Öppna huvudmenyn

Herrarnas singelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2004


Herrarnas singelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2004 avgjordes mellan den 14 och 19 augusti 2004.

Olympiska sommarspelen 2004
Rodd Rowing pictogram.svg
Herrarnas singelsculler
Information
Datum14-19 augusti
AnläggningSchinias Olympic Rowing and Canoeing Centre
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Sydney 2000 Peking 2008
Rodd vid olympiska sommarspelen 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer Singelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler Detaljer
Detaljer Dubbelsculler (lättvikt) Detaljer
Detaljer Scullerfyra Detaljer
Detaljer Tvåa (utan styrman) Detaljer
Detaljer Fyra (utan styrman) 0
Detaljer Fyra (lättvikt utan styrman) 0
Detaljer Åtta (med styrman) Detaljer

MedaljörerRedigera

ResultatRedigera

HeatRedigera

Heat 1Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Tim Maeyens   Belgien 7:17,68 SF (ABC)
2 Andre Vonarburg   Schweiz 7:23,43 R
3 Law Hiu Fung   Hongkong 7:28,16 R
4 Wang Ming Hui   Kinesiska Taipei 7:29,99 R
5 Daniel Sosa   Paraguay 7:52,50 R

Heat 2Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Vaclav Chalupa   Tjeckien 7:13,84 SF (ABC)
2 Craig Jones   Australien 7:19,71 R
3 Davor Mizerit   Slovenien 7:24,60 R
4 Ali Ibrahim   Egypten 7:36,60 R
5 Oscar Vasquez   Chile 7:38,04 R

Heat 3Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Santiago Fernandez   Argentina 7:22,52 SF (ABC)
2 Raphael Hartl   Österrike 7:34,61 R
3 Vladimir Tchernenko   Uzbekistan 7:38,27 R
4 Mohammed Aich   Algeriet 7:41,85 R
5 Paulose Pandari Kunnel   Indien 8:00,11 R

Heat 4Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Olaf Tufte   Norge 7:12,53 SF (ABC)
2 Ian Lawson   Storbritannien 7:24,01 R
3 Anderson Nocetti   Brasilien 7:26,81 R
4 Gustavo Salcedo   Peru 7:29,06 R
5 Leandro Salvagno   Uruguay 7:43,91 R

Heat 5Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Marcel Hacker   Tyskland 7:17,55 SF (ABC)
2 Yuleidys Cascaret   Kuba 7:19,45 R
3 Dirk Lippits   Nederländerna 7:21,19 R
4 Su Hui   Kina 7:23,19 R
5 Jung Wook Ham   Sydkorea 7:50,39 R

Heat 6Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Jüri Jaanson   Estland 7:13,74 SF (ABC)
2 Ivo Janakiev   Bulgarien 7:28,97 R
3 Matteo Stefanini   Italien 7:31,54 R
4 Ibrahim Githaiga   Kenya 8:13,33 R


ÅterkvalRedigera

Återkval 1Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Ivo Janakiev   Bulgarien 6:52,51 SF (ABC)
2 Dirk Lippits   Nederländerna 7:01,39 SF (ABC)
3 Gustavo Salcedo   Peru 7:05,08 SF (DE)
4 Paulose Pandari Kunnel   Indien 7:29,47 SF (DE)

Återkval 2Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Yuleidys Cascaret   Kuba 6:58,44 SF (ABC)
2 Anderson Nocetti   Brasilien 7:03,08 SF (ABC)
3 Oscar Vasquez   Chile 7:06,51 SF (DE)
4 Mohammed Aich   Algeriet 7:46,98 SF (DE)

Återkval 3Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Ian Lawson   Storbritannien 6:56,55 SF (ABC)
2 Ali Ibrahim   Egypten 6:59,05 SF (ABC)
3 Vladimir Tchernenko   Uzbekistan 7:13,43 SF (DE)
4 Daniel Sosa   Paraguay 7:21,03 SF (DE)

Återkval 4Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Davor Mizerit   Slovenien 7:01,31 SF (ABC)
2 Raphael Hartl   Österrike 7:06,21 SF (ABC)
3 Wang Ming Hui   Kinesiska Taipei 7:09,99 SF (DE)

Återkval 5Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Craig Jones   Australien 7:06,13 SF (ABC)
2 Law Hiu Fung   Hongkong 7:10,72 SF (ABC)
3 Jung Wook Ham   Sydkorea 7:11,38 SF (DE)
4 Ibrahim Githaiga   Kenya 7:25,58 SF (DE)

