Los Angeles Lakers

amerikansk basketorganisation

Los Angeles Lakers är en amerikansk basketorganisation, bildad 1947, vars lag är baserat i Los Angeles i Kalifornien och spelar i National Basketball Association (NBA).

Los Angeles Lakers
Tidigare namnMinneapolis Lakers (1947–1960)
Grundad1947
HemmaortLos Angeles, Kalifornien, USA
ArenaCrypto.com Arena
(Kapacitet: 18 997 åskådare)
ÄgareJerry Buss' familjetrust (majoritet), Philip Anschutz, Edward P. Roski och Patrick Soon-Shiong (minoritet)
OrdförandeJeanie Buss
General managerRob Pelinka
TränareDarvin Ham
Liga/serieNational Basketball Association (NBA)
ConferenceWestern
DivisionPacific
FarmarlagSouth Bay Lakers
Klubbfärg(er)              
Pensionerade tröjnummer
11 (8, 13, 22, 24, 25, 32, 33, 34, 42, 44, 52, MIC)
Hedrade: (VM, GM, JP, SM, JK, CL)
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00Mästare: 17
NBL: 1 (1948)
BAA/NBA: 17 (1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1972, 1980, 1982, 1985, 1987, 1988, 2000, 2001, 2002, 2009, 2010, 2020)
00Conferencemästare: 33
NBL: 1 (1948)
BAA/NBA: 32 (1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1959, 1962, 1963, 1965, 1966, 1968, 1969, 1970, 1972, 1973, 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1991, 2000, 2001, 2002, 2004, 2008, 2009, 2010, 2020)
00Divisionsmästare: 24
(1971, 1972, 1973, 1974, 1977, 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 2000, 2001, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2020)
Klubbens webbplats (extern länk)

Historia redigera

1940-talet redigera

Laget bildades 1947 genom att Minnesotaborna Ben Berger och Morris Chalfen köpte upp Michiganlaget Detroit Gems, som då spelade i NBL, för 15 000 USD. Laget flyttades efter köpet, redan samma år, till Minnesota och döptes om till Minneapolis Lakers. Lagets klart största stjärna blev centerspelaren George Mikan.

1960-talet redigera

Inför säsongen 1960/1961 flyttades laget till Los Angeles och bytte namn till Los Angeles Lakers. År 1968 kom NBA-stjärnan Wilt Chamberlain till laget. Han spelade fram till 1973 då han pensionerade sig från basket. Lakers vann ett mästerskap med Chamberlain (1972).

2000-talet redigera

 
Match mellan Los Angeles Lakers och Atlanta Hawks 2006.

En av lagets viktigaste spelare sedan 1996, storstjärnan Shaquille O'Neal, lämnade klubben 2004 och gick till Miami Heat. Lagets andra storstjärna, Lakers otvivelaktigt största under hela 2000-talet, Kobe Bryant, var dock kvar. Efter 2004 följde några tuffa säsonger för laget.

Säsongen 2007/2008 kom Lakers till final där de dock förlorade mot favorittippade Boston Celtics med 4-2 i matcher i bäst av 7. Den fjärde matchen blev historisk då Celtics stod för en makalös vändning då de låg under med 25 poäng efter halva tiden, men ändå lyckades komma tillbaka och vinna matchen med 7 poäng.

I februari 2008 värvades den spanska stjärncentern Pau Gasol från Memphis Grizzlies. Gasols tre första slutspel i Lakers resulterade i tre raka finaler, varav 2009 och 2010 slutade med seger.

2010-talet redigera

I finalen 2010 fick laget revansch på Boston efter finalförlusten 2008. Lakers kom tillbaka från ett 2-3 underläge i matcher och underläge på 13 poäng i match 7 och lyckades vända detta till totalseger. Detta var Kobe Bryants och Derek Fishers femte titel med Lakers, lika många som Earvin "Magic" Johnson. Efter att under de två efterföljande säsongerna inte alls vara i samma klass som de var under 2000-talets första hälft storstädade Lakers i truppen och värvade både Steve Nash och Dwight Howard.

Spelartruppen 2023/2024 redigera

Senast uppdaterad: 5 mars 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Los Angeles Lakers.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under hela grundserien (oktober–april).

Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
0   Jalen Hood-Schifino SG/SF $3 595 040 [3] 2027 2023 Indiana Hoosiers
1   D'Angelo Russell PG $17 307 693 [4] 2025 2023 Minnesota Timberwolves
2   Jarred Vanderbilt PF/SF $4 640 000 [5] 2024 2023 Utah Jazz
3   Anthony Davis1 − 2012 C/PF $40 600 080 [6] 2025 2019 New Orleans Pelicans
5   Cam Reddish SF $2 165 000 [7] 2025 2023 Portland Trail Blazers
7   Gabe Vincent PG $10 500 000 [8] 2026 2023 Miami Heat
10   Max Christie SG $1 719 864 [9] 2024 2022 Michigan State Spartans
11   Jaxson Hayes C/PF $2 165 000 [10] 2025 2023 New Orleans Pelicans
12   Taurean Prince SF $4 516 000 [11] 2024 2023 Minnesota Timberwolves
15   Austin Reaves SG $12 015 150 [12] 2027 2021 Oklahoma Sooners
21   Maxwell Lewis SF $1 119 563 [13] 2027 2023 Pepperdine Waves
23   LeBron James1 − 2003 PF/PG/SF/SG $47 607 350 [14] 2025 2018 Cleveland Cavaliers
26   Spencer Dinwiddie PG/SG $1 554 654 [15] 2024 2024 Brooklyn Nets
28   Rui Hachimura PF $15 740 741 [16] 2026 2023 Washington Wizards
35   Christian Wood PF $2 709 849 [17] 2025 2023 Dallas Mavericks
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 23/24 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
4   Skylar Mays PG/SG $559 782 [18] 2024 2024 Portland Trail Blazers
14   Colin Castleton C/PF $559 782 [19] 2024 2023 Florida Gators
20   Harry Giles III PF/C $559 782 [20] 2024 2024 Brooklyn Nets
Positioner: CPFSFSGPG

Spelargalleri redigera

Referenser redigera

  1. ^ ”Los Angeles Lakers”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/lakers. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Jalen Hood-Schifino”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-hood-schifino. 
  4. ^ ”D'Angelo Russell”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/dangelo-russell. 
  5. ^ ”Jarred Vanderbilt”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jarred-vanderbilt. 
  6. ^ ”Anthony Davis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/anthony-davis. 
  7. ^ ”Cam Reddish”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/cam-reddish. 
  8. ^ ”Gabe Vincent”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/gabe-vincent. 
  9. ^ ”Max Christie”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/max-christie. 
  10. ^ ”Jaxson Hayes”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jaxson-hayes. 
  11. ^ ”Taurean Prince”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/taurean-prince. 
  12. ^ ”Austin Reaves”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/austin-reaves. 
  13. ^ ”Maxwell Lewis”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/maxwell-lewis. 
  14. ^ ”LeBron James”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/lebron-james. 
  15. ^ ”Spencer Dinwiddie”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/spencer-dinwiddie. 
  16. ^ ”Rui Hachimura”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/rui-hachimura. 
  17. ^ ”Christian Wood”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/christian-wood. 
  18. ^ ”Skylar Mays”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/skylar-mays. 
  19. ^ ”Colin Castleton”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/colin-castleton. 
  20. ^ ”Harry Giles III”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/harry-gilesiii. 

Externa länkar redigera