Tampa Bay Lightning

ishockeyklubb i Tampa, Florida, USA

Tampa Bay Lightning är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Tampa, Florida och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1992, när organisationen startades. Hemmaarenan är sedan 1996 Amalie Arena. Laget ingår i Atlantic Division tillsammans med Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators och Toronto Maple Leafs.

Tampa Bay Lightning
Steven Stamkos 2014-03-22.JPG
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionAtlantic Division
LaghistorikTampa Bay Lightning
1992 –
StadUSA Tampa, FL, USA
ArenaAmalie Arena
Kapacitet19 204
LagfärgerBlå, vit & svart
              
Organisation
ÄgareTampa Bay Sports and Entertainment
OrdförandeJeff Vinik
PresidentSteve Griggs
General managerJulien BriseBois
TränareJon Cooper
KaptenSteven Stamkos
SamarbetspartnersAHL
Syracuse Crunch
ECHL
Kalamazoo Wings
Statistik
Flest matcherVincent Lecavalier (1 037)
Flest målSteven Stamkos (409)
Flest assistsMartin St. Louis (588)
Flest poängMartin St. Louis (953)
Flest utv.minChris Gratton (828)
Utmärkelser
Divisionsmästare(4) 2002–2003, 2003–2004, 2017–2018, 2018–2019
Presidents' Trophy(1) 2018–2019
Conference-mästare(2) 2003–2004, 2014–2015
Stanley Cup-segrar(2) 2003–2004, 2019–2020
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Lightning
Tampa Bay Lightning i en NHL-match mot Buffalo Sabres i Globen 2019.

Lightning har vunnit Stanley Cup två gånger, 2003/2004 och 2019/2020. Klubben har haft flera namnkunniga spelare genom åren, till exempel Vincent Lecavalier, Martin St.Louis, Dino Ciccarelli, Dave Andreychuk, Brad Richards, Roman Hamrlík, Fredrik Modin, Denis Savard, Chris Gratton, Václav Prospal, Dan Boyle, Mikael Renberg och Nikolaj Chabibulin.

HistoriaRedigera

Laget kom med i NHL 1992 och var under större delen av 90-talet ett bottenlag. Säsongen 1995-96 lyckades man dock gå till slutspel för första gången. Omkring millennieskiftet genomfördes en föryngring av laget som så småningom ledde till seger i Stanley Cup 2004. Stjärnor i detta lag var Nikolaj Chabibulin, Dan Boyle, Pavel Kubina, Vincent Lecavalier, Martin St.Louis och Brad Richards.

Stanley Cup-spelRedigera

1990-taletRedigera

  • 1993 – Missade slutspel.
  • 1994 – Missade slutspel.
  • 1995 – Missade slutspel.
  • 1996 – Förlorade i första ronden mot Philadelphia Flyers med 4-2 i matcher.
  • 1997 – Missade slutspel.
  • 1998 – Missade slutspel.
  • 1999 – Missade slutspel.