Återkval 6Redigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Andre Vonarburg   Schweiz 6:53,48 SF (ABC)
2 Su Hui   Kina 6:57,77 SF (ABC)
3 Leandro Salvagno   Uruguay 7:02,68 SF (DE)
4 Matteo Stefanini   Italien 7:08,91 SF (DE)

SemifinalerRedigera

Semifinal ARedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Vaclav Chalupa   Tjeckien 6:59,39 FA
2 Santiago Fernandez   Argentina 7:00,90 FA
3 Davor Mizerit   Slovenien 7:04,07 FB
4 Craig Jones   Australien 7:05,94 FB
5 Dirk Lippits   Nederländerna 7:05,94 FC
6 Su Hui   Kina 7:10,33 FC

Semifinal BRedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Olaf Tufte   Norge 6:50,55 FA
2 Ivo Janakiev   Bulgarien 6:53,43 FA
3 Marcel Hacker   Tyskland 6:55,98 FB
4 Andre Vonarburg   Schweiz 7:08,52 FB
5 Anderson Nocetti   Brasilien 7:11,90 FC
6 Ali Ibrahim   Egypten 7:14,58 FC

Semifinal CRedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Jüri Jaanson   Estland 6:47,36 FA
2 Tim Maeyens   Belgien 6:50,33 FA
3 Ian Lawson   Storbritannien 6:57,95 FB
4 Yuleidys Cascaret   Kuba 6:58,35 FB
5 Raphael Hartl   Österrike 6:58,67 FC
6 Law Hiu Fung   Hongkong 7:12,52 FC


Semifinal DRedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Gustavo Salcedo   Peru 7:09,06 FD
2 Matteo Stefanini   Italien 7:10,34 FD
3 Vladimir Tchernenko   Uzbekistan 7:13,21 FD
4 Wang Ming Hui   Kinesiska Taipei 7:14,79 FE
5 Mohammed Aich   Algeriet 7:22,05 FE
6 Ibrahim Githaiga   Kenya 7:40,78 FE

Semifinal ERedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Leandro Salvagno   Uruguay 7:24,41 FD
2 Oscar Vasquez   Chile 7:27,11 FD
3 Jung Wook Ham   Sydkorea 7:33,70 FD
4 Daniel Sosa   Paraguay 7:36,87 FE
5 Paulose Pandari Kunnel   Indien 7:48,38 FE

FinalerRedigera

Final ARedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
  Olaf Tufte   Norge 6:49,30
  Jüri Jaanson   Estland 6:51,42
  Ivo Janakiev   Bulgarien 6:52,80
4 Santiago Fernandez   Argentina 6:55,17
5 Vaclav Chalupa   Tjeckien 6:59,13
6 Tim Maeyens   Belgien 7:01,74


Final BRedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Marcel Hacker   Tyskland 6:47,26
2 Andre Vonarburg   Schweiz 6:52,88
3 Davor Mizerit   Slovenien 6:55,64
4 Ian Lawson   Storbritannien 6:57,63
5 Craig Jones   Australien 6:58,48
6 Yuleidys Cascaret   Kuba 6:58,61

Final CRedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Anderson Nocetti   Brasilien 6:53,64
2 Ali Ibrahim   Egypten 6:55,34
3 Su Hui   Kina 6:57,42
4 Dirk Lippits   Nederländerna 6:58,20
5 Raphael Hartl   Österrike 7:00,75
6 Law Hiu Fung   Hongkong 7:10,75

Final DRedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Matteo Stefanini   Italien 6:57,16
2 Leandro Salvagno   Uruguay 7:01,33
3 Gustavo Salcedo   Peru 7:03,24
4 Jung Wook Ham   Sydkorea 7:10,44
5 Oscar Vasquez   Chile 7:10,75
6 Vladimir Tchernenko   Uzbekistan 7:23,56

Final ERedigera

Placering Roddare Land Tid Noteringar
1 Wang Hui Ming   Kinesiska Taipei 7:07,84
2 Daniel Sosa   Paraguay 7:13,49
3 Paulose Pandari Kunnel   Indien 7:22,63
4 Mohammed Aich   Algeriet 7:25,49
5 Ibrahim Githaiga   Kenya 7:29,02

ReferenserRedigera

  1. ^ Sports-reference.com