Carolina Hurricanes

ishockeyklubb i Raleigh, North Carolina, USA

Carolina Hurricanes är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Raleigh, North Carolina och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1979. Organisationen startades som New England Whalers och spelade i World Hockey Association (WHA) fram till 1979 när Whalers flyttade till Hartford, Connecticut och blev Hartford Whalers och anslöt sig till NHL. 1997 flyttades Whalers till Raleigh, North Carolina och blev Carolina Hurricanes. Hemmaarenan är PNC Arena som har varit till organisationens förfogande sedan 1999. Laget ingår i Metropolitan Division tillsammans med Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.

Carolina Hurricanes
Jordan Staal 2013-04-27.JPG
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
LaghistorikNew England Whalers
1972 – 1979
Hartford Whalers
1979 – 1997
Carolina Hurricanes
1997 –
StadUSA Raleigh, NC, USA
ArenaPNC Arena
Kapacitet18 680
LagfärgerRöd, vitt, silver & svart
                   
Organisation
ÄgareMajoritetsägare
Tom Dundon (61%)[1]
Minoritetsägare
Peter Karmanos, Jr. (39%)[1]
OrdförandeTom Dundon
PresidentDon Waddell
General managerDon Waddell
TränareRod Brind'Amour
KaptenJordan Staal
SamarbetspartnersAHL
Charlotte Checkers
ECHL
Florida Everblades
Statistik
Flest matcherEric Staal (909)
Flest målEric Staal (322)
Flest assistsEric Staal (453)
Flest poängEric Staal (775)
Flest utv.minEric Staal (678)
Utmärkelser
Divisionsmästare(3) 1998–1999, 2001–2002, 2005–2006
Presidents' Trophy(0)
Conference-mästare(2) 2001–2002, 2005–2006
Stanley Cup-segrar(1) 2005–2006
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Hurricanes

Hurricanes har vunnit Stanley Cup en gång (2005–2006) och har haft namnkunniga spelare genom åren som till exempel Eric Staal, Rod Brind'Amour, Ron Francis, Glen Wesley, Artūrs Irbe, Erik Cole, Bret Hedican, Kevin Dineen, Andrew Cassels, Jeff O'Neill, Ray Whitney, Pat Verbeek, Geoff Sanderson, Cory Stillman, Sami Kapanen, Mark Recchi och Doug Weight.

HistoriaRedigera

Stanley Cup-spelRedigera

1990-taletRedigera

2000-taletRedigera

2010-taletRedigera

  • 2010 – Missade slutspel.
  • 2011 – Missade slutspel.
  • 2012 – Missade slutspel.
  • 2013 – Missade slutspel.
  • 2014 – Missade slutspel.
  • 2015 – Missade slutspel.
  • 2016 – Missade slutspel.
  • 2017 – Missade slutspel.
  • 2018 – Missade slutspel.
  • 2019 – Förlorade i tredje ronden mot Boston Bruins med 4–0 i matcher.

2020-taletRedigera

  • 2020 – Förlorade i första ronden mot Boston Bruins med 4–1 i matcher.

