Columbus Blue Jackets

ishockeyklubb i Columbus, Ohio i USA

Columbus Blue Jackets är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Columbus, Ohio och som har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan den 25 juni 1997, dock i spel sedan säsong 2000–2001.[1] De spelar sina hemmamatcher i Nationwide Arena sedan de började spela i NHL.[2] Laget spelar i Metropolitan Division tillsammans med Carolina Hurricanes, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.[3]

Columbus Blue Jackets
Boone Jenner - Columbus Blue Jackets.jpg
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
Grundad25 juni 1997
LaghistorikColumbus Blue Jackets
2000 –
StadUSA Columbus,
Ohio, USA
ArenaNationwide Arena
Kapacitet18 144
LagfärgerMörkblå, röd, silver och vit
                   
Organisation
ÄgareColhoc LP
OrdförandeJohn P. McConnell
PresidentMike Priest
(affärsverksamheten)
John Davidson
(ishockeyverksamheten)
General managerJarmo Kekäläinen
TränareBrad Larsen
KaptenVakant
FarmarlagAHL
Cleveland Monsters
ECHL
Kalamazoo Wings
Statistik
Flest matcherRick Nash (674)
Flest målRick Nash (289)
Flest assistsRick Nash (258)
Flest poängRick Nash (547)
Flest utv.minJared Boll (1 195)
Utmärkelser
Divisionsmästare(0)
Presidents' Trophy(0)
Conference-mästare(0)
Stanley Cup-segrar(0)
Övrigt
WebbplatsNHL.com/BlueJackets

De har dock aldrig vunnit Stanley Cup men nådde för första gången andra rundan i slutspelet för säsongen 2018–2019. I första rundan vann de överraskande fyra raka matcher mot Tampa Bay Lightning.[4]

Bluce Jackets har genom åren haft en del namnkunniga spelare som Rick Nash, Artemij Panarin, Sergej Bobrovskij, Sergej Fjodorov, Adam Foote och Seth Jones.

HistoriaRedigera

1997 lämnade Worthington Industries grundare John H. McConnell in en intresseanmälan om att få Columbus på NHL:s karta. Columbus var då USA:s största stad utan något lag i någon av de fyra stora sportligorna NHL, MLB, NBA och NFL. Staden Columbus anordnade en folkomröstning om man skulle använda skattemedel för att finansiera en ny arena, som är en viktig del för att få ett NHL-lag. Några månader senare besökte NHL:s kommissionär Gary Bettman staden och diskuterade med de ledande i Columbus. Dessa meddelade att staden inte var beredd att gå emot resultatet i folkomröstningen vid ett eventuellt nej. Efter mötet hade Bettman ett privat möte med McConnell där McConnell garanterade att en arena skulle bli byggd oavsett utgång i folkomröstningen.[5] Folkomröstningen i maj 1997 innebar ett nej. Nu var det osäkert hur det skulle gå med att få ett lag. Men den 31 maj 1997 gick ett av de större amerikanska försäkringsbolagen Nationwide Mutual Insurance Company ut och meddelade att man kommer att finansiera hela bygget av en ny arena i Columbus. Kostnaden kom att bli $ 150 miljoner. Nationwides huvudkontor är baserat i Columbus och ligger mitt emot arenan. 25 juni 1997 offentliggjorde NHL att Columbus kommer att få ett NHL-lag. Columbus Blue Jackets, som laget kom att heta, anslöt sig till NHL när Nationwide Arena blev klar år 2000.[6]

Blue Jackets namn och logotyp är inspirerade av delstaten Ohios aktiva deltagande i det amerikanska inbördeskriget, bland annat genom tillverkning av de blå uniformerna som användes.

Stanley Cup-spelRedigera

2000-taletRedigera

  • 2001 – Missade slutspel.
  • 2002 – Missade slutspel.
  • 2003 – Missade slutspel.
  • 2004 – Missade slutspel.
  • 2005 – Lockout.
  • 2006 – Missade slutspel.
  • 2007 – Missade slutspel.
  • 2008 – Missade slutspel.
  • 2009 – Förlorade i första ronden mot Detroit Red Wings med 4-0 i matcher.