2000-taletRedigera

2010-taletRedigera

2020-taletRedigera

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2020/2021Redigera

Senast uppdaterad: 27 november 2020.
Alla spelare som har kontrakt med Lightning[1] och har spelat för dem under aktuell säsong[2] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[3] och är vad de skulle få ut om de vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april)[4]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 20/21 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
30   Spencer Martin 8 juni 1995 (25 år) Oakville, Ontario, Kanada $700 000 [5] 2021 2019 Colorado Eagles
35   Curtis McElhinney 23 maj 1983 (37 år) London, Ontario, Kanada $1 300 000 [6] 2021 2019 Carolina Hurricanes
88   Andrej Vasilevskij 25 juli 1994 (26 år) Tiumen, Ryssland $12 000 000 [7] 2028 2016 Syracuse Crunch
--   Christopher Gibson 27 december 1992 (27 år) Högfors, Finland $700 000 [8] 2021 2020 Bridgeport Sound Tigers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 20/21 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
2   Luke Schenn 2 november 1989 (31 år) Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $800 000 [9] 2021 2019 Syracuse Crunch
27   Ryan McDonaghA 13 juni 1989 (31 år) St. Paul, Minnesota, USA $5 460 000 [10] 2026 2018 New York Rangers
28   Luke Witkowski B/HF 14 maj 1990 (30 år) Holland, Michigan, USA $700 000 [11] 2021 2019 Detroit Red Wings
52   Cal Foote 13 december 1998 (21 år) Englewood, Colorado, USA $925 000 [12] 2021 2018 Kelowna Rockets
55   Braydon Coburn 27 februari 1985 (35 år) Calgary, Alberta, Kanada $1 600 000 [13] 2021 2015 Philadelphia Flyers
56   Ben Thomas 28 maj 1996 (24 år) Calgary, Alberta, Kanada $700 000 [14] 2021 2016 Vancouver Giants
57   Alex Green 18 juni 1998 (22 år) Chicago, Illinois, USA $792 500 [15] 2022 2020 Cornell Big Red
75   Daniel Walcott 19 februari 1994 (26 år) Île Perrot, Québec, Kanada $700 000 [16] 2021 2015 Hartford Wolf Pack
77   Victor HedmanA 18 december 1990 (29 år) Örnsköldsvik, Sverige $8 000 000 [17] 2025 2009 Modo Hockey
98   Michail Sergatjov 25 juni 1998 (22 år) Nizjnekamsk, Ryssland $2 400 000 [18] 2023 2017 Montreal Canadiens
--   Andreas Borgman 18 juni 1995 (25 år) Stockholm, Sverige $700 000 [19] 2021 2020 San Antonio Rampage
--   Sean Day 9 januari 1998 (22 år) Leuven, Belgien $700 000 [20] 2021 2020 Maine Mariners
--   Dmitrij Semjkin 24 februari 2000 (20 år) Moskva, Ryssland $775 000 [21] 2023 2020 SKA-1946
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 20/21 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
9   Tyler Johnson YF/C 29 juli 1990 (30 år) Spokane, Washington, USA $3 750 000 [22] 2024 2013 Syracuse Crunch
13   Cédric Paquette C/VF 13 augusti 1993 (27 år) Gaspé, Québec, Kanada $1 650 000 [23] 2021 2014 Syracuse Crunch
14   Patrick Maroon VF/HF 23 april 1988 (32 år) St. Louis, Missouri, USA $800 000 [24] 2022 2019 St. Louis Blues
16   Taylor Raddysh HF 18 februari 1998 (22 år) Caledon, Ontario, Kanada $832 500 [25] 2021 2018 Erie Otters
17   Alexander Killorn VF 14 september 1989 (31 år) Halifax, Nova Scotia, Kanada $4 450 000 [26] 2023 2013 Syracuse Crunch
18   Ondřej Palát HF/VF 28 mars 1991 (29 år) Frýdek-Místek, Tjeckoslovakien $3 445 000 [27] 2022 2013 Syracuse Crunch
19   Barclay Goodrow C/HF 26 februari 1993 (27 år) Aurora, Ontario, Kanada $850 000 [28] 2021 2020 San Jose Sharks
20   Blake Coleman C/YF 28 november 1991 (29 år) Plano, Texas, USA $1 800 000 [29] 2021 2020 New Jersey Devils
21   Brayden Point C/HF 13 mars 1996 (24 år) Calgary, Alberta, Kanada $6 000 000 [30] 2022 2016 Moose Jaw Warriors
36   Aleksej Lipanov C 17 augusti 1999 (21 år) Moskva, Ryssland $700 000 [31] 2022 2019 Kitchener Rangers
37   Yanni Gourde YF/C 15 december 1991 (28 år) Saint-Narcisse, Québec, Kanada $4 100 000 [32] 2025 2017 Syracuse Crunch
39   Ryan Lohin C/YF 26 juni 1996 (24 år) Chadds Ford, Pennsylvania, USA $792 500 [33] 2021 2019 UMass Lowell River Hawks
41   Boris Katchouk VF 18 juni 1998 (22 år) Vancouver, British Columbia, Kanada $832 500 [34] 2021 2018 Sault Ste. Marie Greyhounds
42   Otto Somppi C 12 januari 1998 (22 år) Helsingfors, Finland $780 000 [35] 2021 2018 Halifax Mooseheads
46   Gemel Smith C 16 april 1994 (26 år) Toronto, Ontario, Kanada $700 000 [36] 2021 2019 Providence Bruins
47   Jimmy Huntington C 18 november 1998 (22 år) Laval, Québec, Kanada $792 500 [37] 2022 2019 Océanic de Rimouski
60   Alex Barré-Boulet C 21 maj 1997 (23 år) Montmagny, Québec, Kanada $777 777 [38] 2021 2018 Armada de Blainville-Boisbriand
67   Mitchell Stephens C 5 februari 1997 (23 år) Peterborough, Ontario, Kanada $700 000 [39] 2022 2019 Syracuse Crunch
82   Gabriel Fortier VF 6 februari 2000 (20 år) LaSalle, Québec, Kanada $792 500 [40] 2023 2020 Drakkar de Baie-Comeau
86   Nikita Kutjerov HF 17 juni 1993 (27 år) Majkop, Ryssland $9 000 000 [41] 2027 2013 Huskies de Rouyn-Noranda
91   Steven Stamkos1 − 2008C C 7 februari 1990 (30 år) Markham, Ontario, Kanada $9 500 000 [42] 2024 2008 Sarnia Sting
92   Ross Colton C 11 september 1996 (24 år) Robbinsville, New Jersey, USA $700 000 [43] 2021 2018 Vermont Catamounts
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad

SpelargalleriRedigera

StabenRedigera

Uppdaterat: 13 september 2018[44]

Yrkestitel Namn
General manager Julien BriseBois
Tränare Jon Cooper
Assisterande tränare Rick Bowness
Assisterande tränare Brad Lauer
Assisterande tränare Todd Richards
Målvaktstränare Frantz Jean
Videocoach Nigel Kirwan
Fystränare Mark Lambert
Spelarutvecklingstränare Steve Thomas

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Lightning har pensionerat ett spelarnummer medan själva ligan har pensionerat ett annat nummer.

Hall of FamersRedigera

  • Denis Savard (Invald 2000)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1993 och 1995.
  • Dino Ciccarelli (Invald 2010)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1996 och 1998.

General managersRedigera

TränareRedigera

LagkaptenerRedigera

1 Vann Stanley Cup med Lightning.

StatistikRedigera

IndividuelltRedigera

PoängledareRedigera

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2010-11

Spelare Pos SM M A P P/M
Vincent Lecavalier** C 934 351 442 793 .85
Martin St. Louis** RW 785 294 464 758 .97
Brad Richards** C 552 150 339 489 .89
Václav Prospal C 468 127 244 371 .79
Brian Bradley C 328 111 189 300 .91
Fredrik Modin LW 445 145 141 286 .64
Chris Gratton C 482 98 161 259 .54
Dan Boyle** D 394 66 187 253 .58
Pavel Kubina D 610 69 163 232 .39
Steven Stamkos* C 243 119 113 232 .95

GrundserienRedigera

LagRedigera

  • Flest poäng under en säsong: 106 (2003-04)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 253 (2006-07)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 332 (1992-93)
  • Flest vinster under en säsong: 46 (2003-04 & 2010-11)
  • Flest förluster under en säsong: 55 (1997-98)

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2012-04-05

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mikael Andersson Högerforward 435 6 1992 1999 34 0
Mikael Renberg Högerforward 88 0 1997 1998 20 0 Lagkapten 1997-1998
Kjell Samuelsson Back 46 0 1998 1999 28 0
Nils Ekman Högerforward 71 0 1999 2001 28 0
Andreas Johansson Vänsterforward 12 0 1999 1999 21 0
Fredrik Modin Vänsterforward 445 39 1999 2006 33 1 Alternerande lagkapten 2001-2006
Michael Nylander Center 35 0 1999 1999 9, 25, 8 0
Josef Boumedienne Back 3 0 2001 2002 55 0
Jimmie Ölvestad Vänsterforward 111 0 2001 2003 41, 18 0
Johan Holmqvist Målvakt 93 6 2006 2008 40 0
Andreas Karlsson Center 111 6 2006 2008 24 0
Victor Hedman Back 211 17 2009 77 0
Mattias Öhlund Back 139 18 2009 2011 5 0 Alternerande lagkapten 2009-2011
Mattias Ritola Ytterforward 43 2 2010 2011 21 0
Anton Strålman Back 299 32 2014 6 0 Alternerande lagkapten 2016-

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftvalRedigera

(1992–, B)

Vald som nummer ett.

