Carolina Hurricanes

ishockeyklubb i Raleigh, North Carolina i USA

Carolina Hurricanes är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Raleigh i North Carolina och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1979. Organisationen grundades 1972 i Boston i Massachusetts som New England Whalers och spelade i World Hockey Association (WHA) fram tills 1974 när Whalers flyttade till West Springfield i Massachusetts. Redan i januari 1975 flyttades organisationen igen och den här gången till Hartford i Connecticut. 1979 lades WHA ned som ishockeyliga och Whalers anslöt sig till NHL och då med namnet Hartford Whalers[1] efter påtryckningar från den framtida konkurrenten Boston Bruins[2]. Den 6 maj 1997 flyttades Whalers till Raleigh och blev Carolina Hurricanes.[3] Hemmaarenan är PNC Arena som har varit till organisationens förfogande sedan den invigdes den 29 oktober 1999 som Raleigh Entertainment & Sports Arena.[4] Laget spelar i Metropolitan Division tillsammans med Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.[5]

Carolina Hurricanes
Jordan Staal 2013.jpg
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
Grundad6 maj 1997
LaghistorikNew England Whalers
1972 – 1979
Hartford Whalers
1979 – 1997
Carolina Hurricanes
1997 –
StadUSA Raleigh, NC, USA
ArenaPNC Arena
Kapacitet18 176
LagfärgerRöd, vit, grå & svart
                   
Organisation
ÄgareDundon Capital Partners
OrdförandeTom Dundon
VDTom Dundon
PresidentDon Waddell
General managerDon Waddell
TränareRod Brind'Amour
KaptenJordan Staal
FarmarlagAHL
Chicago Wolves
Statistik
Flest matcherEric Staal (909)
Flest målEric Staal (322)
Flest assistsEric Staal (453)
Flest poängEric Staal (775)
Flest utv.minEric Staal (678)
Utmärkelser
Divisionsmästare(5) 1998–1999, 2001–2002, 2005–2006, 2020–2021, 2021–2022
Presidents' Trophy(0)
Conference-mästare(2) 2001–2002, 2005–2006
Stanley Cup-segrar(1) 2005–2006
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Hurricanes

Hurricanes har vunnit Stanley Cup en gång och det var för säsongen 2005–2006.[6] Laget har haft en del namnkunniga spelare genom åren som till exempel Eric Staal, Rod Brind'Amour, Ron Francis, Glen Wesley, Artūrs Irbe, Erik Cole, Bret Hedican, Kevin Dineen, Jeff O'Neill, Ray Whitney, Justin Williams, Cory Stillman och Sami Kapanen.

HistoriaRedigera

Stanley Cup-spelRedigera

1990-taletRedigera

2000-taletRedigera

2010-taletRedigera

  • 2010 – Missade slutspel.
  • 2011 – Missade slutspel.
  • 2012 – Missade slutspel.
  • 2013 – Missade slutspel.
  • 2014 – Missade slutspel.
  • 2015 – Missade slutspel.
  • 2016 – Missade slutspel.
  • 2017 – Missade slutspel.
  • 2018 – Missade slutspel.
  • 2019 – Förlorade i tredje ronden mot Boston Bruins med 4–0 i matcher.

2020-taletRedigera

  • 2020 – Förlorade i första ronden mot Boston Bruins med 4–1 i matcher.
  • 2021 – Förlorade i andra ronden mot Tampa Bay Lightning med 4–1 i matcher.