2010-taletRedigera

2020-taletRedigera

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2021/2022Redigera

Senast uppdaterad: 5 september 2021.
Alla spelare som har kontrakt med Blue Jackets[7] och har spelat för dem under aktuell säsong[8] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[9] och är vad de skulle få ut om de vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober–april)[10]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
30   Daniil Tarasov 27 mars 1999 (22 år) Novokuznetsk, Ryssland $925 000 [11] 2022 2019 Salavat Julajev Ufa
70   Joonas Korpisalo 28 april 1994 (27 år) Björneborg, Finland $3 400 000 [12] 2022 2016 Lake Erie Monsters
90   Elvis Merzļikins 13 april 1994 (27 år) Riga, Lettland $5 000 000 [13] 2022 2019 HC Lugano
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
2   Andrew Peeke 17 mars 1998 (23 år) Parkland, Florida, USA $750 000 [14] 2023 2019 Cleveland Monsters
4   Scott Harrington 10 mars 1993 (28 år) Kingston, Ontario, Kanada $1 700 000 [15] 2022 2016 Toronto Marlies
8   Zach Werenski 19 juli 1997 (24 år) Grosse Pointe, Michigan, USA $7 000 000 [16] 2028 2016 Michigan Wolverines
22   Jake Bean 9 juni 1998 (23 år) Calgary, Alberta, Kanada $1 900 000 [17] 2024 2021 Carolina Hurricanes
27   Adam Boqvist 15 augusti 2000 (21 år) Falun, Sverige $832 500 [18] 2022 2021 Chicago Blackhawks
32   Jake Christiansen 3 oktober 1994 (26 år) West Vancouver, British Columbia, Kanada $925 000 [19] 2023 2020 Everett Silvertips
44   Vladislav Gavrikov 21 november 1995 (25 år) Jaroslavl, Ryssland $2 550 000 [20] 2023 2019 SKA Sankt Petersburg
46   Dean Kukan 8 juli 1993 (28 år) Volketswil, Schweiz $2 000 000 [21] 2022 2018 Cleveland Monsters
53   Gabriel Carlsson 2 januari 1997 (24 år) Örebro, Sverige $750 000 [22] 2022 2019 Cleveland Monsters
75   Tim Berni 11 februari 2000 (21 år) Männedorf, Schweiz $925 000 [23] 2023 2020 ZSC Lions
--   Gavin Bayreuther 12 maj 1994 (27 år) Canaan, New Hampshire, USA $750 000 [24] 2023 2021 Cleveland Monsters
--   Ole Julian Bjørgvik Holm 23 maj 2002 (19 år) Oslo, Norge $835 000 [25] 2024 2021 Cleveland Monsters
--   Mikko Lehtonen 16 januari 1994 (27 år) Åbo, Finland $900 000 [26] 2022 2021 Toronto Maple Leafs
--   Stanislav Svozil 17 januari 2003 (18 år) Přerov, Tjeckien $842 500 [27] 2024 2021 HC Kometa Brno
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
7   Sean Kuraly C/VF 20 januari 1993 (28 år) Dublin, Ohio, USA $1 500 000 [28] 2025 2021 Boston Bruins
11   Kevin Stenlund HF/C 20 september 1996 (24 år) Stockholm, Sverige $1 050 000 [29] 2022 2019 Cleveland Monsters