Nuvarande spelartruppRedigera

Spelartruppen 2020/2021Redigera

Senast uppdaterad: 28 oktober 2020.
Alla spelare som har kontrakt med Hurricanes[2] och har spelat för dem under aktuell säsong[3] listas i spelartruppen. Spelarnas löner är i amerikanska dollar[4] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april)[5]. Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 20/21 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
34   Petr Mrázek 14 februari 1992 (28 år) Ostrava, Tjeckoslovakien $3 250 000 [6] 2021 2018 Philadelphia Flyers
39   Alex Nedeljkovic 7 januari 1996 (24 år) Parma, Ohio, USA $750 000 [7] 2021 2020 Charlotte Checkers
47   James Reimer 15 mars 1988 (32 år) Morweena, Manitoba, Kanada $3 100 000 [8] 2021 2019 Florida Panthers
50   Jeremy Helvig 25 maj 1997 (23 år) Markham, Ontario, Kanada $777 500 [9] 2021 2018 Kingston Frontenacs
--   Antoine Bibeau 5 januari 1994 (26 år) Victoriaville, Québec, Kanada $700 000 [10] 2021 2020 Colorado Eagles
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 20/21 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
4   Haydn Fleury 8 juli 1996 (24 år) Carlyle, Saskatchewan, Kanada $1 300 000 [11] 2022 2018 Charlotte Checkers
19   Dougie Hamilton 16 juni 1993 (27 år) Toronto, Ontario, Kanada $6 000 000 [12] 2021 2018 Calgary Flames
22   Brett Pesce 15 november 1994 (25 år) Tarrytown, New York, USA $4 025 000 [13] 2024 2015 Charlotte Checkers
24   Jake Bean 9 juni 1998 (22 år) Calgary, Alberta, Kanada $832 500 [14] 2021 2018 Charlotte Checkers
42   Gustav Forsling 12 juni 1996 (24 år) Linköping, Sverige $700 000 [15] 2021 2019 Chicago Blackhawks
44   Joey Keane 2 juli 1999 (21 år) Homer Glen, Illinois, USA $792 500 [16] 2022 2020 Hartford Wolf Pack
51   Jake Gardiner 4 juli 1990 (30 år) Deephaven, Minnesota, USA $3 900 000 [17] 2023 2019 Toronto Maple Leafs
58   Jesper Sellgren 11 juni 1998 (22 år) Örnsköldsvik, Sverige $792 500 [18] 2022 2019 Luleå HF
74   Jaccob SlavinA 1 maj 1994 (26 år) Erie, Colorado, USA $3 900 000 [19] 2025 2015 Charlotte Checkers
76   Brady Skjei 26 mars 1994 (26 år) Lakeville, Minnesota, USA $4 200 000 [20] 2024 2020 New York Rangers
--   Joakim Ryan 17 juni 1993 (27 år) Rumson, New Jersey, USA $700 000 [21] 2021 2020 Los Angeles Kings
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 20/21 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
11   Jordan StaalC C/VF 10 september 1988 (32 år) Thunder Bay, Ontario, Kanada $6 000 000 [22] 2023 2012 Pittsburgh Penguins
16   Vincent Trocheck C/HF 11 juli 1993 (27 år) Pittsburgh, Pennsylvania, USA $3 500 000 [23] 2022 2020 Florida Panthers
18   Ryan Dzingel YF/C 9 mars 1992 (28 år) Wheaton, Illinois, USA $3 500 000 [24] 2021 2019 Columbus Blue Jackets
20   Sebastian Aho C/VF 26 juli 1997 (23 år) Raumo, Finland $10 570 000 [25] 2024 2016 Oulun Kärpät
21   Nino Niederreiter VF/HF 8 september 1992 (28 år) Chur, Schweiz $4 250 000 [26] 2022 2019 Minnesota Wild
23   Brock McGinn VF/HF 2 februari 1994 (26 år) Fergus, Ontario, Kanada $2 300 000 [27] 2021 2016 Charlotte Checkers
37   Andrej Svetjnikov VF/HF 26 mars 2000 (20 år) Barnaul, Ryssland $925 000 [28] 2021 2018 Barrie Colts
43   Morgan Geekie C/HF 20 juli 1998 (22 år) Strathclair, Manitoba, Kanada $780 000 [29] 2021 2020 Charlotte Checkers
48   Jordan MartinookA C/YF 1 januari 1992 (28 år) Leduc, Alberta, Kanada $2 150 000 [30] 2021 2018 Arizona Coyotes
51   Stelio Mattheos C 14 juni 1999 (21 år) Winnipeg, Manitoba, Kanada $792 500 [31] 2022 2019 Brandon Wheat Kings
61   Ryan Suzuki C 28 maj 2001 (19 år) London, Ontario, Kanada $925 000 [32] 2022 2019 Barrie Colts
64   Clark Bishop C 29 mars 1996 (24 år) St. John's, Newfoundland och Labrador, Kanada $700 000 [33] 2021 2020 Charlotte Checkers
75   Spencer Smallman HF 9 september 1996 (24 år) Summerside, Prince Edward Island, Kanada $735 000 [34] 2021 2017 Saint John Sea Dogs
78   Steven Lorentz C/VF 13 april 1996 (24 år) Waterloo, Ontario, Kanada $700 000 [35] 2022 2017 Peterborough Petes
83   David Cotton C 9 juli 1997 (23 år) Parker, Texas, USA $792 500 [36] 2022 2020 Boston College Eagles
86   Teuvo Teräväinen HF/VF 11 september 1994 (26 år) Helsingfors, Finland $4 250 000 [37] 2024 2016 Chicago Blackhawks
88   Martin Nečas C 15 januari 1999 (21 år) Nové Město na Moravě, Tjeckien $832 500 [38] 2022 2018 HC Kometa Brno
--   Dominik Bokk VF/HF 3 februari 2000 (20 år) Schweinfurt, Tyskland $925 000 [39] 2022 2020 Rögle BK
--   Jeremy Bracco HF 17 mars 1997 (23 år) Freeport, New York, USA $700 000 [40] 2021 2020 Toronto Marlies
--   Jason Cotton C 7 februari 1995 (25 år) Parker, Texas, USA $725 000 [41] 2021 2020 Sacred Heart Pioneers
--   Jesper Fast HF 2 december 1991 (28 år) Nässjö, Sverige $1 000 000 [42] 2023 2020 New York Rangers
--   David Gust HF 21 februari 1994 (26 år) Orland Park, Illinois, USA $700 000 [43] 2021 2020 Charlotte Checkers
--   Vasilij Ponomarev C 13 mars 2002 (18 år) Zelenograd, Ryssland $700 000 [44] 2023 2020 Cataractes de Shawinigan
--   Sheldon Rempal VF/HF 7 augusti 1995 (25 år) Calgary, Alberta, Kanada $700 000 [45] 2021 2020 Ontario Reign
--   Drew Shore C 29 januari 1991 (29 år) Denver, Colorado, USA $700 000 [46] 2021 2020 Torpedo Nizjnij Novgorod
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten |   = Långtidsskadad


