Öppna huvudmenyn

Tampa Bay Lightning

ishockeyklubb i Tampa, Florida, USA

Tampa Bay Lightning är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Tampa, Florida och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1992, när organisationen startades. Hemmaarenan är sedan 1996 Amalie Arena. Laget ingår i Atlantic Division tillsammans med Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators och Toronto Maple Leafs.

Tampa Bay Lightning
Steven Stamkos 2014-03-22.JPG
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionAtlantic Division
Tidigare namnTampa Bay Lightning
1992 –
StadUSA Tampa, FL, USA
ArenaAmalie Arena
Kapacitet19 204
LagfärgerBlå, vit & svart
              
Organisation
ÄgareTampa Bay Sports and Entertainment
OrdförandeJeff Vinik
PresidentSteve Griggs
General managerJulien BriseBois
TränareJon Cooper
KaptenSteven Stamkos
SamarbetspartnersAHL
Syracuse Crunch
ECHL
Kalamazoo Wings
Statistik
Flest matcherVincent Lecavalier (1 037)
Flest målVincent Lecavalier (383)
Flest assistsMartin St. Louis (588)
Flest poängMartin St. Louis (953)
Flest utv.minChris Gratton (828)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar(1) 2003–2004
Conference-mästare(2) 2003–2004, 2014–2015
Presidents' Trophy(1) 2018–2019
Divisionsmästare(4) 2002–2003, 2003–2004, 2017–2018, 2018–2019
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Lightning

Lightning har vunnit Stanley Cup en gång, 2003/2004. Klubben har haft flera namnkunniga spelare genom åren, till exempel Vincent Lecavalier, Martin St.Louis, Dino Ciccarelli, Dave Andreychuk, Brad Richards, Roman Hamrlík, Fredrik Modin, Denis Savard, Chris Gratton, Václav Prospal, Dan Boyle, Mikael Renberg och Nikolaj Chabibulin.

Innehåll

HistoriaRedigera

Laget kom med i NHL 1992 och var under större delen av 90-talet ett bottenlag. Säsongen 1995-96 lyckades man dock gå till slutspel för första gången. Omkring millennieskiftet genomfördes en föryngring av laget som så småningom ledde till seger i Stanley Cup 2004. Stjärnor i detta lag var Nikolaj Chabibulin, Dan Boyle, Pavel Kubina, Vincent Lecavalier, Martin St.Louis och Brad Richards.

Stanley Cup-spelRedigera

1990-taletRedigera

  • 1993 – Missade slutspel.
  • 1994 – Missade slutspel.
  • 1995 – Missade slutspel.
  • 1996 – Förlorade i första ronden mot Philadelphia Flyers med 4-2 i matcher.
  • 1997 – Missade slutspel.
  • 1998 – Missade slutspel.
  • 1999 – Missade slutspel.

