Brooklyn Nets

basketlag från Brooklyn, New York

Brooklyn Nets är en amerikansk basketorganisation vars lag är baserat i stadsdelen Brooklyn i New York, New York, och spelar i National Basketball Association (NBA). Nets bildades 1967, då med namnet New Jersey Americans men ändrades till New York Nets efter första säsongen. Laget började spela i American Basketball Association (ABA) och var framgångsrikt, med två mästerskapsvinster (1974 och 1976). Efter den sista vinsten gick laget över till NBA, säsongen 1976/1977.

Brooklyn Nets
Tidigare namnNew Jersey Americans
1967–1968
New York Nets
1968–1977
New Jersey Nets
1977–2012
Grundad1967 (1976 i NBA)
HemmaortBrooklyn, New York, USA
ArenaBarclays Center
(Kapacitet: 17 732)
ÄgareJoseph Tsai
VDSam Zussman
General managerSean Marks
TränareJacque Vaughn
Liga/serieNBA
ConferenceEastern
DivisionAtlantic
FarmarlagLong Island Nets
Klubbfärg(er)              
Pensionerade tröjnummer
6 st. (3, 5, 23, 25, 32, 52)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00Mästare: 2
ABA: 2 (1974, 1976)
NBA: 0
00Conferencemästare: 2
(2002, 2003)
00Divisionsmästare: 5
ABA: 1 (1974)
NBA: 4 (2002, 2003, 2004, 2006)
Klubbens webbplats (extern länk)

Från 1977 till 2012 hette laget New Jersey Nets och var baserat i Newark i New Jersey. Laget har aldrig lyckats vinna NBA-mästerskapet, trots två finaler i början av 2000-talet (2002 och 2003).

Historia redigera

New Jersey Nets redigera

År 2000 anställdes general managern Rod Thorn, som är mest känd som den som draftade Michael Jordan till Chicago Bulls. Thorn började direkt med att sätta ihop Nets mest talangfulla lag sedan dess storhetsperiod på 1970-talet. Först och främst anställde han Byron Scott som huvudtränare.

 
Jason Kidd vid en match med dåvarande New Jersey Nets 2006.

Inför säsongen 2001/2002 genomförde Rod Thorn sitt mest framgångsrika drag som general managern för Nets. Dagen efter NBA-draften 2001 genomfördes en bytesaffär med Phoenix Suns där de två nyckelspelarna Stephon Marbury och Johnny Newman i Nets byttes mot Phoenixs Jason Kidd och Chris Dudley. Chris Dudley byttes bort redan nästa år men Jason Kidd gjorde enorm succé. I Kidd hade laget fått den bollförande ledare som länge hade saknats. Denna säsong vann laget först Atlantic Division (och Eastern Conference) sedan tog laget sig ända till final i slutspelet. I finalen förlorade de dock mot Los Angeles Lakers i fyra raka matcher.

Säsongen 2002/2003 upprepade laget den föregående succésäsongen genom att återigen gå till slutspel. I slutspelet åkte laget ur i kvartsfinalen mot Detroit Pistons efter 4–3 i matcher.

Den 18 februari 2010 flyttade laget från Izod Center, som varit hemmaarena sedan 1981, till Newark för att ha Prudential Center som ny hemmaarena. De började spela där från och med säsongen 2010/2011 och spelade där fram till flytten till Brooklyn och Barclays Center. Denna säsong blev laget fyra i Atlantic Division men 24:a i Eastern Conference och missade därmed slutspelet.

Brooklyn Nets redigera

Efter att säsongen 2011/2012 slutat för Nets den 30 april flyttades hela laget till Brooklyn i New York och bytte samtidigt namn till Brooklyn Nets. Deras nya hemmaarena blev den nybyggda Barclays Center, som började byggas våren 2010. Det var egentligen meningen att laget skulle ha flyttats tidigare men den försenades på grund av namnrättigheterna till den nya arenan.[1]

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 22 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Brooklyn Nets.[2] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[3] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Dariq Whitehead SF $2 866 040 [4] 2027 2023 Duke Blue Devils
1   Mikal Bridges SG/SF $21 700 000 [5] 2026 2023 Phoenix Suns
2   Cameron Johnson SF/PF $24 456 522 [6] 2027 2023 Phoenix Suns
4   Dennis Smith Jr. PG $2 528 233 [7] 2024 2023 Charlotte Hornets
8   Lonnie Walker IV SG $2 346 614 [8] 2024 2023 Los Angeles Lakers
9   Trendon Watford SF/PF $2 019 706 [9] 2024 2023 Portland Trail Blazers
10   Ben Simmons1 − 2016 SF/PG $37 893 408 [10] 2025 2022 Philadelphia 76ers
13   Keita Bates-Diop SF $2 346 614 [11] 2025 2024 Phoenix Suns
17   Dennis Schröder PG $12 405 000 [12] 2025 2024 Toronto Raptors
20   Day'Ron Sharpe C $2 110 040 [13] 2025 2023 North Carolina Tar Heels
21   Noah Clowney PF/C $2 989 520 [14] 2027 2023 Alabama Crimson Tide
24   Cam Thomas SG $2 140 160 [15] 2025 2021 LSU Tigers
28   Dorian Finney-Smith PF/SF $13 394 160 [16] 2026 2023 Dallas Mavericks
33   Nic Claxton C/PF $8 750 000 [17] 2024 2019 Georgia Bulldogs
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
16   Jaylen Martin SF $559 782 [18] 2024 2024 New York Knicks
22   Jalen Wilson SF/PF $559 782 [19] 2024 2023 Kansas Jayhawks
45   Keon Johnson SG $559 782 [20] 2024 2023 Phoenix Suns
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Hemmaarena redigera

Referenser redigera

  1. ^ Bloom, Howard (22 januari 2007). ”Location, Location, Location – the naming rights bar is raised again thanks to the Big Apple”. Sports Business News. Arkiverad från originalet den 30 september 2011. https://web.archive.org/web/20110930064600/http://www.sportsbusinessnews.com/_news/news_357187.php. Läst 24 februari 2012. 
  2. ^ ”Brooklyn Nets”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/nets. 
  3. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  4. ^ ”Dariq Whitehead”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dariq-whitehead. 
  5. ^ ”Mikal Bridges”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mikal-bridges. 
  6. ^ ”Cameron Johnson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cameron-johnson. 
  7. ^ ”Dennis Smith Jr.”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dennis-smithjr. 
  8. ^ ”Lonnie Walker IV”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/lonnie-walkeriv. 
  9. ^ ”Trendon Watford”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/trendon-watford. 
  10. ^ ”Ben Simmons”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ben-simmons. 
  11. ^ ”Keita Bates-Diop”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/keita-batesdiop. 
  12. ^ ”Dennis Schroder”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dennis-schroder. 
  13. ^ ”Day'Ron Sharpe”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dayron-sharpe. 
  14. ^ ”Noah Clowney”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/noah-clowney. 
  15. ^ ”Cam Thomas”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cam-thomas. 
  16. ^ ”Dorian Finney-Smith”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dorian-finneysmith. 
  17. ^ ”Nicolas Claxton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nicolas-claxton. 
  18. ^ ”Jaylen Martin”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaylen-martin. 
  19. ^ ”Jalen Wilson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-wilson. 
  20. ^ ”Keon Johnson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/keon-johnson. 

Externa länkar redigera