Milwaukee Bucks är en amerikansk professionell basketklubb i Milwaukee i Wisconsin, grundad 1968, som spelar i National Basketball Association (NBA). Hemmaarena är Fiserv Forum. 1971 vann klubben sin första NBA-titel och 50 år senare, 2021, vann klubben sin andra NBA-titel.

Milwaukee Bucks
Milwaukee Bucks wordmark 2015-current.png
Grundad1968 (56 år sedan)
HemmaortUSA Milwaukee, Wisconsin, USA
ArenaFiserv Forum
(Kapacitet: 17 341)
ÄgareWesley Edens
Marc Lasry
Jamie Dinan
SportchefPeter Feigin (team president)
General managerJon Horst
TränareMike Budenholzer
Liga/serieNational Basketball Association (NBA)
ConferenceEastern
DivisionCentral
FarmarlagWisconsin Herd
Klubbfärg(er)                        
Pensionerade tröjnummer
9 st. (1, 2, 4, 8, 10, 14, 16, 32, 33)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00Mästare: 2
(1971, 2021)
00Conferencemästare: 3
Western: 2 (1971, 1974)
Eastern: 1 (2021)
00Divisionsmästare: 17
(1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 2001, 2019, 2020, 2021, 2022)
Klubbens webbplats (extern länk)

Bland de mest framträdande spelarna i klubbens historia hör Kareem Abdul-Jabbar (f.d. Lew Alcindor), Sidney Moncrief, Oscar Robertson, Bob Lanier, Glenn "Big Dog" Robinson, Ray Allen, Sam Cassell, Michael Redd, Terry Cummings, Jon McGlocklin, Marques Johnson, Vin Baker, Andrew Bogut och Giannis Antetokounmpo.

Historia redigera

Milwaukee Bucks grundades i januari 1968, då NBA gav en franchise till Milwaukee Professional Sports and Services, Inc. Klubben spelade sin första NBA-match mot Chicago Bulls. Efter den första säsongen, där man bara vann 27 matcher, vände det 1969 i samband med värvningen av Lew Alcindor (sedermera känd som Kareem Abdul-Jabbar).

Säsongen 1970/71 vann Milwaukee sin första NBA-titel när man besegrade Baltimore Bullets med 4–0 i finalspelet. Klubben spelade även final säsongen 1973/74, men förlorade då mot Boston Celtics med 3–4 i finalen. Bucks vann sedan sin andra NBA-titel när man mötte Phoenix Suns i finalspelet 2021.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 22 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Milwaukee Bucks.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Damian Lillard PG $45 640 084 [3] 2025 2023 Portland Trail Blazers
3   MarJon Beauchamp SG/SF $2 348 460 [4] 2026 2023 Yakima Yaks
5   Malik Beasley SG $2 709 849 [5] 2024 2023 Los Angeles Lakers
7   Chris Livingston SF/PF $1 119 563 [6] 2027 2023 Kentucky Wildcats
9   Bobby Portis C/PF $11 710 818 [7] 2026 2020 New York Knicks
11   Brook Lopez C $25 000 000 [8] 2025 2018 Los Angeles Lakers
12   Danilo Gallinari SF/PF $1 047 112 [9] 2024 2024 Detroit Pistons
20   A.J. Green PG $1 901 769 [10] 2026 2022 Northern Iowa Panthers
21   Patrick Beverley PG/SG $3 196 448 [11] 2024 2024 Philadelphia 76ers
22   Khris Middleton SF/SG $28 703 704 [12] 2026 2023 Detroit Pistons
24   Pat Connaughton SG $9 423 869 [13] 2026 2018 Portland Trail Blazers
34   Giannis Antetokounmpo PF/PG/SF/SG $45 640 084 [14] 2028 2013 Filathlitikos
43   Thanasis Antetokounmpo SF $2 346 614 [15] 2024 2019 Panathinaikos
44   Andre Jackson Jr. SG/PG $1 119 563 [16] 2027 2023 Connecticut Huskies
99   Jae Crowder PF/SF $3 196 448 [17] 2024 2022 Phoenix Suns
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
23   TyTy Washington Jr. PG $559 782 [18] 2024 2023 Houston Rockets
55   Ryan Rollins SG $559 782 [19] 2025 2024 Washington Wizards
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Spelare i urval redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Milwaukee Bucks”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/bucks. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Damian Lillard”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/damian-lillard. 
  4. ^ ”Marjon Beauchamp”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/marjon-beauchamp. 
  5. ^ ”Malik Beasley”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/malik-beasley. 
  6. ^ ”Chris Livingston”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/chris-livingston. 
  7. ^ ”Grayson Allen”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bobby-portis. 
  8. ^ ”Brook Lopez”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/brook-lopez. 
  9. ^ ”Danilo Gallinari”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/danilo-gallinari. 
  10. ^ ”AJ Green”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aj-green. 
  11. ^ ”Patrick Beverley”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/patrick-beverley. 
  12. ^ ”Khris Middleton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/khris-middleton. 
  13. ^ ”Pat Connaughton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/pat-connaughton. 
  14. ^ ”Giannis Antetokounmpo”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/giannis-antetokounmpo. 
  15. ^ ”Thanasis Antetokounmpo”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/thanasis-antetokounmpo. 
  16. ^ ”Andre Jackson Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/andre-jackson-jr. 
  17. ^ ”Jae Crowder”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jae-crowder. 
  18. ^ ”TyTy Washington Jr”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tyty-washington-jr. 
  19. ^ ”Ryan Rollins”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ryan-rollins. 

Externa länkar redigera