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2021/2022Redigera

Senast uppdaterad: 5 maj 2022.
Alla spelare som har kontrakt med Hurricanes[7] och har spelat för dem under aktuell säsong[8] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[9] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober–april)[10]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
31   Frederik Andersen 2 oktober 1989 (32 år) Herning, Danmark $4 000 000 [11] 2023 2021 Toronto Maple Leafs
32   Antti Raanta 12 maj 1989 (33 år) Raumo, Finland $1 750 000 [12] 2023 2021 Arizona Coyotes
34   Alex Lyon 9 december 1992 (29 år) Baudette, Minnesota, USA $750 000 [13] 2022 2021 Chicago Wolves
52   Pjotr Kotjetkov 25 juni 1999 (22 år) Penza, Ryssland $842 500 [14] 2023 2022 Chicago Wolves
80   Jack LaFontaine 6 januari 1998 (24 år) Mississauga, Ontario, Kanada $838 500 [15] 2022 2022 Minnesota Golden Gophers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
7   Brendan Smith 8 februari 1989 (33 år) Etobicoke, Ontario, Kanada $800 000 [16] 2022 2021 New York Rangers
22   Brett Pesce 15 november 1994 (27 år) Tarrytown, New York, USA $4 025 000 [17] 2024 2015 Charlotte Checkers
25   Ethan Bear 26 juni 1997 (24 år) Regina, Saskatchewan, Kanada $2 500 000 [18] 2022 2021 Edmonton Oilers
28   Ian Cole 21 februari 1989 (33 år) Ann Arbor, Michigan, USA $2 900 000 [19] 2022 2021 Minnesota Wild
42   Maxime Lajoie 5 november 1997 (24 år) Calgary, Alberta, Kanada $750 000 [20] 2022 2021 Chicago Wolves
44   Joey Keane 2 juli 1999 (22 år) Chicago, Illinois, USA $842 500 [21] 2022 2022 Chicago Wolves
64   Jalen Chatfield 15 maj 1996 (26 år) Ypsilanti, Michigan, USA $750 000 [22] 2024 2021 Chicago Wolves
74   Jaccob SlavinA 1 maj 1994 (28 år) Erie, Colorado, USA $6 000 000 [23] 2025 2015 Charlotte Checkers
76   Brady Skjei 26 mars 1994 (28 år) Lakeville, Minnesota, USA $5 400 000 [24] 2024 2020 New York Rangers
77   Anthony DeAngelo 24 oktober 1995 (26 år) Sewell, New Jersey, USA $1 000 000 [25] 2022 2021 New York Rangers
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 21/22 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
11   Jordan StaalC C/VF 10 september 1988 (33 år) Thunder Bay, Ontario, Kanada $6 000 000 [26] 2023 2012 Pittsburgh Penguins
13   Max Domi C/VF 2 mars 1995 (27 år) Toronto, Ontario, Kanada $6 000 000 [27] 2022 2022 Columbus Blue Jackets
16   Vincent Trocheck C/HF 11 juli 1993 (28 år) Pittsburgh, Pennsylvania, USA $6 250 000 [28] 2022 2020 Florida Panthers
18   Derek Stepan C 18 juni 1990 (31 år) Hastings, Minnesota, USA $1 350 000 [29] 2022 2021 Ottawa Senators
20   Sebastian Aho C/VF 26 juli 1997 (24 år) Raumo, Finland $7 700 000 [30] 2024 2016 Oulun Kärpät
21   Nino Niederreiter VF/HF 8 september 1992 (29 år) Chur, Schweiz $5 475 000 [31] 2022 2019 Minnesota Wild
24   Seth Jarvis C/HF 1 februari 2002 (20 år) Winnipeg, Manitoba, Kanada $925 000 [32] 2024 2021 Portland Winterhawks
29   Stefan Noesen HF/VF 12 februari 1993 (29 år) Plano, Texas, USA $750 000 [33] 2022 2021 Chicago Wolves
37   Andrej Svetjnikov VF/HF 26 mars 2000 (22 år) Barnaul, Ryssland $6 000 000 [34] 2029 2018 Barrie Colts
41   Josh Leivo HF/VF 26 maj 1993 (28 år) Innisfil, Ontario, Kanada $750 000 [35] 2022 2021 Chicago Wolves
47   C.J. Smith VF 1 december 1994 (27 år) Des Moines, Iowa, USA $750 000 [36] 2022 2021 Chicago Wolves
48   Jordan MartinookA C/YF 1 januari 1992 (30 år) Leduc, Alberta, Kanada $900 000 [37] 2024 2018 Arizona Coyotes
57   Andrew Poturalski C 14 januari 1994 (28 år) Williamsville, New York, USA $750 000 [38] 2022 2021 San Diego Gulls
71   Jesper Fast HF 2 december 1991 (30 år) Nässjö, Sverige $2 000 000 [39] 2023 2020 New York Rangers
72   Jack Drury C 3 februari 2000 (22 år) New York, New York, USA $925 000 [40] 2024 2021 Chicago Wolves
78   Steven Lorentz C/VF 13 april 1996 (26 år) Waterloo, Ontario, Kanada $750 000 [41] 2022 2017 Peterborough Petes
82   Jesperi Kotkaniemi C/VF 6 juli 2000 (21 år) Björneborg, Finland $6 100 035 [42] 2030 2021 Montreal Canadiens
86   Teuvo Teräväinen HF/VF 11 september 1994 (27 år) Helsingfors, Finland $5 875 000 [43] 2024 2016 Chicago Blackhawks
88   Martin Nečas C 15 januari 1999 (23 år) Nové Město na Moravě, Tjeckien $832 500 [44] 2022 2018 HC Kometa Brno
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad

SpelargalleriRedigera

StabenRedigera

 
Rod Brind'Amour, 2011.

