Öppna huvudmenyn

Soling i segling vid olympiska sommarspelen 1996

Segling vid
olympiska sommarspelen 1996
Sailing pictogram.svg
Mistral   herrar   damer  
Europajolle     damer  
Laser       öppen
Finnjolle   herrar    
470   herrar   damer  
Tornado       öppen
Starbåt       öppen
Soling       öppen

Tävlingarna i soling i segling vid olympiska sommarspelen 1996 avgjordes 222 augusti 1996 i Savannah.[1]

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

Inledande omgångarRedigera

 
Placering
Land Styrman Crew Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Totalt Total

poäng
Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng Plats Poäng
1   Tyskland Jochen Schümann   Thomas Flach  
Bernd Jäkel  
5 5.0 5 5.0 2 2.0 4 4.0 1 1.0 9 9.0 9 9.0 6 6.0 2 2.0 9 9.0 52.0 34.0
2   USA Jeff Madrigali   Jim Barton  
Kent Massey  
1 1.0 4 4.0 9 9.0 2 2.0 5 5.0 19 19.0 5 5.0 9 9.0 1 1.0 12 12.0 67.0 36.0
3   Storbritannien Andrew Beadsworth   Barry Parkin  
Adrian George Stead  
7 7.0 1 1.0 8 8.0 7 7.0 4 4.0 1 1.0 6 6.0 PMS 23.0 12 12.0 14 14.0 83.0 46.0
4   Kanada Bill Abbott, Jr.   Joanne Abbott  
Brad Boston  
9 9.0 20 20.0 16 16.0 10 10.0 2 2.0 8 8.0 1 1.0 1 1.0 8 8.0 8 8.0 83.0 47.0
5   Ryssland Georgi Shayduko   Dmitri Shabanov  
Igor Skalin  
2 2.0 11 11.0 13 13.0 8 8.0 7 7.0 4 4.0 12 12.0 8 8.0 7 7.0 3 3.0 75.0 50.0
6   Danmark Stig Westergaard   Jan Andersen  
Jens Bojsen-Møller  
15 15.0 6 6.0 3 3.0 16 16.0 PMS 23.0 2 2.0 11 11.0 PMS 23.0 4 4.0 1 1.0 104.0 58.0
7   Ukraina Sergej Pichugin   Sergej Khayndrava  
Wladimir Korotkov  
DSQ 23.0 3 3.0 1 1.0 15 15.0 6 6.0 18 18.0 18 18.0 5 5.0 9 9.0 2 2.0 100.0 59.0
8   Spanien Luis Doreste   Domingo Manrique  
David Vera  
4 4.0 8 8.0 12 12.0 13 13.0 PMS 23.0 5 5.0 8 8.0 10 10.0 10 10.0 4 4.0 97.0 61.0
9   Norge Herman Horn Johannessen   Paul Davis  
Espen Stokkeland  
13 13.0 15 15.0 4 12.0 PMS 23.0 12 12.0 7 7.0 4 4.0 3 3.0 16 16.0 7 7.0 104.0 65.0
10   Italien Mario Celon   Claudio Celon  
Gianni Torboli  
6 6.0 16 16.0 14 14.0 1 1.0 8 8.0 3 3.0 3 3.0 16 16.0 15 15.0 19 19.0 101.0 66.0
11   Frankrike Marc Bouet   Sylvain Chtounder  
Gildas Morvan  
11 11.0 DSQ 23.0 6 6.0 17 17.0 9 9.0 13 13.0 10 10.0 7 7.0 3 3.0 10 10.0 109.0 69.0
12   Australien Matt Hayes   Steve Jarvin  
Stephen McConaghy  
10 10.0 13 13.0 5 5.0 14 14.0 PMS 23.0 6 6.0 2 2.0 14 14.0 6 6.0 DSQ 23.0 116.0 70.0
13   Sverige Magnus Holmberg   Björn Alm  
Johan Barne  
12 12.0 9 9.0 DNC 23.0 3 3.0 13 13.0 12 12.0 14 14.0 4 4.0 13 13.0 5 5.0 108.0 71.0
14   Nya Zeeland Kelvin Harrap   Sean Clarkson  
Robert Gale  
DSQ 23.0 18 18.0 7 7.0 5 5.0 15 15.0 11 11.0 7 7.0 15 15.0 5 5.0 15 15.0 121.0 80.0
15   Nederländerna Willem Potma   Frank Hettinga  
Gerhard Potma  
8 8.0 7 7.0 10 10.0 PMS 23.0 10 10.0 15 15.0 16 16.0 2 2.0 17 17.0 16 16.0 124.0 84.0
16   Irland Marshall King   Garrett Connolly  
Daniel O'grady  
3 3.0 10 10.0 11 11.0 9 9.0 16 16.0 17 17.0 13 13.0 PMS 23.0 14 14.0 17 17.0 133.0 93.0
17   Sydafrika Bruce Savage   Richard Mayhew  
Clynton Wade Lehman  
17 17.0 2 2.0 17 17.0 11 11.0 11 11.0 20 20.0 15 15.0 PMS 23.0 11 11.0 18 18.0 145.0 102.0
18   Grekland Stavros Alevrasage   Panayiotis Alevras  
Stefanos Chandakas  
14 14.0 12 12.0 18 18.0 PMS 23.0 3 3.0 16 16.0 21 21.0 11 11.0 20 20.0 13 13.0 151.0 107.0
19   Japan Kazunori Komatsu   Masatoshi Hazama  
Kazuyuki Hyodo  
16 16.0 19 19.0 15 15.0 6 6.0 14 14.0 21 21.0 17 17.0 12 12.0 21 21.0 11 11.0 152.0 110.0
20   Ungern George Wossala   László Kovácsi  
Károly Vezér  
DSQ 23.0 14 14.0 19 19.0 12 12.0 PMS 23.0 10 10.0 20 20.0 13 13.0 18 18.0 20 20.0 172.0 126.0
21   Brasilien Edson, Jr. Araujo   Daniel Glomb  
Marcelo Reitz  
DSQ 23.0 17 17.0 20 20.0 PMS 23.0 17 17.0 14 14.0 19 19.0 PMS 23.0 19 19.0 6 6.0 181.0 135.0
22   Bahrain Essa al-Busmait   Khalid al-Sada  
Ahmed al-Sale  
18 18.0 21 21.0 21 21.0 DNF 23.0 18 18.0 22 22.0 22 22.0 17 17.0 22 22.0 21 21.0 205.0 160.0

Legend: DNC – Tävlade inte; DNF – Fullföljde inte; DSQ – Diskvalificerad; PMS – För tidig start;
Kön:   – herrar;   – damer;


MatchracingRedigera

  Kvartsfinal     Semifinal     Final
                           
      1    Tyskland 3  
  3    Storbritannien 3     3    Storbritannien 0    
  6    Danmark 2         1      Tyskland 3
      5      Ryssland 0
      2    USA 0    
  4    Kanada 0     5    Ryssland 3   Bronsmatch
  5    Ryssland 3   2      USA 3
  4    Storbritannien 1

ReferenserRedigera

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1996/SAI/mixed-three-person-keelboat.html
  2. ^ The Official Report of the Centennial Olympic Games. Volume Three - The Competition Results. PDF. s. 446. Läst 12 juni 2015.

Externa länkarRedigera