2000-taletRedigera

2010-taletRedigera

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2019/2020Redigera

Senast uppdaterad: 17 juli 2019.
Alla spelare som har kontrakt med Lightning[1] och har spelat för dem under aktuell säsong[2] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[3] och är vad denne skulle få ut om spelaren vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april)[4]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 19/20 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
70   Louis Domingue 6 mars 1992 (27 år)   Saint-Hyacinthe, Québec, Kanada $1 150 000 [5] 2020 2018   Syracuse Crunch
88   Andrej Vasilevskij 25 juli 1994 (24 år)   Tiumen, Ryssland $4 000 000 [6] 2020 2016   Syracuse Crunch
--   Spencer Martin 8 juni 1995 (24 år)   Oakville, Ontario, Kanada $700 000 [7] 2020 2019   Colorado Eagles
--   Curtis McElhinney 23 maj 1983 (36 år)   London, Ontario, Kanada $1 300 000 [8] 2021 2019   Carolina Hurricanes
--   Scott Wedgewood 14 augusti 1992 (26 år)   Etobicoke, Ontario, Kanada $700 000 [9] 2020 2019   Rochester Americans
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 19/20 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
27   Ryan McDonagh 13 juni 1989 (30 år)   St. Paul, Minnesota, USA $8 400 000 [10] 2026 2018   New York Rangers
28   Luke Witkowski B/HF 14 maj 1990 (29 år)   Holland, Michigan, USA $700 000 [11] 2021 2019   Detroit Red Wings
33   Cameron Gaunce 19 mars 1990 (29 år)   Greater Sudbury, Ontario, Kanada $700 000 [12] 2020 2018   Syracuse Crunch
44   Jan Rutta 29 juli 1990 (28 år)   Písek, Tjeckoslovakien $1 300 000 [13] 2020 2019   Rockford Icehogs
52   Cal Foote 13 december 1998 (20 år)   Englewood, Colorado, USA $925 000 [14] 2021 2018   Kelowna Rockets
55   Braydon Coburn 27 februari 1985 (34 år)   Calgary, Alberta, Kanada $1 800 000 [15] 2021 2015   Philadelphia Flyers
56   Ben Thomas 28 maj 1996 (23 år)   Calgary, Alberta, Kanada $700 000 [16] 2020 2016   Vancouver Giants
64   Matthew Spencer 24 mars 1997 (22 år)   Oakville, Ontario, Kanada $700 000 [17] 2020 2017   Peterborough Petes
75   Daniel Walcott 19 februari 1994 (25 år)   Île Perrot, Québec, Kanada $700 000 [18] 2020 2015   Hartford Wolf Pack
76   Oleg Sosunov 13 april 1998 (21 år)   Rjazan, Ryssland $750 000 [19] 2021 2018   Moose Jaw Warriors
77   Victor Hedman 18 december 1990 (28 år)   Örnsköldsvik, Sverige $8 000 000 [20] 2025 2009   Modo Hockey
81   Erik Černák 28 maj 1997 (22 år)   Košice, Slovakien $700 000 [21] 2020 2018   Syracuse Crunch
98   Michail Sergatjov 25 juni 1998 (21 år)   Nizjnekamsk, Ryssland $832 500 [22] 2020 2017   Montreal Canadiens
--   Luke Schenn 2 november 1989 (29 år)   Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $700 000 [23] 2020 2019   Vancouver Canucks
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 19/20 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
7   Mathieu Joseph HF 9 februari 1997 (22 år)   Laval, Québec, Kanada $700 000 [24] 2020 2018   Syracuse Crunch
9   Tyler Johnson C/HF 29 juli 1990 (28 år)   Spokane, Washington, USA $5 500 000 [25] 2024 2013   Syracuse Crunch
13   Cédric Paquette C/VF 13 augusti 1993 (25 år)   Gaspé, Québec, Kanada $1 650 000 [26] 2021 2014   Syracuse Crunch
17   Alexander Killorn VF 14 september 1989 (29 år)   Halifax, Nova Scotia, Kanada $4 450 000 [27] 2023 2013   Syracuse Crunch
18   Ondřej PalátA VF 28 mars 1991 (28 år)   Frýdek-Místek, Tjeckoslovakien $5 300 000 [28] 2022 2013   Syracuse Crunch
24   Ryan Callahan   HF 21 mars 1985 (34 år)   Rochester, New York, USA $4 700 000 [29] 2020 2014   New York Rangers
29   Nolan Foote VF 29 november 2000 (18 år)   Denver, Colorado, USA $925 000 [30] 2022 2019   Kelowna Rockets
36   Aleksej Lipanov C 17 augusti 1999 (19 år)   Moskva, Ryssland $792 500 [31] 2022 2019   Kitchener Rangers
37   Yanni Gourde YF/C 15 december 1991 (27 år)   Saint-Narcisse, Québec, Kanada $6 300 000 [32] 2025 2017   Syracuse Crunch
38   Dennis Yan VF 14 april 1997 (22 år)   Portland, Oregon, USA $700 000 [33] 2020 2017   Cataractes de Shawinigan
39   Ryan Lohin C/YF 26 juni 1996 (23 år)   Chadds Ford, Pennsylvania, USA $792 500 [34] 2021 2019   UMass Lowell River Hawks
41   Boris Katchouk VF 18 juni 1998 (21 år)   Vancouver, Ontario, Kanada $925 000 [35] 2021 2018   Sault Ste. Marie Greyhounds
42   Otto Somppi C 12 januari 1998 (21 år)   Helsingfors, Finland $780 000 [36] 2021 2018   Halifax Mooseheads
46   Taylor Raddysh HF 18 februari 1998 (21 år)   Caledon, Ontario, Kanada $925 000 [37] 2021 2018   Erie Otters
47   Jimmy Huntington C 18 november 1998 (20 år)   Laval, Québec, Kanada $792 500 [38] 2022 2019   Océanic de Rimouski
54   Carter Verhaeghe C 14 augusti 1995 (23 år)   Waterdown, Ontario, Kanada $700 000 [39] 2020 2017   Bridgeport Sound Tigers
60   Alex Barré-Boulet C 21 maj 1997 (22 år)   Montmagny, Québec, Kanada $777 777 [40] 2021 2018   Armada de Blainville-Boisbriand
62   Danick Martel VF/C 12 december 1994 (24 år)   Drummondville, Québec, Kanada $700 000 [41] 2020 2018   Lehigh Valley Phantoms
67   Mitchell Stephens C 5 februari 1997 (22 år)   Peterborough, Ontario, Kanada $832 500 [42] 2020 2017   London Knights
71   Anthony Cirelli C 15 juli 1997 (22 år)   Woodbridge, Ontario, Kanada $700 000 [43] 2020 2018   Syracuse Crunch
79   Aleksandr Volkov C 2 augusti 1997 (21 år)   Moskva, Ryssland $925 000 [44] 2020 2017   SKA Sankt Petersburg
82   Gabriel Fortier VF 6 februari 2000 (19 år)   LaSalle, Québec, Kanada $792 500 [45] 2022 2019   Drakkar de Baie-Comeau
86   Nikita Kutjerov HF 17 juni 1993 (26 år)   Majkop, Ryssland $12 000 000 [46] 2027 2013   Huskies de Rouyn-Noranda
89   Cory Conacher C/YF 14 december 1989 (29 år)   Burlington, Ontario, Kanada $700 000 [47] 2020 2018   Syracuse Crunch
91   Steven Stamkos1 − 2008C C/HF 7 februari 1990 (29 år)   Markham, Ontario, Kanada $9 500 000 [48] 2024 2008   Sarnia Sting
92   Ross Colton C 11 september 1996 (22 år)   Robbinsville, New Jersey, USA $792 500 [49] 2020 2018   Vermont Catamounts
--   Chris Mueller C 6 mars 1986 (33 år)   West Seneca, New York, USA $700 000 [50] 2020 2019   Toronto Marlies
--   Gemel Smith C 16 april 1994 (25 år)   Toronto, Ontario, Kanada $700 000 [51] 2020 2019   Providence Bruins
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad

SpelargalleriRedigera

StabenRedigera

Uppdaterat: 13 september 2018[52]

Yrkestitel Namn
General manager Julien BriseBois
Tränare Jon Cooper
Assisterande tränare Rick Bowness
Assisterande tränare Brad Lauer
Assisterande tränare Todd Richards
Målvaktstränare Frantz Jean
Videocoach Nigel Kirwan
Fystränare Mark Lambert
Spelarutvecklingstränare Steve Thomas

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Lightning har pensionerat ett spelarnummer medan själva ligan har pensionerat ett annat nummer.

Hall of FamersRedigera

  • Denis Savard (Invald 2000)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1993 och 1995.
  • Dino Ciccarelli (Invald 2010)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1996 och 1998.

General managersRedigera

TränareRedigera

LagkaptenerRedigera

1 Vann Stanley Cup med Lightning.

StatistikRedigera

IndividuelltRedigera

PoängledareRedigera

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2010-11

Spelare Pos SM M A P P/M
Vincent Lecavalier** C 934 351 442 793 .85
Martin St. Louis** RW 785 294 464 758 .97
Brad Richards** C 552 150 339 489 .89
Václav Prospal C 468 127 244 371 .79
Brian Bradley C 328 111 189 300 .91
Fredrik Modin LW 445 145 141 286 .64
Chris Gratton C 482 98 161 259 .54
Dan Boyle** D 394 66 187 253 .58
Pavel Kubina D 610 69 163 232 .39
Steven Stamkos* C 243 119 113 232 .95

GrundserienRedigera

LagRedigera

  • Flest poäng under en säsong: 106 (2003-04)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 253 (2006-07)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 332 (1992-93)
  • Flest vinster under en säsong: 46 (2003-04 & 2010-11)
  • Flest förluster under en säsong: 55 (1997-98)

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2012-04-05

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mikael Andersson Högerforward 435 6 1992 1999 34 0
Mikael Renberg Högerforward 88 0 1997 1998 20 0 Lagkapten 1997-1998
Kjell Samuelsson Back 46 0 1998 1999 28 0
Nils Ekman Högerforward 71 0 1999 2001 28 0
Andreas Johansson Vänsterforward 12 0 1999 1999 21 0
Fredrik Modin Vänsterforward 445 39 1999 2006 33 1 Alternerande lagkapten 2001-2006
Michael Nylander Center 35 0 1999 1999 9, 25, 8 0
Josef Boumedienne Back 3 0 2001 2002 55 0
Jimmie Ölvestad Vänsterforward 111 0 2001 2003 41, 18 0
Johan Holmqvist Målvakt 93 6 2006 2008 40 0
Andreas Karlsson Center 111 6 2006 2008 24 0
Victor Hedman Back 211 17 2009 77 0
Mattias Öhlund Back 139 18 2009 2011 5 0 Alternerande lagkapten 2009-2011
Mattias Ritola Ytterforward 43 2 2010 2011 21 0
Anton Strålman Back 299 32 2014 6 0 Alternerande lagkapten 2016-

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftvalRedigera

(1992–, B)

Vald som nummer ett.

(1993–2009, C)

Vald som nummer tre.

(1994–2006, C)

Vald som nummer åtta.

