Oklahoma City Thunder är ett basketlag från Oklahoma City i Oklahoma, USA. Lagets hemmaarena är Chesapeake Energy Arena.

Oklahoma City Thunder
Russell Westbrook (32891950495).jpg
Tidigare namnSeattle Supersonics
(1967–2008)
Grundad1967
HemmaortOklahoma City, Oklahoma
ArenaPaycom Center
(Kapacitet: 18 203)
ÄgareProfessional Basketball Club LLC (Clayton Bennett, ordförande)
OrdförandeClay Bennett
VDDanny Barth
General managerSam Presti
TränareMark Daigneault
ConferenceWestern
DivisionNorthwest
FarmarlagOklahoma City Blue
Klubbfärg(er)                   
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 1
(1979)
00Conferencemästare: 3
(1978, 1979, 1996)
00Divisionsmästare: 7
(1979, 1994, 1996, 1997, 1998, 2005, 2011)
Klubbens webbplats (extern länk)
Oklahoma City Thunder under en match i Chesapeake Energy Arena 2008.

Historia redigera

Laget bildades 1967 som Seattle Supersonics. Inför säsongen 2008/2009 flyttades laget till Oklahoma City och döptes om till Oklahoma City Thunder.

Under lagets första säsong, 2008/2009, placerade sig laget sist i Northwest Division och missade därmed slutspelet. Den enda utmärkelsen förknippad med laget var att debutanten Russell Westbrook valdes ut till NBA All-Rookie Team.

Under lagets andra säsong, 2009/2010, gick det bättre. Laget kvalificerade sig, som sista lag, till slutspelet. Väl i slutspelet slogs laget ut direkt i åttondelsfinalen mot Los Angeles Lakers efter 4-2 i matcher. Lakers kom sedan att bli NBA-mästare denna säsong.

Inför säsongen 2012/2013 tappade man storstjärnan och landslagsspelaren James Harden (som var med i "big three") till Houston Rockets. Kevin Durant blev säsongens bästa poängplockare i laget. Laget tog sig till slutspel där man mötte just Houston Rockets i åttondelsfinal. Matchserien slutade 4-2 och nästa motståndare blev Memphis Grizzlies. Matchserien slutade 4-1 i fördel till Memphis Grizzlies.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 14 februari 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Oklahoma City Thunder.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
2   Shai Gilgeous-Alexander PG/SG $33 386 850 [3] 2027 2018 Los Angeles Clippers
3   Josh Giddey PF/SF $6 587 040 [4] 2025 2021 Adelaide 36ers
5   Luguentz Dort SF/PF $15 277 778 [5] 2027 2019 Arizona State Sun Devils
6   Jaylin Williams PF $2 000 000 [6] 2026 2022 Arkansas Razorbacks
7   Chet Holmgren C $10 386 000 [7] 2026 2022 Gonzaga Bulldogs
8   Jalen Williams SG/SF $3 798 900 [8] 2026 2022 Santa Clara Broncos
11   Isaiah Joe SG $1 997 238 [9] 2025 2022 Philadelphia 76ers
12   Lindy Waters III SG $766 095 [10] 2025 2022 Oklahoma City Blue
13   Ousmane Dieng PF $3 998 700 [11] 2026 2022 New York Knicks
15   Bismack Biyombo C $1 194 075 [12] 2024 2024 Memphis Grizzlies
17   Aleksej Pokuševski PF/C $5 009 633 [13] 2024 2020 Olympiacos BC
21   Aaron Wiggins SG $1 836 096 [14] 2025 2021 Maryland Terrapins
22   Cason Wallace PG/SG $5 291 400 [15] 2027 2023 Kentucky Wildcats
33   Gordon Hayward PF/SF $31 500 000 [16] 2024 2024 Charlotte Hornets
34   Kenrich Williams PF/SF $6 175 000 [17] 2027 2020 New Orleans Pelicans
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
14   Adam Flagler PG $559 782 [18] 2025 2024 Oklahoma City Blue
18   Keyontae Johnson SG/SF $559 782 [19] 2024 2022 Kansas State Wildcats
30   Olivier Sarr C $559 782 [20] 2024 2023 Oklahoma City Blue
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Referenser redigera

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.

Noter redigera

  1. ^ ”Oklahoma City Thunder”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/thunder. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Shai Gilgeous-Alexander”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/shai-gilgeousalexander. 
  4. ^ ”Josh Giddey”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/josh-giddey. 
  5. ^ ”Luguentz Dort”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/luguentz-dort. 
  6. ^ ”Jaylin Williams”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaylin-williams. 
  7. ^ ”Chet Holmgren”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/chet-holmgren. 
  8. ^ ”Jalen Williams”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-williams. 
  9. ^ ”Isaiah Joe”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/isaiah-joe. 
  10. ^ ”Lindy Waters III”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/lindy-waters-iii. 
  11. ^ ”Ousmane Dieng”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ousmane-dieng. 
  12. ^ ”Bismack Biyombo”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bismack-biyombo. 
  13. ^ ”Aleksej Pokusevski”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aleksej-pokusevski. 
  14. ^ ”Aaron Wiggins”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/aaron-wiggins. 
  15. ^ ”Cason Wallace”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cason-wallace. 
  16. ^ ”Gordon Hayward”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/gordon-hayward. 
  17. ^ ”Kenrich Williams”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kenrich-williams. 
  18. ^ ”Adam Flagler”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/adam-flagler. 
  19. ^ ”Keyontae Johnson”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/keyontae-johnson. 
  20. ^ ”Olivier Sarr”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/olivier-sarr. 

Externa länkar redigera