14   Gustav Nyquist HF/VF 1 september 1989 (32 år) Halmstad, Sverige $6 000 000 [30] 2023 2019 San Jose Sharks
16   Max Domi C/VF 2 mars 1995 (26 år) Toronto, Ontario, Kanada $6 000 000 [31] 2022 2020 Montreal Canadiens
19   Liam Foudy C/YF 4 februari 2000 (21 år) Toronto, Ontario, Kanada $832 500 [32] 2022 2020 London Knights
21   Josh Dunne C 8 december 1998 (22 år) O'Fallon, Missouri, USA $925 000 [33] 2022 2021 Cleveland Monsters
24   Nathan Gerbe   VF/HF 24 juli 1987 (34 år) Oxford, Michigan, USA $800 000 [34] 2022 2019 Cleveland Monsters
28   Oliver Bjorkstrand HF/VF 10 april 1995 (26 år) Herning, Danmark $4 500 000 [35] 2026 2016 Lake Erie Monsters
29   Patrik Laine VF/HF 19 april 1998 (23 år) Tammerfors, Finland $7 500 000 [36] 2022 2021 Winnipeg Jets
38   Boone JennerA C/VF 15 juni 1993 (28 år) London, Ontario, Kanada $3 500 000 [37] 2026 2013 Oshawa Generals
39   Tyler Angle C 30 september 2000 (20 år) Niagara Falls, Ontario, Kanada $842 500 [38] 2024 2021 Cleveland Monsters
42   Alexandre Texier VF/C 13 september 1999 (22 år) Grenoble, Frankrike $1 300 000 [39] 2023 2019 Cleveland Monsters
50   Eric Robinson VF 14 juni 1995 (26 år) Bellmawr, New Jersey, USA $975 000 [40] 2024 2019 Cleveland Monsters
52   Emil Bemström C/HF 1 juni 1999 (22 år) Nyköping, Sverige $925 000 [41] 2022 2019 Djurgården Hockey
64   Trey Fix-Wolansky HF 26 maj 1999 (22 år) Edmonton, Alberta, Kanada $842 500 [42] 2022 2019 Edmonton Oil Kings
93   Jakub Voráček HF/VF 15 augusti 1989 (32 år) Kladno, Tjeckoslovakien $7 500 000 [43] 2024 2021 Philadelphia Flyers
96   Jack Roslovic HF/C 29 januari 1997 (24 år) Columbus, Ohio, USA $2 500 000 [44] 2022 2021 Winnipeg Jets
--   Justin Danforth HF/C 15 mars 1993 (28 år) Oshawa, Ontario, Kanada $750 000 [45] 2022 2021 HK Vitjaz Podolsk
--   Brendan Gaunce VF/C 25 mars 1994 (27 år) Sudbury, Ontario, Kanada $750 000 [46] 2022 2021 Växjö Lakers HC
--   Grégory Hofmann C/VF 13 november 1992 (28 år) Biel, Schweiz $900 000 [47] 2022 2021 EV Zug
--   Carson Meyer HF 18 augusti 1997 (24 år) Powell, Ohio, USA $820 000 [48] 2022 2021 Cleveland Monsters
--   Zac Rinaldo VF 15 juni 1990 (31 år) Hamilton, Ontario, Kanada $750 000 [49] 2022 2021 Calgary Flames
--   Tyler Sikura C/VF 18 maj 1992 (29 år) Aurora, Ontario, Kanada $750 000 [50] 2022 2021 Cleveland Monsters
--   Cole Sillinger C 16 maj 2003 (18 år) Columbus, Ohio, USA $925 000 [51] 2024 2021 Sioux Falls Stampede
--   Jegor Tjinachov HF 1 februari 2001 (20 år) Omsk, Ryssland $925 000 [52] 2024 2021 Avangard Omsk
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad


