Memphis Grizzlies är en amerikansk basketorganisation, bildad 1995 som Vancouver Grizzlies, vars lag är baserat i Memphis i Tennessee, dit laget flyttades år 2001, och spelar i NBA. Laget spelar sina hemmamatcher i FedExForum, som stod klar den 6 september 2004.

Memphis Grizzlies
Memphis grizzlies wordmark.gif
Tidigare namnVancouver Grizzlies (1995–2001)
Grundad1995 (29 år sedan)
HemmaortMemphis, Tennessee, USA
ArenaFedExForum
(Kapacitet: 18 119)
ÄgareMemphis Basketball, LLC (Robert Pera, vd)
OrdförandeJason Wexler
General managerZachary Kleiman
TränareTaylor Jenkins
Liga/serieNational Basketball Association
ConferenceWestern
DivisionSouthwest
FarmarlagMemphis Hustle
Klubbfärg(er)                   
Pensionerade tröjnummer
0
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 0
00Conferencemästare: 0
00Divisionsmästare: 0
Klubbens webbplats (extern länk)

Historia redigera

Laget bildades 1995 som Vancouver Grizzlies i Vancouver och var ett av två lag ifrån Kanada (det andra var Toronto Raptors, bildat samma år) som ligan utökades med inför säsongen 1995/1996. Under sina totalt sex säsonger i ligan kom Vancouver sist i sin Division (Midwest Division) fem gånger. Inför säsongen 2001/2002 flyttade laget till Memphis. Samma säsong kom också spanjoren Pau Gasol till laget och Memphis tog sig till slutspel tre år i rad mellan 2004 och 2006, men förlorade i första omgången alla tre gångerna.

Inför säsongen 2008/2009 försvann klubbens enda riktigt stora spelare när Pau Gasol gick till Los Angeles Lakers i en bytesaffär som även innefattade lillebror Marc Gasol som kom att spela för Memphis.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 29 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Memphis Grizzlies.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3   Jake LaRavia SF/PF $3 099 920 [3] 2026 2022 Minnesota Timberwolves
5   Vince Williams Jr. SF $2 232 308 [4] 2027 2024 Memphis Hustle
7   Santi Aldama PF $2 194 200 [5] 2025 2021 Loyola Greyhounds
10   Luke Kennard SG $14 763 636 [6] 2025 2023 Los Angeles Clippers
12   Ja Morant PG $34 005 250 [7] 2028 2019 Murray State Racers
13   Jaren Jackson Jr. C/PF $27 102 202 [8] 2026 2018 Michigan State Spartans
15   Brandon Clarke PF $12 500 000 [9] 2027 2019 Oklahoma City Thunder
18   Yuta Watanabe SF $2 346 614 [10] 2025 2024 Phoenix Suns
22   Desmond Bane SG/SF $3 845 083 [11] 2024 2023 TCU Horned Frogs
23   Derrick Rose1 − 2008 PG $3 196 448 [12] 2025 2023 New York Knicks
24   Lamar Stevens SF/PF $2 092 354 [13] 2024 2024 Boston Celtics
36   Marcus Smart PG/SG $18 583 713 [14] 2026 2023 Boston Celtics
45   G.G. Jackson II PF/C $1 991 428 [15] 2027 2023 South Carolina Gamecocks
46   John Konchar SG $2 400 000 [16] 2024 2019 Purdue Fort Wayne Mastodons
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
1   Scotty Pippen Jr. PG/SG $559 782 [17] 2025 2024 South Bay Lakers
4   Jordan Goodwin SG $559 782 [18] 2024 2024 Phoenix Suns
55   Trey Jemison PF $559 782 [19] 2025 2024 Washington Wizards
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Memphis Grizzlies”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/grizzlies. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Jake LaRavia”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jake-laravia. 
  4. ^ ”Vince Williams Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/vince-williams-jr. 
  5. ^ ”Santi Aldama”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/santi-aldama. 
  6. ^ ”Luke Kennard”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/luke-kennard. 
  7. ^ ”Ja Morant”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ja-morant. 
  8. ^ ”Jaren Jackson Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaren-jacksonjr. 
  9. ^ ”Brandon Clarke”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/brandon-clarke. 
  10. ^ ”Yuta Watanabe”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/yuta-watanabe. 
  11. ^ ”Desmond Bane”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/desmond-bane. 
  12. ^ ”Derrick Rose”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/derrick-rose. 
  13. ^ ”Lamar Stevens”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/lamar-stevens. 
  14. ^ ”Marcus Smart”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/marcus-smart. 
  15. ^ ”GG Jackson II”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/gg-jackson-ii. 
  16. ^ ”John Konchar”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/john-konchar. 
  17. ^ ”Scotty Pippen Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/scotty-pippen-jr. 
  18. ^ ”Jordan Goodwin”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jordan-goodwin. 
  19. ^ ”Trey Jemison”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/trey-jemison. 

Externa länkar redigera