Öppna huvudmenyn

Columbus Blue Jackets

ishockeyklubb i Columbus, Ohio, USA

Columbus Blue Jackets är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Columbus, Ohio och som har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan år 2000. De spelar sina hemmamatcher i Nationwide Arena sen den invigdes samma år som Blue Jackets bildades. Laget ingår i Metropolitan Division tillsammans med Carolina Hurricanes, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.

Columbus Blue Jackets
Nick Foligno - Columbus Blue Jackets (2).jpg
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
Grundad2000
Tidigare namnColumbus Blue Jackets
2000 –
StadUSA Columbus, Ohio, USA
ArenaNationwide Arena
Kapacitet18 144
LagfärgerMörkblå, röd, silver & vit
                   
Organisation
ÄgareColhoc LP
OrdförandeJohn P. McConnell
PresidentJohn Davidson
General managerJarmo Kekäläinen
TränareJohn Tortorella
KaptenNick Foligno
SamarbetspartnersAHL
Cleveland Monsters
Statistik
Flest matcherRick Nash (674)
Flest målRick Nash (289)
Flest assistsRick Nash (258)
Flest poängRick Nash (547)
Flest utv.minJared Boll (1 195)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar(0)
Conference-mästare(0)
Presidents' Trophy(0)
Divisionsmästare(0)
Övrigt
WebbplatsNHL.com/BlueJackets

Blue Jackets har aldrig klarat sig igenom första omgången i Stanley Cup, trots att de genom åren haft en del namnkunniga spelare som Rick Nash, Sergej Fjodorov, Michael Peca, Adam Foote, David Výborný, Ray Whitney, Jaroslav Špaček, Bryan Berard, Kevin Dineen, Darryl Sydor, Espen Knutsen, Geoff Sanderson och Fredrik Modin.

Innehåll

HistoriaRedigera

1997 lämnade Worthington Industries grundare John H. McConnell in en intresseanmälan om att få Columbus på NHL:s karta. Columbus var då USA:s största stad utan något lag i någon av de fyra stora sportligorna NHL, MLB, NBA och NFL. Staden Columbus anordnade en folkomröstning om man skulle använda skattemedel för att finansiera en ny arena, som är en viktig del för att få ett NHL-lag. Några månader senare besökte NHL:s kommissionär Gary Bettman staden och diskuterade med de ledande i Columbus. Dessa meddelade att staden inte var beredd att gå emot resultatet i folkomröstningen vid ett eventuellt nej. Efter mötet hade Bettman ett privat möte med McConnell där McConnell garanterade att en arena skulle bli byggd oavsett utgång i folkomröstningen.[1] Folkomröstningen i maj 1997 innebar ett nej. Nu var det osäkert hur det skulle gå med att få ett lag. Men den 31 maj 1997 gick ett av de större amerikanska försäkringsbolagen Nationwide Mutual Insurance Company ut och meddelade att man kommer att finansiera hela bygget av en ny arena i Columbus. Kostnaden kom att bli $ 150 miljoner. Nationwides huvudkontor är baserat i Columbus och ligger mitt emot arenan. 25 juni 1997 offentliggjorde NHL att Columbus kommer att få ett NHL-lag. Columbus Blue Jackets, som laget kom att heta, anslöt sig till NHL när Nationwide Arena blev klar år 2000.[2]

Blue Jackets namn och logotyp är inspirerade av delstaten Ohios aktiva deltagande i det amerikanska inbördeskriget, bland annat genom tillverkning av de blå uniformerna som användes.

Stanley Cup-spelRedigera

2000-taletRedigera

  • 2001 – Missade slutspel.
  • 2002 – Missade slutspel.
  • 2003 – Missade slutspel.
  • 2004 – Missade slutspel.
  • 2005 – Lockout.
  • 2006 – Missade slutspel.
  • 2007 – Missade slutspel.
  • 2008 – Missade slutspel.
  • 2009 – Förlorade i första ronden mot Detroit Red Wings med 4-0 i matcher.