StabenRedigera

 
Rod Brind'Amour, 2011.

Uppdaterat: 19 juli 2019[47]

Yrkestitel Namn
President & general manager Don Waddell
Tränare Rod Brind'Amour
Assisterande tränare Dean Chynoweth
Jeff Daniels
Målvaktstränare Vakant
Ansvarig för backutveckling Tim Gleason
Ansvarig för forwardsutveckling Sergej Samsonov
Videotränare Chris Huffine

UtmärkelserRedigera

Pensionerade nummerRedigera

Tre spelares nummer har blivit "pensionerade" av organisationen, det vill säga ingen annan spelare kommer någonsin att få använda samma nummer i Carolina Hurricanes, medan tre andra har blivit det inofficiellt. Ytterligare ett nummer har blivit pensionerat av själva ligan.

Officiellt

  • #2 – Glen Wesley 1994–2008
  • #10 – Ron Francis 1981–1991 (Whalers), 1998–2004
  • #17 – Rod Brind'Amour 2000–2010
  • #99 – Wayne Gretzky (NHL)

Inofficiellt

Hall of FamersRedigera

För HHoF, GM, tränare och lagkaptener för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

SpelareRedigera

  • Ron Francis (Invald 2007)
    • Spelade i Hurricanes mellan 1998 och 2004.

