Sacramento Kings är en amerikansk basketorganisation, bildad 1923 som Rochester Seagrams, vars lag är baserat i Sacramento i Kalifornien och spelar i NBA. De har spelat i NBA sedan säsongen 1949/1950 (efter att BAA och NBA gått ihop). I NBA tillhör de Pacific Division i Western Conference.

Sacramento Kings
Sacramento kings-wordmark.png
Tidigare namnRochester Seagrams
1923–1942
Rochester Eber Seagrams
1942–1948
Rochester Royals
1948–1957
Cincinnati Royals
1957–1972
Kansas City-Omaha Kings
1972–1975
Kansas City Kings
1975–1985
Grundad1923
HemmaortSacramento, Kalifornien, USA
ArenaGolden 1 Center
ÄgareVivek Ranadivé
OrdförandeJohn Rinehart
General managerMonte McNair
TränareMike Brown
ConferenceWestern
DivisionPacific
FarmarlagStockton Kings
Klubbfärg(er)              
Pensionerade tröjnummer
11 (1, 2, 4, 6, 11, 12, 14, 16, 21, 27, 44)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00Mästare: 2
NBL: 1 (1946)
NBA: 1 (1951)
00Conferencemästare: 0
00Divisionsmästare: 6
(1949, 1952, 1979, 2002, 2003, 2023)
Klubbens webbplats (extern länk)

Sacramento Kings spelar sina hemmamatcher i Golden 1 Center sedan den öppnades den 8 november 1988. Man delade tidigare arenan med WNBA-laget Sacramento Monarchs, mellan 1997 och 2009.

Historia redigera

Rochester Royals redigera

Laget bildades 1923 som Rochester Seagrams, men spelade inte i någon etablerad liga förrän 1945, då de hette Rochester Royals. De började att spela i National Basketball League (NBL) där de vann NBL-mästerskapet redan första säsongen, 1945/1946. Inför säsongen 1948/1949 gick de över till den rivaliserande ligan Basketball Association of America (BAA) istället. Säsongen efter var Rochester ett av lagen som var med och spelade den första säsongen av den nystartade basketligan National Basketball Association (NBA) och säsongen 1950/1951 vann Rochester sin första NBA-titel efter finalvinst mot New York Knicks med 4-3 i matcher. Rochster fortsatte att vara ett topplag utan att lyckas ta sig till någon ny NBA-final, och efter två resultatmässigt svaga säsonger flyttade laget inför säsongen 1957/1958 till Cincinnati, Ohio, och blev Cincinnati Royals.

Cincinnati Royals redigera

Som Cincinnati Royals lyckades laget att nå divisionsfinal två gånger där de första gången, säsongen 1962/1963, pressade Boston Celtics till en sjunde och avgörande match. Efter några magra år på slutet av 1960-talet och början av 1970-talet flyttade laget inför säsongen 1972/1973 till Kansas City, Missouri och Omaha, Nebraska och döptes om till Kansas City-Omaha Kings.

Kansas City-Omaha Kings och Kansas City Kings redigera

Inför säsongen 1975/1976 blev laget ett renodlat Kansas City-baserat lag och döptes om till Kansas City Kings. Säsongen 1978/1979 vann Kansas City Midwest Division, sin enda divisionstitel, men förlorade sen redan i divisionsemifinalen mot Phoenix Suns. Säsongen 1980/1981 tog sig Kansas City ända fram till divisionsfinal där de förlorade mot Houston Rockets med 1-4 i matcher. Inför säsongen 1985/1986 flyttade så laget till Sacramento och blev Sacramento Kings.

Sacramento Kings redigera

Efter flytten till Sacramento säsongen 1985/1986 tillhörde laget ett av de sämre i ligan under slutet av 1980-talet och 1990-talet. Men under slutet av 1990-talet började laget bli bättre och säsongerna 2001/2002 och 2002/2003 vann Sacramento Pacific Division. Under början av 2000-talet låg laget sedan i toppen av ligan men lyckades aldrig riktigt i slutspelet.

