Tampa Bay Lightning

ishockeyklubb i Tampa, Florida i USA

Tampa Bay Lightning är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Tampa i Florida och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan den 6 december 1990, de kom dock till spel från och med säsongen 1992–1993.[1] Hemmaarenan är Amalie Arena, som invigdes den 20 oktober 1996 med namnet Ice Palace.[2] Laget spelar i Atlantic Division tillsammans med Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators och Toronto Maple Leafs.[3]

Tampa Bay Lightning
Steven Stamkos 2014-03-22.JPG
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionAtlantic Division
Grundad6 december 1990
LaghistorikTampa Bay Lightning
1992 –
StadUSA Tampa, FL, USA
ArenaAmalie Arena
Kapacitet19 092
LagfärgerMörkblå, vit & svart
              
Organisation
ÄgareVinik Sports Group
OrdförandeJeff Vinik
VDSteve Griggs
PresidentSteve Griggs
General managerJulien BriseBois
TränareJon Cooper
KaptenSteven Stamkos
FarmarlagAHL
Syracuse Crunch
ECHL
Orlando Solar Bears
Statistik
Flest matcherVincent Lecavalier (1 037)
Flest målSteven Stamkos (450)
Flest assistsMartin St. Louis (588)
Flest poängMartin St. Louis (953)
Flest utv.minChris Gratton (828)
Utmärkelser
Divisionsmästare(4) 2002–2003, 2003–2004, 2017–2018, 2018–2019
Presidents' Trophy(1) 2018–2019
Conference-mästare(3) 2003–2004, 2014–2015, 2019–2020
Stanley Cup-segrar(3) 2003–2004, 2019–2020, 2020–2021
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Lightning
Tampa Bay Lightning i en NHL-match mot Buffalo Sabres i Globen 2019.

Lightning har vunnit Stanley Cup tre gånger, 2003/2004[4], 2019/2020[5] och 2020/2021[6]. De har haft en del namnkunniga spelare genom åren som Vincent Lecavalier, Martin St.Louis, Dave Andreychuk, Brad Richards, Fredrik Modin, Chris Gratton, Dan Boyle och Nikolaj Chabibulin.

HistoriaRedigera

Laget kom med i NHL 1992 och var under större delen av 90-talet ett bottenlag. Säsongen 1995-96 lyckades man dock gå till slutspel för första gången. Omkring millennieskiftet genomfördes en föryngring av laget som så småningom ledde till seger i Stanley Cup 2004. Stjärnor i detta lag var Nikolaj Chabibulin, Dan Boyle, Pavel Kubina, Vincent Lecavalier, Martin St.Louis och Brad Richards.

Stanley Cup-spelRedigera

1990-taletRedigera

  • 1993 – Missade slutspel.
  • 1994 – Missade slutspel.
  • 1995 – Missade slutspel.
  • 1996 – Förlorade i första ronden mot Philadelphia Flyers med 4-2 i matcher.
  • 1997 – Missade slutspel.
  • 1998 – Missade slutspel.
  • 1999 – Missade slutspel.

2000-taletRedigera

2010-taletRedigera

2020-taletRedigera

Spelare i kursiv stil fick inte sina namn ingraverade på Stanley Cup-pokalen.