TroféerRedigera

LagRedigera

Stanley Cup

  • 2005–2006

Prince of Wales Trophy

  • 2001–2002 & 2005–2006

IndividuelltRedigera

Calder Memorial Trophy

Conn Smythe Trophy

  • Cam Ward: 2005–2006

Frank J. Selke Trophy

  • Rod Brind'Amour: 2005–2006 & 2006–2007

King Clancy Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001–2002

Lady Byng Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001–2002

Lester Patrick Trophy

General managersRedigera

  • Don Waddell, 2018–

TränareRedigera

  • Paul Maurice, 1997–2003
  • Peter Laviolette, 2003–20081
  • Paul Maurice, 2008–2011

LagkaptenerRedigera

1 Vann Stanley Cup med Hurricanes.

StatistikRedigera

För statistik för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

GrundserienRedigera

  • Flest mål under en säsong: Eric Staal, 45 (2005–2006)
  • Flest assists under en säsong: Rod Brind'Amour, 56 (2006–2007)
  • Flest poäng under en säsong: Eric Staal, 100 (45 mål + 55 assists) (2005–2006)
  • Flest utvisningsminuter under en säsong: Stu Grimson, 204 ([1997–1998
  • Flest poäng under en säsong av en back: Joni Pitkänen, 46 (6 mål + 40 assists) (2009–2010)
  • Flest vinster under en säsong: Cam Ward, 39 (2008–2009)
  • Flest "shutouts" (hålla nollan) under en säsong: Artūrs Irbe (1998–1999 & (1999–2000), Cam Ward (2008–2009) & Kevin Weekes (2003–2004), 6

LagRedigera

  • Flest poäng under en säsong: 112 (2005–2006)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 294 (2005–2006)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 260 (2005–2006)
  • Flest vinster under en säsong: 52 (2006–2007)
  • Flest förluster under en säsong: 43 (2002–2003)

Svenska spelareRedigera

Uppdaterat: 2017-03-11

Målvakter
Spelare Nr Från Till Matcher¹ Vinster¹ Förluster¹ Övertid¹ GAA¹ SVS%¹ Nollor¹ Matcher² Vinster² Förluster² GAA² SVS%² Nollor² Stanley Cup
Läck, EddieEddie Läck 31 2015 46 15 19 8 2,89 .893 3 0 0 0 0,00 1.000 0 0
Utespelare
Spelare Pos Nr K/A Från Till Matcher¹ Mål¹ Assists¹ Poäng¹ PIM¹ Matcher² Mål² Assists¹ Poäng² PIM² Stanley Cup
Westlund, TommyTommy Westlund VF 16 1999 2002 203 9 13 22 48 25 1 0 1 17 0
Wallin, NiclasNiclas Wallin B 7 2000 2010 517 18 51 69 391 69 3 5 8 32 1
Nordgren, NiklasNiklas Nordgren VF 44 2005 2006 43 4 2 6 30 0 0 0 0 0 0
Lindholm, EliasElias Lindholm C 16 2013 275 43 88 131 52 0 0 0 0 0 0
Rask, VictorVictor Rask C 49 A 2014 224 46 73 119 50 0 0 0 0 0 0
Nordström, JoakimJoakim Nordström C 42 2015 135 13 19 32 27 0 0 0 0 0 0
Dahlbeck, KlasKlas Dahlbeck B 6 2016 25 1 2 3 18 0 0 0 0 0 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Övertid = Vunnit matcher som har gått till övertid. | GAA = Insläppta mål i genomsnitt | SVS% = Räddningsprocent | Nollor = Hållit nollan det vill säga att motståndarlaget har ej lyckats göra mål på målvakten under en match. | K/A = Om spelare har varit lagkapten och/eller assisterande lagkapten | PIM = Utvisningsminuter

Första draftvalRedigera

(2001–2002, B)

Vald som nummer 22.

(2002–2004, HF)

Vald som nummer elva.

(1999–2008, B)

Vald som nummer 16.

(, B)

Vald som nummer 15.

(2005–, MV)

Vald som nummer 25.

(2003–, C)

Vald som nummer två.

(2005–, VF)

Vald som nummer fyra.

(2006–, B)

Vald som nummer tre.

(2008–, C)

Vald som nummer elva.

(2008–2015, C)

Vald som nummer 14.

(, VF)

Vald som nummer 27.

(2010–, VF)

Vald som nummer sju.

