Öppna huvudmenyn

Bantamvikt i grekisk-romersk stil för herrar i brottning vid olympiska sommarspelen 2004

Brottning vid
olympiska sommarspelen 2004
Wrestling pictogram.svg
Fristil
Flugvikt     damer
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar damer
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar damer
Tungvikt herrar damer
Supertungvikt herrar
Grekisk-romersk stil
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar
Tungvikt herrar
Supertungvikt herrar
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen bantamvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 24-25 augusti i Aten i Ano Liossia Olympic Hall.


Innehåll

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

FörkortningarRedigera

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

UtslagningsronderRedigera

Grupp 1Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  István Majoros (HUN) 2 2 0 6 8
  Masatoshi Toyota (JPN) 2 1 1 5 14
  Jansel Ramírez (DOM) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Masatoshi Toyota (JPN) 3–5   István Majoros (HUN) 1–3 PP
  Jansel Ramírez (DOM) 0–11   Masatoshi Toyota (JPN) 0–4 ST
  István Majoros (HUN) 5–0   Jansel Ramírez (DOM) 3–0 PO

Grupp 2Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Lázaro Rivas (CUB) 2 2 0 7 17
  Hassan Rangraz (IRI) 2 1 1 5 14
  Samir Benchenaf (ALG) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Lázaro Rivas (CUB) 11–0   Samir Benchenaf (ALG) 4–0 ST
  Hassan Rangraz (IRI) 4–6   Lázaro Rivas (CUB) 1–3 PP
  Samir Benchenaf (ALG) 0–10   Hassan Rangraz (IRI) 0–4 ST

Grupp 3Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Irakli Chochua (GEO) 2 2 0 6 7
  Ercan Yıldız (TUR) 2 1 1 4 4
  Svajūnas Adomaitis (LTU) 2 0 2 2 2
Poäng KP
  Irakli Chochua (GEO) 4–1   Ercan Yıldız (TUR) 3–1 PP
  Svajūnas Adomaitis (LTU) 1–3   Irakli Chochua (GEO) 1–3 PP
  Ercan Yıldız (TUR) 3–1   Svajūnas Adomaitis (LTU) 3–1 PP

Grupp 4Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Oleksiy Vakulenko (UKR) 2 2 0 6 7
  Dennis Hall (USA) 2 1 1 3 3
  Petr Švehla (CZE) 2 0 2 1 2
Poäng KP
  Petr Švehla (CZE) 2–3   Dennis Hall (USA) 1–3 PP
  Oleksiy Vakulenko (UKR) 4–0   Petr Švehla (CZE) 3–0 PO
  Dennis Hall (USA) 0–3   Oleksiy Vakulenko (UKR) 0–3 PO

Grupp 5Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Im Dae-Won (KOR) 2 2 0 6 10
  Marian Sandu (ROU) 2 1 1 4 9
  Nurbakyt Tengizbayev (KAZ) 2 0 2 1 4
Poäng KP
  Im Dae-Won (KOR) 4–4   Nurbakyt Tengizbayev (KAZ) 3–1 PP
  Marian Sandu (ROU) 3–6   Im Dae-Won (KOR) 1–3 PP
  Nurbakyt Tengizbayev (KAZ) 0–6   Marian Sandu (ROU) 0–3 PO

Grupp 6Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Geidar Mamedaliyev (RUS) 2 2 0 6 6
  Dariusz Jabłoński (POL) 2 1 1 3 3
  Mukesh Khatri (IND) 2 0 2 0 0
Poäng KP
  Geidar Mamedaliyev (RUS) 3–0   Mukesh Khatri (IND) 3–0 PO
  Dariusz Jabłoński (POL) 0–3   Geidar Mamedaliyev (RUS) 0–3 PO
  Mukesh Khatri (IND) 0–3   Dariusz Jabłoński (POL) 0–3 PO

Grupp 7Redigera

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
  Artiom Kiouregkian (GRE) 3 3 0 10 17
  Håkan Nyblom (DEN) 3 2 1 6 5
  Sheng Jiang (CHN) 3 1 2 4 4
  Uran Kalilov (KGZ) 3 0 3 1 3
Poäng KP
  Håkan Nyblom (DEN) 0–3   Artiom Kiouregkian (GRE) 0–3 PO
  Sheng Jiang (CHN) 3–3   Uran Kalilov (KGZ) 3–1 PP
  Håkan Nyblom (DEN) 2–1   Sheng Jiang (CHN) 3–1 PP
  Artiom Kiouregkian (GRE) 6–0   Uran Kalilov (KGZ) 4–0 TO
  Håkan Nyblom (DEN) 3–0   Uran Kalilov (KGZ) 3–0 PO
  Artiom Kiouregkian (GRE) 8–0   Sheng Jiang (CHN) 3–0 PO

UtslagningsträdRedigera

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
   István Majoros (HUN)  6  
   Lázaro Rivas (CUB)  1        István Majoros (HUN)  3  
   Irakli Chochua (GEO)  12        Oleksiy Vakulenko (UKR)  1  
   Oleksiy Vakulenko (UKR)  14          István Majoros (HUN)  3
   Im Dae-Won (KOR)  0          Geidar Mamedaliyev (RUS)  1
   Geidar Mamedaliyev (RUS)  3        Geidar Mamedaliyev (RUS)  7
             Artiom Kiouregkian (GRE)  2     Bronsmatch
       
   Oleksiy Vakulenko (UKR)  1
   Artiom Kiouregkian (GRE)  6
  5:e plats
                           
  1    Lázaro Rivas (CUB) 11
4    Irakli Chochua (GEO) 0


KällorRedigera