2010-taletRedigera

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2018/2019Redigera

Senast uppdaterad: 15 april 2019.
Alla spelare som har kontrakt med Blue Jackets[3] och har spelat för dem under aktuell säsong[4] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[5] och är vad denne skulle få ut om spelaren vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april)[6]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
1   Keith Kinkaid 4 juli 1989 (29 år)   Farmingville, New York, USA $1 300 000 [7] 2019 2019   New Jersey Devils
70   Joonas Korpisalo 28 april 1994 (24 år)   Björneborg, Finland $1 100 000 [8] 2019 2016   Lake Erie Monsters
72   Sergej Bobrovskij 20 september 1988 (30 år)   Novokuznetsk, Ryska SFSR, Sovjetunionen $6 200 000 [9] 2019 2012   Philadelphia Flyers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
3   Seth Jones 3 oktober 1994 (24 år)   Arlington, Texas, USA $5 400 000 [10] 2022 2016   Nashville Predators
4   Scott Harrington 10 mars 1993 (26 år)   Kingston, Ontario, Kanada $700 000 [11] 2019 2016   Toronto Marlies
6   Adam Clendening 26 oktober 1992 (26 år)   Niagara Falls, New York, USA $700 000 [12] 2019 2018   Rockford Icehogs
8   Zach Werenski 19 juli 1997 (21 år)   Grosse Pointe, Michigan, USA $925 000 [13] 2019 2016   Michigan Wolverines
14   Dean Kukan 8 juli 1993 (25 år)   Volketswil, Schweiz $700 000 [14] 2020 2018   Cleveland Monsters
27   Ryan Murray 27 september 1993 (25 år)   White City, Saskatchewan, Kanada $2 825 000 [15] 2019 2013   Everett Silvertips
53   Gabriel Carlsson 2 januari 1997 (22 år)   Örebro, Sverige $925 000 [16] 2020 2018   Cleveland Monsters
54   Adam McQuaid 12 oktober 1986 (32 år)   Charlottetown, Prince Edward Island, Kanada $2 000 000 [17] 2019 2019   New York Rangers
58   David Savard 22 oktober 1990 (28 år)   St. Hyacinthe, Québec, Kanada $4 750 000 [18] 2021 2013   Springfield Falcons
65   Markus Nutivaara 6 juni 1994 (24 år)   Uleåborg, Finland $2 500 000 [19] 2022 2017   Cleveland Monsters
--   Vladislav Gavrikov 21 november 1995 (23 år)   Jaroslavl, Ryssland $925 000 [20] 2020 2019   SKA Sankt Petersburg
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
9   Artemij Panarin VF 30 oktober 1991 (27 år)   Korkino, Ryska SFSR, Sovjetunionen $6 000 000 [21] 2019 2017   Chicago Blackhawks
10   Alexander Wennberg C 22 september 1994 (24 år)   Nacka, Sverige $4 500 000 [22] 2023 2014   Springfield Falcons
13   Cam Atkinson HF 5 juni 1989 (29 år)   Riverside, Connecticut, USA $7 375 000 [23] 2025 2012   Springfield Falcons
17   Brandon Dubinsky C/VF 19 april 1986 (33 år)   Anchorage, Alaska, USA $5 850 000 [24] 2021 2012   New York Rangers
18   Pierre-Luc Dubois VF/C 24 juni 1998 (20 år)   Sainte-Agathe-des-Monts, Québec, Kanada $925 000 [25] 2020 2017   Cape Breton Screaming Eagles
19   Ryan Dzingel VF/HF 9 mars 1992 (27 år)   Wheaton, Illinois, USA $2 100 000 [26] 2019 2019   Ottawa Senators
20   Riley Nash C/HF 9 maj 1989 (29 år)   Consort, Alberta, Kanada $2 750 000 [27] 2021 2018   Boston Bruins
22   Sonny Milano VF 12 maj 1996 (22 år)   Massapequa, New York, USA $832 500 [28] 2019 2018   Cleveland Monsters
28   Oliver Bjorkstrand HF 10 april 1995 (24 år)   Herning, Danmark $2 500 000 [29] 2021 2016   Lake Erie Monsters
29   Zac Dalpe C/HF 1 november 1989 (29 år)   Paris, Ontario, Kanada $750 000 [30] 2021 2018   Cleveland Monsters
37   Markus Hännikäinen VF 26 mars 1993 (26 år)   Helsingfors, Finland $700 000 [31] 2019 2016   Cleveland Monsters
38   Boone JennerA C/VF 15 juni 1993 (25 år)   London, Ontario, Kanada $4 000 000 [32] 2022 2013   Oshawa Generals
42   Alexandre Texier C 13 september 1999 (19 år)   Grenoble, Frankrike $842 500 [33] 2021 2019   Cleveland Monsters
45   Lukáš Sedlák C 25 februari 1993 (26 år)   České Budějovice, Tjeckien $850 000 [34] 2019 2016   Lake Erie Monsters
50   Eric Robinson VF 14 juni 1995 (23 år)   Bellmawr, New Jersey, USA $925 000 [35] 2019 2018   Cleveland Monsters
55   Mark Letestu C/HF 4 februari 1985 (34 år)   Elk Point, Alberta, Kanada $750 000 [36] 2019 2019   Cleveland Monsters
69   Kevin Stenlund C 20 september 1996 (22 år)   Stockholm, Sverige $925 000 [37] 2020 2019   Cleveland Monsters
71   Nick FolignoC VF/HF 31 oktober 1987 (31 år)   Buffalo, New York, USA $5 500 000 [38] 2021 2012   Ottawa Senators
77   Josh Anderson HF 7 maj 1994 (24 år)   Burlington, Ontario, Kanada $1 850 000 [39] 2020 2016   Cleveland Monsters
88   Kole Sherwood HF 22 januari 1997 (22 år)   New Albany, Ohio, USA $650 000 [40] 2020 2019   Cleveland Monsters
95   Matt Duchene C 16 januari 1991 (28 år)   Haliburton, Ontario, Kanada $6 500 000 [41] 2019 2019   Ottawa Senators
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad

SpelargalleriRedigera

StabenRedigera

Uppdaterat: 25 mars 2017.[42]

Yrkestitel Namn
General manager Jarmo Kekäläinen
Tränare John Tortorella
Assisterande tränare Brad Larsen
Assisterande tränare Kelly McCudden
Assisterande tränare Brad Shaw
Målvaktstränare Ian Clark
Fystränare Kevin Collins
Utvecklingstränare Chris Clark
Utvecklingstränare för europeiska spelare Jarkko Ruutu

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Blue Jackets har inte pensionerat något nummer medan själva ligan har pensionerat ett nummer.

Hall of FamersRedigera

SpelareRedigera

TroféerRedigera

Calder Memorial Trophy

Maurice "Rocket" Richard Trophy

NHL Foundation Player Award

  • Rick Nash: 2008-2009

Vézina Trophy

  • Sergej Bobrovskij: 2012-2013

General managersRedigera

TränareRedigera

LagkaptenerRedigera

StatistikRedigera

IndividuelltRedigera

PoängledareRedigera

Topp tio för mest poäng i klubbens historia. Siffrorna uppdateras efter varje genomförd säsong.
Pos = Position; SM = Spelade matcher; M = Mål; A = Assists; P = Poäng; P/M = Poäng per match * = Fortfarande aktiv i klubben ** = Fortfarande aktiv i NHL

Uppdaterat efter 2011-12

Spelare Pos SM M A P P/M
Rick Nash** VF 674 289 258 547 .81
David Výborný C 543 113 204 317 .58
R. J. Umberger VF 323 94 104 198 .61
Nikolaj Zjerdev HF 283 76 105 181 .64
Geoff Sanderson VF 261 88 80 168 .72
Antoine Vermette** C 241 61 91 152 .63
Derick Brassard** C 275 51 100 151 .55
Manny Malhotra C 344 53 92 145 .42
Kristian Huselius VF 189 58 84 142 .76
Ray Whitney VF 151 45 95 140 .93

GrundserienRedigera

  • Flest mål under en säsong: Rick Nash, 41 (2003-04)
  • Flest assists under en säsong: Ray Whitney, 52 (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong: Rick Nash, 79 (40 mål + 39 assists) (2008-09)
  • Flest utvisningsminuter under en säsong: Jody Shelley, 249 (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong av en back: Jaroslav Špaček, 45 (9 mål + 36 assists) (2002-03)
  • Flest poäng under en säsong av en rookie: Rick Nash, 39 (17 mål + 22 assists) (2002-03)
  • Flest vinster under en säsong: Sergej Bobrovskij. 32 (2013-14)
  • Flest "shutouts" (hållit nollan) under en säsong: Steve Mason, 10 (2008-09)

LagRedigera

  • Flest poäng under en säsong: 92 (2008-09)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 226 (2008-09)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 279 (2005-06)
  • Flest vinster under en säsong: 41 (2008-09)
  • Flest förluster under en säsong: 47 (2001-02)

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2012-04-17

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Mattias Timander Back 154 0 2000 2002 37 0
Anders Eriksson Back 66 0 2003 2004 2 0
Joakim Lindström Center 37 0 2005 2008 50, 38 0
Anders Eriksson Back 79 0 2006 2007 2 0 Återvände efter spel i HV71 och Metallurg Magnitogorsk
Fredrik Modin Vänsterforward 176 4 2006 2010 33 0 Alternerande lagkapten 2008-2010
Christian Bäckman Back 56 0 2008 2009 5 0
Kristian Huselius Vänsterforward 189 4 2008 20 0
Dick Tärnström Back 19 0 2008 2008 23 0
Samuel Påhlsson Center 222 0 2009 2012 26 0
Anton Strålman Back 124 0 2009 2011 6 0
Gustaf Wesslau Målvakt 0 0 2010 2011 - 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Första draftvalRedigera

(2000–2014, B)

Vald som nummer fyra.