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2021/2022Redigera

Senast uppdaterad: 5 maj 2022.
Alla spelare som har kontrakt med Lightning[7] och har spelat för dem under aktuell säsong[8] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[9] och är vad de skulle få ut om de vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober–april)[10]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
1   Brian Elliott 9 april 1985 (37 år) Newmarket, Ontario, Kanada $900 000 [11] 2023 2021 Philadelphia Flyers
33   Maxime Lagacé 12 januari 1993 (29 år) Saint-Augustin, Québec, Kanada $750 000 [12] 2022 2021 Syracuse Crunch
60   Hugo Alnefelt 4 juni 2001 (20 år) Danderyd, Sverige $842 500 [13] 2024 2022 Syracuse Crunch
88   Andrej Vasilevskij 25 juli 1994 (27 år) Tiumen, Ryssland $11 000 000 [14] 2028 2016 Syracuse Crunch
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3   Fredrik Claesson 24 november 1992 (29 år) Stockholm, Sverige $750 000 [15] 2022 2021 Syracuse Crunch
24   Zach Bogosian 15 juli 1990 (31 år) Massena, New York, USA $750 000 [16] 2024 2021 Toronto Maple Leafs
27   Ryan McDonaghA 13 juni 1989 (32 år) St. Paul, Minnesota, USA $8 400 000 [17] 2026 2018 New York Rangers
43   Darren Raddysh 28 februari 1996 (26 år) Caledon, Ontario, Kanada $750 000 [18] 2022 2022 Syracuse Crunch
44   Jan Rutta 29 juli 1990 (31 år) Písek, Tjeckoslovakien $1 700 000 [19] 2022 2019 Rockford Icehogs
52   Cal Foote 13 december 1998 (23 år) Englewood, Colorado, USA $750 000 [20] 2023 2018 Kelowna Rockets
74   Sean Day 9 januari 1998 (24 år) Leuven, Belgien $750 000 [21] 2022 2021 Syracuse Crunch
77   Victor HedmanA 18 december 1990 (31 år) Örnsköldsvik, Sverige $8 000 000 [22] 2025 2009 Modo Hockey
81   Erik Černák 28 maj 1997 (24 år) Košice, Slovakien $2 950 000 [23] 2023 2018 Syracuse Crunch
98   Michail Sergatjov 25 juni 1998 (23 år) Nizjnekamsk, Ryssland $4 800 000 [24] 2023 2017 Montreal Canadiens
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
10   Corey Perry HF 16 maj 1985 (37 år) New Liskeard, Ontario, Kanada $750 000 [25] 2023 2021 Montreal Canadiens
12   Alex Barré-Boulet C 21 maj 1997 (24 år) Montmagny, Québec, Kanada $750 000 [26] 2024 2021 Seattle Kraken
14   Patrick Maroon VF/HF 23 april 1988 (34 år) St. Louis, Missouri, USA $1 000 000 [27] 2024 2019 St. Louis Blues
16   Riley Nash C/HF 9 maj 1989 (33 år) Consort, Alberta, Kanada $750 000 [28] 2022 2022 Syracuse Crunch
17   Alexander Killorn VF 14 september 1989 (32 år) Halifax, Nova Scotia, Kanada $4 450 000 [29] 2023 2013 Syracuse Crunch
18   Ondřej Palát HF/VF 28 mars 1991 (31 år) Frýdek-Místek, Tjeckoslovakien $5 300 000 [30] 2022 2013 Syracuse Crunch
20   Nick Paul VF/C 20 mars 1995 (27 år) Mississauga, Ontario, Kanada $1 500 000 [31] 2022 2022 Ottawa Senators
21   Brayden Point C/HF 13 mars 1996 (26 år) Calgary, Alberta, Kanada $9 000 000 [32] 2030 2016 Moose Jaw Warriors
38   Remi Elie VF 16 april 1995 (27 år) Green Valley, Ontario, Kanada $750 000 [33] 2022 2022 Syracuse Crunch
38   Brandon Hagel VF 27 augusti 1998 (23 år) Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $1 000 000 [34] 2024 2022 Chicago Blackhawks
41   Pierre-Édouard Bellemare C/VF 6 mars 1985 (37 år) Le Blanc-Mesnil, Frankrike $750 000 [35] 2023 2021 Colorado Avalanche
71   Anthony Cirelli C 15 juli 1997 (24 år) Woodbridge, Ontario, Kanada $4 800 000 [36] 2023 2018 Syracuse Crunch
79   Ross Colton C 11 september 1996 (25 år) Robbinsville, New Jersey, USA $1 000 000 [37] 2023 2021 Syracuse Crunch
82   Gabriel Fortier VF 6 februari 2000 (22 år) LaSalle, Québec, Kanada $750 000 [38] 2023 2021 Syracuse Crunch
86   Nikita Kutjerov HF 17 juni 1993 (28 år) Majkop, Ryssland $12 000 000 [39] 2027 2013 Huskies de Rouyn-Noranda
91   Steven Stamkos1 − 2008C C/HF 7 februari 1990 (32 år) Markham, Ontario, Kanada $7 500 000 [40] 2024 2008 Sarnia Sting
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad

SpelargalleriRedigera

StabenRedigera

 
Jon Cooper till höger, 2013.

