Los Angeles Clippers

basketlag från Los Angeles, Kalifornien, USA

Los Angeles Clippers är en amerikansk basketorganisation, bildad 1970 som Buffalo Braves, vars lag är baserat i Los Angeles i Kalifornien och spelar i NBA.

Los Angeles Clippers
Tidigare namnBuffalo Braves
(1970–1978)
San Diego Clippers
(1978–1984)
Grundad1970
HemmaortLos Angeles, Kalifornien
ArenaCrypto.com Arena
(Kapacitet: 19 079)
ÄgareSteve Ballmer
OrdförandeLawrence Frank
SportchefGillian Zucker
General managerTrent Redden
TränareTyronn Lue
ConferenceWestern
DivisionPacific
Klubbfärg(er)                        
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 0
00Conferencemästare: 0
00Divisionsmästare: 2
(2013, 2014)
Klubbens webbplats (extern länk)

Laget, Buffalo Braves, flyttades inför säsongen 1978/1979 till San Diego i Kalifornien och döptes om till San Diego Clippers. Efter sex säsonger bytte laget åter hemvist när laget flyttade till Los Angeles inför säsongen 1984/1985. Clippers spelar i Pacific Division i Western Conference, men har aldrig vunnit vare sig någon divisionstitel eller conferencetitel. Los Angeles Clippers är dessutom det äldsta laget i ligan som aldrig har spelat i en NBA-final. Lagets hemmaplan är sedan 1999 Crypto.com Arena som de delar med NBA-kollegan Los Angeles Lakers, WNBA-laget Los Angeles Sparks och NHL-laget Los Angeles Kings.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 18 november 2023.
Alla spelare som har kontrakt med Los Angeles Clippers.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april). Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Russell Westbrook PG $3 835 738 [3] 2025 2023 Utah Jazz
1   James Harden PG/SG $35 640 000 [4] 2024 2023 Philadelphia 76ers
2   Kawhi Leonard SF $45 640 084 [5] 2027 2019 Toronto Raptors
4   Brandon Boston Jr. SG/SF $1 836 096 [6] 2024 2021 Kentucky Wildcats
5   Bones Hyland PG/SG $2 306 400 [7] 2025 2023 Denver Nuggets
7   Amir Coffey SG $3 666 667 [8] 2025 2019 Minnesota Golden Gophers
12   Joshua Primo SG $1 764 341 [9] 2025 2023 San Antonio Spurs
13   Paul George SF/SG $45 640 084 [10] 2025 2019 Oklahoma City Thunder
14   Terance Mann SG $10 576 923 [11] 2025 2019 Florida State Seminoles
17   P.J. Tucker PF/SF/SG $11 014 500 [12] 2025 2023 Philadelphia 76ers
21   Kobe Brown SG/SF $2 313 320 [13] 2027 2023 Missouri Tigers
24   Norman Powell SG $18 000 000 [14] 2026 2022 Portland Trail Blazers
27   Daniel Theis C $2 179 511 [15] 2024 2023 Indiana Pacers
40   Ivica Zubac C $10 933 333 [16] 2025 2019 Los Angeles Lakers
44   Mason Plumlee C $5 000 000 [17] 2024 2023 Charlotte Hornets
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
11   Jordan Miller SF $559 782 [18] 2025 2023 Miami Hurricanes
25   Moussa Diabaté PF $559 782 [19] 2024 2022 Michigan Wolverines
--   Xavier Moon SG $559 782 [20] 2024 2023 Ontario Clippers
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Los Angeles Clippers”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/clippers. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Russell Westbrook”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/russell-westbrook. 
  4. ^ ”James Harden”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/james-harden. 
  5. ^ ”Kawhi Leonard”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kawhi-leonard. 
  6. ^ ”Brandon Boston Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/brandon-boston-jr. 
  7. ^ ”Nah'shon Bones Hyland”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nahshon-bones-hyland. 
  8. ^ ”Amir Coffey”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/amir-coffey. 
  9. ^ ”Joshua Primo”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/joshua-primo. 
  10. ^ ”Paul George”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/paul-george. 
  11. ^ ”Terance Mann”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/terance-mann. 
  12. ^ ”P.J. Tucker”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/pj-tucker. 
  13. ^ ”Kobe Brown”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kobe-brown. 
  14. ^ ”Norman Powell”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/norman-powell. 
  15. ^ ”Daniel Theis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/daniel-theis. 
  16. ^ ”Ivica Zubac”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ivica-zubac. 
  17. ^ ”Mason Plumlee”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mason-plumlee. 
  18. ^ ”Jordan Miller”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jordan-miller. 
  19. ^ ”Moussa Diabaté”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/moussa-diabate. 
  20. ^ ”Xavier Moon”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/xavier-moon. 

Externa länkar redigera