(2011–, B)

Vald som nummer tolv.

(2013–, C)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer sju.

(2015–, B)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer 13:e.

(, C)

Vald som nummer 21:a.

ReferenserRedigera

  1. ^ [a b] Ozanian, Mike. ”Carolina Hurricanes sold to Tom Dundon for $420 million”. Forbes.com. https://www.forbes.com/sites/mikeozanian/2018/01/12/carolina-hurricanes-sold-to-tom-dungon-for-420-million/#40425d2d73d8. 
  2. ^ ”Carolina Hurricanes”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/hurricanes. 
  3. ^ ”2019–20 Carolina Hurricanes roster and statistics: Scoring regular season”. Hockey-Reference.com. https://www.hockey-reference.com/teams/CAR/2020.html#all_skaters. 
  4. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  5. ^ Hanson, Drew. ”NHL salaries not as advertised”. TheHockeyWriters.com. https://thehockeywriters.com/nhl-salaries-not-as-advertised/. 
  6. ^ ”Petr Mrazek”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/petr-mrazek. 
  7. ^ ”Alex Nedeljkovic”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-nedeljkovic. 
  8. ^ ”James Reimer”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/james-reimer. 
  9. ^ ”Jeremy Helvig”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeremy-helvig. 
  10. ^ ”Antoine Bibeau”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/antoine-bibeau. 
  11. ^ ”Haydn Fleury”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/haydn-fleury. 
  12. ^ ”Dougie Hamilton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dougie-hamilton. 
  13. ^ ”Brett Pesce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brett-pesce. 
  14. ^ ”Jake Bean”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-bean. 
  15. ^ ”Gustav Forsling”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/gustav-forsling. 
  16. ^ ”Joey Keane”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joey-keane. 
  17. ^ ”Jake Gardiner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-gardiner. 
  18. ^ ”Jesper Sellgren”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jesper-sellgren. 
  19. ^ ”Jaccob Slavin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jaccob-slavin. 
  20. ^ ”Brady Skjei”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brady-skjei. 
  21. ^ ”Joakim Ryan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joakim-ryan. 
  22. ^ ”Jordan Staal”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-staal. 
  23. ^ ”Vincent Trocheck”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vincent-trocheck. 
  24. ^ ”Ryan Dzingel”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-dzingel. 
  25. ^ ”Sebastian Aho”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sebastian-aho. 
  26. ^ ”Nino Niederreiter”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nino-niederreiter. 
  27. ^ ”Brock McGinn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brock-mcginn. 
  28. ^ ”Andrei Svechnikov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrei-svechnikov. 
  29. ^ ”Morgan Geekie”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/morgan-geekie. 
  30. ^ ”Jordan Martinook”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-martinook. 
  31. ^ ”Stelio Mattheos”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/stelio-mattheos. 
  32. ^ ”Ryan Suzuki”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-suzuki. 
  33. ^ ”Clark Bishop”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/clark-bishop. 
  34. ^ ”Spencer Spellman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/spencer-smallman. 
  35. ^ ”Steven Lorentz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-lorentz. 
  36. ^ ”David Cotton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/david-cotton. 
  37. ^ ”Teuvo Teräväinen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/teuvo-teravainen. 
  38. ^ ”Martin Necas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/martin-necas. 
  39. ^ ”Dominik Bokk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dominik-bokk. 
  40. ^ ”Jeremy Bracco”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeremy-bracco. 
  41. ^ ”Jason Cotton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jason-cotton. 
  42. ^ ”Jesper Fast”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jesper-fast. 
  43. ^ ”David Gust”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/david-gust. 
  44. ^ ”Vasili Ponomarev”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/vasili-ponomarev. 
  45. ^ ”Sheldon Rempal”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sheldon-rempal. 
  46. ^ ”Drew Shore”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/drew-shore. 
  47. ^ ”Coaching staff”. NHL.com/Hurricanes. https://www.nhl.com/hurricanes/team/staff/coaches. 

Externa länkarRedigera