Uppdaterat: 9 juli 2021[41]

Yrkestitel Namn
General manager Julien BriseBois
Aissterande general manager och chef för amatörscouting Al Murray
Aissterande general manager och chef för spelarpersonalen Jamie Pushor
Aissterande general manager och chef för spelarutveckling Stacy Roest
Tränare Jon Cooper
Assisterande tränare Jeff Halpern
Derek Lalonde
Rob Zettler
Målvaktstränare Frantz Jean
Videocoach Nigel Kirwan
Fystränare Mark Lambert
Spelarutveckling Jean-Philippe Côté

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Lightning har pensionerat ett spelarnummer medan själva ligan har pensionerat ett annat nummer.

Hall of FamersRedigera

  • Denis Savard (Invald 2000)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1993 och 1995.
  • Dino Ciccarelli (Invald 2010)
    • Spelare: Spelade i Lightning mellan 1996 och 1998.

General managersRedigera

TränareRedigera

LagkaptenerRedigera

1 Vann Stanley Cup med Lightning.

StatistikRedigera

PoängledareRedigera

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

GrundserieRedigera

Uppdaterat efter 2010-11

Spelare Pos SM M A P P/M
Vincent Lecavalier** C 934 351 442 793 .85
Martin St. Louis** RW 785 294 464 758 .97
Brad Richards** C 552 150 339 489 .89
Václav Prospal C 468 127 244 371 .79
Brian Bradley C 328 111 189 300 .91
Fredrik Modin LW 445 145 141 286 .64
Chris Gratton C 482 98 161 259 .54
Dan Boyle** D 394 66 187 253 .58
Pavel Kubina D 610 69 163 232 .39
Steven Stamkos* C 243 119 113 232 .95

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2012-04-05

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mikael Andersson Högerforward 435 6 1992 1999 34 0
Mikael Renberg Högerforward 88 0 1997 1998 20 0 Lagkapten 1997-1998
Kjell Samuelsson Back 46 0 1998 1999 28 0
Nils Ekman Högerforward 71 0 1999 2001 28 0
Andreas Johansson Vänsterforward 12 0 1999 1999 21 0
Fredrik Modin Vänsterforward 445 39 1999 2006 33 1 Alternerande lagkapten 2001-2006
Michael Nylander Center 35 0 1999 1999 9, 25, 8 0
Josef Boumedienne Back 3 0 2001 2002 55 0
Jimmie Ölvestad Vänsterforward 111 0 2001 2003 41, 18 0
Johan Holmqvist Målvakt 93 6 2006 2008 40 0
Andreas Karlsson Center 111 6 2006 2008 24 0
Victor Hedman Back 211 17 2009 77 0
Mattias Öhlund Back 139 18 2009 2011 5 0 Alternerande lagkapten 2009-2011
Mattias Ritola Ytterforward 43 2 2010 2011 21 0
Anton Strålman Back 299 32 2014 6 0 Alternerande lagkapten 2016-

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftvalRedigera

(1992–, B)

Vald som nummer ett.

(1993–2009, C)

Vald som nummer tre.

(1994–2006, C)

Vald som nummer åtta.

(1995–2012, C)

Vald som nummer fem.

(1998–1999, B)

Vald som nummer 16.

(1998–2011, B)

Vald som nummer sju.

(1998–2016, C)

Vald som nummer ett.
  • 1999: Lightning saknade val i förstarundan.

(2001–2005, 2006–2007, HF)

Vald som nummer åtta.

(2002–2004, 2006–2007, C)

Vald som nummer tre.
  • 2002: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2003: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2004: Andy Rogers (Har ännu inte spelat i NHL.)

(, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2010, B)

Vald som nummer 30.

