-hee
    • Kval — 293,52 (→ gick inte vidare, 32:a plats)
Damernas 10 m
  • Im Youn-gi
    • Kval — 180,15 (→ gick inte vidare, 31:a plats)

TennisRedigera

Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Choi Young-ja Damsingel   Joannette Kruger (RSA)
W 6-7(5-7), 6-2, 6-1
  Brenda Schultz-McCarthy (NED)
L 2-6, 4-6
Gick inte vidare

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/KOR/summer/1996/ Sports-reference.com (engelska)