Phoenix Suns är en amerikansk basketorganisation, bildad 1968, vars lag är baserat i Phoenix i Arizona och spelar i NBA. De spelar sina hemmamatcher i Footprint Center.

Phoenix Suns
Phoenix Suns Wordmark Logo 2012-current.png
Grundad1968
HemmaortPhoenix, Arizona, USA
ArenaFootprint Center
(Kapacitet: 19 023)
ÄgareMat Ishbia
OrdförandeJason Rowley
General managerJames Jones
TränareMonty Williams
Liga/serieNBA
ConferenceWestern
DivisionPacific
Klubbfärg(er)                        
Pensionerade tröjnummer
5, 6, 7, 33, 42, 44
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 0
00Conferencemästare: 3
(1976, 1993, 2021)
00Divisionsmästare: 8
(1981, 1993, 1995, 2005, 2006, 2007, 2021, 2022)
Klubbens webbplats (extern länk)
Phoenix Suns i en match mot Sacramento Kings under säsongen 2006/2007.

Laget har spelat NBA-final tre gånger (säsongerna 1975/1976, 1992/1993 och 2020/2021) utan att ha lyckats att vinna mästerskapet. Alla tre gångerna förlorade de finalserien med 2–4 i matcher.

Phoenix spelar i Pacific Division i Western Conference och har gjort det sedan säsongen 1972/1973.

Man har vunnit sin Division åtta gånger (1980/1981, 1992/1993, 1994/1995, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2020/2021 och 2021/2022) samt sin Conference tre gånger (1975/1976, 1992/1993 och 2020/2021).

Phoenix har stått som värd för NBA:s All Star-match tre gånger (1975, 1995 och 2009).

Framträdande tidigare spelare är bland andra Jason Kidd (1996–2001), Shaquille O'Neal (2008–2009), Charles Barkley (1992–1996), Steve Nash (1996–1998, 2004–2012), Amar'e Stoudemire (2002–2010) och Jason Richardson (2008–2010).

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 10 april 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Phoenix Suns.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00   Royce O'Neale PF/SF $9 500 000 [3] 2024 2024 Brooklyn Nets
1   Devin Booker SG $36 016 200 [4] 2024 2015 Kentucky Wildcats
2   Josh Okogie SG $2 815 937 [5] 2025 2022 Minnesota Timberwolves
3   Bradley Beal SG $46 741 590 [6] 2027 2023 Washington Wizards
4   Isaiah Thomas PG/SG $110 222 [7] 2024 2024 Salt Lake City Stars
8   Grayson Allen SG $8 500 000 [8] 2024 2023 Milwaukee Bucks
10   Damion Lee SG $2 528 233 [9] 2025 2023 Golden State Warriors
11   Bol Bol C $2 165 000 [10] 2024 2023 Orlando Magic
14   Drew Eubanks PF $2 346 614 [11] 2025 2023 Portland Trail Blazers
20   Jusuf Nurkić C $16 875 000 [12] 2026 2023 Portland Trail Blazers
21   David Roddy SF $2 618 240 [13] 2026 2024 Memphis Grizzlies
23   Eric Gordon PG/SG $3 196 448 [14] 2025 2023 Los Angeles Clippers
25   Nassir Little PF $6 250 000 [15] 2027 2023 Portland Trail Blazers
30   Thaddeus Young PF $1 010 371 [16] 2024 2024 Toronto Raptors
35   Kevin Durant PF/SF/SG $46 407 433 [17] 2026 2023 Brooklyn Nets
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
12   Ish Wainright SF/PF $559 782 [18] 2024 2024 Portland Trail Blazers
27   Udoka Azubuike C $559 782 [19] 2024 2023 Utah Jazz
38   Saben Lee PG $559 782 [20] 2024 2022 Philadelphia 76ers
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Phoenix Suns”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/suns. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Royce O'Neale”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/royce-oneale. 
  4. ^ ”Devin Booker”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/devin-booker. 
  5. ^ ”Josh Okogie”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/josh-okogie. 
  6. ^ ”Bradley Beal”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bradley-beal. 
  7. ^ ”Isaiah Thomas”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/isaiah-thomas. 
  8. ^ ”Grayson Allen”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/grayson-allen. 
  9. ^ ”Damion Lee”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/damion-lee. 
  10. ^ ”Bol Bol”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bol-bol. 
  11. ^ ”Drew Eubanks”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/drew-eubanks. 
  12. ^ ”Jusuf Nurkic”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jusuf-nurkic. 
  13. ^ ”David Roddy”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/david-roddy. 
  14. ^ ”Eric Gordon”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/eric-gordon. 
  15. ^ ”Nassir Little”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nassir-little. 
  16. ^ ”Thaddeus Young”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/thaddeus-young. 
  17. ^ ”Kevin Durant”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kevin-durant. 
  18. ^ ”Ish Wainright”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ish-wainright. 
  19. ^ ”Udoka Azubuike”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/udoka-azubuike. 
  20. ^ ”Saben Lee”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/saben-lee. 

Externa länkar redigera