(2003–2011, MV)

Vald som nummer åtta.

(2002–, VF)

Vald som nummer ett.

(2003–2009, 2010–2011, HF)

Vald som nummer fyra.

(2005–2010, VF)

Vald som nummer åtta.

(2007–2013, C)

Vald som nummer sex.

(2007–, C)

Vald som nummer sex.

(2008–, HF)

Vald som nummer sju.

(2008–2012, VF)

Vald som nummer sex.

(2010–, B)

Vald som nummer 21.

(2011–, C)

Vald som nummer fyra.

(2013–, B)

Vald som nummer två.

(2014–, C)

Vald som nummer 14.

(2014–, VF)

Vald som nummer 19.

(2014–, C)

Vald som nummer 27.

(2015–, VF)

Vald som nummer 16.

(2016–, B)

Vald som nummer åtta.

(, B)

Vald som nummer 29.

(2016–, B)

Vald som nummer tre.

ReferenserRedigera

  1. ^ ”Public memorial honors Blue Jackets owner McConnell”. USAToday.com. http://www.usatoday.com/sports/hockey/2008-05-07-2296661618_x.htm. 
  2. ^ ”Blue Jackets History”. BlueJackets.com. http://bluejackets.nhl.com/club/page.htm?bcid=new_his_timeline. 
  3. ^ ”Columbus Blue Jackets”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/bluejackets. 
  4. ^ ”2018–19 Columbus Blue Jackets roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/CBJ/2019.html#all_skaters. 
  5. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  6. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  7. ^ ”Keith Kinkaid”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/keith-kinkaid. 
  8. ^ ”Joonas Korpisalo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joonas-korpisalo. 
  9. ^ ”Sergei Bobrovsky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sergei-bobrovsky. 
  10. ^ ”Seth Jones”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/seth-jones. 
  11. ^ ”Scott Harrington”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/scott-harrington. 
  12. ^ ”Adam Clendening”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-clendening. 
  13. ^ ”Zachary Werenski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zachary-werenski. 
  14. ^ ”Dean Kukan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dean-kukan. 
  15. ^ ”Ryan Murray”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-murray. 
  16. ^ ”Gabriel Carlsson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gabriel-carlsson. 
  17. ^ ”Adam McQuaid”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/adam-mcquaid. 
  18. ^ ”David Savard”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/david-savard. 
  19. ^ ”Markus Nutivaara”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/markus-nutivaara. 
  20. ^ ”Vladislav Gavrikov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vladislav-gavrikov. 
  21. ^ ”Artemi Panarin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/artemi-panarin. 
  22. ^ ”Alexander Wennberg”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexander-wennberg. 
  23. ^ ”Cam Atkinson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cam-atkinson. 
  24. ^ ”Brandon Dubinsky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brandon-dubinsky. 
  25. ^ ”Pierre-Luc Dubois”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/pierre-luc-dubois. 
  26. ^ ”Ryan Dzingel”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-dzingel. 
  27. ^ ”Riley Nash”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/riley-nash. 
  28. ^ ”Sonny Milano”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sonny-milano. 
  29. ^ ”Oliver Bjorkstrand”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/oliver-bjorkstrand. 
  30. ^ ”Zac Dalpe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/zac-dalpe. 
  31. ^ ”Markus Hannikainen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/markus-hannikainen. 
  32. ^ ”Boone Jenner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/boone-jenner. 
  33. ^ ”Alexandre Texier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alexandre-texier. 
  34. ^ ”Lukas Sedlak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/lukas-sedlak. 
  35. ^ ”Eric Robinson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/eric-robinson1. 
  36. ^ ”Mark Letestu”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/mark-letestu. 
  37. ^ ”Kevin Stenlund”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kevin-stenlund. 
  38. ^ ”Nick Foligno”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nick-foligno. 
  39. ^ ”Josh Anderson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/josh-anderson. 
  40. ^ ”Kole Sherwood”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/kole-sherwood. 
  41. ^ ”Matt Duchene”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matt-duchene. 
  42. ^ ”Columbus Blue Jackets Hockey Operations Department”. NHL.com/BlueJackets. https://www.nhl.com/bluejackets/team/staff. 
  43. ^ Masisak, Corey. ”Nicklas Lidstrom, Sergei Fedorov, Chris Pronger lead Hockey Hall of Fame Class of 2015”. NHL.com. http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=772913. 

Externa länkarRedigera