Uppdaterat: 19 juli 2019[45]

Yrkestitel Namn
President & general manager Don Waddell
Tränare Rod Brind'Amour
Assisterande tränare Dean Chynoweth
Jeff Daniels
Målvaktstränare Vakant
Ansvarig för backutveckling Tim Gleason
Ansvarig för forwardsutveckling Sergej Samsonov
Videotränare Chris Huffine

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Tre spelares nummer har blivit "pensionerade" av organisationen, det vill säga ingen annan spelare kommer någonsin att få använda samma nummer i Carolina Hurricanes, medan tre andra har blivit det inofficiellt. Ytterligare ett nummer har blivit pensionerat av själva ligan.

Officiellt

  • #2 – Glen Wesley 1994–2008
  • #10 – Ron Francis 1981–1991 (Whalers), 1998–2004
  • #17 – Rod Brind'Amour 2000–2010
  • #99 – Wayne Gretzky (NHL)

Inofficiellt

Hall of FamersRedigera

För HHoF, GM, tränare och lagkaptener för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

SpelareRedigera

  • Ron Francis (Invald 2007)
    • Spelade i Hurricanes mellan 1998 och 2004.

TroféerRedigera

LagRedigera

Stanley Cup

  • 2005–2006

Prince of Wales Trophy

  • 2001–2002 & 2005–2006

IndividuelltRedigera

Calder Memorial Trophy

Conn Smythe Trophy

  • Cam Ward: 2005–2006

Frank J. Selke Trophy

  • Rod Brind'Amour: 2005–2006 & 2006–2007

King Clancy Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001–2002

Lady Byng Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001–2002

Lester Patrick Trophy

General managersRedigera

  • Don Waddell, 2018–

TränareRedigera

  • Paul Maurice, 1997–2003
  • Peter Laviolette, 2003–20081
  • Paul Maurice, 2008–2011

LagkaptenerRedigera

1 Vann Stanley Cup med Hurricanes.

StatistikRedigera

För statistik för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

GrundserienRedigera

  • Flest mål under en säsong: Eric Staal, 45 (2005–2006)
  • Flest assists under en säsong: Rod Brind'Amour, 56 (2006–2007)
  • Flest poäng under en säsong: Eric Staal, 100 (45 mål + 55 assists) (2005–2006)
  • Flest utvisningsminuter under en säsong: Stu Grimson, 204 ([1997–1998
  • Flest poäng under en säsong av en back: Joni Pitkänen, 46 (6 mål + 40 assists) (2009–2010)
  • Flest vinster under en säsong: Cam Ward, 39 (2008–2009)
  • Flest "shutouts" (hålla nollan) under en säsong: Artūrs Irbe (1998–1999 & (1999–2000), Cam Ward (2008–2009) & Kevin Weekes (2003–2004), 6

LagRedigera

  • Flest poäng under en säsong: 112 (2005–2006)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 294 (2005–2006)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 260 (2005–2006)
  • Flest vinster under en säsong: 52 (2006–2007)
  • Flest förluster under en säsong: 43 (2002–2003)

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2017-03-11

Målvakter
Spelare Nr Från Till Matcher¹ Vinster¹ Förluster¹ Övertid¹ GAA¹ SVS%¹ Nollor¹ Matcher² Vinster² Förluster² GAA² SVS%² Nollor² Stanley Cup
Läck, EddieEddie Läck 31 2015 46 15 19 8 2,89 .893 3 0 0 0 0,00 1.000 0 0
Utespelare
Spelare Pos Nr K/A Från Till Matcher¹ Mål¹ Assists¹ Poäng¹ PIM¹ Matcher² Mål² Assists¹ Poäng² PIM² Stanley Cup
Westlund, TommyTommy Westlund VF 16 1999 2002 203 9 13 22 48 25 1 0 1 17 0
Wallin, NiclasNiclas Wallin B 7 2000 2010 517 18 51 69 391 69 3 5 8 32 1
Nordgren, NiklasNiklas Nordgren VF 44 2005 2006 43 4 2 6 30 0 0 0 0 0 0
Lindholm, EliasElias Lindholm C 16 2013 275 43 88 131 52 0 0 0 0 0 0
Rask, VictorVictor Rask C 49 A 2014 224 46 73 119 50 0 0 0 0 0 0
Nordström, JoakimJoakim Nordström C 42 2015 135 13 19 32 27 0 0 0 0 0 0
Dahlbeck, KlasKlas Dahlbeck B 6 2016 25 1 2 3 18 0 0 0 0 0 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Övertid = Vunnit matcher som har gått till övertid. | GAA = Insläppta mål i genomsnitt | SVS% = Räddningsprocent | Nollor = Hållit nollan det vill säga att motståndarlaget har ej lyckats göra mål på målvakten under en match. | K/A = Om spelare har varit lagkapten och/eller assisterande lagkapten | PIM = Utvisningsminuter

Första draftvalRedigera

(2001–2002, B)

Vald som nummer 22.