I början av säsongen 2005/2006 gick det inte bra för Kings då de låg i botten av Pacific Division, men ett byte mellan Kings Peja Stojaković och Indiana Pacers Ron Artest (tidigare "defensive player of the year") gjorde att Sacramento åter började spela bättre. Även den unga Kevin Martin började spela bättre och det räckte ända fram till en slutspelsplats i Western Conference. De förlorade i första rundan mot de regerande mästarna San Antonio Spurs. Därefter har Sacramento missat slutspelet fyra säsongerna i följd.

Säsongen 2009/2010 kom de näst sista av alla lag i Western Conference och tredje sist av samtliga lag i ligan.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 14 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Sacramento Kings.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00   Javale McGee C $3 196 448 [3] 2024 2023 Dallas Mavericks
0   Malik Monk SG $9 945 830 [4] 2024 2022 Los Angeles Lakers
3   Chris Duarte SG $4 124 400 [5] 2025 2023 Indiana Pacers
5   De'Aaron Fox PG $32 600 060 [6] 2026 2017 Kentucky Wildcats
7   Aleksandar Vezenkov PG $6 341 464 [7] 2026 2023 Olympiakos
9   Kevin Huerter SG $15 669 643 [8] 2026 2022 Atlanta Hawks
10   Domantas Sabonis C/PF $28 000 000 [9] 2028 2022 Indiana Pacers
13   Keegan Murray PF $8 309 000 [10] 2026 2023 Iowa Hawkeyes
15   Davion Mitchell PG $5 063 640 [11] 2025 2021 Baylor Bears
17   Kessler Edwards SF $1 927 896 [12] 2024 2022 Brooklyn Nets
20   Colby Jones SG $1 969 706 [13] 2027 2023 Xavier Musketeers
23   Keon Ellis PG $683 430 [14] 2026 2022 Alabama Crimson Tide
25   Alex Len C $3 196 448 [15] 2024 2021 Washington Wizards
40   Harrison Barnes PF/SF $17 000 000 [16] 2026 2019 Dallas Mavericks
41   Trey Lyles PF $8 000 000 [17] 2025 2022 Detroit Pistons
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
18   Jalen Slawson SF $559 782 [18] 2024 2023 Furman Paladins
22   Mason Jones PG/SG $559 782 [19] 2025 2023 Stockton Kings
31   Jordan Ford PG $559 780 [20] 2024 2023 Stockton Kings
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Meriter redigera

  • NBL-mästare 1945/1946
  • NBA-mästare 1950/1951
  • Conference-mästare 1950/1951 (i NBA)
  • Divisions-mästare (NBL) 1946/1947 och 1947/1948 (i NBL)
  • Divisions-mästare (NBA) 1948/1949, 1951/1952, 1978/1979, 2001/2002 och 2002/2003

Se även redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Sacramento Kings”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/kings. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Javale McGee”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/javale-mcgee. 
  4. ^ ”Malik Monk”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/malik-monk. 
  5. ^ ”Chris Duarte”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/chris-duarte. 
  6. ^ ”De'Aaron Fox”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/deaaron-fox. 
  7. ^ ”Aleksandar Vezenkov”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aleksandar-vezenkov. 
  8. ^ ”Kevin Huerter”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kevin-huerter. 
  9. ^ ”Domantas Sabonis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/domantas-sabonis. 
  10. ^ ”Keegan Murray”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/keegan-murray. 
  11. ^ ”Davion Mitchell”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/davion-mitchell. 
  12. ^ ”Kessler Edwards”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kessler-edwards. 
  13. ^ ”Colby Jones”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/colby-jones. 
  14. ^ ”Keon Ellis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/keon-ellis. 
  15. ^ ”Alex Len”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/alex-len. 
  16. ^ ”Harrison Barnes”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/harrison-barnes. 
  17. ^ ”Trey Lyles”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/trey-lyles. 
  18. ^ ”Jalen Slawson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-slawson. 
  19. ^ ”Mason Jones”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mason-jones. 
  20. ^ ”Jordan Ford”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jordan-ford. 

Externa länkar redigera