(2008–2009, MV)

Vald som nummer 15.
  • 2007: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2008: Steven Stamkos (Lightning)

(2008–, C)

Vald som nummer ett.

(2009–, B)

Vald som nummer två.

(2011–2015, HF)

Vald som nummer 29.

(2011–, B)

Vald som nummer sex.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2014–, B)

Vald som nummer tio.

(2014–, MV)

Vald som nummer 19.

(2014–, VF)

Vald som nummer tre.

(2016–, B)

Vald som nummer 19.
  • 2015: Lightning saknade val i förstarundan.
  • 2016: Brett Howden (Har ännu inte spelat för Lightning.)

(, C)

Vald som nummer 27.

ReferenserRedigera

  1. ^ Smith, Joe. ”Phil Esposito celebrates 25 years of Lightning”. TampaBay.com. https://www.tampabay.com/sports/hockey/lightning/phil-esposito-celebrates-25-years-of-lightning/2257475/. 
  2. ^ ”About”. AmalieArena.com. https://www.amaliearena.com/arena-info/about. 
  3. ^ ”Teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/info/teams. 
  4. ^ ”Tampa Bay Lightning – 2004 Stanley Cup champions”. Records.NHL.com. https://records.nhl.com/awards/trophies/winner/stanley-cup?season=20032004. 
  5. ^ ”Tampa Bay Lightning – 2020 Stanley Cup champions”. Records.NHL.com. https://records.nhl.com/awards/trophies/winner/stanley-cup?season=20192020. 
  6. ^ ”Tampa Bay Lightning – 2021 Stanley Cup champions”. Records.NHL.com. https://records.nhl.com/awards/trophies/winner/stanley-cup?season=20202021. 
  7. ^ ”Tampa Bay Lightning”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/lightning. 
  8. ^ ”2021–22 Tampa Bay Lightning roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/TBL/2022.html#all_skaters. 
  9. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  10. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  11. ^ ”Brian Elliott”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brian-elliott. 
  12. ^ ”Maxime Lagace”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/maxime-lagace. 
  13. ^ ”Hugo Alnefelt”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/hugo-alnefelt. 
  14. ^ ”Andrei Vasilevskiy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-vasilevskiy. 
  15. ^ ”Fredrik Claesson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/fredrik-claesson. 
  16. ^ ”Zach Bogosian”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zach-bogosian. 
  17. ^ ”Ryan McDonagh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-mcdonagh. 
  18. ^ ”Darren Raddysh”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/darren-raddysh. 
  19. ^ ”Jan Rutta”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jan-rutta. 
  20. ^ ”Cal Foote”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cal-foote. 
  21. ^ ”Sean Day”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sean-day. 
  22. ^ ”Victor Hedman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-hedman. 
  23. ^ ”Erik Cernak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/erik-cernak. 
  24. ^ ”Mikhail Sergachev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikhail-sergachev. 
  25. ^ ”Corey Perry”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/corey-perry. 
  26. ^ ”Alex Barré-Boulet”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-barre-boulet. 
  27. ^ ”Patrick Maroon”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrick-maroon. 
  28. ^ ”Riley Nash”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/riley-nash. 
  29. ^ ”Alex Killorn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-killorn. 
  30. ^ ”Ondrej Palat”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ondrej-palat. 
  31. ^ ”Nicholas Paul”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nicholas-paul. 
  32. ^ ”Brayden Point”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brayden-point. 
  33. ^ ”Remi Elie”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/remi-elie. 
  34. ^ ”Brandon Hagel”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brandon-hagel. 
  35. ^ ”Pierre-Edouard Bellemare”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/pierre-edouard-bellemare. 
  36. ^ ”Anthony Cirelli”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anthony-cirelli. 
  37. ^ ”Ross Colton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ross-colton. 
  38. ^ ”Gabriel Fortier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-fortier. 
  39. ^ ”Nikita Kucherov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nikita-kucherov. 
  40. ^ ”Steven Stamkos”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-stamkos. 
  41. ^ ”Hockey operations and coaching staff”. NHL.com/Lightning. https://www.nhl.com/lightning/team/hockey-staff. 

Externa länkarRedigera