StabenRedigera

 
Brad Larsen när han spelade för Atlanta Trashers i NHL, 2007.

Uppdaterat: 12 juni 2021.[53]

Yrkestitel Namn
President för ishockeyverksamheten John Davidson
General manager Jarmo Kekäläinen
Assistent till general manager Rick Nash
Assisterande general manager Josh Flynn
Basil McRae
Chef för spelarpersonalen Chris Clark
Tränare Brad Larsen
Assisterande tränare Kelly McCudden
Brad Shaw
Målvaktstränare Manny Legace
Fystränare Kevin Collins
Utvecklingstränare för europeiska spelare Jarkko Ruutu
Utvecklingstränare för målvakter Jim Corsi
Utvecklingstränare Jared Boll

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Blue Jackets har inte pensionerat något nummer medan själva ligan har pensionerat ett nummer.

Hall of FamersRedigera

SpelareRedigera

TroféerRedigera

Calder Memorial Trophy

Maurice "Rocket" Richard Trophy

NHL Foundation Player Award

  • Rick Nash: 2008-2009

Vézina Trophy

  • Sergej Bobrovskij: 2012-2013

General managersRedigera

TränareRedigera

LagkaptenerRedigera

StatistikRedigera

IndividuelltRedigera

PoängledareRedigera

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2011-12

Spelare Pos SM M A P P/M
Rick Nash** VF 674 289 258 547 .81
David Výborný C 543 113 204 317 .58
R. J. Umberger VF 323 94 104 198 .61
Nikolaj Zjerdev HF 283 76 105 181 .64
Geoff Sanderson VF 261 88 80 168 .72
Antoine Vermette** C 241 61 91 152 .63
Derick Brassard** C 275 51 100 151 .55
Manny Malhotra C 344 53 92 145 .42
Kristian Huselius VF 189 58 84 142 .76
Ray Whitney VF 151 45 95 140 .93

GrundserienRedigera

  • Flest mål under en säsong: Rick Nash, 41 (2003-04)
  • Flest assists under en säsong: Ray Whitney, 52 (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong: Rick Nash, 79 (40 mål + 39 assists) (2008-09)
  • Flest utvisningsminuter under en säsong: Jody Shelley, 249 (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong av en back: Jaroslav Špaček, 45 (9 mål + 36 assists) (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong av en rookie: Rick Nash, 39 (17 mål + 22 assists) (2002-03)
  • Flest vinster under en säsong: Sergej Bobrovskij. 32 (2013-14)
  • Flest "shutouts" (hållit nollan) under en säsong: Steve Mason, 10 (2008-09)

LagRedigera

  • Flest poäng under en säsong: 92 (2008-09)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 226 (2008-09)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 279 (2005-06)
  • Flest vinster under en säsong: 41 (2008-09)
  • Flest förluster under en säsong: 47 (2001-02)

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2012-04-17

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mattias Timander Back 154 0 2000 2002 37 0
Anders Eriksson Back 66 0 2003 2004 2 0
Joakim Lindström Center 37 0 2005 2008 50, 38 0
Anders Eriksson Back 79 0 2006 2007 2 0 Återvände efter spel i HV71 och Metallurg Magnitogorsk
Fredrik Modin Vänsterforward 176 4 2006 2010 33 0 Alternerande lagkapten 2008-2010
Christian Bäckman Back 56 0 2008 2009 5 0
Kristian Huselius Vänsterforward 189 4 2008 20 0
Dick Tärnström Back 19 0 2008 2008 23 0
Samuel Påhlsson Center 222 0 2009 2012 26 0
Anton Strålman Back 124 0 2009 2011 6 0
Gustaf Wesslau Målvakt 0 0 2010 2011 - 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftvalRedigera

(2000–2014, B)

Vald som nummer fyra.

(2003–2011, MV)

Vald som nummer åtta.

(2002–, VF)

Vald som nummer ett.

(2003–2009, 2010–2011, HF)

Vald som nummer fyra.

(2005–2010, VF)

Vald som nummer åtta.

(2007–2013, C)

Vald som nummer sex.

(2007–, C)

Vald som nummer sex.

(2008–, HF)

Vald som nummer sju.

(2008–2012, VF)

Vald som nummer sex.

(2010–, B)

Vald som nummer 21.

(2011–, C)

Vald som nummer fyra.

(2013–, B)

Vald som nummer två.

(2014–, C)

Vald som nummer 14.

(2014–, VF)

Vald som nummer 19.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2015–, VF)

Vald som nummer 16.

(2016–, B)

Vald som nummer åtta.

(, B)

Vald som nummer 29.

(2016–, B)

Vald som nummer tre.