(1995–2012, C)

Vald som nummer fem.

(1998–1999, B)

Vald som nummer 16.

(1998–2011, B)

Vald som nummer sju.

(1998–2016, C)

Vald som nummer ett.
  • 1999: Lightning saknade val i förstarundan.

(2001–2005, 2006–2007, HF)

Vald som nummer åtta.

(2002–2004, 2006–2007, C)

Vald som nummer tre.
  • 2002: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2003: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2004: Andy Rogers (Har ännu inte spelat i NHL.)

(, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2010, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2009, MV)

Vald som nummer 15.
  • 2007: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2008: Steven Stamkos (Lightning)

(2008–, C)

Vald som nummer ett.

(2009–, B)

Vald som nummer två.

(2011–2015, HF)

Vald som nummer 29.

(2011–, B)

Vald som nummer sex.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2014–, B)

Vald som nummer tio.

(2014–, MV)

Vald som nummer 19.

(2014–, VF)

Vald som nummer tre.

(2016–, B)

Vald som nummer 19.
  • 2015: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2016: Brett Howden (Har ännu inte spelat för Lightning.)

(, C)

Vald som nummer 27.

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Tampa Bay Lightning”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/lightning. 
  2. ^ ”2018–19 Tampa Bay Lightning roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/TBL/2019.html#all_skaters. 
  3. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  4. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  5. ^ ”Louis Domingue”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/louis-domingue. 
  6. ^ ”Andrei Vasilevskiy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-vasilevskiy. 
  7. ^ ”Spencer Martin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/spencer-martin. 
  8. ^ ”Curtis McElhinney”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/curtis-mcelhinney. 
  9. ^ ”Scott Wedgewood”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/scott-wedgewood. 
  10. ^ ”Ryan McDonagh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-mcdonagh. 
  11. ^ ”Luke Witkowski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/luke-witkowski. 
  12. ^ ”Cameron Gaunce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cameron-gaunce. 
  13. ^ ”Jan Rutta”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jan-rutta. 
  14. ^ ”Cal Foote”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cal-foote. 
  15. ^ ”Braydon Coburn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/braydon-coburn. 
  16. ^ ”Ben Thomas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ben-thomas. 
  17. ^ ”Matthew Spencer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matthew-spencer. 
  18. ^ ”Daniel Walcott”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniel-walcott. 
  19. ^ ”Oleg Sosunov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/oleg-sosunov. 
  20. ^ ”Victor Hedman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-hedman. 
  21. ^ ”Erik Cernak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-cernak. 
  22. ^ ”Mikhail Sergachev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikhail-sergachev. 
  23. ^ ”Luke Schenn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/luke-schenn. 
  24. ^ ”Mathieu Joseph”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mathieu-joseph. 
  25. ^ ”Tyler Johnson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-johnson. 
  26. ^ ”Cedric Paquette”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cedric-paquette. 
  27. ^ ”Alex Killorn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-killorn. 
  28. ^ ”Ondrej Palat”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ondrej-palat. 
  29. ^ ”Ryan Callahan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-callahan. 
  30. ^ ”Nolan Foote”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nolan-foote. 
  31. ^ ”Alexey Lipanov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexey-lipanov. 
  32. ^ ”Yanni Gourde”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yanni-gourde. 
  33. ^ ”Dennis Yan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dennis-yan. 
  34. ^ ”Ryan Lohin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-lohin. 
  35. ^ ”Boris Katchouk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boris-katchouk. 
  36. ^ ”Otto Somppi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/otto-somppi. 
  37. ^ ”Taylor Raddysh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/taylor-raddysh. 
  38. ^ ”Jimmy Huntington”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jimmy-huntington. 
  39. ^ ”Carter Verhaeghe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/carter-verhaeghe. 
  40. ^ ”Alex Barré-Boulet”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-barre-boulet. 
  41. ^ ”Danick Martel”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/danick-martel. 
  42. ^ ”Mitchell Stephens”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mitchell-stephens. 
  43. ^ ”Anthony Cirelli”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anthony-cirelli. 
  44. ^ ”Alexander Volkov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexander-volkov. 
  45. ^ ”Gabriel Fortier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-fortier. 
  46. ^ ”Nikita Kucherov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nikita-kucherov. 
  47. ^ ”Cory Conacher”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cory-conacher. 
  48. ^ ”Steven Stamkos”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-stamkos. 
  49. ^ ”Ross Colton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ross-colton. 
  50. ^ ”Chris Mueller”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/chris-mueller. 
  51. ^ ”Gemel Smith”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gemel-smith. 
  52. ^ ”Hockey operations and coaching staff”. NHL.com/Lightning. https://www.nhl.com/lightning/team/hockey-staff. 

Externa länkarRedigera