(2002–2004, HF)

Vald som nummer elva.

(1999–2008, B)

Vald som nummer 16.

(, B)

Vald som nummer 15.

(2005–, MV)

Vald som nummer 25.

(2003–, C)

Vald som nummer två.

(2005–, VF)

Vald som nummer fyra.

(2006–, B)

Vald som nummer tre.

(2008–, C)

Vald som nummer elva.

(2008–2015, C)

Vald som nummer 14.

(, VF)

Vald som nummer 27.

(2010–, VF)

Vald som nummer sju.

(2011–, B)

Vald som nummer tolv.

(2013–, C)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer sju.

(2015–, B)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer 13:e.

(, C)

Vald som nummer 21:a.

ReferenserRedigera

  1. ^ Piascik, Andy. ”The Hartford Whalers: Connecticut’s last major league sports franchise”. ConnecticutHistory.org. https://connecticuthistory.org/the-hartford-whalers-connecticuts-last-major-league-sports-franchise/. 
  2. ^ Gretz, Adam. ”Lost franchises: Remembering the NHL's Hartford Whalers”. CBSSports.com. https://www.cbssports.com/nhl/news/lost-franchises-remembering-the-nhls-hartford-whalers/. 
  3. ^ Alexander, Chip. ”An unlikely duo brought the Hurricanes from Hartford to Raleigh”. NewsObserver.com. https://www.newsobserver.com/sports/nhl/carolina-hurricanes/article194147194.html. 
  4. ^ ”General Assembly of North Carolina – Session 2005: Ratified bill – Resolution 2006–13 – House Joint Resolution 2891”. NCLeg.gov. https://www.ncleg.gov/Sessions/2005/Bills/House/PDF/H2891v2.pdf. 
  5. ^ ”Teams”. NHL.com. https://www.nhl.com/info/teams. 
  6. ^ ”Carolina Hurricanes – 2000 Stanley Cup champions”. Records.NHL.com. https://records.nhl.com/awards/trophies/winner/stanley-cup?season=20052006. 
  7. ^ ”Carolina Hurricanes”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/hurricanes. 
  8. ^ ”2021–22 Carolina Hurricanes roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/CAR/2022.html#all_skaters. 
  9. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  10. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  11. ^ ”Frederik Andersen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/frederik-andersen. 
  12. ^ ”Antti Raanta”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/antti-raanta. 
  13. ^ ”Alex Lyon”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-lyon. 
  14. ^ ”Pyotr Kochetkov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/pyotr-kochetkov. 
  15. ^ ”Jack LaFontaine”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jack-lafontaine. 
  16. ^ ”Brendan Smith”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brendan-smith. 
  17. ^ ”Brett Pesce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brett-pesce. 
  18. ^ ”Ethan Bear”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ethan-bear. 
  19. ^ ”Ian Cole”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ian-cole. 
  20. ^ ”Maxime Lajoie”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/maxime-lajoie. 
  21. ^ ”Joey Keane”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joey-keane. 
  22. ^ ”Jalen Chatfield”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jalen-chatfield. 
  23. ^ ”Jaccob Slavin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jaccob-slavin. 
  24. ^ ”Brady Skjei”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brady-skjei. 
  25. ^ ”Anthony Deangelo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/anthony-deangelo. 
  26. ^ ”Jordan Staal”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-staal. 
  27. ^ ”Max Domi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/max-domi. 
  28. ^ ”Vincent Trocheck”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vincent-trocheck. 
  29. ^ ”Derek Stepan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/derek-stepan. 
  30. ^ ”Sebastian Aho”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sebastian-aho. 
  31. ^ ”Nino Niederreiter”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nino-niederreiter. 
  32. ^ ”Seth Jarvis”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/seth-jarvis. 
  33. ^ ”Stefan Noesen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/stefan-noesen. 
  34. ^ ”Andrei Svechnikov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-svechnikov. 
  35. ^ ”Josh Leivo”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/josh-leivo. 
  36. ^ ”C.J. Smith”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cj-smith. 
  37. ^ ”Jordan Martinook”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-martinook. 
  38. ^ ”Andrew Poturalski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrew-poturalski. 
  39. ^ ”Jesper Fast”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jesper-fast. 
  40. ^ ”Jack Drury”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jack-drury. 
  41. ^ ”Steven Lorentz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-lorentz. 
  42. ^ ”Jesperi Kotkaniemi”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jesperi-kotkaniemi. 
  43. ^ ”Teuvo Teräväinen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/teuvo-teravainen. 
  44. ^ ”Martin Necas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/martin-necas. 
  45. ^ ”Coaching staff”. NHL.com/Hurricanes. https://www.nhl.com/hurricanes/team/staff/coaches. 

Externa länkarRedigera