ReferenserRedigera

  1. ^ Kreiser, John. ”June 25: NHL approves addition of four teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/this-date-in-nhl-history-june-25/c-280997450. 
  2. ^ Felkey, Eric. ”Columbus Blue Jackets: Entertaining, loyal fanbase fills the Nationwide Arena”. BleacherReport.com. https://bleacherreport.com/articles/368795-nationwide-arena-blue-jackets-have-found-entertaining-and-loyal-fanbase. 
  3. ^ ”Teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/info/teams. 
  4. ^ Merz, Craig. ”Blue Jackets eliminated from playoffs after squandering series lead”. NHL.com. https://www.nhl.com/news/why-columbus-blue-jackets-were-eliminated-from-2019-stanley-cup-playoffs/c-307263132. 
  5. ^ ”Public memorial honors Blue Jackets owner McConnell”. USAToday.com. http://www.usatoday.com/sports/hockey/2008-05-07-2296661618_x.htm. 
  6. ^ ”Blue Jackets History”. BlueJackets.com. http://bluejackets.nhl.com/club/page.htm?bcid=new_his_timeline. 
  7. ^ ”Columbus Blue Jackets”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/bluejackets. 
  8. ^ ”2020–21 Columbus Blue Jackets roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/CBJ/2021.html#all_skaters. 
  9. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  10. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  11. ^ ”Daniil Tarasov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/daniil-tarasov1. 
  12. ^ ”Joonas Korpisalo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joonas-korpisalo. 
  13. ^ ”Elvis Merzlikins”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/elvis-merzlikins. 
  14. ^ ”Andrew Peeke”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrew-peeke. 
  15. ^ ”Scott Harrington”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/scott-harrington. 
  16. ^ ”Zachary Werenski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zachary-werenski. 
  17. ^ ”Jake Bean”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-bean. 
  18. ^ ”Adam Boqvist”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-boqvist. 
  19. ^ ”Jacob Christiansen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jacob-christiansen. 
  20. ^ ”Vladislav Gavrikov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vladislav-gavrikov. 
  21. ^ ”Dean Kukan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dean-kukan. 
  22. ^ ”Gabriel Carlsson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-carlsson. 
  23. ^ ”Tim Berni”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tim-berni. 
  24. ^ ”Gavin Bayreuther”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gavin-bayreuther. 
  25. ^ ”Ole Julian Bjørgvik Holm”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ole-julian-bjorgvik-holm. 
  26. ^ ”Mikko Lehtonen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mikko-lehtonen2. 
  27. ^ ”Stanislav Svozil”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/stanislav-svozil. 
  28. ^ ”Sean Kuraly”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sean-kuraly. 
  29. ^ ”Kevin Stenlund”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kevin-stenlund. 
  30. ^ ”Gustav Nyquist”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gustav-nyquist. 
  31. ^ ”Max Domi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/max-domi. 
  32. ^ ”Liam Foudy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/liam-foudy. 
  33. ^ ”Joshua Dunne”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joshua-dunne. 
  34. ^ ”Nathan Gerbe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nathan-gerbe. 
  35. ^ ”Oliver Bjorkstrand”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/oliver-bjorkstrand. 
  36. ^ ”Patrik Laine”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrik-laine. 
  37. ^ ”Boone Jenner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boone-jenner. 
  38. ^ ”Tyler Angle”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-angle. 
  39. ^ ”Alexandre Texier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexandre-texier. 
  40. ^ ”Eric Robinson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/eric-robinson1. 
  41. ^ ”Emil Bemström”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/emil-bemstrom. 
  42. ^ ”Trey Fix-Wolansky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/trey-fix-wolansky. 
  43. ^ ”Jakub Voracek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jakub-voracek. 
  44. ^ ”Jack Roslovic”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jack-roslovic. 
  45. ^ ”Justin Danforth”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-danforth. 
  46. ^ ”Brendan Gaunce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brendan-gaunce. 
  47. ^ ”Gregory Hofmann”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gregory-hofmann. 
  48. ^ ”Carson Meyer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/carson-meyer. 
  49. ^ ”Zac Rinaldo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zac-rinaldo. 
  50. ^ ”Tyler Sikura”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-sikura. 
  51. ^ ”Cole Sillinger”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cole-sillinger. 
  52. ^ ”Yegor Chinakhov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/yegor-chinakhov. 
  53. ^ ”Columbus Blue Jackets Hockey Operations Department”. NHL.com/BlueJackets. https://www.nhl.com/bluejackets/team/staff. 
  54. ^ Masisak, Corey. ”Nicklas Lidstrom, Sergei Fedorov, Chris Pronger lead Hockey Hall of Fame Class of 2015”. NHL.com. http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=772913. 

Externa länkarRedigera