Minnesota Timberwolves är en amerikansk basketorganisation, bildad 1989, vars lag är baserat i Minneapolis i Minnesota och spelar i NBA.

Minnesota Timberwolves
Grundad1989
HemmaortMinneapolis, Minnesota, USA
ArenaTarget Center
(Kapacitet: 18 798)
ÄgareGlen Taylor
OrdförandeTim Connelly
VDEthan Casson
General managerTim Connelly
TränareChris Finch
Liga/serieNBA
ConferenceWestern
DivisionNorthwest
FarmarlagIowa Wolves
Klubbfärg(er)                        
Pensionerade tröjnummer
2 st. (2, FLIP)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 0
00Conferencemästare: 0
00Divisionsmästare: 1
(2004)
Klubbens webbplats (extern länk)

Lagets första match spelades den 3 november 1989 då det blev förlust på bortaplan mot Seattle SuperSonics med 94–106. I hemmadebuten den 8 november 1989 förlorade laget mot Chicago Bulls med 84–96. Första segern kom den 10 november 1989, 125–118 mot Philadelphia 76ers. Den 17 april 1990 förlorade Minnesota Timberwolves hemmamatchen mot Denver Nuggets med 88–99 inför 49 551 åskådare i Hubert H. Humphrey Metrodome, den tredje största publiksiffran i NBA genom tiderna.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 8 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Minnesota Timberwolves.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
1   Kyle Anderson SF/PF $9 219 512 [3] 2024 2022 Memphis Grizzlies
3   Jaden McDaniels SF/PF $3 901 399 [4] 2024 2020 Washington Huskies
5   Anthony Edwards1 − 2020 SF/SG $13 534 817 [5] 2024 2020 Georgia Bulldogs
6   Jordan McLaughlin PG $2 320 000 [6] 2024 2019 USC Trojans
7   Wendell Moore Jr. SF $2 321 720 [7] 2026 2022 Duke Blue Devils
8   Josh Minott SF $1 719 864 [8] 2026 2022 Memphis Tigers
9   Nickeil Alexander-Walker SG $4 687 500 [9] 2025 2022 Utah Jazz
10   Mike Conley Jr. PG $24 360 000 [10] 2026 2023 Utah Jazz
11   Naz Reid C $12 950 400 [11] 2026 2019 LSU Tigers
23   Monte Morris PG $9 800 926 [12] 2024 2024 Detroit Pistons
27   Rudy Gobert C $41 000 000 [13] 2026 2022 Utah Jazz
32   Karl-Anthony Towns1 − 2015 PF/C $36 016 200 [14] 2024 2015 Kentucky Wildcats
33   Leonard Miller SF $1 800 000 [15] 2027 2023 NBA G League Ignite
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Jaylen Clark SG $559 782 [16] 2025 2023 UCLA Bruins
12   Daishen Nix PG $559 782 [17] 2024 2023 Houston Rockets
55   Luka Garza C $559 782 [18] 2024 2022 Detroit Pistons
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Profiler redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Minnesota Timberwolves”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/timberwolves. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Kyle Anderson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kyle-anderson. 
  4. ^ ”Jaden McDaniels”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaden-mcdaniels. 
  5. ^ ”Anthony Edwards”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/anthony-edwards. 
  6. ^ ”Jordan McLaughlin”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jordan-mclaughlin. 
  7. ^ ”Wendell Moore Jr”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/wendell-moore-jr. 
  8. ^ ”Josh Minott”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/josh-minott. 
  9. ^ ”Nickeil Alexander-Walker”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nickeil-alexanderwalker. 
  10. ^ ”Mike Conley”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mike-conley. 
  11. ^ ”Naz Reid”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/naz-reid. 
  12. ^ ”Monte Morris”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/monte-morris. 
  13. ^ ”Rudy Gobert”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/rudy-gobert. 
  14. ^ ”Karl-Anthony Towns”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/karl-anthony-towns. 
  15. ^ ”Leonard Miller”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/leonard-miller. 
  16. ^ ”Jaylen Clark”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaylen-clark. 
  17. ^ ”Daishen Nix”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/daishen-nix. 
  18. ^ ”Luka Garza”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/luka-garza. 

Externa länkar redigera