(1993–2009, C)

Vald som nummer tre.

(1994–2006, C)

Vald som nummer åtta.

(1995–2012, C)

Vald som nummer fem.

(1998–1999, B)

Vald som nummer 16.

(1998–2011, B)

Vald som nummer sju.

(1998–2016, C)

Vald som nummer ett.
  • 1999: Lightning saknade val i förstarundan.

(2001–2005, 2006–2007, HF)

Vald som nummer åtta.

(2002–2004, 2006–2007, C)

Vald som nummer tre.
  • 2002: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2003: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2004: Andy Rogers (Har ännu inte spelat i NHL.)

(, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2010, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2009, MV)

Vald som nummer 15.
  • 2007: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2008: Steven Stamkos (Lightning)

(2008–, C)

Vald som nummer ett.

(2009–, B)

Vald som nummer två.

(2011–2015, HF)

Vald som nummer 29.

(2011–, B)

Vald som nummer sex.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2014–, B)

Vald som nummer tio.

(2014–, MV)

Vald som nummer 19.

(2014–, VF)

Vald som nummer tre.

(2016–, B)

Vald som nummer 19.
  • 2015: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2016: Brett Howden (Har ännu inte spelat för Lightning.)

(, C)

Vald som nummer 27.

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Tampa Bay Lightning”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/lightning. 
  2. ^ ”2019–20 Tampa Bay Lightning roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/TBL/#all_skaters. 
  3. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  4. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  5. ^ ”Spencer Martin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/spencer-martin. 
  6. ^ ”Curtis McElhinney”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/curtis-mcelhinney. 
  7. ^ ”Andrei Vasilevskiy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-vasilevskiy. 
  8. ^ ”Christopher Gibson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/christopher-gibson. 
  9. ^ ”Luke Schenn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/luke-schenn. 
  10. ^ ”Ryan McDonagh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-mcdonagh. 
  11. ^ ”Luke Witkowski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/luke-witkowski. 
  12. ^ ”Cal Foote”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cal-foote. 
  13. ^ ”Braydon Coburn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/braydon-coburn. 
  14. ^ ”Ben Thomas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ben-thomas. 
  15. ^ ”Alex Green”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-green. 
  16. ^ ”Daniel Walcott”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniel-walcott. 
  17. ^ ”Victor Hedman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-hedman. 
  18. ^ ”Mikhail Sergachev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikhail-sergachev. 
  19. ^ ”Andreas Borgman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andreas-borgman. 
  20. ^ ”Sean Day”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sean-day. 
  21. ^ ”Dmitri Semykin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dmitri-semykin. 
  22. ^ ”Tyler Johnson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-johnson. 
  23. ^ ”Cedric Paquette”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cedric-paquette. 
  24. ^ ”Patrick Maroon”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrick-maroon. 
  25. ^ ”Taylor Raddysh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/taylor-raddysh. 
  26. ^ ”Alex Killorn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-killorn. 
  27. ^ ”Ondrej Palat”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ondrej-palat. 
  28. ^ ”Barclay Goodrow”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/barclay-goodrow. 
  29. ^ ”Blake Coleman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/blake-coleman. 
  30. ^ ”Brayden Point”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brayden-point. 
  31. ^ ”Alexey Lipanov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexey-lipanov. 
  32. ^ ”Yanni Gourde”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yanni-gourde. 
  33. ^ ”Ryan Lohin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-lohin. 
  34. ^ ”Boris Katchouk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boris-katchouk. 
  35. ^ ”Otto Somppi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/otto-somppi. 
  36. ^ ”Gemel Smith”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gemel-smith. 
  37. ^ ”Jimmy Huntington”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jimmy-huntington. 
  38. ^ ”Alex Barré-Boulet”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-barre-boulet. 
  39. ^ ”Mitchell Stephens”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mitchell-stephens. 
  40. ^ ”Gabriel Fortier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-fortier. 
  41. ^ ”Nikita Kucherov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nikita-kucherov. 
  42. ^ ”Steven Stamkos”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-stamkos. 
  43. ^ ”Ross Colton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ross-colton. 
  44. ^ ”Hockey operations and coaching staff”. NHL.com/Lightning. https://www.nhl.com/lightning/team/hockey-staff. 

Externa länkarRedigera